Bylo. Alespon ja mam za to, ze je to z odstavce o JFFS2 dostatecne zrejme. Resi se to totiz prave pouzitim JFFS2 filesystemu a jeho wear levelingu.
Opakuji, ze tech 100.000 vymazu plati pro _kazdy_ blok _samostatne_ a je to hodnota _zarucena_ (v realnem provozu pravdepodobne i nekolikrat vyssi). Rozhodne mi neni znamo, ze by uz nekomu flashka na tohle umrela (a to plati i pro vyvojare v obdobi, kdy se jeste JFFS2 nepouzivala).
JFFS2 dela opravdu hodne. Pokud byste flashku napriklad naformatovali na vfat (pominu ted to, ze by s tim byl trosku problem, neni to normalni block device), tak napriklad blok, kde by byla vlastni FAT tabulka, by umrel asi velice brzo.
Stejne omezeni maji i CF (ci SmartMedia) karty, ty ale maji vevnitr elektroniku/logiku, ktera tohle resi (podobne jako JFFS2). Proto se bezne mohou pouzivat s vfat.
Pro zajimavost, princip JFFS2 je asi takovyto: Veskere zapisy do filesystemu neustale probihaji dal a dal po pameti. Tzn. otevreme soubor, neco zmenime, ulozime. Ve skutecnosti nedojde k prepsani puvodniho, ale dojde k zapsani noveho do volneho mista a dale k zapsani informace, ze puvodni je neplatny. A tak to probiha dal a dal (pri mountovani se pak ale v podstate musi prochazet cely filesystem a hledat, co plati a co ne). Dalsi proces - garbage collector - pak sbira informace o blocich a pokud mnozstvi platnych dat v bloku dosahne urcite spodni hranice (taky se asi bere ohled na zaplneni filesystemu) jsou zbyvajici data zapsana jinam (viz. vyse) a blok se vymaze.
Teoreticky se tedy takto cela 16MB Flash u iPAQu znici po zapsani 256kB (jeden blok) * 64 (pocet bloku) * 100.000 (pocet mazani na blok) = asi 1.5 TB! (u 32MB dvojnasobek). Myslim, ze v te dobe uz bude hardware zase nekde jinde. :-)
v uvode ste trochu pozabudol na NetBSD (http://NetBSD.org), ktory podporuje siroku skalu handheldov, od StrongARM based, cez Hitachi SH3 az po rozne MIPS varianty. spolu je to, odhadom, niekolko desiatok (mozno az stoviek) modelov. blizsie informacie je mozne najst na url:
http://NetBSD.org/Ports/hpcarm/
http://NetBSD.org/Ports/hpcmips/
http://NetBSD.org/Ports/hpcsh/
Mate pravdu, tohle jsem si neoveril. Vim, ze je NetBSD pro ARM, vim, ze logo na handhelds.org obsahuje i certika, videl jsem v konferenci nekolik malo prispevku, ale nikdy jsem neziskal dojem, ze se v teto oblasti neco deje. No, jak tak koukam na ten link, co jste poskytnul, tak je ta podpora vazne zatim docela v plenkach. :-( Ale to nevadi, udelame iPAQovi dalsi carecku. :-)
Na strankach www.ipaq.cz se nachazi navod jak ozivit IPAQ ktery (napr. po pokusech s linuxem) odmita nabootovat. Osobne sem zvedavy spise na PALMOS 5 (estli bude pouzitelny pro IPAQ)
,ale i linux bych vyzkousel,a zjisteni ze pri neuspechu nemusim nutne zkoncit v servisu je docela prijemne.Este kdyby se tak ozval nekdo,komu tento postup pomohl (pripadne nepomohl).
Sice se v necem budu opakovat, ale pokusim se odpovedet vycerpavajicim zpusobem.
Popis na iPAQ.cz je spravny a funkcni az na jednu drobnost. Pri "pokusu (zkouseni linuxu)" se do teto konkretni popsane situace (tzn. funkcni originalni tzv. parrot bootloader a soucasne nefunkcni Windows CE) pri soucasnem stavu veci nemate sanci dostat. Mohlo se to za urcitych presne definovanych okolnosti stat pri pouzivani dnes jiz zastaraleho postupu pro obnovu Windows CE.
Zasadni nevyhodou popsaneho postupu je navic nutnost mit CF sleeve a CF kartu a na ni navic zalohu ROMky. Ne kazdy ma CF, ne kazdy chce obetovat jednu CF kartu na zalohu (dokud je na ni zaloha, nelze pouzit na nic jineho), ne kazdy ma moznost si pripadne poridit zalohu z jineho iPAQu.
