To je bohuzel problem - taky mam Sony DSC-F717,
jako mass storage OK, ale nekdy bych taky potreboval
pracovat s gphoto2 pro automaticke snimkovani
a stahovani obrazku.
A tady mi, bohuzel, mass storage spis prekazi...
Jestli nekdo vi jak na to, rad se necham poucit.
Petr
S nikonem je potiz, jednak je to USB mass storage, ale jen pro obrazky v jpg, pro kvalitni obrazky v raw se musi pouzit extra soft, z nejakeho duvodu nejsou pres USB videt. Ale protoze ten fotak je jinak technologicka perla, tak se da cekat ze bude mezi linuxari velmi obliben a uz jsem narazil na par projektu, ktere jsou sice v plenkach, ale na komunikaci pracuji a otravuji (mam pocit ze uspesne) nikon, aby jim rekl, jak raw fotky z fotaku dostat.
Kdyz s nakupem chvili pockate, tak jednak bude urcite levnejsi a jednak uz budou i v linuxu podporovany.
Nevim, kde jste to slysel. Ja svou D70 normalne namountuju jako USB mass storage a vidim na ni vsechno. Fotak v tomhle rezimu funguje jako bezna ctecka CF, takze by bylo velmi divne, kdyby se z karty daly stahnout jpegy, ale nikoli nefy. V rezimu PTP by snad mela D70 rozeznat nejnovejsi verze gphoto2 (z CVS), ale to jsem nezkousel.
D70 s linuxem funguje paradne, namountuju, stahnu, dcraw prekonvertuje, v gimpu doladim. Blby je jen to, ze se v tomhle procsu ztracej exif data a obrazky automaticky nemeni orientaci (coz nikoni sw na woknech dela).
Pracuju na nejakem reseni, kdyby se nasel nekdo, komu by vyhovovala kombinace gnome + python a chtel by pomoci, necht se ozve :)
No, to je hrozne bezva, ze Vam to funguje, jenomze jak je videt z diskuse, je tu dost lidi, kterym to proste nechodi.
Takze by mozna priste nebylo od veci napsat aspon to, jaky mate jadro, aby informacni hodnota Vaseho prispevku v tomhle ohledu nebyla pouhe "me to chodi, to sem ale frajer." (a la zive.cz)
Dik ;-)
Jen jsem se snazil vyvratit tvrzeni, ze pres USB mass storage lze stahovat JEN jpegy a pro foto v raw se MUSI pouzivat specialni soft. Nechtel jsem, aby se nekdo mylne domnival, ze D70 neni mozne rozchodit jako jakekoli jine USB mass strorage zarizeni.
Lidem, kterym to nejde, bych rad pomohl, ale jsem bohuzel uplna linuxova lama. Mam Gentoo s 2.6. patchovanym jadrem a nedelal jsem s tim zadne psi kusy. Proste pripojim a namountuju jako /dev/sd(neco), jstli si dobre vzpominam s usbfs. Dulezite je nezapomenout na fotaku v menu prepnout na USB mass storage. :)
Bud funguje jako Mass storage (coz me z nejakeho duvodu na 2.6 kernelu nefunguje, nechapu proc???), nebo prepnout v menu do PtP a gphoto ho normalne najde a chodi to s tim. Budu muset jeste zjistit, proc mi nechodi to mass storage - setkal se s tim nekdo? Je to normalne videt, ale pokus o cteni prohlasi chybu.
Nevím, tenhle stroj neznám, ale jak tak pozoruju diskusi, dělá to na mne dojem, že tyhle foťáky ještě nemají konzistentní firmware a zřejmě se pod stejným označením s postupem času dodávají foťáky s různým firmware a tudíž se i různě chovají. Imho je nemožnost přečíst přes USB-storage RAW normální tupej bug, kterej zřejmě po čase někdo opravil a nikoňáckej Win soft to nějak obcházel a zřejmě bylo buggy hned ze startu, neb některejm lidem (podle diskuse) nechodilo vůbec. Možná je tohle celý blbost, ale rozhodně bych se zkusil při zkoumání vydat i touto cestou.
