super článek.
jinak - pokud sháníte něco na 64 bit mašiny, zkuste unixshop.cz (spuštěno minulý týden). Většina je na objednávku (to se nedivím), ale dokážou sehnat SKORO cokoliv.
Takže jak jsem četl v příspěvcích níže, že někdo něco shání - zkuste to tady.
A ještě si dovolím osobní požadavek - sháním zkušeného admina který umí rozchodit Linux na Sun Netra t1. Ideálně kdyby byl z Brna. Pište mi na mail.
OBP nie je OpenBoot prompt ale OpenBoot PROM, Ultra 1 je UltraSPARC, core Solaris ma na UltraSPARC asi 80mb, Stop+A sa da zablokovat, takze sa netreba na to az tak spoliehat, vypinat sa da aj z OBP, novsie stanice maju mys a klavesnicu na USB, a tych nejasnosti by sa tam naslo viac :). ja osobne mam velmi dobre skusenosti s NetBSD/sparc a NetBSD/sparc64. trochu nerozumiem, preco sa bojite bootovania zo siete, to je, spolu so seriovou konzolou, to, co najviac ocenujem na skutocnych pocitacoch ;). bootovat by sa pravdepodobne malo dat aj z image nakopirovaneho do swap particie pripadne nainstalovaneho Solarisu alebo ineho systemu (pravdepodobne najjednoduchsia instalacia NetBSD). btw. nebezi nahodou Linux este stale na UltraSPARC s 32bit kenelom a 32bit userlandom? trochu skoda pre 64bit pracovnu stanicu..
Dik za upresnitka, ja jsem predem varovala, ze jsem jen takove male BFUcko, ktere bylo stran nekterych veci dezinformovano :)
Co se tyce toho Solarisu, oni ty sparcata (jsou dve, reinstall druheho me ceka dneska :)) maj vazne desne maly disky a navic deticky (projekty, co na tom bezi) tam chteji kazdou kravinu :), vypinani z OPB jsem nepoprela (tusim, ze jsem ve vyctu napsala i halt), ale mozna to nebylo dost presne, spis jsem tou poznamkou chtela naznacit, ze by clovek, ktery se v poslednich krecich zoufalstvi snazi pocitac zapnout/vypnout sitovym vypinacem, taky nemusel zadny najit :). No a co se tyce bootovani ze site, byla jsem od toho zrazena svym nadadminem, ze by to pry akorat r~valo requesty nahore Forstovi :). Ale jinak dik, ja tomu vazne zas tolik nerozumim, jsem hlavne rada, ze uz mi to chodi :)
Jo a jeste vyznamny dodatek - Honza Hubicka minuly tyden rikal, ze nove gcccko uz opravdu brzo bude, takze cachry s perverznimi verzemi egcs64 odpadnou a tudiz velka cast clanku ztrati smysl :)
Jo, ja vazne existuju :), zeptejte se oo velkych bratru Krausiku, ti uz me nekolikrat videli vsetne mych nausnic s tucnaky ;))).
Jinak abych nebyla uplne OT, omlouvam se za ten bordel s (Ultra)sparcem, ja mela v umyslu nerozlisovat moc, co a jak (protoze ty balicky to vetsinou taky nerozlisujou), a podat jen jakousi kostru navodu pro univerzalniho Sparca s tim, ze ten muj byl zrovna takovy a takovy... ale ono je to asi jedno, stejne vetsina z vas asi doma zadnyho nema (ostatne ja taky ne :)) a kdo ano, ten si tam asi neco zvladl nainstalovat i beze me :)
Jedina reakce na kterou se zmuzete je udiv nad tim ze autorka je zena?
No a co?
Nemyslite ze vase reakce je trochu sexisticka?
Proc nenapsat rovnou "to se divim, ze ty zenske nejsou tak blbe na techniku jak jsem si myslel."
Mimochodem programatorku byste jako partnerku nechtel. Asi si myslite ze chtel, ale nechtel. Chtel byste se kazdy den hadat o to, kdo bude pouzivat pocitac? Chtel byste se hadat o to, jak neco naprogramovat? Chodite si za partnerkou odpocinout, nebo si prohloubit frustraci?
