Já se zkoušel celý víkend prát s kamarádovým OPI One - solidní HW za skvělou cenu, ale stejně jak výše, SW od komunity (a situace u One je složitější).
Jediné, co jsem částečně rozchodil, je Armbian a ještě (z mně neznámého důvodu) jen obraz bez X-ek, která jsem pak už nechtěl doinstalovávat - ale stejně jak někdo výše nemajíc HDMI monitor, tak jen u TV s pevným rozlišením (nešlo mi nijak změnit), převodník HDMI-DIV nic. Tady asi bude problém, že jsem OS instaloval jako jediným oddílem na SD, nerozchodil jsem způsob, kde je tam ještě BOOT FAT oddíl (kde by šly configurovat parametry obrazu, možná).
Pak jsem zkoušel OpenELEC, ten chodil (s pevný'm rozlišením 720p) parádně, takže do doby, než někdo (šikovnější než já) doladí SW, bude kamarád koukat na filmy (a to si to kupoval na hraní s řízením kotle).
Bohužel se mi nepovedlo ani pohrát si s GPIO v Pythonu, což byla pro něj jedna z priorit...
Já jsem zkusil na OPi One nainstalovat odkazovaný Lubuntu a bylo to bez problémů. Podotýkám, že ve světě Lunuxu jsem naprostá lama a vím o něm jen to, že existuje, a to v provedení asi tisíce distribucí ;-)
Ono bez problémů tedy znamená, že se onen Lubuntu během asi 5 minut nainstaloval (což mne šokovalo, protože jen zkopírovaní dat z necelého 4GB image by nejspíš mělo trvat dýl) a nyní do něj ten drobek bez problémů bootuje (cca. 30s po pogovací oknénko) a např. video v MP4/720p to přehává bez potíží i se zvukem. Co je zatím pro mne neřešitelné, jako naprostého amatéra, je nastavení jiného rozlišení, než defaultní 1280x720. Nic jiného v klikacím prostředí není v nabídce a kde co přepsat v nějakém konfiguráku nevím.
Jinak je to ale kouzelná krabička - po připojení klávesnice a myši (zapojených do monitoru jako do usb-hubu) přes tento monitor a k tomu už jen HDMI kabelu z téhož monitoru (tedy dokonce bez napájení z k tomu určeného konektoru) vše ihned naběhne a celé OPi One vypadá jako nějaká "redukce" jednoho konektoru na druhý - vzhledem k velikostem :-)
Kdyby někomu vrtalo hlavou, proč si úplná lama pořizuje takový počítač, pak mu budiž sděleno, že si jinak rád hraji s Arduiny (a starými 8bity), které naopak docela zvládám a tento stroj mi za těch 300,- Kč připadal jako zajímavá záležitost jen k osobnímu srovnání dvou světů. Zkrátka - nic to nestojí, tak se na to kouknu :-)
Já vzal Debian z fóra.
IMHO je to ale normální Ubuntu, takže ti stačí ukrást kernel, a rootfs si jednoduše uděláš debootstrapem (http://jenda.hrach.eu/wrt/)
konkrétní stahovací adresa je: https://docs.google.com/uc?id=0BwQT0FP7IkTbblN2UWpETDlFak0&export=download
... a je to odkazováno ze stránek orangepi: http://www.orangepi.org/downloadresources/
A vzhledem k tomu, že jsem na OSX, tak jsem pro vytvoření SD karty s tímto OS použil utilitku "Pi Filler": http://ivanx.com/raspberrypi/
vše šlo "na první dobrou" - možná je to štěstím člověka, který neví co dělá :-)
Rozliseni lze nastavit v konfiguracnim souboru script.bin, ktery se da najit na karte kdyz se na ni nahraje ta image. Tenscript.bin se musi prelozit do textove podoby nastrojem ze sunxi-tools. (http://linux-sunxi.org/Sunxi-tools) bin2fex
Podpora DVI se da zapnout kdyz se do sekce [hdmi_para] prida
hdcp_enable = 0
hdmi_cts_compatibility = 1
Po editaci zase prelozit do bin formatu pomoci fex2bin a prepsat puvodni sbript.bin
V sekci [disp_init] se pak da nastavit ruzne rozliseni ... je to cele ale takove voodoo - vi vhodnem tlaku vzduchu, suchem slunecnem pocasi a priznivem stavu ekonomiky se to nekdy povede. Jindydo toho konfiguraku lze naprasit kompletniho Dostojevskeho a Orange Pi je to stejne sumak