Zdravim,
ma s tim nekdo praktickou zkusenost? S jakym fotakem? Mam A70 a originalni software pro win ani neznam (nemam win), takze si ani nejsem jisty jestli to umi.
Uvazoval jsem o vyuziti fotaku ke snimani rustu rostlin - vzdy snimek za minutu ci podobne a vytvorit tak zrychlene video...
Kuty
Ako tak sledujem tie príspevky, tak ani s digi foťákmi to nie je pod Linuxom jednoduché.
Minulý rok tu niekto začal seriál o digi videu, ale akosi to skončilo nedotiahnuté. DV sa pod Linuxom asi stále nedá robiť kompletne a priamočiaro (stiahnuť - zostrihať - slovenské titulky - ozvučiť - napáliť DVD alebo VCD aj s menu).
Dúfam, že aspoň foťaky sú na tom lepšie a že autor predvedie kompletný proces, t.j. stiahnutie do PC, retušovanie (minimálne červené oči), správu foto archívu, napálenie na CD s nejakým softwarovým prehliadačom alebo ako HTML stránky. Absolútna špica by bola, keby sa pod Linuxom dalo napáliť VideoCD s fotkami, tak ako to pod Win dokáže WinOnCD alebo Nero. To sú veci ktoré sa pod Win robia jednoducho a user-friendly.
Ak ma o tom presvedčíte, tak už prejdem na Linux aj doma. V robote používam Linux zatiaľ iba ako WebServer (LAMP alebo Java + Tomcat)
Flame to v žiadnom prípade nie je.
Je to prosba aby táto séria článkov nedopadla ako minulý rok seriál "Digitálne Video pod Linuxom". A zároveň sú to tipy pre autora, čo by som chcel v seriáli vidieť že to ide bez problémov.
Pripomeniem, že minulý rok som bol ochotný kúpiť nejaký komerčný soft pre spracovanie DV pod Linuxom. Ale bohužiaľ nebolo z čoho vyberať. Proste stále chýba tento typ softu pod Linuxom. Bez multimédií a hier sa na desktopy domácich uživateľov Linux nedostane.
Z digitalni kamerou jsem si trochu hral...
a on to zas problem neni co rikas.
Jestli to chces cely delat v GUI, tak si stahni kino a v tom obraz grabnes, a upravis. Vyexportuj treba do DV a pak mencoderem enkoduj do nakyho formatu v jakym to chces vypalit (VCD) (na tohle si udelej jeden simple skriptik a mas to rychlejsi nez klikat v GUI) a vypal. Kde je problem? Jinac jestli chces neco komercniho tak MainActor 5 (ale na FinalCut nema :) )
S fotakem jsem si moc nehral, tak snad to objasni tenhle serial.
PS: me to vubec jako flame neprislo.
1. Pokiaľ sa pamätám tak v novembri 2003 sa v Kine nedalo titulkovať bez problémov. Ďalšie problémy: "Undo", stabilita.
viď http://www.root.cz/clanek/1895
2. Prekódovať DV do VCD nie je problém. Ale chýba mi pod Linuxom soft typu VCDEasy na tvorbu VCD aj s menu.
3. MainActor 5 v tom čase nebol k dispozícii. Asi by som ho mal vyskúšať :-)
4. Žeby ožila diskusia "DV pod Linuxom" ;-)
zkus se podivat na http://kino.schirmacher.de
posledni kino 0.7.3 se mi jevi celkem stabilni
s undem jsem zadny problemy nemel. funguje ok
titulkovat tam nejde to mas pravdu..
Dal pak http://varsha.sourceforge.net/
by melo umet delat DVD i s menu a je to klikaci
osobne jsem to nezkousel ale ozkousim to az budu delat dalsi DVD...
zda se to byt fajn
Moje zkušenosti:
- Stáhnutí do PC: bez problémů
- Retuš: dokonalá podpora v Gimpu
- Správa fotoarchívu: perfektní náhledy přímo v Konqueroru, pro slideshow se používá program Kuickshow dostupný přes pravé tlačítko myši. Navíc se dokončuje program umožňující hledat obrázky automaticky podle jejich vzhledu (!!)
- Tvorba HTML alba: existuje několik různých programů
- VideoCD: nezkoušel jsem
Dík za linky.
