Není pravda, že na malině funguje pouze jediný OS a to Raspbian. V instalátoru NOOBS je kromě Raspbianu v nabídce Arch a nevím, co ještě. Android a RiscOS samozřejmě taky. Kromě toho jsou tu distra, která se musí instalovat ručně (tj. podobným způsobem, jako autor popisuje v článku): ubuntu, čistokrevný debian, osmc, ale i FreeBSD.
Ano, díky za doplnění. Pointou toho odstavce, kterou jsem tam nenapsal explicitně doufajíc, že to bude čitelné mezi řádky, bylo: "zatímco OPi _vypadá_, že má 4x-10x více podporovaných OS oproti RPi, tak pravdou je, že výrobce OPi nepodporuje prakticky nic, a všechnu "podporu" přehodil na komunitu, což zachytil a udržel jen loboris, a to ještě jen na chvíli". Tj. že zvenku je to pěkně malované, ale uvnitř číhá překvapení se zklamáním (podobně jako u SATA portu). Naštěstí se dá ledacos najít u Banánu a navíc se daří ještě i u jiných komunit, ale o tom bude příští článek.
Usuzuji tak, protože jste "nepsal DOUFAJÍC"
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590
Já osobně se přechodníkům raději vyhýbám, protože si správné tvary nepamatuji.
Není důvod se bát. Je to stejně jednoduché, jako neplést si v Javě private, public a protected.
Správný tvar je pochopitelně "nenapsal jsem to tam doufaje". Je to důsledek feminizace českého školství a špatné výuky češtiny na ZŠ, kde učitelky cpou do dětí nesmysl o tom, že přechodník je něco složitého a nepochopitelného s "-íc", taková zaječina: "míc, míc" :-)
Domnívám se, že nadpis článku je zbytečně bulvární. SATA konektor to má, funguje, nevidím žádný podvod. Úplně stejně jako RPi má ethernet přes USB. I ten funguje, ale...
Kdo potřebuje rychlost, dopředu se seznámí s obecně známými zkušenostmi a případně se rozhodně pro jiné řešení. Je řada jiných desek, samozřejmě stojí trochu víc. Jenže nelze chtít vše téměř zadarmo, ani Číňani neumí kouzlit...
Vecny clanok, skoda ze som to necital najpv. Akurat som cely vikend vchadzal do tajov tychto dosiek a testoval, cital fora, skusal obrazy pre dve OrangePI dosky(PC a One). Dosky su za tu cenu skvele(az na nutnost vlastnorucne riesit chladenie), aj CPU od Allwineru je asi po A20 jeho najpodarenejsie, ale momentalne koli slabej podpore to nefunguje poriadne. Co funguje je len vdaka komunite okolo sunxi. Ziaden obraz mi nesiel dobre(nebootovalo, neslo USB, prehrevalo CPU, lagovalo-throttling?). S uvedenym v clanku suhlasim. Snad Igor a spol (Armbian) daju nastavenia CPU skoro dokopy. Ked budem mat viac casu, budem zase skusat a pomozem s testami co ako ide...
Zkousel nekdo distribuci DietPi (dietpi.com) ? Me se ji zatim nepodarilo rozchodit kvuli velike slabine techto desek a to je HDMI vystup. Nemam k dispozici moderni 16:9 monitor s HDMI, takze jsem odkazany na HDMI-DVI kabel/adapter. Primet pomeranc aby takto neco zobrazoval je casto kombinaci Voodoo a Cerne magie.
Musi se editovat konfiguracni soubor, plny spatne dokumentovanych parametru, ten se navic pomoci nastroju sunxi-tools musi revest z/do binarni podoby. U DietPi zatim nevim kde mam ten soubor hledat.
Ja jsem poridil Orange Pi Pc kvuli cena apodpore Androidu a vysledek je trochu tristni. S podporou androidu 5.x a vyssi se myslim muzeme rozloucit. I kdxz se mi po nemalem usili podarilo primet desku aby zobrazovala prez DVI-HDMI kabel, tak Android tvrdosijne zustava u rozliseni 720/1080 a vysledek je roztazeny obraz. Do konfiguracniho souboru muzu psat co me napadne, deska to vesele ignoruje.
