operační systém je jen podloží a nad ním poté běží nějaké aplikace, které si sami řeší komunikaci po síti a distribuci výpočtů.
Neviděl bych technicky problém v provozu Windowsu, je ale otázka co to přinese a hlavně cena za licence bude opravdu astronomická, platí se za core a klidně může může dosahovat 15 % (cucáno z prstu) ceny clusteru což je dost.
Ta licence by byla uplne minimum .... bezela by tam jen verze core bez GUI (taky k cemu GUI) v nejake multilicenci, povetsinou bud akademicke nebo statni, takze cena by byla skutecne zanedbatelna (troufnu si tvrdit v radu desetitisicu korun). NT jadro je spickova zalezitost, tu nedelaji lofasove z managementu. Sveho casu to bylo (nejspis jeste je), nejmodularnejsi a nejpropracovanejsi jadro vubec s funkcema jako vsemozne migrovani atd. V desktopovych windows se z toho pouzije na domacim pocitaci mozna tak 5%. Ale to je fuck, nehodlam zakladat flame. Jista vec ale je, ze je tam proste linux, ani ne tak proto, ze by byl nejlepsi (to jiste neni), ale protoze je open source a da se z jadra vyhazet prakticky uplne cokoliv aniz by clovek musel prosit vyrobce. Jak myslite, ze to jadro linuxu na takovem superpocitaci velke? Co tam zbylo? Nema to disky, nema to zadne periferie, ma to jen CPU, pamet a sitovku. V jadre zbyl mozna nejaky jednoduchy scheduler a ovladac sitovky .... veskere rizeni vlaken a komunikaci s okolim zajistuje nejaka minimalisticka obsluzna "cloudova" aplikace, ktera dokaze prijmout Ceckovy kod a ten zacit vykonavat. V podstate nic dalsiho se od takoveho nodu ani neceka. Neni treba vubec resit nejake zabezpeceni atd .... taky proc? Myslite, ze tam pobezi web server, ftp, ssh, nejake desktopove prostredi a tak?:o)))
Tak to si dovolim oponovat. Caching filesystemu ma Windows kernel jednoznacne horsi. Stejne tak pomalejsi alokator pameti, pomaleji start novych procesu, poskytuje svoje sluzby s vetsi latenci, nez Linux a prostredky vyuziva zdaleka ne vzdy optimalne.
Naopak lidi, co pisou core subsystemy linuxu maji HPC z nejakeho duvodu velmi blizko svym preferencim pri designovani (viz. SLUB, moznost prepinat IO planovace, tunables scheduleru, page cache...).
Ja z toho pak na "businessovejsich" aplikacich brecim, protoze mam priority uplne jinde, nez aby se co nejrychleji pocital jeden konkretni task - resim opravdovy time sharing najednou na jednom jadru a podobne, od ceho prave byly puvodni Unixy a vcem jsou dobre.
Treba OpenIndiana jako fileserver pres NFS naprosto neprekonatelna vec, kontejnery, ZFS, atd. - na linuxu by jeden zabrecel.
Ale pak potesi videt, proc to tak je... 99.6%!!! Smekam vyvojarum Linuxu, to je solidni knock-out konkurence.
Ale vždyť nevíte o čem mluvíte. Například "superpočítač" SETI@home má výkon cca 681 teraFLOPS (údaje z roku 2014), a 1.6 milionu uživatelů. Každý z těch uživatelů má minimálně jeden CPU, a dohromady mají spoustu paměti. Superpočítače z TOP500 fungují velmi podobně: spousta nodů nacpaných do racků, a SW který distribuuje úlohy na jednotlivé nody. Rozdíl oproti SETI@home je primárně v tom, že ty nody bývají fyzicky blíž a umí spolu rychleji komunikovat.
Myslet si, že řekněme Tianhe-2 s 3M jader a 1TB RAM je prostě jedno velké PC na kterém běží Kylin Linux, je opravdu veliká naivita.
