Linuxovy desktop je mrtev. Konkretne linux Mint kdyz mate k notebooku pripojen jeste externy monitor tak vzdy kdyz nabootujete tak je aktivni jenom display na notebooku, a externi monitor je vypnuty/cerny, a zapne sa az kdyz se prihlasite. Takze vzdy musite otevirat notebook i kdyz ho chcete mit zaklaonutej.
Netuším, jakou přihlašovací obrazovku Mint používá, ale GDM při detekci zavřeného víka a připojených externích monitorů automaticky zobrazí přihlašovací obrazovku na externím monitoru. Nicméně už jsem se setkal s uživateli, kteří měli rozbitou detekci stavu víka kvůli nekompatibilitě s jejich konkrétním hardwarem a prostě jim to nefungovalo. Je to dle mých zkušeností minimálně na Fedoře/GNOME ojedinělý problém, ale nemusí nutně být mezi klávesnicí a židlí.
Záleží na míře depresivity pohledu. Člověk v dnešním světě je mrtev. A desítky až stovky let bude.
Ale pokud se na to podíváme z jiného pohledu, tak se máme pořád dobře, stále lépe a lépe.
Počítače jako desktopy jsou mezi námi rozšířené cca 20 let. To není mnoho. Nemůžeme říct, co už je mimo hranice použitelneho desktopu. Linuxové desktopy se někde provozují a své místo mají. Stejně jako Windows desktopy nebo Mac.
Pisete to, jako kdyby ve Windows zadne "chybky" nebyly.
Jenze ve Windows podobne zlomyslne chybky jsou take - chybky ve stylu "vetsine uzivatelu to jede bez problemu, jednomu ne". Na podobne otravne chyby narazim v Linuxu zhruba stejne casto jako ve Windows.
I ve Windows narazim na problemy, ktere mely byt uz vyreseny davno. Pripadne veci, ktere drive fungovaly dobre a po case fungovat prestaly.
Nejsou to tytez problemy, ale otravuji me zhruba stejne. Beru ale v uvahu, rozdil mezi tim, kdy SW dela jedna obri velmi bohata spolecnost, ktera si muze dovolit delat veci opravdu dobre (ale nejspis nechce, protoze se to proste ekonomicky nevyplati, nac investovat penize do zkvalitneni produktu, kdyz to odpovidajicim zpusobem nezvedne prodeje/prijmy), zatimco v Linuxu je spousta veci na dobrovolnicich. A proto mi na Linuxu ty male chyby vadi mene.
Nakonce se stejne clovek se nakonec nauci zit i s takovymi malymi chybkami.
tak me treba ve Windows prijde velmi spatnej system aktualizaci, to ze se nedokazou udelat na 1 zatah a 3/4 jich vyzaduje restartovani, kdy se pak provadi dokoncovani pri vypinani, pak dokoncovani pri zapinani, pak se znovu vyhledaji aktualizace ktere se predtim nezobrazili, znovu se aktualizuje, znovu se dokoncuje pri vypinani pc, znovu se dokoncuje pri zapinani pc...
dale to ze tam nejsou v nabidce vsechny (nebo aspon 99%) dostupnych aplikaci, ze nejsou resene zavislosti ani sdilene knihovny, tedy aplikace bud zarve ze neco nema (ci se jen odmitne pustit), nebo si sebou tahne vlastni knihovny (ktere se pak neaktualizuji jinak nez soucasne s novou instalaci toho programu a zaroven jich je v systemu XY ruznych verzich kazde pro jiny program)
a to jsou prosim chyby co jsou vyreseny uz od dob Debian 1, tedy 21 let !!! tomu teprve rikam krec ;-)
a tech chyb je samozrejme mnohem vice, a v historii bylo, treba Win95 meli otresnej tcp/ip stack kterej mel propustnost 10x mensi nez s Linux jadro v te dobe na totoznem HW...
pak jeste "drobnost", zatimce kdyz se prijde na to ze Windows smirujou, tak Microsoft rekne "to je v poradku, je to pro vase dobro, nebudeme to menit" a kdyz se prijde na podobne v OpenSource, tak autor oznami "lze to vypnout touto volbou a casto v pristi verzi zmeni vychozi nastaveni na vypnuto"...
S těmi monitory bojuju taky. Řeším to tak, že zakážu monitor na laptopu, externí nastavím jako primární a se zavřeným notebookem přebootuju, a pak zamykání obrazovky funguje.
Jinak v Linux Mint Cinnamon 18.2 schazoval flash ve firefoxu celý cinnamon dolů, nevím, zda už to vyřešili.
Proto a kvůli výkonu na starších strojích jsem přešel na verzi s XFCE. V Cinnamonu je ale zase lákavá ta podpora HiDPI.