Asi jsem slepý, ale já tu důležitost OO.o pro distributory nějak nevidím. Vemte si například Novell (čili SUSE):
Nemůžu si pomoct, ale OO.o hraje roli jenom pro body 2 a 3.
Z toho ovšem bod 2 nepřináší žádné přímé zisky, takže si lze těžko představit, že právě tam bude Novell investovat největší prostředky. Jo, nezapomněl jsem připomenout, že Novell bude možná brzy (roz)prodán? Kdo z vás si dnes troufne odhadnout, jak důležitá bude podpora openSUSE pro případného nového vlastníka?
Zbývá tedy bod 3. Ano, SLED se dá (nebo dal) koupit předinstalovaný na Dell, HP, Lenovo, možná ještě něco. Z hlediska marketingu to zní dobře, jenomže vždycky se našlo nějaké veliké "ale". Ani u preloadu tedy nemám pocit, že by právě tohle ospravedlnilo nějaké masivní investice.
Redhat na tom není o moc lépe (RHEL vs. Fedora) – až na to, že na serverový trh se jim teď snaží vecpat právě Oracle.
Pro úplnost bych měl dodat, že Novell prodává Open Office také pro Windows. Oficiální nabídka (http://www.novell.com/products/desktop/features/ooo.html) to zmiňuje jako prostý fakt, SUSE Portál píše, že jde o můstek, který má přitáhnout víc linuxových zákazníků, viz http://www.suseportal.cz/novell_edice_openoffice_org_i_pod_windows
Jenomže to bylo více než před třemi roky. Co se stalo od té doby? Získal Novell díky OpenOffice.org výraznou výhodu na trhu? A kolik linuxových zákazníků to opravdu přineslo? Aby bylo jasno, on to nemusí být vůbec špatný business, ale z toho, že Novell to nestálo za PR článek (hledám špatně?) usuzuji, že převratný úspěch se nekonal.
Představte si, že např. PSA Peugeot Citroën má SLED na 20 tisících desktopech a SLES na 2 tisících serverech. Myslíte, že by byli nadšení, kdyby Novell ukončil vývoj OpenOffice.org? Už kvůli těmto velkým stávajícím zákazníkům musí ve vývoji pokračovat.
Jinak jsou některé vaše informace zastaralé. Dell nikdy SLED na své počítače neinstaloval. HP už to minimálně v retailu nenabízí taky. A Lenovo se SLED skončilo před dvěma lety. Oracle teď taky neleze Red Hatu na trh se servery. On už tam je tři roky a zatím se mu tedy rozhodně nedaří a RH ani v nejmenším neohrožuje.
V zásadě si neodporujeme. Já jsem říkal, že všechny preloady mají nějaké to ale. ;-)
V jedné věci jsem se spletl. Dell opravdu ze SLEDu vycouval, ještě než začal. Byl to ale jeden z kandidátů (vedle Fedory a vítězného Ubuntu).
Lenovo linuxové preloady nabízí, ale jenom v Číně (což sice perspektivně nemusí být tak špatné, ALE…).
Nicméně minimálně u HP nesouhlasím. Namátkou:
U všech je jako OS uveden SUSE Linux.
Kromě toho jsem zapomněl SLED na MSI a pak ještě cosi jménem SUSE Moblin (dneska vlastně MeeGo), což MSI taky instaluje. A kromě nich i Samsung. Novell uvádí ještě WYSE, ale o tom nic nevím. Viz zde.
Ano, PSA přešlo před několika lety na SLED10. Ano, bez OO.o by to bývalo nešlo. Ne, jestli je to dostatečná záruka budoucího vývoje, tím bych si nebyl jistý. Přece jen, jeden zákazník vývoj nezaplatí. Ani když je velký. Vlastně právě, když je velký. Nebo si snad myslíte, že PSA za těch 20 tisíc instalací zaplatilo běžnou cenu z ceníku?
Pokud jde o serverový trh, tři roky nic moc neznamenají, to je "teď". ;) (Proč by si jinak tolik velkých firem kupovalo podporu na 5 a více let, že?)
Tak jen drobná poznámka k HP a SUSE na něm. Když už to tam chtěj dát, tak by to aspoň mělo fungovat. Jinak výrobci dělaj Linuxu medvědí službu.
Koupil jsem si HP ProBook 4720s, opravdu tam byl SUSE naistalovaný. Teda aspoň myslím - boot vždycky skončil s "kernel panic"... Tak je tam Gentoo - jen ta krásná samolepka "SUSE Linux Enterprise Desktop 11" zůstala ;-)