Pokud jde o licence, tak to je problém. Tianhe-2 používá 12-jádrové Xeony. Pokud počítáme 24 jader na node, tak je těch nodů 125000. To znamená 125000 licencí OS, a v případě desktopových Windows cca 3M USD na licencích. Přitom od OS na nodu superpočítače potřebujete jen aby zabootovat, nastartoval nějaký proces který umí stáhnout z management nodu dávku dat ke zpracování, a pak uploadnul výsledek. To umí každý Linux a každé FreeBSD, úplně zdarma. Za ty ušetřené miliony USD koupíte HW, nebo z nich na nějaký čas zaplatíte tu skupinu lidí v bílých pláštích, kteří střídavě pobíhají po serverově a popíjejí kafe v místnostech okolo.
http://images.en.yibada.com/data/images/full/72030/tianhe-2-has-maintained-its-rank-as-the-worlds-most-powerful-supercomputer-for-the-sixth-consecutive-time.jpg
Poslední verzí byl Windows HPC Server 2008. Od Windows 2012 neexistuje HPC edice, a místo toho můžete použít Microsoft HPC Pack, který se instaluje na Windows Server 2008 R2 - 2012 R2. Samozřejmě musíte zaplatit licenci těch serverových Windows.
Windows HPC i HPC Pack míří někam trochu jinam než do TOP500. Přebrat trh OS pro superpočítače je dost problém, když je odjakživa Unixový a dneska Linuxový, veškeré zdrojáky jsou unixové, zákazníci i dodavatelé pracují s Unixy/Linuxem, a používají se OS zdarma. Jak na tom chcete vydělat? Leda tak že vyděláte na něčem jiném.
"Klasický" superpočítač je jeden velký experiment, kde týdny skládáte HW, pak měsíce ladíte, a nakonec máte trvale velkou partu lidí, kteří váš superpočítač provozují. Na to máte buď studenty, které můžete poslat na "nucené práce", nebo veliké (a drahé) IT oddělení. WinHPC (Pack) je naproti tomu určený pro zákazníky typu pojišťoven, bank apod., které potřebují vysoký výkon třeba na aplikace typu stochastického modelování, a nechtějí jít do takových experimentů. Dodavatel přiveze racky a osadí je, a za chvíli máte plně funkční superpočítač včetně správy. Ten má podporu Visual Studia včetně vzdáleného debuggování, připravené Services for Excel (ve světě financí univerzální nástroj), můžete mít podporu SPSS Statistics, R a řady dalších aplikací. Nic s čím by si neporadilo schopnější IT oddělení, není potřeba žádná parta v bílých pláštích. A když potřebujete víc výkonu, můžete si ho celkem jednoduše koupit v MS Azure cloudu (tohle prý má mít značný potenciál - uvidíme). Do TOP500 se takhle ale dostanete těžko, protože jde o úplně jiný trh.
"...To umí každý Linux a každé FreeBSD, úplně zdarma..." Náklady na operační systém u takových superpočítačů nejsou zrovna zanedbatelnou položkou. Můžete to risknout a dát OS bez suportu. Ale obvykle je levnější si support (licenci) zaplatit, než půl roku řešit interními silami nějaký problém. Zjistěte si, kolik stojí licence SLES, a pak pochopíte, jak směšně zní slovní spojení "linux zdarma".
Koukám na wiki na TOP500. Jsou to data z června, ale to je celkem jedno. První dva stroje jsou čínské a běží na vlastních odrůdách Linuxu. Nejspíš jde o kooperaci mezi státními orgány, univerzitami a polostátními dodavateli, a dost pochybuji, že by platili za OS někomu jinému než sami sobě.
Na třetím místě je Titan, který běží v Oak Ridge National Laboratory. Dodavatelem je Cray, a OS je Cray Linux Environment. Cena licence Linuxu pro výrobce Cray: 0. Alternativně cena za licenci Windows 10 OEM pro 16868 nodů, po 68 USD: 1.3M USD.
