Díky za recenzi. Osobně jsem z Ubuntu utekl k Mintu, ale nakonec jsem zvolil Linux Mint založený přímo na Debianu. Používám teda xfce, protože to je na slabším stroji, ale kdybych zvolil Gnome tak v tom skoro žádný rozdíl není, že? Kromě zdrojů, odkud se stahuje software o žádném nevím :-)
Já teď mám Gnome 3.4.1 a musím konstatovat, že k dvojkové řadě bych se už nechtěl vrátit. Ano, musel jsem si zvyknout na určité odlišnosti. Ale ty odlišnosti jsou naprosto luxusní. Takže si člověk hned zvykne. Gnome 3x se skvěle ovládá jak klávesnicí, tak myší. Lišta dole je zbytečná a nepotřebná, jen by zabírala místo. Takže v úpravě Mintu nevidím nic moc kladného. Ano, mají hezké obrázky, ale snaha odlišit se za každou cenu v nějakém cinamonu .... chudák ten, kdo se dostane k jiné distribuci, či napak, kdo se dostane k Mintu ze cinamonem. Mint mi začíná připomínat, že se přibližuje ke kolejím, kdy značná část utekla od Ubuntu právě k Mintu, naštěstí pro Mint mají tolik verzí, že si každý vybere. Mne by spíše, než omalovánky zajímalo, nakolik je čistá jeho struktura v textovém režimu. Jak se liší od ostatních distribucí, nakolik je totožná ze strukturou Mintu na bázi Debianu atp. Jestli se udržuje struktura Debianu a Ubuntu, nebo překopávají věci k obrazu svému. Jestli jedou standardy, či je v něčem porušují atd., atd. Tohle je prostě další katalogová a screenshotová upoutávka mezi hlavním programem.
Pro vás možná přežitek, pro mne zásadní věc. Snažil jsem se užívat Gnome3 a opravdu ne. Hrůzně odlišné prostředí, nevýhodné pro můj styl práce. Nesmyslný způsob správy pracovních ploch, nepraktické chování "menu", minimální možnosti konfigurace (ne, hračky v podobě rozšíření shellu se prostě nedají zdaleka používat do úrovně původních možností, chybí spousta funkcí, nemálo z nich se jen snaží napodobit původní chování, i když často hodně neuměle). Prozatím to řeším v podobně "classic" stylu, ale sám po cca 15 letech zvažuju změnu od Debianu k Mintu. Těžko totiž budu vysvětlovat dalším uživatelům "cool" vlastnosti, které mi samému nepříjdou cool, a pro ně budou naprosto cizí.
Cinnamon není o snaze se odlišit, ale o snaze zachovat použitelnost.
Doufám, že Gnome 3 (a Unity také) se stanou v dlouhodobém horizontu jen uchylkou, živenou umatlanými tablety, pro efektivní práci velmi nevhodnou.
Oslavované XFCE jsem zkoušel, ale nevidím důvod, proč se vrátit do dob 10 let zpět z pohledu stability a usability. A to jsem se podílel na udržování a vylepšování Solaris podpory v XFCE. Ne, není dostatečnou náhradou za Gnome 2. Takže z mého pohledu po tom, co vyjde nová verze Debianu, budu zvažovat, kam některé desktopy zmigruju.
Nejde o starý kabát, jde o pohodlný a příjemný kabát. A pokud nový, frikulínovský mi nesedí, nebudu se snažit jej přebarvovat a jemně ohýbat, ale minimálně jej přešiju. Nebo jej vůbec nepoužiju a kouknu se po jiném, který mi bude sedět podobně jako ten starý. Navíc, pokud můj šatník používá nějaký styl oblékání, tak všechny kabáty v něm se musí nějak hodit ke zbytku oblečení, ne?
