0) Netykáme si.
1) Pokud vám nedochází, že záruka typu "nemůže dojít k buffer overflow", případně "nemůže dojít k deadlocku" je zcela novou kvalitativní úrovní SW engineeringu, tak není chyba na mé straně. U kódu v C/C++ totiž tohle nikdo nemůže nijak zaručit (nelze provést automatickou analýzu kódu). Dnešní research projecty tohle umí částečně zaručit v Javě a v .NETu. Tady se ten koncept posouvá na úroveň celého OS a všech (nativních) aplikací. Letos všichni budeme ohroženi stovkami chyb typu buffer overflow, bude používána obrovská spousta kódu který může vést (a povede) k deadlockům, velké procento kódu má chybný návrh či implementaci. Budeme tedy mít bezpečnostní chyby, programy budou selhávat a padat (na všech platformách). A nikdo s tím nemůže nic udělat. Popsané koncepty ukazují cestu ven. Někdo to ale holt nechápe...
2) A: Wine je nedodělaná emulace, která se s původním systémem těžko může měřit. Víc k tomu snad není co říci.
3) B: Windows mají preemptivní kernel od roku 1993, kdy byla uvedena první verze NT. U Linuxu je preempce kernelu od verze 2.6 (ve 2.4 tuším jako externí patch), a díky špatné implementaci (výkon, bugy) se distra nadále dodávají bez preempce kernelu.
C: V multimédích mají Windows třeba modulární framework kompresorů a dekompresorů (DirectShow), a API pro zacházení s multimédii.
D: Color management je věc, která zajišťuje, že barvy na skenu, na obrazovce a na výtisku budou vypadat stejně. Každé zařízení má barevný profil, který říká, jaký rozsah barev (gamut) umí zobrazit. Pokud mám například monitor s vyšší teplotou bílé barvy, Windows automaticky zobrazují grafiku tak, aby zůstaly barvy zachované. Ttotéž při tisku. Vyjma toho je součástí třeba modulární systém výroby separací (třeba separace do CMYK, pokud víte, o čem je řeč), s default modulem od firmy Linotype Hell, tj. pokročilý převody mezi barevnými prostory. Ve Vistě je navíc podpora HDR (barevné hodnoty i jako floaty, tedy třeba 96 bitů na pixel). Zmínky o barvení oken a klikátkách svědčí o naprosté neznalosi problematiky. Holt to není příkaz na command line, tak to neznáte ;)
E: Linux má prioritizaci I/O? Takže mohu říci "čti ze souboru, a má to nízkou I/O prioritu", případně "potřebuji garantovat přenos 700kB/sec pro tuto aplikaci"? Obávám se, že to Linux neumí. To druhé umí IRIX s XFS (nikoliv Linux s XFS).
F: ACID - ext3 samozřejemě není ACID. Nelze říci "začátek transakce; smaž soubor; udělej změnu v souboru; zapiš něco do DB; založ nový soubor a zapiš do něj", a potom říci "commit" (udělej to vše), nebo "rollback" (neudělej nic), s tím, že je to "vše nebo nic". Kdybyste byl na MFF dále než v prvním semestru, možná byste věděl, o čem jsou transakce a co znamená ACID (ne, pod jazyk se to nedává).
Abych to uzavřel, několikrát jste předvedl, že mimo jste vy. K tomu pár výpadů, některé vulgární. Reagovat nemusíte, můžete si jít hrát s plyšovým Tuxem.