Na čtvrtém místě je IBM Sequoia. Na 98304 nodech běží Compute Node Kernel, což je minimalistický kernel o pár tisících řádků, bez multitaskingu a virtuální paměti, a dokonce bez file I/O. Na čtyřech login nodech běží RHEL. Podle dalších zdrojů by tam mělo být 768 nodů na I/O Node Kernel, které se starají o file I/O pro ty nody běžící na CNK. Cena Linuxu pro IBM: čtyřikrát pár set dolarů ročně. Alternativně cena za licenci Windows 10 OEM na 98000 nodů, po 68 USD: 6.7M USD. Odhlédněme pro začátek od toho, že jde o SPARC64 :)
https://computing.llnl.gov/?set=resources&page=SCF_resources#sequoia
K tomu je tam 768 nodů údajně na RHEL, ty se starají o I/O. Jenže jde o Blue Gene/Q, který by měl pro I/O nody používat INK, který je postavený na modifikovaném Linuxu. Takže Red Hatu platí buď nula, nebo dost málo.
Jako další vidím K computer, který běží custom OS založený na Linuxu. Cena za licenci Linuxu pro výrobce Fujitsu: 0.
Pak je tu IBM Mira, což je opět IBM Blue Gene/Q, jako Sequoia. Opět jsou tam 4 login nody na RHEL, pár I/O nodů běžících I/O Node Kernel, a hromada nodů běžících Compute Node Kernel.
http://www.alcf.anl.gov/user-guides/machine-overview
Když to shrnu, tak v uvedených případech nikdo neplatí licence na nody.
tak kdyz uz jsi v tech vypoctech, zamer se na statni spravu v Ceske republice, jen napovim:
za Microsoft Windows + Microsoft Office se v CR plati za 1rok jenom za licence 1.5miliardy Kc
za GNU/Linux + LibreOffice by se na licencich zaplatilo 0Kc
takze logicky zaver, Ceska republika by mela urychlit ten prechod na opensource, GNU/Linux, LibreOffice...
LLNL, ktere Sequoiu provozuje, jede na Scientific Linuxu, ktery delaji CERN a Fermilab, tam nejake vazby na Red Hat jsou, ale netusim, kolik protece penez. Moc asi ne, kde by je vzali :) Jinak LLNL plati treba Briana Behlendorfa za penize z Department of Energy (nejake granty konkretne na ZFS on Linux jako backend pro Lustre filesystem). DoE plati celou tu srandu tam a je z toho spousta uzitecneho open-source na venek. Zkuste tohle s Windows ekosystemem ;)
Já bych spíš čekal něco takového https://www.scientificlinux.org/
Mě to přišlo jako dobrá otázka :)
Z https://en.wikipedia.org/wiki/TOP500:
Linux – 334
CentOS – 61
Cray Linux Environment – 42
SUSE Linux Enterprise Server 11 – 24
bullx SCS – 9
Note all of the above are Linux, just the top one is "generic" Linux.
Statistiky nemam, ale pro priklad se staci podivat treba na starsi cluster Triolith https://www.nsc.liu.se/systems/triolith/ . V uzivatelske dokumentaci je popsano, jaky software (kompilatory, knihovny, ...) je k dispozici, jak se s clusterem pracuje, ...
Tomu nějak nerozumím: Poprvé se v žebříčku TOP500 objevil až v roce 1998, v té době jasně vládl na superpočítačích Unix. V roce 2003 byste ho našli na 96 % instalací. Prakticky během dvou let ho ale nahradil Linux, který začal dominovat a dnes jej najdeme na drtivé většině superpočítačů světa.
Linux je snad také Unix, nebo ne? Tak buďto se to bude rozlišovat na jednotlivé dialekty Unixu (AIX, Solaris, ... a také Linux), nebo to je Unix všechno.
Proveďte si korekci: https://en.wikipedia.org/wiki/Inspur_K-UX
Ad: "Linux stoji za znicenim Unixu"
Ano, v superpocitacich byl Unix vytlacen Linuxem. Ale treba macOS je UNIX (viz https://en.wikipedia.org/wiki/Single_UNIX_Specification), takze s tim terminem "zniceni" je treba zachazet opatrne. Nicmene vyznam znacky UNIX upada, to je fakt.
Ad v superpocitacich byl Unix vytlacen Linuxem - nejen v superpočítačích. HW od Intelu je pro většinu aplikací dostatečně silný, a HW pro klasické Unixy je zatraceně drahý. Kdo nepřešel na Windows, ten přechází na Linux. Zbývá poměrně malý počet instalací "klasických" Unixů typu Solarisu, HP-UX a AIXu, a dá se čekat, že se jejich počet bude dále snižovat.