Ale na prvých dvoch adresách nič nového oproti stavu november 2003. A tá tretia je silné kafe, soft za 3000 USD na domáce spracovanie videa je moc.
Aby som to objasnil. Ide mi o to ako spracovať domáce DV jednoducho a lacno.
Vo Windows mi stačí:
- Pinnacle Studio (99 USD, resp. 0 USD dostal som ho ku kamere)- grab, strih, titulky, zvuky, DV uložiť na disk alebo naspäť na kameru.
- VirtualDub (0 USD) - na prípadné dodatočné vylepšenie videa pomocou filtrov, resp. frameserving do kóderu
- TMPGenc (37 USD) - kódovanie DV na MPEG1 VCD, MPEG2 SVCD, DVD
- VCDEasy (30 USD, staršia verzia grátis) - tvorba VCD a SVCD, napálenie
- Nero (50 EUR, resp. 0, grátis k napalovačke) - VCD, SVCD, DVD, foto CD, ...
Takže som ochotný dať od 100 do 300 USD za podobný balík pre Linux.
- grab,strih,zvuky: Main Actor v 5 (200 USD) - (titulky nevim,muzete zkusit demo) nebo Kino, ktery neni tak kvalitni nebo cinellera
- Kodovani: bud skript nad mencoder nebo transcode (tak to delam ja (deinterlace,vycisteni) a koduju do mpeg4) nebo ten klikaci program co nekdo daval link
(oboji 0 USD)
vypaleni: cdrecord nebo jakykoliv graficky front-end
(btw ekvivalent VirtualDubu pro linux je avidemux2 )
zaver: v Linuxu jde lehce stahnout DV z digitalni kamery pres firewire, sestrihat, upravit, kodovat do prakticky libovolneho formatu a vypalit nebo nahrat zpet na kameru. Pokud se spokojite z horsimy programy tak zdarma, pokud chcete neco lepsiho tak vas to vyjde na tech 200USD za MainActor, coz urcite pro domaci pouziti staci (bylo by prijemny tenhle soft dostat ke kamere). Pokud chcete delat video na urovni, tak IMHO nejlepsi volba OS X.
Myslim, ze avidemux2 je spis ekvivalent nandubu - umi dve zvukove stopy, ale s poctem formatu to neni tak slavny (mencoder je mnohem lepsi). Na bezne pripady to ovsem staci & predpokladam, ze se stale vyviji.
Dulezitou poznamkou je ovsem to, ze avidemux je vyrazne novejsi nez virtualdub ... myslim ze v roce 2003 jeste neexistoval nebo alespon nebyl pouzitelny.
Cau, chodi nekomu tenhle fotak s jadrem 2.6.x ? S jadrem 2.4 mi chodi uplne bezva, ale s 2.6 se tam pry projevi nejaka vada implementace rozhrani v tom fotaku, takze je nutno aplikovat patch. Ten jsem pouzil, ale stejne se mi kameru nepovedlo pripojit.
Zustava pak i viset ohci_hcd modul. Mozna je neco spatne i s mym usb controllerem, ale do toho uz moc nevidim. Desku mam MSI s nForce chipsetem. Kdyby tu byl nekdo, komu to chodi, byl bych vdecny za navod. (Napsal bych sem vic, vcetne hlasek, co to hazi atd..., ale jsem ted v praci a taky by to bylo pekne dlouhe...)
no ten fotak tam je, ale ze je v nem medium se to jadro tvari akorat prvni vterinu nez se zprasi usb a scsi inicializace.
2.6.8-1 mi spadne pri startu kvuli tuneru a 2.6.9rc1 kvuli kavesnici do minuty. tak jsem zatim na 2.6.6 kde to vse az na fotak nejak funguje a na fotak musim prebootovat do 2.4... uz jen cekam, az se rozhodne, ze 2.6 dospela do dalsiho "freeze" stadia a zacnu se venovat opravam, jestli se do te doby nevyresi samy.
