showimg je dobry, ale ukrutne pomaly. hlavne start (duron700, debian unstable).
takze ho pouzivam na konverze.
na prohlizeni gqview (rychly start a fakt rychly zoom + pohyb v zoomlem obrazku).
taky umi pekne tridit(sort manager): nadefinuji se slozky s obrazky a pak se jen klika: obrazek - slozka, obrazek - slozka, ...
a obcas pustim i irfanview pres wine.
Zrovna před pár týdny jsem tento problém řešil a protože mě již došla trpělivost s upravováním starého Perlového scriptu, tak jsem něco spáchal v Phytonu.
http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/foto/photo2web.py
Vstupem je seznam galerií ve formátu GQView (*.gqv). Výstupem adresáře s HTML a pootáčenými fotkami podle EXIFu. Příklad
http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/foto/2004/040807-Skotsko/pics001.html
Kdybych před tím četl tento článek, tak bych se do psaní skriptu nepouštěl. Již jsem ho ale napsal a třeba by se nějakému příznivci Pythonu k mohl něčemu hodit.
Mhm, no, já osobně používám XnView na prohlížení a úpravy (otočení obrázku dle potřeby, zjistil jsem, že nic jinýho moc nepotřebuju, pokud ano, jdu na to Gimpem).
Pokud to potřebuju pustit na web...napsal jsem si na to kus kodu v php, kterej nechá uživatele procházet mezi fotkama a psát k nim komentáře. Náhledy neřeším, neb si myslím, že je to na dvě věci. Pokud si chce někdo prohlídnout fotky z nějaký akce, tak ať si je prohlídne jednu po druhý, náhledy na nic nepotřebuje, jenom by se jaxi navíc musely bez užitku stahovat. Ono by je šlo dodělat, pochopitelně, ale nějak jsem necítil potřebu.
Digikam by byl pekny, kdyby ovsem nebyl zcela zavisly na Gphoto2, diky cemuz se u nej komplikuje prace s fotoaparaty, ktere se pripojuji jako Mass storage zarizeni. To z takoveho fotaku stahnete obrazky, date je do adresare, kde jsou alba Digikamu a ten si jich ani nevsimne :-(( Samozrejme to jde obejit, ale ne moc pohodlne... Nebo se pletu a Digikam se da pohodlne pouzitvat i s Mass storage ?
Jedna z informací EXIF je i orientace fotky (pokud má foťák čidlo, které to při focení zjistí). Nevíte, které číslo co znamená? Umí nějaký prohlížeč přímo otočit obrázek podle této EXIF informace?
Obecnější otázka: dá se najít přehledné vysvětlení EXIF informací (typu: položka, možné hodnoty, vysvětlení).
GQView to umí. Časem jsem tak nějak došel k tomu, že je lepší to mít vypnutý a obrázky si nejdřív hezky otočit (třeba exiftranem) - když už smažim fotky na CD, abych je někde ukazoval, nebudu spoléhat na to, že tam někde je slušnej prohlížeč, kterej umí otáčet podle EXIFu.
Info o EXIFu viz http://www.exif.org/
Bohužel ani jhead (natož jpegtran) neotáčejí skutečně bezztrátově. To, co se ztratí, je rozšířená informace v EXIFu (např. camera settings, medium size preview), pokud nemáte to štěstí, že máte jeden ze tří nebo čtyř foťáků plně podporovaných v libexif. Takže si fotku hezky zpracujete a otočíte, ale pokud jí chcete nahrát zpět do foťáku (abyste jí ukázali na návštěvě na TV) nebo zjistit, jak byl nastaven nějaký netriviální parametr (třeba hodnoty manuálního vyvážení bílé), máte smůlu.
Napsal jsem hodně hloupý skript, který dokáže označkovat fotky, že jsou "nastojato" (pokud to foťák neumí), aniž by cokoliv pokazily. GQview je otočí a foťák je zobrazí (viz mé stránky).
Jinak jste zapomněli na gThumb (ten umí i webová alba).
A také dcraw a GIMP modul rawphoto na zpracování RAW obrázků.
A nautilus bych nepodceňoval. Pokud hledám jeden určitý obrázek a nechci procházet všechny, je velmi příjemný. A náhled RAW zobrazí jako jediný (viz mé stránky).
Obecně to nejde. Stačí, aby se při rotaci (nebo změně User Comment) změnila velikost některého bloku o 1 bajt, a reference na Camera Settings a Middle Size Preview (které nejsou uloženy přímo v EXIFu) se ztratí. Nehledě na to, že jhead o Middle Size Preview ani neví, takže ho ztratí.
> Bohužel ani jhead (natož jpegtran) neotáčejí skutečně bezztrátově. To, co se ztratí, je rozšířená informace v EXIFu.
Hmm, a co exiftran? Sice jsem ho jeste nezkousel, ale podle popisu by to melo byt OK. Debian totiz tvrdi ze:
Exiftran is a command line utility to transform digital image jpeg images. It can do lossless rotations like jpegtran, but unlike jpegtran it cares about the EXIF data: It can rotate images automatically by checking the exif orientation tag, it updates the exif informaton if needed (image dimension, orientation), it also rotates the exif thumbnail. It can process multiple images at once.
hugin: ./configure ; make ; make install
Potřebujete ale pár vychytávek:
wxgtk překompilovat bez podpory unicode (nebo opravit hugin - char* na wxString) - následně musíte překompilovat i všechny aplikace, které ho používají.
Dále matematickou knihovnu vigra (je v portage).
PTStitcher (v poslední beta verzi už je za něj náhrada) není v GPL balíčku. Je třeba najít binary-only verzi prof. Dersche (a knihovnu použít z portage).
Autopano-sift jsem nerozchodil přímo z huginu, volám ho extra. Na něj potřebujete gtk-sharp (a mono).
Ahoj
ja osobne takyu jedu QGview na prohlizeni staci a na web Gallery (remoteGallery rox) nebo Original (jimmac) ale co takle tiff? Mam klietna co ma hrozne veliky tiff 20MB a vice a byl sem prekvapen ze to moc prohlizecu nezvladne.. netkry ani tiff neumi , co pouzivate vy?
Cerw
Docela dobra zalezitost se mi jevi mapivi.
http://herrmanns-stern.de/software/mapivi/mapivi.shtml
Zatim to zkousim. Ze zacatku mi to prislo takovy neohrabany, ale kdyz se clovek nauci klavesovy zkratky, je to dost dobry.
- nemusite sahat na mys
- umi naimportovat fotky primo z fotaku
- automaticky je zaradi do archivu, prejmenuje, otoci na vysku
- umi bezztratove orezy, otaceni, apod.
- komentare do EXIFu
- klicova slova, nadpisy, atd ve formatu IPTC
Mozna by to chtelo jeste vychytat, ale to to lidi musite pouzivat :)