Je obrovska skoda ze OrangePi PC nema podporu LVDS. Koupil jsem si ve vyprodeji Banana Pi s LVDS jen abych zjistil ze podporu Androidu to ma jeste horsi. Je to obrovska skoda protoze je k sehnani spousta displayu z notebooku za minimalni penize, ale drtiva vetsina je 4:3 nebo 16:10, sirokouhle jsou zase moderni a tedy drahe. Kdyz pouziju LVDS - HDMI prevodnik budu mit problemy s rozlisenim jak jsem popsal vyse, podpora LVDS je zase spatne dokumentovana a hlavne na minimu zarizeni.
Mimojine stejne problemy se zobrazenim ma vetsina ostatnich zarizeni s Allwinner chipy jako Odroid nebo PcDuino
A podarilo sa ti na LVDS uz nejaky displej pripojit? Mam dve displeje 1280x800 a na oboch mam stale obraz len rozsypany farebny chaos(aj ked reaguje na realny obraz)...
HW pripojenie dobre a jak sa snazim a skusam nastavenia casovania som uz vyskusal vsetky mozne kombinacie a stale nic....
Mam nekolik levnych LVDS DVI/VGA adapteru, k tomu ruzne kabely a 17" LCD 1440x990 jsem rozbehal, 4:3 15" 1400x1050 take ale mel dost divne barvy. Dost do zlutozelena.
Pak jsem si obednal z ciny V59 LVDS adapter ale ted se hadam s prodejcem ze nefunguje, protoze mi ho ani notebook nerozpozna jako monitor.
Prime pripojeni na Banana Pi jsem jeste nezkousel, cekam az mi dorazi plochy kabel a pak breakout-board abych vubec mel pristup k tem 40ti pinum.
Jinak je potreba dat si pozor na ty LVDS kabely, 6-bit 1 kanal je jiny nez 6-bit 2-kanaly nebo 8-bit a to jeste existuje 14ti, 20ti 30ti a 40ti pinovy kabel. Nejbeznejsi jsou 30ti pinove, u modernich displau 40ti pinove, protoze prez nej bezi i napajeni LED podsviceni. Vytecny zdroj informaci je: https://sites.google.com/site/lcd4hobby/
Dik za info...kabel a redukcie som si objednal, zapojene to je spravne, leze to az do banana (kontrolovane osciloskopom) berie vsetky pary co dava chip displeja(ak nejaky odpojim je zmena obrazoveho chaosu) ale obraz neide...Nemam ale maly displej a vecsina navodov na nete je na male displeje nie 14/15''....
LVDS prevodnik ma tiez zaujima....co je to lacny?
Len neviem ako zistit aky kupit aby to slo, mam totiz este dve LCD jeden 19'' 1920 2x4LVDS pary a iny 17'' asi 1680 4LVDS pary....
Ak mas zaujem mozes mi napisat aj na emsik88@gmail.com, ked ti pride by ma zaujimalo ako ti to pojde...
Inak ak by ti chybalo viem ti poslat aj ten plochy kabel a dosku na prepojenie (mam este nejake nepouzite naviac)...
Ono to je tím, že LVDS není standard pro připojení displeje, ale pro přenos rychlých dat sériově po diferenciálním páru dle EIA-644A. Definuje jenom fyzickou vrstvu pro jeden pár. Toť vše.
Jenomže u displeje je jeden pár hodinový a několik datových. A který signál půjde po kterým páru a v jakým pořadí, to si určuje výrobce. Pokud místo R7..R0, G7..G0, B7..B0 někdo pošle třeba B0..B7, R0..R7, G0..G7 nebo dokonce R0, G0, B0, R1, G1, B1,... , tak to ke koukání asi moc nebude.
Jsou jenom tři možnosti řešení:
1) Zkusit to nějak nakonfigurovat na grafickým řadiči podle dokumentace displeje.
2) Udělat si destičku s LVDS přijímačem a vysílačem, mezi tím proházet dráty (hledejte DisplayLink od TI)
3) Dát tam FPGA a řešení 2 narvat do něj pomocí vestavěných SERDES.