Je to trochu od věci, ale nevíte náhodou někdo co se dá dělat, když nemůžu rozchodit USB flash disk přes USB mass storage driver? Přesněji mám více zařízení, některá funkgují jiná ne - jde mi o problematický Typhoon MP3 player (art. nr. 83071) - musím kvůli němu doma udržovat ještě jedno PC s Windows, kde ex. driver, a z mého PC s Linux na něj chodit přes síť :-(
Ahoj,
mám HP618 už tři roku a připojuju ho jako mass storage a nemám problém. Jediné co mě začíná trápit tak je halda fotek. Dneska jich mám přes 9000 na 10ti CéDéčkách a když něco hledám tak je to dost drsný.
Pokukoval jsem po něčem co by načetlo info o fotkách a udělalo z toho databázi s položkama z exif informace data a velikosti souboru a ještě umožnila přidat komentář. A pak samozřejmě umožila vyhledávat a třídit fotky podle položek v databázi.
Perličky typu generování web prezentací a hledání v obsahu klidně oželím ale zatím jsem neměl štěstí.
A protože jsem zatím na nic nenarazil tak se ve fotkách stále hrabu ručně :)
Co používáte na správu archivu fotek? Možná stále hledám protože automaticky ignoruju projekty co potřebují rozjet i databázový server (mysql a pod.) protože si myslím že je to zbytečné a chtěl bych aby databáze byla jen v jednom "rozumném" souboru (xml a pod.)
Třeba dělám chybu ale podle mě by mohl někde růst program který to co jsem popsal výše zvládne a vystačí si "sám se sebou" a databázi si spravuje sám.
V každém případě bych se přimlouval aby se archivaci fotek věnovalo v některém budoucím dílu místo.
hezký den
Zkuste MaPiVi http://herrmanns-stern.de/software/mapivi/mapivi.shtml
V options zatrhnout ukladani dat o fotkach do souboru a pak by melo jit vyhledavani v pohode. Mozna by autor o tomto kousku sw mohl napsat jeden dil, ja nez bych na to nasel cas (aby to bylo citelne i pro vas),tak mate dalsich 10cd ;-)
pokud by mel nekdo zajem, mam potrebne balicky pro FC2 v rpm ktere MaPiVi potrebuje pro svuj beh.
Já sice taky ještě hledám, ale spíš proto, že mám kriteria ještě trochu přísnější. Mě se zatím líbil možnostmi nejvíc imgSeek, ale zatím mě odrazují těžkosti při instalaci na Debianu (specifické pro toto distro) a problémy s databází vždy při přechodu na vyšší verzi.
Tady je seznam URL na stránky aplikací zaměřených na správu archivu fotek, které jsem zatím zkusil nebo aspoň shlédl:
http://skawina.eu.org/imgseek/
http://imgseek.sourceforge.net/
http://ktown.kde.org/kimdaba/
http://www.varp.net/photos/iOta.html
http://zoph.sourceforge.net/
http://gqview.sourceforge.net/
http://freshmeat.net/search/?q=photo+album§ion=projects
Dobre je pouzivat ctecku EXIFu, ktera umi i "vendor tag" vaseho fotaku - to jsou parametry specificke pro konkretniho vyrobce. Muzou tam byt docela zajimave veci. Napriklad skutecny automaticky nastaveny cas (v rezimu A - nektere fotaky umi nastavovat plynule, ne po krocich), vyvazeni barev, pouzite softwarove filtry, atd. Ja pouzivam exifprobe nekdy exiftags.
-Yenya
Omlouvam se, ze pridam jeden offtopic prispevek. Ale prislo mi, ze by nekteri ctenari mohli vedet.. Ve strucnosti: mam USB ctecku kart, pokud ji pripojim do USB slotu v pocitaci, system kartu detekuje a vyrobi /dev/sd[abc] (jde o "multi-card" ctecku). Pokud je ve slotu ctecky medium v okamziku, kdy je ctecka pripojovana do usb, tak system (udev) vyrobi take /dev/sda1. Ted problem. Pokud karta neni ve slotu v dobe pripojovani ctecky, ale vlozim ji pozdeji, zadne zarizeni /dev/sda1 nebude vyrobeno... Zkousel jsem googlovat, ale nenasel jsem zadne relevantni reseni.. Zatim to resim pomoci "fdisk -l /dev/sda" coz mi prijde hodne deb**ni. Zda se, jakoby zasunuti karty negenerovalo zadnou udalost pro hotplug deamon... Podeziral jsem ctecku samotnou, ale ve Windows vlozeni karty zpusobi zobrazeni Win. Exploreru..
