Linux Mint 13 „Maya“: Ubuntu s příchutí skořice

28. 5. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Minulý týden vyšla další verze populární distribuce Linux Mint 13 „Maya“. Distribuce těží z kvalit Ubuntu, ale za pomoci klasických prvků vyzkoušených prostředí sází na konzervativní přístup uživatelů. V této verzi přináší opět jednu novinku: fork desktopového prostředí GNOME Shell s názvem Cinnamon.

Před měsícem vyšlo Ubuntu 12.04 „Precise Pangolin“. Vždy po vydání Ubuntu následuje vydávání nových verzí odvozených distribucí, kde jednou z nejznámějších je bezesporu Linux Mint. Verze 13 nese, stejně jako Ubuntu, označení LTS (Long Term Support) a bude tedy podporována až do dubna 2017.

Distribuce si popularitu získala hlavně poté, co Ubuntu nasadilo kontroverzní Unity a část uživatelské obce se začala rozhlížet po trhu po osvědčené „klasice“ s kvalitou Ubuntu. Tu nabízí Linux Mint díky forku GNOME 2 MATE. Verze 13 obsahuje verzi MATE 1.2.

Pro mluví hlavně stabilita, snadné využití a rychlá odezva. Prostředí je založeno na GTK2. Mezi argumenty proti nalezneme stále úplně nedokončenou migraci Gnome 2, což se může projevit na některých detailech (podpora Bluetooth stále není taková jako byla v původním Gnome 2). Verzí MATE se v této recenzi zabývat nebudeme.

Stažení a instalace

Linux Mint 13 již není nabízen ve variantách pro CD a DVD (komunita připravila návod, jak obraz pro CD upravit). Jsou k dispozici čtyři upravené obrazy ISO ve verzi DVD a každý z nich je k dispozici jak pro 32-bit, tak pro 64-bit. Verze MATE (s a bez multimediální podpory) a verze Cinnamon (opět s a bez multimediální podpory). Velikost obrazů je mezi 800 a 900 MB. Verze bez multimediální podpory je určena pro USA, Japonsko a další země, kde může vzniknout problém s distribucí kodeků třetích stran a je třeba si nejprve obstarat potřebné licence. Po získání licencí se dají kodeky a aplikace snadno doinstalovat připraveným tlačítkem.

Součástí oficiálního oznámení jsou jak odkazy na mirrory v jednotlivých zemích (ČR v seznamu nehledejte, obrazy se totiž na mirroru ČVUT objevily až s několikadenním zpožděním), tak torrenty ke stažení.

Po stažení a vypálení se již snadno může přistoupit k instalaci. Provádí se klasicky naběhnutím do Live verze z DVD a pak volbou Install Linux Mint přímo na ploše. Bohužel Live verze je dostupná pouze v angličtině, ale první věc, kterou v instalaci volíte, je jazyk.



Zvolte si v jakém jazyce chcete systém využívat

Po tomto kroku je již celá instalace ve vámi zvoleném jazyce. Instalace vyžaduje alespoň 5,2 GB místa na disku a připojení k internetu. Během instalace volíte klasicky disk na který chcete instalovat, svou časovou zónu, rozložení klávesnice a vytvoříte si uživatelské jméno a heslo. Máte zde možnost i importu účtů z jiných verzí distribuce. Pak už instalace probíhá zcela samostatně a rychle. Hravě by ji zvládl i člověk bez předchozích znalostí Linuxu.



Během instalace lze sledovat upoutávky na funkce systému

Co přináší Cinnamon?

V minulé verzi Mintu bylo k dispozici prostředí GNOME 3.2 s rozšířením MGSE (Mint GNOME Shell Extension). Vývojáři tak vlastně rozšířením položili můstek mezi větve 2 a 3. Nicméně se stále jednalo o rozšíření a tak byli vývojáři omezeni tím, co jim GNOME Shell dovolí. A tak již měsíc po vydání Linuxu Mint 12 „Lisa“ oznámil Clement Lefebvre, zakladatel distribuce Mint, že vytvořili nový fork GNOME Shell nazvaný Cinnamon. To umožní volnou ruku v dalších úpravách. Na fóru se také objevila informace, že s dalším rozvojem MGSE se již nepočítá.