Pozor, v případě vlastního HW je to celkem drsárna, u displeje 800x480 s připojením po pěti párech mám cca 220MHz. To už chce trochu know-how...
-Farby poradie bitov som overoval, poradie sedi podla dataseetu chipu displeja
-Dokumentacia dipleja je vporiadku, ale konfiguracia ARM Sunxi.FEX je niekedy strielanie. Tam mi chyba podrobna dokumentacia - mam len zoznam nastaveni, ale presny popis aj s vysvetlivkami som nenasiel - predpoklada sa ze ten co to nastavuje presne tomu uz rozumie co a ako treba nastavit, co ja nie....
-Naco LVDS prijmac/vysielac? Nadratoval som to rucne presne tak ako ma byt, presne podla datashetov
> Jsou jenom tři možnosti řešení:
4) Nastavit Xka, aby bity přehazovala softwarově. Ani by to nemělo být pomalejší, protože už teď to dělá něco podobného kvůli gamma korekci. Když už teď umí libovolné přehazování v rámci jednoho kanálu (viz můj udělátor xlevels), tak by snad mohla zvládnout i mezi kanály.
Pokud je problém jenom v MSB/LSB first, a kanály jsou v pohodě, stačí použít xlevels tak, jak je teď.
Mňa zaujal už prvý článok, ktorý ste tu uverejnili, bol super rovnako ako tento druhý.
Mna zaujal trn android nie je možné vôbec doinstalovat google play obchod? Pretože by mi to stačilo, poprípade ak sa dajú inštalovať priamo apk bez problémov bolo by super stiahnuť instalacky je najmenej, len či táto podpora je. Viem, písali ste že kodi ste doinstalovali v pohode len ak by som OPi chcel využiť "ako tablet", že si doň doinstalujem hry a budem ho môcť využívať na tento účel by bolo pre mňa zaujímavé. Ďakujem za reakciu
Ja pouzivam na Orange Pi PC Andoid Custom Rom Beelink X2 H3 (http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=forumdisplay&fid=50) a GooglePlay je nainstalovany.
Android beha svizne, stabilne, funguje dokonce tlacitko na zapinani/vypinani, nevim jak je na tom podpora WiFi, nefunguje jeden USB port.
A jak jsem uz psal bez 16:9 HDMI monitoru je to stejne o nicem.
Já se zkoušel celý víkend prát s kamarádovým OPI One - solidní HW za skvělou cenu, ale stejně jak výše, SW od komunity (a situace u One je složitější).
Jediné, co jsem částečně rozchodil, je Armbian a ještě (z mně neznámého důvodu) jen obraz bez X-ek, která jsem pak už nechtěl doinstalovávat - ale stejně jak někdo výše nemajíc HDMI monitor, tak jen u TV s pevným rozlišením (nešlo mi nijak změnit), převodník HDMI-DIV nic. Tady asi bude problém, že jsem OS instaloval jako jediným oddílem na SD, nerozchodil jsem způsob, kde je tam ještě BOOT FAT oddíl (kde by šly configurovat parametry obrazu, možná).
Pak jsem zkoušel OpenELEC, ten chodil (s pevný'm rozlišením 720p) parádně, takže do doby, než někdo (šikovnější než já) doladí SW, bude kamarád koukat na filmy (a to si to kupoval na hraní s řízením kotle).
Bohužel se mi nepovedlo ani pohrát si s GPIO v Pythonu, což byla pro něj jedna z priorit...
Já jsem zkusil na OPi One nainstalovat odkazovaný Lubuntu a bylo to bez problémů. Podotýkám, že ve světě Lunuxu jsem naprostá lama a vím o něm jen to, že existuje, a to v provedení asi tisíce distribucí ;-)
Ono bez problémů tedy znamená, že se onen Lubuntu během asi 5 minut nainstaloval (což mne šokovalo, protože jen zkopírovaní dat z necelého 4GB image by nejspíš mělo trvat dýl) a nyní do něj ten drobek bez problémů bootuje (cca. 30s po pogovací oknénko) a např. video v MP4/720p to přehává bez potíží i se zvukem. Co je zatím pro mne neřešitelné, jako naprostého amatéra, je nastavení jiného rozlišení, než defaultní 1280x720. Nic jiného v klikacím prostředí není v nabídce a kde co přepsat v nějakém konfiguráku nevím.