Ad macOS je UNIX - ochrannou známku Linux může používat každý systém, který vyhovuje specifikacím Single UNIX a projde certifikací. Technicky nemusí mít s původním Unixem moc společného. Svého času například Windows NT vyhovovaly specifikaci POSIX (tehdy ještě ne Single UNIX), a kdyby MS zaplatil certifikaci, tak by Windows NT byly oficiálně Unix. macOS tedy může používat ochrannou známku Unix, ale jeho vnitřnosti jsou silně ne-Unixové, podobně jako třeba u těch Windows NT. Koukněte na kernel a user space libs.
macOS patri do rodiny Unix-like operacnich systemu (macOS ... is the current series of Unix-based graphical operating systems ..., https://en.wikipedia.org/wiki/MacOS, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Unix_history-simple.svg) a muze pouzivat ochrannou znamku UNIX 03 (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_UNIX_Specification). Co vic by mel splnovat, abychom mohli rict, ze je to UNIX?
Muj nazor je, ze Apple muze macOS prezentovat jako UNIXovy operacni system. Nedela to z toho duvodu, ze vyhody znacky UNIX (relativne snadna prenositelnost software mezi ruznymi odrudami Unixu) uz nejsou tak aktualni jako driv. Navic vetsina obycejnych zakazniku Apple o UNIXU slysela tak leda par vet z Jurskeho parku.
Srovnani Windows NT a macOS je trochu mimo. POSIXovy subsystem byl do Windows NT pridan z marketingovych duvodu, aby se mohly ucastnit vyberovych rizeni, kde se vyzadovala kompatibilita s POSIXem. (Tuhle kompatibilitu vyzadovaly nektere vladni zakazky USA.) V praxi ale ten subsystem skoro nikdo na Windows NT nepouzival. (Tohle samozrejme vite, ale mladsi rocniky mozna ne.) macOS na druhou stranu ma jadro odvozene z BSD Unixu a spoustu unixovych nastroju k tomu. Takze jeste jednou: Kdyby Apple chtel, tak muze v reklamach prohlasovat, ze macOS je UNIX.
MacOS X stojí na jádru XNU, což je zkratka pro X is Not Unix. XNU technicky vzato stojí na modifikovaném Mach microkernel. Bohužel coby čistý microkernel nemá nic moc výkon, takže autoři část funkcionality přesunuli na modifikovaný BSD kernel, který implementuje procesy, unixové permissions, FS atd. Výsledný kernel má POSIXové API, takže X is Not Unix, ale je to celkem dost Unix.
Nad kernelem má ale MacOS X úplně ne-Unixové API vycházející z OS NeXTSTEP. Primární binding je pro Objective C, datové typy nejsou POSIXové, zobrazování se řeší přes Quartz (řekněme DisplayPostscript z licenčních důvodů předělaný na DisplayPdf) atd. Pro Mac se píšou aplikace úplně jinak, než pro Unixy.
Takže MacOS X má jisté unixové základy, vyhovuje podmínkám pro udělení licence, ale koncepční řešení i vývoj SW jsou ne-Unixové. Souhlas v tom, že kdyby Apple chtěl, tak může v reklamách používat tvrzení že MacOS je Unix.
Ohledně POSIXu ve Windows: tam šlo spíš o vizi migrace ze světa Unixů na Windows. Nakonec z podobných důvodů NT měly subsystem pro OS/2. V případě POSIXu to asi mělo větší komerční přínos. Třeba Hotmail svého času běžel na nějaké verzi MS POSIX subsystemu, a spousta projektů americké vlády údajně také. Existovali i "běžní" zákazníci, kteří migrovali na NT pomocí POSIX Subsystemu. Ale je myslím zjevné, že většina zákazníků od začátku kupovala a psala SW psaný pro Win32 subsystem.
Škoda, že se v článku neobjevuje zmínka o českých superpočítačích. Máme v TOP500 jeden https://www.top500.org/system/178525. V aktuálním žebříčku se umístil na 67. místě.
male info pre vsetkych co nepochopili ze linux je vlastne unix....