Neberu vám vaše nadšení z Gnome 3, ale chtělo by se to podívat na to, co vám přineslo a zda to není třeba o tom, že jste teprve objevil některou funkcionalitu, která vám dříve byla skryta. A nebo vám prostě jiný styl ovládání sedí více než někomu jinému. Každý jsme jiný :-)
XFCE není ve standartu použitelné, člověk si ho musí nastavit k obrazu svému, ale to je u všech desktopů a to včetně Gnome 2x ... XFCE je rozhodně o dost rychlejší, než Gnome 2x. Ostatně i Gnome 3x je s rychlostí na tom podstatně lépe. Takže Gnome 3x mi přineslo mnohem rychlejší odezvu, pro mne lépe promyšlené a takřka do detailů promkané ovládání na klávesnici a to aniž by utrpělo ovládání myší. Jednoduché přepínání úloh a ploch. Ano i gnome 3 má své mouchy. Jednou z nich je konfigurace. Ta je rozlezlá v mnoha GUI aplikacích a co nastavit nelze, tak je v různých souborech. Další plus je jednoduchý a přehledný seznam aplikací. Pravda u ručního spouštění (ALT+F2) chybí našeptávač. Ale i to asi půjde nějak doladit, nicméně by to mělo být v základu. Navíc i MATE se možná časem doladí a bude na úrovni Gnome 2x, tedy pokud bude dostatečný zájem. Já osobně bych se už nevracel, koncept Gnome 3x mi sedí mnohem lépe, než KDE, Gnome 2x, Unity, Mate, Cinamon, XFCE. Ale chápu, že to není pro každého. Já jsem se jen pozastavil nad tím,proč do nového desktopu se snaží protlačit staré věci? Proč ta snaha z Gnome 3x udělat Gnome 2x, když je tu Mate a XFCE ... to mají tolik volných prostředků?
Já na ovládání GUI klávesové zkratky nepoužívám. Odmítám si pamatovat hromadu informací, které lze udělat snadno, intuitivně a s minimálním časovým dopadem a jsou specifické pro konkrétní prostředí. A v tom je jeden ze zádrhelů Gnome 3 - ovládání myší utrpělo. Menu bylo zprzněno, přepínač pracovních ploch je hůře dostupný (a zrovna v jeho případě právě i ovládání klávesovými zkratkami upadlo z mého pohledu). A odezva na mém testovacím systému je lepší i v "klasickém" stylu Gnome 3, tj. bez shellu, o Gnome 2 ani nemluvě.
Gnome 2 v defaultu naopak hodně dobře vyhovuje, speciálně, když ho užívám dobrých 8-9 let stále stejně a hodně připomíná systém, který užívám 20 let. Což se o Gnome 3 nedá říci. XFCE se asi dá doladit, ale já nechci trávit čas laděním rozhraní. Můžu ho trávit jinak, pro mne produktivněji.
MATE může být zajimavá snaha, bohužel prostředí neexistuje samo pro sebe, musí v něm existovat dobře i aplikace. A ty směřují k větší integraci do Gnome 3 a tam je Cinnamon naopak možným řešením.
No jo, to už je potom neochota učit se novým věcem a jejich automatické zavrhnutí. Teď už chápu i snahu cinamonu zbrzdit efektivní systém X let starým přežitkem.
Jinak to s těmy aplikacemi je pěkná hloupost, každou aplikaci pustíte v každém prostředí a v různích distribucích. Nikdo se nepokouší tuto vlastnost odbourat. Jediné, co je možné, že daná aplikace bude v tom či onom prostředí lépe zaintegrována.
Nicméně pro lidi, co neradi mění zvyklosti a jen používají systém tak, jak je jim předhozen, bez jakéhokoliv těžkého nastavování není asi linux nejvhodnější. Toto je specifické pro Jablíčkáře. Linux má právě onu výhodu, že každý může stejnou věc udělat po svém.
Prosím, nedělejte za mě shnilého zaostalce :-) Nezavrhuju automaticky, vyvinul jsem dostatečně dlouhou snahu přijít Gnome 3 na chuť, intenzivně jsem jej užíval několik týdnů pracovně, snažil se jej různě vylepšovat, a opravdu jsem nenašel nic, co by mi přidalo na efektivitě, naopak mne brzdily přímo základy shellu. To, že se odmítám učit hromady klávesových zkratek vyplývá z toho, že asi na rozdíl od vás, užívám spoustu různých systémů, prostředí a aplikací. Ne vždy proto, že bych chtěl. A tak mne zajímají pouze ty zkratky, které jsou široce rozšířeny. Nepotřebuji exhibovat s tím, že "umím stovky zkratek pro vi a emacs".
S těmi aplikacemi to není žádná hloupost. Ano, můžu pouštět Epiphany ve fvwm, tak jako můžu pouštět konqueror v Gnome shellu. Ale bude to slátanina, vytratí se provázanost, kterou vy jste asi nějak dosud nezaznamenal. A ta provázanost mi osobně k efektivitě práce přispívá.