Jinak je to ale kouzelná krabička - po připojení klávesnice a myši (zapojených do monitoru jako do usb-hubu) přes tento monitor a k tomu už jen HDMI kabelu z téhož monitoru (tedy dokonce bez napájení z k tomu určeného konektoru) vše ihned naběhne a celé OPi One vypadá jako nějaká "redukce" jednoho konektoru na druhý - vzhledem k velikostem :-)
Kdyby někomu vrtalo hlavou, proč si úplná lama pořizuje takový počítač, pak mu budiž sděleno, že si jinak rád hraji s Arduiny (a starými 8bity), které naopak docela zvládám a tento stroj mi za těch 300,- Kč připadal jako zajímavá záležitost jen k osobnímu srovnání dvou světů. Zkrátka - nic to nestojí, tak se na to kouknu :-)
Já vzal Debian z fóra.
IMHO je to ale normální Ubuntu, takže ti stačí ukrást kernel, a rootfs si jednoduše uděláš debootstrapem (http://jenda.hrach.eu/wrt/)
konkrétní stahovací adresa je: https://docs.google.com/uc?id=0BwQT0FP7IkTbblN2UWpETDlFak0&export=download
... a je to odkazováno ze stránek orangepi: http://www.orangepi.org/downloadresources/
A vzhledem k tomu, že jsem na OSX, tak jsem pro vytvoření SD karty s tímto OS použil utilitku "Pi Filler": http://ivanx.com/raspberrypi/
vše šlo "na první dobrou" - možná je to štěstím člověka, který neví co dělá :-)
Rozliseni lze nastavit v konfiguracnim souboru script.bin, ktery se da najit na karte kdyz se na ni nahraje ta image. Tenscript.bin se musi prelozit do textove podoby nastrojem ze sunxi-tools. (http://linux-sunxi.org/Sunxi-tools) bin2fex
Podpora DVI se da zapnout kdyz se do sekce [hdmi_para] prida
hdcp_enable = 0
hdmi_cts_compatibility = 1
Po editaci zase prelozit do bin formatu pomoci fex2bin a prepsat puvodni sbript.bin
V sekci [disp_init] se pak da nastavit ruzne rozliseni ... je to cele ale takove voodoo - vi vhodnem tlaku vzduchu, suchem slunecnem pocasi a priznivem stavu ekonomiky se to nekdy povede. Jindydo toho konfiguraku lze naprasit kompletniho Dostojevskeho a Orange Pi je to stejne sumak
Tak nerozum, skor neznalost ze to este nefunguje ako ma a bude teba cakat alebo ladit... Ono ja som to tiez kupil na logovanie merania, RPI mam, ale k tomu co potrebujem je to zbytocne pridrahe aby som kupoval dalsie a na AVR sa mi zber a online spojenie/zobrazenie dat nechce programovat. Ta mala One doska je na to ako stvorena, najlacnejsi Ethernet, inak len prevodnik na serial tolko stoji...
Ale az teraz po kupe a skusani/citani diskusii som prisiel na to ze to ma problem dobre bezat a nie este na tom nieco uz prevadzkovat...
Chce to este nechat vyvojarom cas a pomoct im s testami a sa to sprovozni...
Ano, toto je cistokrevny Linux, system pro drsne hackery. Tento stav byl pred nekolika lety naprosto normalni i ve svete PC; vyrobce podporval DOS, pripadne Windows, pokud clovek chtel Linux, musel se snazit, tedy provadet reverzni engineering, psat drivery, kompilovat kernel, komunikovat, atd, atd. Proc si Linus z Finska psal vlastni kernel? Orange PI ted ceka na nejakeho genia, ktery z toho udela desticku pro pojidace kolacu... ;-)
Tak ono "řízení kotle" byl možná zbytečně nadnesený název. Je to spíše takové hraní s regulací u kotle na pevná paliva, aby si mohl ušetřit kamarád nějaké chození ke kotli a nastavování teplot podle počasí (teploty venku). Na rPI je to udělané za chvilku a tohle vypadalo podobně ale levněji, tak se to zkusilo...