DIKY za pomoc!
Já bych tomu teda "off-topic" neříkal, k tématu je to dost. Čtečky jsou dobrý, protože se jim nevybíjí baterky :-) A teď k věci. Udev skutečně nepřidělá partition při zasunutí karty. Něco se o tom píše na https://listman.redhat.com/archives/xdg-list/2004-January/msg00067.html, takže se zdá, že problém je zatím (snad?) nevyřešen. Je samozřejmě možné udev vyhodit, ale moc elegantní to není. Řešil bych to nějakým pomocným připojovacím skriptem, který by před připojením "ohmatal" patřičné /dev/sd* zařízení. Malý setuid-root prográmek napsaný v C by byl asi nutný.
Jedna věc ale taky stojí za zmínku. Myslím, že zatím ještě nikdo nezmínil, že je dobrý při překladu jádra aktivovat DEVICE DRIVERS|SCSI device support|Probe all LUNs on each SCSI device. K čemu to? Potřebují to čtečky pro více druhů paměťových karet. Pro Linux je to více SCSI jednotek v jedné a každá má vlastní LUN (Logical Unit Number).
Ďakujem všetkým ktorí mi poslali tipy ako spracovať DV pod Linuxom. Pozrel som si staré aj nové softy a zdá sa mi, že sa situácia zlepšila v porovnaní s novembrom 2003. Takže skúsim nasledovné tipy:
- Kino ako náhrada za Pinnacle Studio - grab, strih, titulky pomocou pluginu, a uložiť DV na disk
http://kino.schirmacher.de/
http://dvtitler.sourceforge.net/plugin.html
- Avidemux ako náhrada za VirtualDub - postprocessing videa, kódovanie do MPEG2
http://fixounet.free.fr/avidemux/
- DVD authoring - tu sa objavilo veľa nových softov, ktoré okrem tvorby video DVD umožnujú aj uloženie fotiek ako "Slideshow DVD"
http://varsha.sourceforge.net/
http://dvdstyler.sourceforge.net/
http://qdvdauthor.sourceforge.net/
http://polidori.sourceforge.net/
Mam drobny problem s CompactFlash kartami ruznych velikosti 16 a 128 MB pres USB ctecku. Kdyz pripojim nejdriv mensi kartu, tu pak odpojim a pripojim tu vetsi, obvykle ji sice vidim, ale pri prenosu dojde k chybam a navic nekdy se pak ta vetsi karta nejak poskodi a je nutne ji nejen preformatovat ale i ji znovu vnutit spravnou geometrii disku (Cylinders/Heads/Sectors). Zatim jediny zpusob jak to obejit je proste pred pouzitim vetsi karty po mensi restartovat. Coz mi v Linuxu prijde trochu nezvykle ;)
Pokud po startu systemu pripojim nejdriv tu nejvetsi kartu kterou mam, tak do dalsiho restartu si muzu pripojovat a odpojovat vetsi a mensi kartu v jakemkoliv poradi a kolikrat chci.
Kartu odpojuju tak, ze ji umountnu a pak vytahnu celou ctecku z USB. Predtim jeste kontroluju ze umountnuti probehlo pomoci prikazu df, protoze wmmount nekdy hlasi odojeni media predcasne. Vytazeni karty ze ctecky a vlozeni jine jsem taky zkousel, ale to uz nejde vubec. Je to bezna USB jednoucelova ctecka karet CF.
Problem zpusobuje to, ze si pocitac nejak zapamatuje geometrii disku pro prvni vlozenou kartu a u dalsi uz ji zcela nezmeni (mam dojem, ze z parametru CHS zustane jeden na puvodni hodnote, ktera je pro novou kartu nespravna).
PS: Pro zastance Windows: tam je to jeste horsi, po korektnim odpojeni ctecky (tj. pomoci ikonky v tasktray) uz ji to (XPcka,2000) po dalsim zasunuti vubec nenajde a vubec nezalezi co je tam za kartu.