Nevím, jak dlouho vy užíváte Linux, já už nějaký ten pátek a dost jsem v něm zažil, prožil hodně změn, tak mi nenaznačujte, že mám táhnout a nezdržovat, nejlépe směrem k Mac OS X (jemuž vůbec neholduji, dokonce z podobných důvodů jako u Gnome 3, což bude asi souviset s tím, že tam Gnome 3 některé vlastnosti převzalo, i když často špatně) ;-)
A jakým způsobem jste onu snahu vyvinul? Nainstaloval a z kusil používat, nebo jste se mrknul i na nějaké howto, jak co jde udělat v systému? Pokud jste se i na nějaké podíval, chybí mi odkaz, odkud jste čerpal? S jakou verzí Gnome jste pracoval? Ono ne vždycky ta první je vychytaná. Kolikrát je nutné se podívat, jak se co dělá (někdy i opakovaně), protože člověk by danou fintu hledal třeba rok.
Klávesové zkratky. Myslíte, že jsem nějaký sado maso? Že znám všechny klávesové zkratky? Hloupost. Znám jen ty, které jsou v systémech shodné + ty, které si definuji sám. Takže to není žádné velké množství. Nicméně to efektivitě práce přidává.
Když už jste zmínil ono FVWM i když bych Vás spíše typoval na IceWM. Tak záleží na skladbě programů. Provázanost mezi nimi lze vždy zařídit, na oko nemusíte ani poznat, že je to "slátanina". Nicméně porovnávejte shodné ... Epiphany ve FVWM bude provádět stejnou službu jako Konqueror ve FVWM. Ono nelze srovnávat okeního manažera s celým desktopem. To jsou dvě naprosto rozdílné věci.
Já jsem s Linuxem začínal v době RedHatu 5.1, kdy vyšelo CD s příručkou v Computer Pressu. Takže rok 1998. Tam, než jen člověk nastavil Xserver, aby se mu pustilo GUI, žádná automatická detekce a jiné fičury.
Já Vás nikam neposílám, používejte to, co Vám vyhovuje, jen jsem na základě poznatků z Vašich textů Vám chtěl poradit, co by mohlo být nejvhodnější. Protože jsem se dočetl, že Vám "nic" nevyhovuje a jediné, co za to stálo bylo Gnome 2x ... Jenže Gnome 2x je mrtvé a je tu Gnome 3x. Nářky nad současním stavem mrtvolu nevzkřísí. Takže počkat a doufat, že Mate bude brzy použitelné, přeci jen ten fork neexistuje tak dlouho. Cinamon tou správnou cestou s velkou pravděpodobností nebude.
Jasně, já to ovšem myslel v rámci cinamonu, kdy do nového prostředí se snaží nacpat staré ... to mi nejde do hlavy. Ale co, jestli to utáhnou a budou vyvýjet i do budoucna, ať si forkují, co chtějí. Třeba se díky forkům začnou distribuce od sebe lišit a nepůjde jen o tu "jinou tapetu". Jen si myslím, že je dosti nedodělků, na kterých je nutné zapracovat a díky tomuto se přidělávají nové a nové.
Mam z tehle nove verze Mintu rozporuplne pocity (stejne jako tomu bylo uz u predchozi 12ky). Cinnamon verze je docela pomala (hlavne zobrazeni hlavniho menu si dokaze vzit i pul vteriny), navic jsem opakovane dokazal cele prostredi "kousnout" pouhym spustenim aplikace JDownloader. Dle reportovanych problemu je s timhle problem uz od prvnich verzi Cinnamonu a situace se zda byt horsi nez pred tim. Nyni mam nainstalovanou verzi s Mate prostredim, nicmene musim rict, ze Mate porad nedosahuje kvalit puvodniho Gnome 2.32. To ze prostredi nema ani plnou kompatibilitu s Compizem uz je jenom takova tresnicka na dortu. Myslim, ze jak Mate, tak Cinnamon, mohou byt v budoucnu kvalitni alternativou k ostatnim DE, ale zatim trpi dost velkym mnozstvim detskych nemoci.