1. poznamka od linusa, tvorcu linuxu ako jadra:
WHAT IS LINUX?
Linux is a clone of the operating system Unix, written from scratch by Linus Torvalds with assistance from a loosely-knit team of hackers across the Net. It aims towards POSIX and Single Unix Specification compliance.
It has all the features you would expect in a modern fully-fledged Unix, including true multitasking, virtual memory, shared libraries, demand loading, shared copy-on-write executables, proper memory management, and multistack networking including IPv4 and IPv6.
2. WIKI SPECIFIKACIA:
Operační systém Linux používá unixové jádro, které vychází z myšlenek Unixu a respektuje příslušné standardy POSIX a Single UNIX Specification. Název je odvozen z křestního jména jeho tvůrce Linuse Torvaldse a koncovka písmenem „x“ odkazuje právě na Unix (podobně jako XENIX, Ultrix, IRIX, AIX a další UN*Xy).
TAKZE PRE VAS NA POCHOPENI : L JE AKO LINUS, TAKZE MA TO UNIXOVE JADRO, JE INSPIROVANE UNIXEM , RIDI SE UNIX PRINCIPY, DELA JSE V TOM JAKO V UNIXU > JE TO UNIX! (tohle je vysvetlivka pro vsechni fanboye opensource aby pochopili ze jejich gnu je akurat licenoncovani jako free a nic vic.......)
Na české wiki je psáno Operační systém Linux používá unixové jádro, ovšem "unixové" směřuje na UN*X, což má být český překlad Unix-like. Linux je klon Unixu, který se drží principů POSIXu a Single Unix Specification, ale nevyhovuje plně jejich specifikaci. Unix je ochranná známka, kterou mohou získat systémy které vyhovují specifikaci a zaplatí si certifikaci. Linux je Unix-like systém, nikoliv Unix.
Co som kukal wiki, spominam si, ze nejaki cinania maju linux certifikovany ako unix, len sa mi nechce uz browsit som moc unaveny :)
Za to treba platit a nikomu sa nechce, a kazdemu je aj tak jedno, ci to je UNIX, alebo nie je. Linux uz pozna aj tak viac menezerkov nez UNIX. Takze unix ako znacka uz tak netaha ako kedysi. Kazdy pologramotny clovek si tiez mysli ze Mac Os je Linux a pritom je to UNIX s rodokmenom siahajucim k at&t UNIXu.
ocividne to sam nechapes, tak si to precti jeste jednou a zkus si udelat zaver zalozeny na faktech, nikoliv na svejch vlhkejch snech ;) Linux je jadro, tedy Linuxove jadro nepouziva zadne jadro, protoze je samoosobe jadrem ;)
operacni system je GNU/Linux, ktery pouziva Linux jadro, nikoliv Unix jadro... drzi se primarne POSIX principu, nikoliv Unix (ktery se drzi take POSIX principu)... unixove je obecne oznaceni, Unix je konkretni system...
btw: Linux Is Not UniX ;)
precti si tohle....
http://www.pcworld.com/article/201983/is_linux_just_another_unix_flavor.html
je to unix. chova se to jako unix, funguje to jako unix. a nejaka license na to se muzu zvysoka ****. abys vedel tym padem, taky nejes kureci maso, jelikoz uz bylo prokazano ze vyrobcove radi michaj masa ruznych zvirat. a ted mi tvrd ze jes na 100pct kureci maso kdyz si koupis nejakej produkt a je tam napsano z kureciho masa - napr. sunka. ve vysledku se dovis ze je to mix bravcoviho a kureciho masa. linux je to jiste. je to unix, protoze je to zalozene na unixu a pridavnych upravach. zakladnej kamen tam zustal pro ty co to nepochopili. kdyz chcete aby linux nebyl unix tak napiste linusovi nech zmeni zakladne techniky jadra, nech zmeni nazvy slozek a nech taky zmeni pouzivani systemovejch nastroju. a pote si to muzete nazvat jak chcete, proto ze to s unixem nebude mit nic spolecneho. jen tam tym padem budou jine ovladace, jine procedury, jinej sw, jina souborova struktura. pokud se tohle s linuxem nestane, stale to pro mne bude jen upravenej unix. takze hor sa do prace kdyz chcete mi vytuzenej "linux is not unix", a budete mit prace ze hodne aby ste z tade odstranili podobnost a zavislost na vecech ktere zalozil unix.
