Názor k článku Linux jako internetová gateway (6) od Frantisek Rysanek - Nize uvedene domenky jsou muj soukromy nazor -...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2004 17:29

    Frantisek Rysanek (neregistrovaný)

    Nize uvedene domenky jsou muj soukromy nazor - pokud se pletu, nekdo mne opravte. Celou tu historii jsem osobne nezazil.

    ISAPnPTools jsou user-space nastroj.
    Vyskytuji se hlavne ve spojeni s kernelem 2.2.
    V kernelu 2.4 byly IMO ISAPnPTools nahrazeny nativni kernel-space podporou pro ISA PnP - a obcas se mi po nich stejska.

    Pomoci ISAPnPTools se nastavujou IRQcka, porty atd.
    Osobne bych pri jejich vyuzivani na konkretnim stroji zacal bootem s nejakym normalnim kernelem a spustenim "pnpdump".
    Ten vysype obrovsky zakomentovany a okomentovany konfigurak - jsou v nem vsechny alternativy nastaveni (pouzitelne kombinace IRQ/DMA/portu), ktere umoznuje ISAPnP hardware zasunuty v ISA slotech.

    Jako dalsi krok povolite (odkomentujete) v konfiguraku vybrane polozky a konfigurak prejmenujete na /etc/isapnp.conf. Pak zaradite spustitelny soubor isapnp nekam do rc skriptu nebo do sysV init.
    A rebootujete - nebo isapnp spustite rukama.

    Teprve pote (se objevi rakosnicek :) muzete insmodovat ovladace, nastavovat jim parametry jako io= a irq= apod. - protoze uz jste si je nastavili pres user-space isapnp.

    Z toho plyne, ze pokud pouzivate user-space isapnptools, ovladace pro ISA PnP hardware nema cenu zakompilovat natvrdo do kernelu a nastavovat jim v lilu parametry - pri bootu, kdyz se natahne a inicializuje monoliticky binar jadra, jeste neprobehl programek isapnp, takze moniliticky zakompilovane inicializacni rutiny svuj hardware nenajdou. Dotcene ovladace tedy musite udelat jako moduly a tyto tahat az po probehnuti isapnp.

    Z toho taky plyne, ze ISAPnP je dobre dat nekam na zacatek RC skriptu, teprve po nem insmodovat moduly pro ISAPnP hardware, a teprve potom startovat sit, nastavovat mixer zvukovky, nakonec initd aj. demony zavisle na siti apod. Toto poradi lze u SysV initu ovlivnit nejsnaze asi cislovanim startovacich symlinku v prislusnem runlevelu.

    Ethtool je taky docela novy nastroj.
    Objevil se podle meho pomerne nove nejprve v jadrech 2.4 a pak byl backportovan i do novejsich jader 2.2. V poslednich vanilkovych jadrech 2.4 uz je vetsina ovladacu pro ethernet hardware upravena, aby ethtool IOCTL volani obsluhovala. Ovladace pro fast ethernet sitovky to delaji typicky volanim univerzalniho MII API.
    Ethtool prinasi predevsim nastavovani 10/100, duplexu a zapnuti/vypnuti "autonegotiation" techto parametru.
    V Linuxu dlouho chybelo jednotne rozhrani pro nastavovani techto parametru z uzivatelskeho prostredi: delalo se to obskurnimi parametry pri bootu, nebo v lepsim pripade pri insmodu - a leckdy to nefungovalo.
    Na rozdil od BSDcek, kde jsou tato zakladni nastaveni odpradavna jednotnou soucasti utility ifconfig...