Hlavně je otázkou, jsou li vývojáři schopni tyhle dvě prostředí do budoucna utáhnout. Do Gnome, KDE i XFCE cpou různé firmy peníze, ale jak je to s Unity, Cinamonem, či Mate? Cpe do nich i někdo externí nějaké finance? Pokud ano, je to dobře. Jinak to může být problém ...
Ano, i v tom muze byt do budoucna problem. Uz ted mi pripada, ze tym stojici za vyvojem Mintu posledni dobou vetsinu casu venuje prave vyvoji Cinnamon DE a na zbytek systemu proste nezbyva cas/prostredky/kapacity. Bylo by dobre se venovat napr Software Centre, kteremu zacina ujizdet vlak, nehlede na v clanku zminovany bug (neupdatovany status "Nenainstalovano"), ktery registruju snad uz 3 vydani zpetne. Kdyz se clovek podiva na seznam novych veci v Mintu 13, jde tam prakticky pouze o nove verze Mate + Cinnamon (coz zabralo asi vetsinu casu) + MDM + upstream veci, takze celkem jednoznacne zamereni na DE.
Ahoj, asi se mnou bude vetsina lidi nesouhlasit, ale mam z Mintu dlouhou dobu spatny pocit. Hlavne z lokalizace. Dost programu, ktere jsou v Ubuntu automaticky cesky, mluvi anglicky. Ted to dorazilo menu v Cinnamonu, i kdyz jsem na launchpadu nasel, ze je stoprocentne lokalizovany. Dal jsem ho tchyni na notebook v domneni, ze to bude podobne jaok Win a narazil jsem. To menu jsem castecne vyresil, ze jsem natvrdo prepsal nazvy kategorii v Alacarte Menu Editor, neboli kliknout pravym na menu a upravit. Prvni kliknuti na Menu skutecne trva vecnost, nastesti ty dalsi uz jsou sviznejsi. Je to znamy bug, ale evidentne se nevi co s tim. Dlouhou dobu jsem vahal, do ceho vlastne na pracovnim pocitaci jit, protoze mne desily zkazky o Unity. Nakonec jsem to vyzkousel a opravdu musim rict, ze je to vyrazne efektivnejsi nez stary koncept. Navic z RAMky mi ukousne ve vysledku s pravidelne spoustenymi programy mene nez v 10.04!
Opravdu je takový problém přidat pár voleb pro nastavení velikosti základních lišt, tlačítek apod?
Jedu na bubutnu 10.04 a pevná velikost těch základních grafických prvků - třeba v Nautilu - mne pořád pěkně .... .
V čem je problém?
Mám monitor jako kráva, docela blízko, kde se dá mám nastavené malé velikosti (fonty, ikony) a když do toho otevřu nějaké okno, kde to je napevno, tak je mi z toho na blití ...
PS: to samé třeba Thunderbird (kde se dál leccos zmenšit skinama), evince, pitkin (hlavně ten seznam přátel), ...
To mě taky zaujalo, když jsem chvíli zkoumal Ubuntu, Gnome 3 - grafické prvky oken, tak na to jsem zíral fascinovaně snad tři vteřiny a málem začal přeměřovat palcem. :)
Vzhledem k tomu, že je taková nabídka, se dá vybrat - dá se vyzkoušet i to, co člověk není zvyklý používat, a i díky zajetosti v určitýh kolejích dlohodobě momentálně ani nechce. Ale co není, může být. Nepouštím počítač proto, abych se v tom obslužném prostředí rochnil přesmíru. Ale je to příjemné, když věci jedou.
Právě ta rychlost mě zaujala: Podařio se mi rozjet eMachines E 527 i pod něčím jiným než je openSUSE 11.3 - konkrétně Mageia 2, a zatím jsem vyzkoušel KDE 4.8.2 a Razor-qt.
Osobní dojem: překvapení, jak rychle to šlape. A u Razoru byl ten vnitřní dojem z rychlosti -> počítač z podzimu 2010: Dneska by mělo šlapat všechno ale úplně všechno, co se použije, jako hodinky. To je přesně to, co se dnes očekává, a očekávalo se to vždycky. Přes veškerý nárůst požadavků na prostředí to mají zvládnout i ta nejnáročnější prostředí. Že bude lítat Razor jako drak jsem prostě očekával samosebou.