Vývoj forku Cinnamon se má docela čile k světu a tak je v tomto vydání již ve verzi 1.4. Ve výchozím stavu nám přináší panel v dolní části obrazovky s tlačítkem Menu v levém dolním rohu. Pro případného uživatele přicházejícího z některé verze OS Windows je vše na stejném místě, tak jak je na to uživatel zvyklý. V případě, že jste zadávali již v live verzi přihlašovací heslo do WiFi sítě, během instalace se uchovalo a již není potřeba jej znovu zadávat.



Vítejte v Linuxu Mint 13 „Maya“

Hlavní menu je poměrně přehledně uspořádáno do skupin podle zaměření aplikace a lze v aplikacích i velice snadno vyhledávat. Odezvy jsou rychlé a vyhledávání bezproblémové v případě, že znáte název aplikace.



Hlavní menu systému je přehledné, ale není dokončena lokalizace

Naleznete zde také přímý odkaz na nastavení prostředí Cinnamon. V něm lze upravovat pozici panelu, jeho nastavení (včetně ikony a textu spouštěče Menu), měnit motivy vzhledu, upravovat aplety, rozšíření a další nastavení. V systému naleznete několik možností nastavování (Nastavení Cinnamonu, Nastavení systému, Preferences…), což může působit poněkud zmateně. Prostředí Cinnamon má také ve výchozím stavu nastaven levý horní roh jako výběr aktivní plochy (v nastavení lze změnit jak umístění, tak funkci). Stačí tedy pouze najet do určeného rohu a všechny plochy se vám přehledně zobrazí a vy si pomocí myši můžete snadno vybrat plochu i okno, do nějž chcete rovnou přepnout.



Přepínání ploch je efektní a uživatelsky příjemné

Celkově působí prostředí velice dobrým dojmem a i když se jedná o relativně nový projekt, je poměrně stabilní (pád jsem zaznamenal pouze dvakrát a to vždy při změně motivů prostředí). Abych ale jen nechválil, tak mám i nějaké výtky (spíše detaily). Například by bylo vhodné dodělat kompletní překlad hlavního menu včetně skupin, do kterých jednotlivé aplikace spadají. Dále také v nastavení motivů se střídají barvy pozadí panelu. Ikony jako WiFi, bluetooth a podobně se této barvě přizpůsobí a střídají barvy tak, aby byly v kontrastu s barvou pozadí. Bohužel to už neplatí o připravených ikonách dalších aplikací z oficiálních repositářů jako je třeba Dropbox či Shutter. Sice mají pro toto prostředí ikony stejného vzhledu, ale pouze černé barvy.



Ikony v systémové oblasti se ne všechny přizpůsobují barvě panelu

Malou nepříjemnost jsem našel i ve Správci software, kde i po doinstalování se stále zobrazuje u aplikace status Nenainstalováno. Pro změnu je potřeba se vrátit do seznamu a pak do detailu aplikace opět najet. Také bych případné aplikace nainstalované již v live verzi distribuce přenesl rovnou i do instalované verze na disk.



Po instalaci zůstává status Nenainstalováno, je nutno detail znovu načíst

Prostředí vyžaduje pro správný běh 3D akceleraci a může tak mít na některých grafických kartách problémy. Osobně jsem se však s žádnými nesetkal, instalátor správně rozpoznal můj Radeon x550 a jím zvolený Gallium 0.4 běží hladce a bez problémů.

Nový přihlašovací správce MDM

Jestliže nezvolíte při instalaci možnost automatického přihlašování jednoho uživatele, uvítá vás obrazovka nového přihlašovacího správce MDM (MDM Display Manager). V hlavním menu pak naleznete samostatný nástroj pro nastavení, který vám dává možnost upravit detailně nejen jeho vzhled, ale i chování. Lze tak nastavit přímo možnosti vzdáleného přihlašování, zobrazování vybraného seznamu existujících uživatelů, povolení automatického přihlášení po časové prodlevě a mnoho dalšího. Nicméně výchozí nastavení je již samo o sobě dostatečně přehledné a tak není nutné jej hned měnit.



