Osobne bych byl za to, aby vubec Mint vychazel po dvou letech a misto mensich zmen, zapracovali na Cinnamonu, aby se to dalo pouzivat. Zkousel jsem Mint 13, Mint 14 a pak jsem se na to ... a vratil jsem se na Ubuntu, Cinnamon na obou verzich padal, jen tak pro zajimavost, jsem na Ubuntu 14.04 nainstaloval novy Cinnamon a pada to uplne stejne, jeste ze je Unity bezproblemove a nic nikoho nenuti tam ten Cinnamon hazet.
Na MATE mě asi nejvíc potěšil ten ukazatel průběhu v okně s nabídkou vypnutí/restartu/uspání. Od doby, co se objevil tenkrát v GNOME ten časovej limit, se mi několikrát stalo, že jsem si to neuvědomil, ještě tohle udělat, tamto jsem chtěl vypnout a najednou mě to vyhodilo. Takhle je to víc na očích :)
Jinak krom stále přetrvávajících drobných problémů s VFS (zůstane někdy viset třeba po uspání a probuzení) tam není co vymejšlet a díky bohu nikdo nic nevymejšlí. Ještě jsem tedy nezkoušel, jestli caja pořád padá, když během načítání náhledů v adresáři najedu kurzorem na audio soubor a spustí se ukázka (přehrávání zůstane viset, ale caja spadne a thumbnailer je potřeba odstřelit).
Jinak v Mintu je MATE oproti backportům Debianu 7 lehce vymazlenější a v Debianu se do toho motá GNOME (ve kterém při použití výchozího motivu MATE jsem měl nečitelný text v GTK3 aplikacích, nezkoumal jsem proč přesně). Zajímavý je taky třeba porovnat, jak například gedit přeházel položky předvoleb, ale nic extra se nezměnilo oproti plumě (fork geditu pro MATE) :)
S Mintem 17 si mám v plánu hrát zrovna zítra...
Ale jo, jde to. Zajdi na stránku vyhledávacích modulů, dole v sekci "Commercial engines" klikni na ikonu Google a dál postupuj podle instrukcí...
Musím říci, že jsem byl tentokrát přijemně překvapen při otestování RC verze ve virtuálu. Po zběžném otestování se jeví stabilní a potěšila mě zrychlená odezva Cinnamonu, zejména první zobrazení nabídky - dříve to chvilku trvalo, než se nabídka zobrazila, nyní je to téměř okamžitě. Vyhledávání je bleskurychlé, rychlejší než ve win7, update manager taky zrychlil oproti Mintu 16. Ještě si s tím pohraju a otestuji zvukový systém spolu s low-latency kernelem (jsem hudebník amatér :-)), zatím to vypadá, že Mint 17 bude můj hlavní systém.
Zacal som s Ubuntu, potom Fedora a skoncil som pri Mint 16. Teraz uz Mint 17. Ja som spokojny najviac s Mintom. Cinnamon mi frci. Ani raz nepadol. Pri Mint 16 sa mi sem tam stavalo, ze mi zmizli ikony z plochy. Stacilo ale restartnut prostredie a bolo to spravene. Pri 17tke sa mi to zatial nestalo a dufam ani nestane :D Hlavne pre zaciatocnikov je tiez Mint vhodny. Ty v zaciatkoch v naruzivosti odklepnu kazdu aktualizaciu, novy Kernel bum taha sa. Nvidia ovladace nahodene a je tu pruser. V Minte spravca aktualizacii rozdeluje aktualizacie do ,,skupin" od 1 do 5. Vyssie cislo zmanena moznost sposobenie nestability po instalacii danej aktualizacie. Primarne je to rak nastavene, ze tie ohrozujuce stabilitu nestiahne. Pre beznych uzivatelov je to napomocne. Skusenejsi nahadzuje novy kernel aj tak osobitne.
... mam ho vedle Win7 na netbooku a je to svizny, ze na Win ani neprebootovavam... Sice jsem zapasil s grubem, ale boot-repair poladil a vse ok. Cinnamon stabilni a super rychla detekce druheho monitoru ci plasmy. A nejlepsi feature co me potesila - vypinani touchpad-clicku pri psani. Proti widlim jasna volba :)
souhlas, kdo chce počítač na práci, je to pro něj jasná volba. Po letech práce na vnuceném (zaměstnáním) systému widlí mě tohle připadá jak malý zázrak - ale asi dlouho nebude. Díky rozmachu Androida Linux objevuje víc a víc lidí, a tak linux začíná být zajímavý rybník pro různé pochybné existence.