Postup, ktery se pouziva u handhelds.org je jiny, predevsim vyzaduje POUZE seriovy kabel, nic jineho!
Klicove body instalace a obnovy:
1) do Windows CE se prenese program BootBlaster a soubor HH bootloaderu.
2) pomoci BootBlasteru se nejprve vytvori soubor wince.gz (zaloha Windows CE) a prenese se standardnim postupem na desktop, vzapeti se zapise bootloader.
3) reset, pripojeni seriovou konzolou k bootloaderu.
4) muzete delat libovolne pokusy s linuxem, flashkou, COKOLIV se da opravit, pokud si nevymazete bootloader (coz neni zcela jednoduche, je uzamcen a jeho vymazani vyzaduje dva konkretni presne prikazy)
5) uz me to omrzelo, chci zpatky Windows CE (ja uz nikdy! :-))))) )
6) reset, pripojeni seriovou konzolou k bootloaderu
7) prikaz: boot> load root
("boot>" je prompt, "load root" je prikaz pro nahrati obsahu flash partition root protokolem xmodem pres seriovy port, uff
8) z terminaloveho programu (minicom, hyperterminal) se pusti xmodem upload zazalohovaneho souboru (wince.gz)
9) nejaka chyba? (muze se stat) znovu!
10) wince jsou tam, reset
11) wince jedou :-)
12) programem BootBlaster muzete vratit i puvodni CE (parrot) bootloader, nedoporucuji!
Pane Svoboda, mel bych na Vas dotaz ohledne Qtopie. Po uspesne instalaci Familiar Linux a X serveru, bych rad vyzkousel Qtopii. Na www.trolltech.com jsem nasel pouze Qtopia Desktop, ale nikde nemohu najit Qtopii pro hanheld. Muzete mi prosim poradit jak postupovat? Dekuji.
Na http://www.handhelds.org, konkretne na http://www.handhelds.org/z/wiki/IpkgFeeds je seznam dostupnych feedu (rekneme "ulozist" pro .ipk balicky). Uplne dole je uvedeno nekolik tykajicich se Qtopia a Opie. Adresu vybraneho feedu doplnte do souboru '/etc/ipkg.conf'. Prikazem 'ipkg update' se v iPAQu aktualizuje seznam dostupnych balicku a vzapeti uz muzete pomoci 'ipkg install <balicek>' instalovat.
Podrobnejsi odpoved posilam mailem.
Ke svemu iPAQovi jsem dostal "pouze" USB kolebku a proto by me zajimalo, co ten hack kolebky znamena - prece jenom se mi nechce vrazet dalsi penize do druheho kabelu (i kdyz ted mi nekdo psal, e nasel stranky, kde jsou schemata a popisy na vyrobu kabelu (USB + seriovy) pro iPAQa).
Zakladnim podkladem pro upravu muze byt dokument zmineny na konci prvniho dilu:
http://www.handhelds.org/Compaq/iPAQH3600/iPAQ_H3600.html
Jsou tam popisy vsech konektoru.
Konkretnich navodu je po webu vic, vetsinou se zminuji o opacne uprave, ale i tak jsou pouzitelne, napr.:
http://ipaq.secret.org.uk
http://www.pocketpcpassion.com/iPAQ/USBCableMod/USBCableMod.htm
Vyrobit novy kabel by bylo sice trivialni, to by se ale musel nekde dat sehnat iPAQovsky konektor. A to bylo donedavna temer bez sance i v USA (tam se ted konecne objevil prvni prodejce - http://www.gomadic.com).
S nejvetsi pravdepodobnosti mate chybne nastavene komunikacni parametry terminaloveho programu. MUSI to byt 115200, 8N1 (osm datovych bitu, bez parity, jeden stopbit) a MUSI byt vypnuty handshaking (oba, HW i SW). Je to velmi casta chyba, prestoze je to vyslovne v instalacnim manualu zmineno.
Ahoj,
mam Fujitsu Siemens LOOX 600 a stala se mi dosti neprijemna vec. Promackl jsem si display :o( resp. touchscreen. Po rozborce/zborce celeho PDA mam funkcni PDA ale nemam dotykovou obrazovku. Takze nejsem schopen nahodit ani CEcka :o( Ale PDA slape. Doufal jsem za ho budu moct pouzit alespon jako display pro zobrazeni nejakych udaju prez seriovou linku a tak se poohlizim po linuxu. Bohuzel vsechny navody na nabootovani jineho systemu vyzaduji spusteni aplikace v CEckach :o(
Poradte! Jak bootovat linux bez touchscreenu?!
ps. ten HH loader co je tu popsan a zobrazen by byl naprosto spickovej, ale jak ho tam dostat?
diky za napady....