A tyhle mašinky jsou na některé věci celkem fajn, protože se snadno doprogramovává funkčnost, kterou s jednoúčelovým nástrojem nedáte (mně rPI broadcastuje do domácí sítě teploty a stavy, zobrazuje data z kamer, zapisuje do DB, lze ovládat z telefonu... to asi běžný termostat nedá).
Asi záleží na použití, jak to přišlo jsem tam flashl OpenELEC a od té doby to naprosto skvěle běží, přehraje to vše co jsem to toho zatím pustil bez jediného zaškubnutí.
Nyní jsem jsem upravil ten fex soubor pro nativní rozlišení televize, tak snad si to nepokazí.
Umět to ještě Miracast, bylo by to naprosto dokonalé.
Za ty peníze je to skvělý přehrávač multimedií a určitě bych pro to našel i jiné role, ale ten procesor by měl utáhnout i 4k video na 4k výstupu a přitom to má asi 2W a stálo to s poštovným $13.
Mám vedle toho satelit co stál 20x víc (chipset BCM7356, MIPS specializovaný na video, kvalita obrazu je někde jinde..) a má občas docela problémy něco zkousnout, prostě film nepustí.
Mám tu i android tyčinku s brutálním RK3288 tedy 4 x Cortex-A17 co zvládne přehrát video hrubou silou, ale i když je to na gigabit ethernet síti stále to občas cukne. O chromecastu, ezcastu apod, to je až trapné mluvit. Původní RPi taky občas něco nezvládne.
Otestoval jsem toho docela dost při přehrávání videa a Orange Pi One mě zatím moc mile překvapilo, ale používám to ke věcem, na které je ten chip určený, nebudu tím řídit vojenského drona, ani kotel, nenechám to otevírat bránu v -20 až 40 C nebo snad aby to řídilo a integrovalo celý barák...
Nazdar, aky obraz openelec pouzivas? ja som nasiel niekde na foru
OpenELEC-H3.arm-7.0-devel-20160209211353-r22052-gf608afb.img.gz
ale mam s nim na Orange PI PC(aj One) problemy...
Raz mi isiel, ale odvtedy robi zmetky....niekedy nedobotuje zostane logo Openelec a aj ked serial konzola bez chyby normalne skonci v prompte s poslednym vypisom starting kodi ale na monitore nic...stale logo Openelec...
Inokedy zase nabehne ale neidu USB...
Ak mas iny image, vies hodit sem odkaz ze odskusam?
Když se ptáš zrovna ty, tak ti odpovím: po tvé přednášce o Banánu na OpenAltu jsem si ověřil, že první Banana Pi (s Allwinner A20) má SATA v pořádku, a pak jsem použil následující chybnou úvahu: když první Banana má SATA nativní, tak novější/lepší Banany musí mít SATA stejné nebo ještě lepší. A Orange Pi je stejné jako nové Banány a má navíc dokonce speciální dedikovaný SATA čip, no to bude úplná paráda a rychlé jak blesk!
Naštěstí jsem měl kamaráda co mi doporučil, ono je to docela síla. Když jsem koukal na BananaM3, taky si říkám naprosto super věc, ale ten samý „usb2ata“ konvertor jsem tam přehlédl v definici... To že SinoVOIP má podporu tak nějak k ničemu, to jsem se také dozvěděl, až když jsem se začetl. Tak nějak mi přijde, že to je vždy „něco za něco“ :-(
Moje BananaPI a i nejake dalsi generuji MAC po kazdem bootu ... v CN neresi koupi bloku MAC adres ani dodani nejake eeprom/flash na jeji ulozeni (zdrazilo by to vyrobek o cent a to je uz problem). Stejne tak se chovaji ruzne kamery, apod. Alespon tam mohli dat local rozsah a generovat jen "spodek" MAC adresy.