Nemam nic proti Mintu ako distribucii, ale neskutocne sa mi nepaci defaultny vzhlad. Ta seda a bledozelena napriec systemom je podla mna hrozna. Defaultne prostredie ako vystrihnutie z roku 2007. Nikdy ma Mint nezaujal, keď som nabootoval, co je skoda, lebo distro je to podarene,
Pro "běžného uživatele" co chce přejít z Windows to je stále nedostupné. Asi hodinu jsem zjišťoval jak regulovat otáčky větráků a v systému je něco co je dostupné jen přes terminál (bez GUI). Takže nic. Zkoušel jsem stáhnout nějaké programy, ale musel bych zadávat nějaké příkazy přes terminál. Pak jsem se pokoušel nainstalovat Lazarus, neúspěšně. Asi by to zabralo delší čas, ve Windows to trvá asi 2 minuty včetně downloadu. Po restartu přestal fungovat zvuk. Bohužel ještě to je dlouhá cesta..
Pro "běžného uživatele" co chce přejít z Windows to je stále nedostupné. Asi hodinu jsem zjišťoval jak regulovat otáčky větráků
Běžný uživatel nereguluje otáčky větráků. Ten netuší, že je něco takového vůbec možné. Ve Windows je mimochodem za tímto účelem defaultně dostupné leda velké hovno.
Pak jsem se pokoušel nainstalovat Lazarus
Ano, běžný uživatel běžně instaluje RAD IDE. :-D
Pravda v defaultu tam není nic, v Mintu ale jedou všechny větráky na 100%. Ve Windows alespoň ta grafika zbytečně nehučí.
Celkem irelevantní jestli se jedná o RAD IDE nebo něco jiného, pokud stáhnu balíček (v tomto případě 3) poměrně odladěného software mohlo by to jít nainstalovat :)
Aha, a prosímtě odkud jsi ten balíček stáhnul, který ti nešel nainstalovat? Já jen, že
- přímo v repozitáři Ubuntu je verze 1.0.10. Pokud ti nejde nainstaloval, měl bys to nahlásit soudruhům z Canonicalu, Mint s tím nemá co dělat.
- pokud se ti to zdá moc staré, tak má Lazarus repozitář vlastní. Pokud ti to nejde nainstalovat odtamtud, měl bys to nahlásit vývojárům Lazaruse, Mint s tím opět nemá co dělat.
- Pokud sis stáhnul ručně DEB z jejich webu, tak asi holt RTFM.
Neustále mě udivuje, jak lidi nadávají na systém, který neumí používat. Proč si ten Lazarus nenainstalujete pro linux standardním způsobem, tedy z repozitáře? A BTW ve většině případů lze i stažený balík nainstalovat bez potřeby terminálu. Prostě poklikám na *.deb, otevře se okno s informacemi o balíku, ve kterém je velké tlačítko Instalovat.
To, že je něco dostupné přes terminál, já naopak považuji za velkou výhodu, protože to většinou bývá postup společný pro více distribucí, na rozdíl od klikátek. IMHO je pohodlnější zkopírovat jeden řádek do terminálu, než vysvětlovat postup pro X různých DE, je pak jedno, jestli mám Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mint s Cinnamonem nebo s Mate a jánevímco ještě, všude mi to bude fungovat.
Hned odpovím ANO!
Po ukončení podpory XPček jsem chtěl OS na kterém budu normálně fungovat bez obav ze zavirování PC a za který "nevypláznu" několik tisíc.. Tak jsem si vedle XPček nainstaloval Linux mint 17 Mate a po nějakém čase jsem si na linux zvykl natolik, že jsem XPčka už ani nespouštěl a po zjištění, že pro běžné používání a mé potřeby windows už nepotřebuji udělal jsem čistou přeinstalaci a dnes používám jen LM 17.
Nejlepší na tom je, že přes PlayonLinux hraji bez problémů War Thunder a World of Tanks :-)
ps: Nevnucuji nikomu linux jen jsem napsal svojí zkušenost s tímto OS!
REAKCE na vyhledávače firefoxu, co jsem četl v diskuzi:
To, že si neumí člověk přidat vyhledávač Googlu do Firefoxu není chyba Linuxu, ale neznalost internetových prohlížečů!!
Přijde mi to, jako když řekne babička Pepíčkovi, že je potřeba podojit krávu a on jde a snaží se podojit býka..