Ještě si prohlédnu i Gnome svět, Gnome a další z něj vycházející, i cokoli dalšího. Mohl/Měl bych to pravidelně střídat,abych si upevnil ten tzv. pozitivní pohled. :)
Zdravíčko nevěděl by někdo jestli je možné v mintu použivat více monitorů? Zjeména teda jak je to s jejich připojováníím a podjováním za běhu/suspendu. Zkoušel jsem mint před rokem a něco a jak mile jsem notebook vytáhnul z docku, ke kterému mám připojený druhý monitor, tak se to celé zaseklo a hotovo. Ubutnu 10.10 se s tím bije uspokojivě ale bohužel mu před časem skončila podpora tak hledám k čemu přejít ideálně se zachováním původního ovládání gnome 2.
Díky za odpovědi/tipy.
Asi nemá smysl přecházet z vyladěné jedenáctky na Mint 13. Taky zatím používám Mint 11 s vlastním prostředím a třináctku se mi nedaří tak jednoduše přizpůsobit jako stávající používanou verzi, počínaje (pro mě škaredým) přihlašovacím oknem, přes moc player prznící diakritiku, nm-applet kterej pro změnu zas przní ikonu v oznamovací oblasti tintu a různý jiný maličkosti. Skoro lituju, že jedenáctka není LTS verze.
Vyzkoušel jsem Cinnamon, Unity, Gnome-shell, XFce i KDE a zde jsou mé postřehy:
Cinnamon:
+ Pěkný, přehledný, obsahuje slušné applety na panel, dobře se ovládá myší i klávesnicí, lze docela dobře nastavovat
- Neúplný překlad, možnost zobrazit jen jediný panel
Unity:
+ Výborné ovládání myší i klávesnicí, relativně dobré nastavení, pěkný vzhled
- Nemožnost appletů - když chci mít například applet s počasím, musím spustit aplikaci
- Těžko se dostávám k aplikaci, jejíž název si nepamatuju a nemám ji v panelu
? Zobrazují se "tray" ikonky všech aplikací?
Gnome-shell:
+ Výborné ovládání klávesnicí
- Pomalé ovládání myší (např. přepnutí dvou maximalizovaných aplikací)
- Špatné možnosti nastavení - zatím jsem nepřišel na to, jak změnit skin
- Ovládání je neintuitivní
XFce:
+ Rychlé, přehledné, intuitivní, možnost mnoha panelů, dobré applety
- Není v Gtk3
- Zaznamenal jsem problémy s power managementem
- Při změně brightness u NB se vůbec neindikuje úroveň nastavení (jako v Gnome)
- Popup se změnou hlasitosti nepřekryje video
- Hůře se ovládá klávesnicí
KDE:
+ Mnoho moderních vymožeností, propracovaný SW, možnosti nastavení, dobrý file manager, založen na Qt, velká škála aplikací
- Příšerný amaterský vzhled - přeplácané prostředí; z pohledu designéra GUI hrůza (panel, prvky na pozadí a styl oken k sobě moc nejdou; používají se různé velikosti fontů atd.)
- Nastavení je až příliš mnoho
- Špatná integrace Gtk aplikací (ale za to asi KDE nemůže)
Používával jsem Gnome 2.x - to mi vyhovovalo nejvíce. Teď jedu na XFce, ale koketuju s Cinnamonem. Rád efektivně pracuji, můj čas je drahý :-)
KDE:
+ Mnoho moderních vymožeností, propracovaný SW, možnosti nastavení, dobrý file manager, založen na Qt, velká škála aplikací
Skvělé. :)
- Příšerný amaterský vzhled - přeplácané prostředí; z pohledu designéra GUI hrůza (panel, prvky na pozadí a styl oken k sobě moc nejdou; používají se různé velikosti fontů atd.)
Nikdy mi nevadilo. :)
- Nastavení je až příliš mnoho
Většinu věcí nepřenastavuju, nejvíc po počátečním nainstalování asi věci okolo vzhledu - a to je super: dám seřadit doplňky/motivy podle hodnocení, klik, klik, klik, klik, abych tam narval během sekundy ta nejzdařilejší, a ta, se kterými jsem se v minulosti už setkal, = abych udržel nějakou tu kontinuitu, i když novinkám se nebráním, i když patrně většinu z těch vzhledů ani nepoužiju, a je to tam! :)
- Špatná integrace Gtk aplikací (ale za to asi KDE nemůže)
Za to nemůže nikdo a já to nikomu nevyčítám; za nějaké to přiohnutí Gtk vzhledu jsem nejspíš nevědomky i vděčný.:)
Zdravím,
Nejdřív jsem používal Linunx Mint 9 Gnome 2, později i Gnome-shell, to mi připadalo jako nedodělané Unity (testováno asi 3 týdny 8h denně).
