Mozna by bylo dobre dat jiny priklad prace perloveho programu Album. Takovy, ktery skutecne ukazuje jeho moznosti - themes, videa, rekursivni alba, automaticke generovani webovych alb pri uploadu na internet. Mysim, ze ty statisice stran, ktere vygeneroval, jednoznacne ukazuji, ze je to spicka - pro lidi, kteri potrebuji produktivitu, a ne nejaka GUI klikatka.
Taky igal pouzivam a vyhovuje mi. Jednim krokem se projede adresar a vytvori se textovy soubor .captions se seznamem obrazku, ke kazdemu lze pak pohodlne v editoru pripsat popisek a pripadne upravit poradi obrazku v albu. Pri druhem spusteni se vygeneruje album. Rychle, jednoduche a bez zbytecneho klikani.
Doufam ze se v nekterem z dalsich dilu dozvime neco o katalogizacnich programech na fotky. Osobne je tohle asi posledni oblast, kde jsem jeste porad nenasel (nebo nenaprogamoval ;) takovou aplikaci, ktera by mi vyhovovala. Pokud by nekdo vedel o programu, ktery udela databazi fotek, ktere jsou prevazne na CDckach, umi jpeg, tif, png a pokud mozno i xcf, ma trideni do kategorii, klicova slova a vyhledavani i podle obsahu, dejte vedet. O jednom programu s temer vsemi temito vlastnostmi bych sice vedel (imgseek, chybi jen ta podpora xcf), ovsem obtizna instalace (aspon na Debianu), ne vzdy dostatecna stabilita a problemy s databazi pri prechodu mezi verzemi me stale nuti hledat dal...
I kdyz, mel bych zase imgseek testnout, mozna uz je lepsi.
Dost dobry je take DAlbum. Mam s nima akorat jeden problem a to, ze kdyz se provadi reindexace a jsou v adresari velke obrazky,tak "spadne...". Proste nedostanu odpoved o stranek...Ako by neexistovaly. Kdyby nekdo vedel jak na to, tak at mi, prosim, da take vedet :)
Ahoj a dik Mila