Hmm, u nas na skole je tiez na Sun-e napisane "Ultra 1". Cim to bude? Zeby to bolo oznacenie stroja a "UltraSPARC" je iba oznacenie procesora, ktory sa do tychto strojov osadzoval?
Inac, konkretne na Ultra 1 je Linuxove jadro zkompilovane na 64bit a ostatne je 32bit. (Nemam skusenosti s inymi Sunmi) Da sa to vycitat aj z tohto clanku (vid. egcs64).
Co mna mrzi, ze tu Ultru 1 mame s grafickou kartou, ktora ma iba 8bit farebnu hlbku. Je to na plac. ;-( Neviete, ci sa da zohnat nieco, aby to malo 24bit farby?
To NetBSD moze byt zaujimave...
Ultra 1 je oznacenie modelovej rady, tym UltraSPARC som chcel povedat, ze to *NIE JE* SPARC, ako sa v celom clanku tvrdi. SPARC je 32-bit cpu, UltraSPARC 64-bit.
to s tym 32-bit userlandom je smutne..
pokial nemate model Ultra 1 s UPA slotom, tak mas proste smolu. v opacnom pripade tam je mozne osadit Creator alebo Creator 3D, pochybujem vsak, ze niekto na skole by chcel investovat nemale peniaze do tohto upgrade (pravdepodobne vsak mate standardny model, ktory ma len SBus sloty, kam ziaden 24-bit framebuffer jednoducho nestrcis..).
mozno niekde najdes informacie o tom, ze sa tam da osadit aj ZX (resp. Turbo ZX) framebuffer, ten vsak potrebuje 4 SBus sloty (2x2 vedla seba a nad sebou) kvoli napajaniu ventilatorov a dost tazko sa mi predstavuje, ako sa to zmesti do 2xSBus Ultra 1. urcite by si potreboval minimalne predlzovaci kabel SBus -> SBus, pretoze motherboard v Ultra 1 nema tie dva sloty ani vedla seba (ako by si napajal ventilatory mi je zahadou a nikdy som to v takejto konfiguracii nevidel).
pre upresnenie, ZX je 10 rokov stara karta a aj ked tvrdi, ze ma akcelerovany z-buffer a podobne vychytavky, je neskutocne pomala. okrem toho, v nasich koncinach je v podstate nezohnatelna, pripadne za velke peniaze--nehovoriac o tom kabli, ktory som taktiez v zivote nevidel (ale zevraj existuje.. ;)
zaver: radsej na to zabudni.. (ved vonku je taky pekny den, preco si kazit naladu..)
S Ultra1 nemam skusenosti, nikdy som nevidel creva tohto pocitaca, ja mam SPARCserver 20, do toho sa ZX karta da vlozit. Inac ventilatory potrebuje len TurboZX, klasicka ZX to vydrzi aj bez nich. Existuju aj ine 24bit karty, neviem vsak, ci su podporovane pod linuxom. Ak mas fakt zaujem o 24bit, pozri sa na www.ebay.com, tam predavaju stare krasne veci a urcite tam zozenies nieco aj do svojho stroja. Mensi problem je len platba a doprava, lenze aj to sa da zvladnut.
Ahoj,
mno, mam rad hifi-zensky :-))))))). Ne, promin, to byl ftip. Ale jsem rad, ze se alespon obcas najde devce, ktery umi vic, nez neco napsat ve wordu a poslat email. Vic takovych jako ty.
Jinak clanek je taky super, prestoze Sparca nemam a adminuju Intel based sit, rad si prectu neco podobneho a dozvim se, jak to chodi na necem jinem (a potazmo lepsim, ze ?).
Celkem by me jeste zajimaly zkusenosti s Macy. Beha tam taky linux ??? Ne ze by MacOs byl spatnej, ale ....
Ahoj, linuxu zdar a doufam, ze tohle neni tvuj posledni clanek.
Peter
P.S. Ja davam 5 z 5ti bodu ;-)
Ahoj,
po nekolika pokusech s Debianem, Mandrake jsem skoncil u Suse 7.3 na UltraSparc 5 a 10 ktery uspokojil moje pozadavky na dostatecnou cerstvost balicku, velikost a snadnost instalace. Jedinej problem mam se zvukovym serverem z KDE, ale ten problem i s KDE na solarisu.