Po vydání Ubuntu 12.04 LTS a přečtení x recenzí a naštvaných komentářů ve mně převládlo nadšení z něčeho nového nad strachem z neznáma a začal jsem používat Unity.
Unity - testováno necelý měsíc 8h denně. Instalace Ubuntu 12.04 na desktop a notebook, vyzkoušeno Unity (i 2D na notebooku - nepodporovaná karta).
Překvapila funkčnost a nastavení práce na 2 monitorech - trvale připojených k PC (ne notebook).
Nedá se vyloženě říct, že je špatné prostředí, ale chybělo mi tam pár vychytávek. Některé není problém doladit - např. Open as root, Smazat bez koše v menu Nautilus, kodeky, java, flash atd., ale proč se zdržovat, když to jde na Mintu všechno hned po instalaci.
Dá se přímo říct, že není potřeba nastavovat vůbec nic a vše v Mintu funguje, když nepočítám nastavení firewall, firefox apod., ale to už je na každém uživateli co jak požaduje v systému.
Takže jsem se po vydání Mintu verze 13 rychle vrátil zpět k původnímu systému, ale už s verzí Cinnamon.
Opět nainstalováno na desktop a notebook bez v Unity problematické kompatibility g.karty (Nvidia 7300go)
Nastavení dvou monitorů bez problému (odpojování za chodu externího monitoru na notebooku jsem nezkoušel).
Co se týká lokalizace, není přeloženo vše, ale instaloval jsem češtinu asi jen ze zvyku, uznávám že to pro někoho může být problém.
Nastavení Cinnamon je jednoduché v jedné kartě a možnosti panelu jsou nahoře, dole, i oba dohromady...skrývání atd.
Appletů je celkem dost (kromě už nainstalovaných základních jako BT, sítě atd.) a není složité je nainstalovat
http://cinnamon-spices.linuxmint.com/applets
Po srovnání update manageru v Mintu a Ubuntu je podle mě víc pozitiv taky spíš na straně Mintu - přehlednost, jednoduchost, ale přitom dostatek možností nastavení.
Nastavení jaký typ souboru otevírat čím (asociace) funguje bez problémů (používám Audacious na hudbu).
Není problém ovládat prostředí klávesnicí, nebo myší...asi záleží spíš na zvyku.
Na to, že je Cinnamon opravdu teprve chvilku na světě, je celkem dobře použitelný jak pro zábavu, tak pro práci.
Pád jsem ještě nezaznamenal, snad jen malé škobrtnutí při nastavování dvou monitorů, ale to vyřešil restart Cinnamon (funkce přímo na panelu).
Linuxu zdar :-)
Dodám nějaké mínusy:
Nefunkční Správce softwaru.
Započne stahování při kterém někde ke konci vytuhne nějaký subproces. Když jsme ho pustil znovu, dodělal svou práci korektně. Ale moc to negómu. Protože Synaptic...
Téma neboli themes.
Zpočátku jsem se hůže orientoval v tom stříbrném rámu oken, který patří kterému oknu a občas se mi podařilo zavřít křížkem jinou aplikaci.
Kecálci, Skype a jiná havěť.
Kradou focus i fullscreen aplikacím. Drze se derou do popředí. Má pomoci
http://scott.cm/skype-auto-popup-with-cinnamon/
Pozitivum nakonec.
První z nových prostředí, ze kterého nedostávám kopr.
Kecálky a Skype nepoužívám, takže nemám vyzkoušeno a ten Správce software mi nikdy nepřirostl k srdci, takže jak říkáte: Synaptic to řeší (k použití hned po instalaci).
Themes jsem neměnil (kromě wallpaper), na stříbrnou už jsem si zvykl ;-)
Musíme doufat, že chyby vychytají a bude z toho bezchybný prostředí....
Jako relativně krátkodobý uživatel Linuxu to můžu napsat...ale dost lidí už má podle komentářů čekání na bezchybnej systém dost a s Linuxem skončili...
