Tohle je docela casta otazka. Lide se ptaji nejen na LOOX, ale i na HP Jornady, Dell Axim nebo XDA.
Odpoved je pro vsechny stejna. Handheld neni obycejne standardizovane PCcko a diky tomu se jeho hardware lisi (vice ci mene) vyrobce od vyrobce (a i typ od typu). Principialne je mozne Linux zprovoznit na kteremkoliv z nich, ale vzdy by bylo nutne provest prislusne upravy bootloaderu a OS, aby byly zohledneny speciality HW daneho vyrobce. Tyto upravy nelze udelat (tedy alespon ne jednoduse) bez toho, aby mel programator k dispozici dostatek technickych informaci o hardware. A jediny Compaq (dnes HP) tyto informace bez problemu dodava. Navic jeho lide nektere casti systemu i primo programuji.
Proste, pokud chcete handheld s Linuxem, neni jine rozumne volby nez iPAQ. :-) A pokud chcete pouzivat Xka, tak to plati dvojnasob. Mozna to zni az namyslene, iPAQ rozhodne neni idealni, ale po nekolika letech sledovani toho, co je k dispozici, stale opravdu nevidim nic lepsiho.
BTW, pokud je mi znamo, za naprostou vetsinou PocketPC PDA stoji stejne jedna jedina firma (HTC) a ta zasobuje vsechny ostatni (vcetne Compaq/HP).
Ja zase na druhou stranu podporuju BlueZ - implementace je primo v jadru a nemam dalsi praci s kompilaci a navic implementace RFCOMM uz je take jako jaderny modul a ne jako daemon, tzn i tahle posleni vytka na BlueZ odpadla - v dnesni dobe to je asi, dle meho nazoru, nejlepsi Bluetooth stack pro Linux
Predevsim, diky za vsechny clanky o ipaqu, minule i budouci, je to velmi zajimave cteni. Nasadilo mi pekneho brouka do hlavy :)
Nicmene, zajimaly by mne 2 veci :
a) bylo by nejak technicky mozne si vyzkouset Familiar/Opie bez vlastnictni ipaqu ?
b) "jak svize se to hybe" ? Screenshooty GPE/Opie vypadaji uuuuuuzaasne, ovsem dobre si vzpominam na Psion Series 5, kde vsecko vypadalo taky pekne(na tu dobu) ovsem zoufale se to tahlo...(tedy ne vsechno, ale nektere caste operace trvaly 1-7 sekund, coz znacne snizovalo pouzitelnost)
Tohle neni otazecka, spis namet na priste :) : Kolik softwaru se vleze do zminovanych 16/32 MB pameti ipaqu ?
Nemam vubec predstavu - tak napriklad 8MB na Series 5 znamenalo 2 vetsi aplikace plus par mensich (tedy pouzitelnost nic moc), 8MB na Palmu znamena 5-10 velkych a nepocitane malych.. Je to samozrejme humpolacke porovnavani hrusek a jablek(nemluvne o tom ze 2MB databaze slovniku je stejne velka vsude), ale zhruba takove mam zkusenosti...
Predem diky...
a) Vyzkouseni teoreticky mozne je, protoze vsechno se to da prelozit i pro x86. Ale zatim to asi zgruntu nikdo neudelal. U Qtopie si pamatuju, ze kdysi byla ke stazeni x86 binarka na vyzkouseni, ale to byla nejaka hodne stara verze.
b) Hybe se to rychle. :-) Pokud vim, jedina stiznost byla od uzivatele Palmu, ze vetsi programy pomaleji startuji. Ale kdyz uz bezi, tak je to OK. A ten start je vesmes zpusoben linkovanim s dynamickymi knihovnami, takze se ted delaji pokusy s 'prelink'em.
c) Kolik se vejde SW. Na techto dvou adresach jsou dve casti feedu aktualni stabilni verze:
http://familiar.handhelds.org/familiar/releases/v0.6.1/base/armv4l/
http://familiar.handhelds.org/familiar/releases/v0.6.1/x/armv4l/
ipk balicky jsou komprimovany stejnym algoritmem jako JFFS2, takze se v zasade da rict, ze velikost ipk souboru rovna se monozstvi zabrane flashe. Nutno samozrejme pocitat se zavislostmi. Takze mit 10kB aplikaci je hezke, ale nesmi si s sebou pritahnout 1MB knihovnu, kterou jinak nevyuziju. :-)
Zminil jste Agendu. Jsem jejim majitelem (jiz dva roky) a prestoze Agenda Computing uz neexistuje, vyvoj softwaru dale pokracuje (nyni se napriklad rozbiha projekt internacionalizace) a stale lze pristroj i se zarukou zakoupit. (softfield.com) Myslim, ze Agenda je ve sve tride (lowend) spickou a prinesla mnohe zajimave vychytavky.
O iPaqu jsem take uvazoval (za 6000 se da sehnat starsi rada 36xx), ale zda se mi moc velky a zravy.
Stale doufam, ze prijde nejaka opravdova novinka. Oprasovani 4 roky stareho iPaqu mi prijde zbytecne.
Omlouvam se majitelum Agendy, ze jsem prohlasil jejich milacka za temer mrtveho. Ono to tak z meho pohledu vypada, i kdyz jinak vim, ze se kolem ni stale neco deje. Marek Zelem me pred jistou dobou informoval o aktivitach na Slovensku (doufam, ze letos opet prijedes na Atariadu a ze opet vezmes i svou Agendu).