Linux 6.5 přinese řadu vylepšení pro CPU AMD

9. 6. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lisa Su s 64core AMD EPYC Rome Autor: Advanced Micro Devices, Inc.
Lisa Su s 64core AMD EPYC Rome
Teplota CPU AMD i záporná, AMD EDAC přidá podporu Ryzenů 7000, AMD P-State Active Mode výchozí pro Ryzeny, dále HP PC dostanou podporu hardwarových senzorů a ovladač VC4 pro Raspberry Pi lepší HDMI.

Ovladač VC4 pro Raspberry Pi s lepším HDMI

Ve větvi DRM-Misc-Next už jsou patche vylepšující DRM ovladače pro mnohá GPU, včetně grafického jádra Broadcom VC4 v jednodeskových počítačích Raspberry Pi. Tentokrát autoři implementovali vylepšení pro HDMI výstup, který nově přidává vlastnost Broadcast RGB pro přepisování rozsahu RGB hodnot u HDMI výstupu. Dále přibyla podpora pro barevné prostory BT.601 a BT.2020, kdy druhý jmenovaný bývá součástí specifikace 4k televizorů se standardním dynamickým rozsahem.

Google dále přidal patche propojující DRN ID s user-space skrze sysfs, které řeší (primárně pro Chrome OS) lepší mechanismus zjišťování, který displej je jak připojen, i kdyby spojení šlo přes huby používající DisplayPort Multi-Stream Transport (DP MST) či jiné komplexnější topologie spojení.

Pro overclockery: teplota CPU AMD bude reportována i záporná

Ovladač k10temp nově podporuje v reportování teplot CPU i záporné hodnoty, což pochopitelně běžný uživatel nijak neocení, zatímco přetaktovávači s tekutým dusíkem ano. Novinka funguje nejen s Ryzeny / EPYCy, ale i pro starší procesory AMD rodin FX, Athlon, Phenom, Sempron či Opteron.

Pro implementaci stačilo popasovat se s kódem, který u teplot Tctl a Tdie převáděl záporné hodnoty na nulu, neb se tím ošetřovala případná chyba. Baskaran Kannan z AMD jednoduchými patchem odstranil příslušnou podmínku typu „if záporné, then …“, vše ale nečinil primárně pro hledače frekvenčních rekordů, ale pro průmyslové stroje s CPU AMD, kde na záporné provozní teploty často dochází.

Vzhledem k jednoduchosti patche nelze vyloučit, že stihne ještě cyklus jádra 6.4 jako drobná pozdní oprava.

AMD EDAC přidává podporu Ryzenů 7000

Drobná aktualizace kódu ovladače amd64_edac zpřístupňuje i pro aktuální generaci AM5 Ryzenů podporu toho, co řada EPYC 9004 už má: EDAC, neboli Error Detection And Correction, včetně ECC na vybraných základních deskách se správnými paměťovými moduly.

Specificky nový patch pokrývá procesorovou rodinu AMD Family 19h, modely řad 60h a 70h s tím, že oproti odpovídajícím EPYCům se neřeší podpora až 12kanálových pamětí, pouze dvoukanálových. Vše si tak vyžádalo zanedbatelných 8 řádků nového kódu, jen kdyby – jak si posteskává Phoronix – těch desek s podporou ECC modulů bylo více.

Podniková PC HP dostanou podporu hardwarových senzorů

Linux 6.5 bude verzí, která přinese podporu získávání dat z hardwarových senzorů v podnikových počítačích HP / Compaq, ať už půjde o desktopy či notebooky. Ovladač HP WMI Sensors se totiž dostal do hlavní větve jádra.

Spolu s ním ( hp-wmi-sensors přichází i nová volba Kconfig pojmenovaná SENSORS_HP_WMI, která umožňuje přístup k senzorům v těchto počítačích, kdy tyto senzory využívají Windows Management Instrumentation (WMI), a to skrze linuxový subsystém HWMON. V linuxových distribucích tak bude výhledově možné záskávat data jako teploty prvků, rychlosti ventilátorů či leckde i hodnoty jako napětí, proud či hlášení chassis intrusion čidla. Otestováno je například na strojích řad HP Z420, HP EliteOne 800 G1 či HP Compaq Elite 8300 SFF.

AMD P-State Active Mode jako výchozí pro Ryzeny

Od jádra Linux 6.3 pracuje AMD na novém módu v rámci ovladače P-State / Energy Performance Preference (EPP). Tento aktivní mód je nyní dokončen a bude od příští verze jádra novým výchozím režimem, který bude řídit provozní parametry strojů s Ryzeny. Výsledkem by měl být efektivnější chod s vyšším výkonem.

bitcoin_skoleni

O věci jsme psali už loni v září v souvislosti s Linuxem 6.3, leccos AMD řešila i letos v březnu při pracích na Linuxu 6.4. I zde je příslušná hodnota EPP, která určuje, zdali aplikace chce spíš výkon nebo spíš úsporný chod, nastavována skrze sysfs, ale jde o trochu jinou věc než březnový kód pro autonomní režim. Zde jde o výchozí nastavení, které se bude snažit aplikacím poskytovat vyšší výkon, ale z user-space bude možné žádat o vypnutí, pasivní mód či právě v březnu řešený guided autonomous. Nadále bude možné vše nastavit vždy během startu OS.

Kód by teoreticky mohl stihnout začlenění do Linuxu 6.5, kdyby se vyskytly komplikace, tak nejpozději v Linuxu 6.6. Týká se uživatelů Ryzenů od generace Zen2 / Ryzen 3000 výše.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.