Fakt pekne a ctive napsany. Mam zamluvenyho Indyho (na kterym se taky pokusim rozjet Linux), ale jestli to krachne (puvodni majitel rozprodal pulku pameti v naivni vire, ze se dvema to taky pojede :-) ), tak se mozna poohlidnu po nejakym Slunicku a pak si tenhle clanek prectu jeste moooockrat :-)
Tak to je poprve, co jsem (i kdyz zprostredkovane) ziskal info o tom, jak bezi Linux na jinych platformach nez x86-based. Je skoda, ze se tomu vseobecne nevenuje vic pozornosti (ze by to byl okrajovy proud ?). Z clanku mi prijde, ze je to *dost* onanie neco takoveho provozovat...Ale jinak jsem rad, ze i divky jedou na Linuxech :) Zkusim do toho navest tu moji :)
No - mam spoustu zkusennosti s provozem Linuxu na Alphach...Dovoluju si prohlasit, ze to byly (snad i jeste jsou) lepsi stroje nez Suny :) Jedna ta Alpha s Linuxem - puvodne na ni byl Digital UNIX 3.2G - treba uz asi 4 roky slouzi jako dost vytizeny postovni server - total stable.
Co se tyce Sunu - vlastnim 2 stare Sparcy s 400 MB SCSI HDD, ale bez pameti - nemuzu k nim zaboha sehnat paritni kratke SIMMY - dnes je to rarita. Kdybych ty SIMMY mel, uz jsem to taky zkousel - to, o cem se zde pise...:( Tak kdyby nekdo vedel, kde ty SIMMY koupit...
Tiez som si nainstaloval (mandrake) linux na sparcovsky stroj, takisto som mal problemy s bootovanim z floppy (na ultralinux.org pisu ze je to problem hw) cd zabralo. Inak ziaden problem. Dokonca som spustil benchmarky na tom istom stroji pre porovnanie so solarisom 8 a v niektorych parametroch mal linux aj so starsim jadrom 2.2.x navrch. Jadro 64bit userland 32(ale preco?).
No, pokud jde o instalaci Debianu unstable - shodou okolnosti jsem to delal asi pred tydnem, a postup byl nasledujici:
- instalace stable
- oprava /etc/apt/sources.list na unstable
- apt-get update;apt-get dist-upgrade
- vse bezi naprosto bez problemu
- kernel - apt-get remove gcc;apt-get install gcc-3.0
- ln -s /usr/bin/gcc-3.0 /usr/bin/gcc (tohle mi neni jasny - ja myslel, ze debian je schopen pracovat s alterantivama, proc to nechodi??)
- cd /usr/src/linux;make-kpkg kernel_image;cd ..;dpkg -i *.deb
No, jinak jediny co me stve je, ze mi pod sparcem nechodi Mylex RAID radic (ale oni ho obecne na Sparcu nepodporuji, jenze kdyby ten driver pouzival jiny zpusob pristupu pres DMA, tak by to IMO chodilo). Jinak je to super a doporucuju se podivat na http://www.ultralinux.org. A nerozchodil jsem emulaci Solaris binarek, komu se to povedlo...prosim :-)
A co tak pouzit "update-alternatives ..." ?
Ale k tomu treba balik gcc, tomu zase treba gcc-2.95, a potom apt-get install gcc-3.0, Balik gcc vyrobi ten link sam na standartny kompilator (koli stabilite je zatial standartny), t.j. gcc -> gcc-2.95 a tym update-alternetives ho nastavis na gcc -> gcc-3.0
Co si to hovoril ?
Skoda ze autorka nezminuje fakt, ze pokud ve Sparcu chybi framebuffer and/or klavesnice, tak nahodi konzoli na prvnim seriovem portu. Jinak bych Debiana na svuj SPARCserver asi nedostal. Bootovani ze site je take dost sexy, neni duvod se bat. BTW, Debiana pouzivam jen proto, ze to byla prvni distribuce linuxu podporujici tuhle platformu ktera mi padla do oka. Skoda ze zadne BSD nepodporuje SUN4D, jinak bych nevahal - Debian rozhodne neni system meho gusta, po standartni instalaci napriklad chybi crt0, takze si nic nezkompilujete, prestoze gcc je naistalovano. Zkratka trochu zmatek. Po mensim usili se mi dokonce podarilo rozbehat SMP (na jadre 2.2.20, s jinymi verzemi jsem neuspel).