Nastavení přihlašovacího správce MDM

Vylepšený vzhled

Stejně jako v předchozí verzi distribuce se i tentokrát dočkáte nejnovějších témat Mint-X a Mint-Z a lepší spolupráce s GTK3. V základu naleznete také velké množství příjemných tapet na plochu. Jedná se kolekci fotografií irského umělce Ala Butlera vystupujícího pod přezdívkou „masterbutler“.



Nabídka pozadí na plochu je opravdu povedená

Aplikace obsažené v základu

Po instalaci je k dispozici velice slušné programové vybavení. Nalezneme zde například Firefox 12.0, Adobe Flash Player 11.0.1.152, LibreOffice 3.5.3.2, Gimp 2.6, Python 2.7.3, Thunderbird 12.0.1 a další. Vše běží na jádře 3.2.0–23 a výchozí je zde GCC 4.6.3. K dispozici je také již standardně dobře zpracovaný Správce softwaru (mintInstall 7.3.7), v němž najdete informace o programech a možnost si nainstalovat některý z dalších více než 38 tisíc balíčků rozdělených do přehledných skupin. Systém sám hlídá aktuálnost jednotlivých balíčků (mintUpdate 4.3.9) a doporučené aktualizace ještě dále třídí do pěti kategorií.



Správce aktualizací dělí balíčky do pěti úrovní

Po stránce multimédií je zde připraven přehrávač Totem 3.0.1 využívající Gstreamer 0.10.36, VLC 2.0.1, gnome-mplayer 1.0.5 a Banshee 2.4.0. Na IM (Instant Messaging) je zde připraven Pidgin 2.10.3.



Totem je výchozím přehrávačem multimedií

Výchozí internetový vyhledávač

Linux Mint dlouhodobě spolupracuje s vyhledávačem Duck Duck Go, který o uživateli neshromažďuje žádné informace. Navíc ale ve vybraných zemích (USA, Kanada, Spojené království, Irsko, Německo, Francie, Itálie a Španělsko) uzavřel Mint dohodu s Yahoo a výchozí internetový vyhledávač je nastaven na Yahoo. Podle oznámení se jedná o druhý největší vyhledávač na světe a první takto významný hráč na trhu, který je ochoten se podělit o zisk s distribucí. V České republice nalezneme jako výchozí vyhledávač Duck Duck Go, ale v nabídce máte rovnou připraveno i vyhledávání na Heuréka, Jyxo.cz, Seznam, Slunečnice a české Wikipedii. Další oblíbené, jako například Google, Yahoo či Amazon, lze pak snadno přidat díky správci vyhledávacích modulů.

bitcoin_skoleni



Předinstalované vyhledávací moduly ve Firefoxu

Celkové zhodnocení

Líbilo se:

  • panel se vzhledem à la Windows
  • připravené aplikace dostatečné pro většinu běžných uživatelů
  • možnost upravit si vzhled celé distribuce bez nutnosti dalších nástrojů

Nelíbilo se:

  • nevyužitý prostor DVD při instalaci (900MB obraz ISO na 4,7GB médium)
  • nepřeložené skupiny aplikací v hlavním menu
  • roztroušené možnosti nastavení do více samostatných nástrojů

Shrnutí

Linux Mint 13 „Maya“ si udržel kvalitní vlastnosti, kterými je pověstný. Během mého užívání se prostředí Cinnamon jevilo jako stabilní, rychlé a uživatelsky příjemné. Silná podobnost stylu OS Windows dává šanci na vyzkoušení Linuxu i lidem bez hlubších znalostí funkcí systému.

Navíc výchozí softwarová výbava a intuitivní ovládání dávají příležitost využít distribuci jak pro nové uživatele Linuxu, tak pro ostřílené geeky, kteří chtějí mít ihned po instalaci připravené nástroje zvyšující jejich produktivitu práce. Linux Mint 13 „Maya“ je nejen dobrou alternativou k Ubuntu, ale v některých ohledech jej i předčí.