Ahojte. Som rád,že root.cz priniesol recenziu ako prvý, nikde som sa nevedel k nej dostať. Naozaj dobrá práca.
Teraz k veci. Kamarátovi som nedávno na ntb nainštaloval Ubuntu 11.10. Malo ísť iba o skúšku, preto taká stará verzia. Je veľmi spokojný (veď Linux:)) a požiadal ma, aby som mu aj na desktop nainštaloval Linux.
Keďže je typický Windows užívateľ,rozhodol som sa pre Mint, 13 je LTS verzia, to je výhoda. Akurát trošku váham, či MATE alebo Cinnamon. MATE sa mi nepáči, možno sa jemu bude, neviem. Chcem sa ale opýtať na jeden názor, ktorý tu zaznel: Je Cinnamon skutočne "spomalený"? Ja používam Fedoru s Gnome 3.2 (maximálna spokojnosť) a na skúšku som si doinštaloval aj Cinnamon a skutočne tam pozorujem nejaký delay, nie je veľký, ale môže to liezť na nervy. Aké su vaše skúsenosti s Cinnamonom v Minte 13?
Mám Mint 13 vo VirtualBoxe, ale zaujímajú na vaše "priame" skúsenosti. Vďaka
Po kliknutí na MENU (nebo klávesa win) v LM13 - Cinnamon je trošičku pomalejší odezva než v Ubuntu - Unity, ale jako nervy drásající mi to nepřijde :-)
A co dát obě prostředí a nechat vybrat majitele? :-)
http://www.itworld.com/software/278801/install-mate-your-linux-mint-13-cinnamon-system
Používám Cinnamon na desktopu, kde je pomalejší odezva po kliknutí na MENU skoro nepozorovatelná a na notebooku, tam už je to trošku horší, ale prostředí mi vyhovuje, tak to neřeším. Uznávám, že Unity na Ubuntu je rychlejší, ale zase je to Unity a to každému nevyhovuje.
Asi bych byl opravdu pro postup instalovat nejdřív Cinnamon a pokud se neosvědčí, nebo se nebude líbit, zkusit jiné prostředí...
Netuším, která pomazaná hlava přišla s nápadem nahradit propracované prostředí Gnome 2 za Unity, Gnome 3 nebo Cinnamon. Žádné z těchto prostředí nemá komfort staršího prostředí a tak budou vyhovovat jen začátečníkům. Konkrétně u posledního se nedá upravit výběr motivu bez dodatečných následků - (totem mi zčernal,rovněž prohlížeč fotografií), Firefox při činnosti v jiném okně totálně zmrznul, (pak už jedině zabralo Ctrl+ALT+F4) a zvukovka statovala v HDMI - čili bez zvuku. Je to prostě příliš uspěchané. Připomíná mi to dobu kdy se měnilo prostředí KDE 3.5 na vyšší. Takže kam teď, zůstat u staršího nebo "skousnout" tuto degradaci? Kdysi jsem přešel z Mandrivy (KDE 3.5) na Ubuntu, teď přecházím z Ubuntu 10.10 zpět na KDE, které má zmatky snad za sebou.
Jasně jsou tam drobnosti ,ale má úžasnejch 5 let na zdokonalování..
Vždycky mě sr. ,že distribuce většinou končí za půl roku...To nový a nový předělávání způsobuje ,že nefungujou mnohdy ani starý dávno vyřešený věci v minulejch distribucích.
5 let je velkej příslib vypiplání k dokonalosti.
Cinnamon není stará verze prostředí ..je to klasika, která tu bude ještě dlouho.
A ať si maj výstřední kolegové linuxáci třeba šišatý ikony a trojúhelníkový plochy..klasika je holt klasika. Howgh...
Já jsem nainstaloval LinuxMint 13 s prostředím Mate a jsem naprosto spokojený. Po zavedení Unity jsem chvilku jel na Xubuntu, ale Xfce mi úplně nevyhoovalo. Na mém NTB HP má Mint naprosto suprovou podporu. Vše funguje skvěle. Webka, uspání do RAM, rychlost oproti Win7 daleko lepší. Stabilita skvělá a navíc repozitáře z Ubuntu, takže všechny moje oblíbené a potřebné programy bez problémů nainstaluju. Bomba. Předpokládám, že Cinamon bude taky dobrý.