1. V úvodní studii projektu LiMux vychází varianta s Linuxem dráž než varianta s Windows. Nicméně radniční koalice (se Zelenými, kteří mají podporu open source v programu) rozhodla, že se přesto půjde do Linuxu.
2. Podle zdrojů z netu ušetřil projekt LiMux *celkem* 11.6M EUR, takže nejde jen o úsporu z licencí. Navíc i tahle úspora je rozporovaná.
3. Bezpečnostní audit Windows samozřejmě je možný a (minimálně některé) vlády i velké firmy ho provádí. MS spolupracuje s NSA stejně jako každý jiný, protože na základě soudního příkazu musí. Špehování v Německu se týká NSA a nikoliv MS. A podobně Německo špehovalo třeba turecké politiky. To je mimořádně pikantní, protože Německo těžko může křičet na USA, že se spojenci nešpehují, a zároveň špehovat své turecké spojence. Jenže faktem je, že tajné služby všech zemí prostě špehují, a německé protesty po odhalení špehování US (mimochodem v reakci na špehování Angely Merkel, nikoliv milionů německých občanů) byly jen takové divadýlko pro veřejnost.
http://online.wsj.com/articles/turkey-summons-german-ambassador-over-spying-claims-1408385006
4. Souhlas, lidi prisatych na verejne rozpocty je bohuzel hodne. A mohl jste si všimnout, že pokud jde o IT zakázky pro veřejnou správu, MS se na nich zpravidla podílí jen jako subdodavatel licencí, který má ze zakázek minimum, a ještě nepřímo.
http://www.root.cz/clanky/limux-pribeh-mnichovskeho-linuxu/nazory/512605/