neni to Unix ani unix, ani se to tak nechova ani to tak nefunguje, jsou tam urcite podobnosti:
https://cs.wikipedia.org/wiki/UN*X
https://cs.wikipedia.org/wiki/Unix
nejim kureci maso, nejim zadne maso, nicmene i tak, to ze se svalovina odrezana ze zavrazdenejch mrtvejch zvirat smicha v produkt ktery nese jmeno/popis jen jednoho z nich neni zrovna dobry priklad, je to vylozene spatny priklad a je to nekale/lzive/podvodne/atd...
je to jako bych rikal: "BMW je Ford, protoze je to Ford, chova se to jako Ford, funguje to jako Ford, ma to motor z Forda, nejaka licence z vysoka tralala, jestli nechces aby BMW byl Ford, tak napise do BMW aby nemeli kulate kola, aby se neovladali volantem, aby volant nebyl kulatej, aby tam nebyli sedacky a palubka, ani nadrz, no a pokud to neudalaj tak BMW je jen upravenej Ford."
pripadal by ti to normalni? ;)
btw: sem si rikal kdo to zplodil takovou patlaninu, no a on to sads co tvrdil ve foru ze macOS je komercni Linux :-D
doporucuju shlednut tuhle mapu vsechnym linux fanatikum....
https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-91c79576fda9673e421c1e1a44f25310-c?convert_to_webp=true
kdyz se na to pozrete , na pocatku byl unix, z neho bsd, z neho mach, a v bodu mach 3.0 linux prevzal vesinu kodu vod mach 3.0 a vodte cesty to slo jen cestou k macos nebo linuxu. takze ano , linux a macos jsou oba unix. a to proto ze jsou ze stejne unix vetve. a pro ty co asi nemaj mozek, to rovnou muzete rict ze lide z asie nebo afriky nebo jinejch kontinentu nejsou lide protoze jsou odlisny. takze kdyz pro vas linux nie je unix to je to jiste jako rict ze jine rasy lidi jsou z vesmiru..... tudiz ne lide. hadam pri tomhle vysvetleni vam to dojde.
to mate v blazinci dostupnej net i po vecerce?
na te mape je jasne videt ze pocatek prace na GNU a prace na Linux z ktereho vzniklo spojeni GNU/Linux, jsou 2 samostatne pocatky nespadajici pod pocatek toho stromu...
>> lide z asie nebo afriky nebo jinejch kontinentu nejsou lide protoze jsou odlisny
ty priklady ti delaji dost problemy, tak prevedeno do kontextu: "Asiat neni African, ale oba jsou to lide", odpovida: "Linux neni Unix, ale oba jsou to operacni systemy"
BTW: jako fanatik se chovas ty, pocitam ze ti to ale stale jeste nedochazi...
Souhlasim. Ten clovek je uplne mimo. Navic mu nedochazi, ze projekt GNU su vuci Unixu jasne vymezil: GNU is a recursive acronym for "GNU's Not Unix!", chosen because GNU's design is Unix-like, but differs from Unix by being free software and containing no Unix code (https://en.wikipedia.org/wiki/GNU).
Otazka Unixoveho kodu v Linuxu se resila v soudnim procesu SCO v. IBM (https://en.wikipedia.org/wiki/SCO_Group,_Inc._v._International_Business_Machines_Corp.) Dulezita je sekce Controversial code:
At a reseller show in August 2003, SCO revealed a sample of alleged copied code. This was later shown to be originally released under a BSD License. ...
At SCO patrala jak chtela, zadny kod prevzaty z UNIXu v Linuxu dolozit nemohla. Spory se vedly i o hlavickove soubory, ale tento bod obzaloby byl zamitnut.
Dafuq? Tohle má být trolling? Protože to, do čeho se přilil Mach 3.0, není GNU/Linux, ale GNU/MkLinux (https://en.wikipedia.org/wiki/MkLinux) - jádrem *není Linux*, ale Mach, tzn. to je jiný systém.
no jasne :-D a Multics urcite vzniknul upravenim BASICu a pouzival se na zakladnich skolach, narozdil od Multics kterej se pouzival v telocvicnach, ale jinak je to to same jako OSX to je jen komercni verze Linuxu kterej je teda ten BASIC, Unix ani nikdy neexistoval to si vymejslel jen lidi na rootu kdyz si sem odskocej od lopaty... :-D
tak ty jses normalni// ja jen neznasim lidi ktere nechapou veci do hlubsich souvisosti... povim tak koupim si auto ford, to auto ma zaroven motor vod forda takze je to ford a zaroven to je auto, jelikoz jako auto splnuje certifikaci vozdila je to taky schvalene vozidlo. toyota je taky auto, ale motor pokud nie je vyroben a dodan od forda nebo jeho sucast je to toyota, a je to taky auto a taky vozidlo.
to je stejne i s linux / unix / macos. unix byl zaklad, ze ktereho se inspirovali a udelali unix a nasledne macos. takze i linux je unix protoze jse inspiroval unixem, tak jako macos je unix protoze taky se inspiroval nebo mel zaklady v unixu. takze lidi co rikaj "linux is not unix" jsou vedle jak ta jedle, protoze linux je sice gnu takze linux, ale taky spolecne znaky unixu takze je to zaroven unix, tak jako macos je macos a zaroven taky unix, protoze vznikl z unixu. proste nechapu a nesnasim lidi ktery nechapou ze vec muze mit specifikaci, ale taky je vlastnostema nebo historii spolecna s druhou veci a ta zase s dalsi veci. proste nesnasim kdyz lidi pouzivaj acronyms a ne rekurzni metodiku mysleni........ taky nepochopili to s lidmi porovnavani, vsetky rasy jsou z jedne rasy predchodzi takze vsichni jsme lidi jako vsechny linuxy, unixy, a mac os jsou unix. proste mame spolecne predky/vlastnosti.
„ja jen neznasim lidi ktere nechapou veci do hlubsich souvisosti“
Chápáním do hlubších souvislostí myslíš to, že si vyberu nějaký OS o kterém vůbec nic nevím, najdu si nějaký server, kde se o něm píše, a začnu tamní komunitě cpát nějaký zcela náhodný a přitom zcela zjevný nesmysl, jako třeba, že je Linux založený na Mach 3.0?
V tom případě jsem rád, že tímto způsobem „nechápu věci do hlubších souvislostí“. :)
Ad: takze i linux je unix protoze jse inspiroval unixem
Byl jednou jeden pan (Darl Charles McBride, https://en.wikipedia.org/wiki/Darl_McBride), ktery tvrdil skoro totez. Takze nejste prvni. Ale na rozdil od vas si ten pan na tom tvrzeni zalozil zivnost. Pozadoval po firmach, aby mu za pouzivani Linuxu platily, protoze on pry mel vlastnicka prava k Unixu. V dlouhem a drahem soudnim rizeni se nakonec ukazalo, ze zadna prava k Unixu nemel, a ze v Linuxu zadny kod z Unixu neni. Mozna byste si o tom soudnim rizeni mel neco precist.
Kdyz petilete dite rekne, ze Linux je Unix, tak ho pochvalim, jak je vsimave, protoze podobnosti tam jsou. Dospeleho je ale treba opravit, protoze Linux neni UNIX, Linux je Unix-like.
@sads (neregistrovaný) 80.188.226.--- Dnes 3:28
ja jen neznasim lidi ktere nechapou veci do hlubsich souvisosti
hlubsi souvislosti unikaji tobe, misto aby jsi to uznal a doplnil si znalosti, tak se tvaris ze je ti odpirat tvuj nazor a lidi jsou na tebe zli...
unix byl zaklad, ze ktereho se inspirovali a udelali unix a nasledne macos
o Unix, Unix-Like, Linux sem ti odkazy uz psal, ocividne si je necetl, tak si dohledej informace o historii Apple systemu a zjisti si rozdili kolem: MacOS, OSX, macOS...