Nemam sice zadne sparcatko, ale tak trosku jsem se v US III vrtal. Vysledkem je, ze jsem zjistil, ze k US nelze jednoduse najit Hardware reference (tedy jak US vypada vevnitr = jestli a jakou branch prediction pouziva, pocet fyzickych registru, jestli a jaky register renaming pocet pipelines
a pipeline stages, jak jsou realizovany povestna
sparcovska okna...) nevite o necem?
Pracuji jak s Linuxem, tak se Solarisem. Nejak mi unika duvod, proc by nekdo na machinu od Sunu instaloval Linux?, kdyz Solaris je dobry operacni systemm (otestovany v production enviroment). Ja sam mam na Solarisu vetsi uptime nez na Linuxu, vetsinou tak 2 az 3 roky, zatimco i386 tj "PC" maji statisticky vetsi padavost protoze je to v podstate takova skladacka z ruzneho HW.
Pokud mate nekdo Sun, tak budte radi a necpete Linux vsude :-)
ad Linux : pouzivam ho asi na 10 serverech bez vetsich problemu - jen se mi obsas zadre vetrak u zdroje,.
ad Solaris na Sparcich : mam ho asi na 5 masinach (U5,U10,U250) bez jedineho problemu 3 roky.
-- tomas
No, on Solaris je docela hodne osekany system. Celkem tragedie je, ze ve starndardni instalci neni ani c kompiler. Mel jsem nejakou dobu neco spolecneho s docela velkymi Sunovskymi servery, a kdyz jsem zacal studovat solaris, tak jsem nekde na internetu objevil link na dokument, ve kterem bylo popsano, ze k tomu, aby se ze solarisu udelal "rozumny" operacni system, tak je tam treba nainstalovat haldu GNU programu :-))). Je fakt, ze jinak je Solaris celkem v pohode. Docela fajn zdroj zkompilovanych GNU programu pro Solaris je na : http://www.sunfreeware.com/ ... nekomu by se to mozna mohlo hodit.
Jo, jinak, pekny clanek :-)))
... ale jak tak koukam, tak kazdy chvali, a nikdo nehodi Kvecko do klobouku :-)))))
No mame tady tech Sunu celkem hodne, ale nasli jsme duvody pro Solaris i pro Linux. Hlavni duvod pro Solaris je, ze na nem jede Oracle (coz na Linuxu na sparcich nikoliv). Proto na velkych strojich musi byt Solaris. Jinak radeji Linux - preci jen je treba mene casto delat patch (a tudiz restart - takze uptime solarisu se da merit na nekolik tydnu) a pak prakticky zadny firewalling a prehrsel ruznych std. demonu - je dost tezke nastavit solaris tak, aby tam proste nezustavali diry a nmap ukazoval pomerne robustni system bez spousty roztodivneho software. alespon u nas pred kazdy sun patri jeden linux firewall jen kvuli odstraneni desitek ruznych portu typu sunrpc apod. ale to je jen moje nekolikaleta zkusenost, kazdy se k tomu asi stavime jinak
Jen na upresneni: Solaris nema zadarmo FW, jinak na Solaris se instaluje vynikajici FW od fy. CheckPoint nebo primo od SUNu, ale ty jsou tezce komercni.
A nastavist Solaris tak, aby na nem nebezela spousta daemonu (portmap, rpc, daytime atd) je stejne tezke jako napr. u linuxu (pro mne treba lehci).
Tot ma nekolikaleta zkusenost. :o)
Solaris 8 se sklada celkem s 8(12) CDs, minimalne jedno z nich je plne GNU. Dale zde byla zminena stranka www.sunfreeware.com, vetsina GNU jde prekompilovat celkem v pohode. Ja mam napriklad udelanou automatickou instalaci (tzn. JumpStart), kde se mi ze site nainstaluje mimo jine i Gnome a KDE.
Jak zde jiz bylo napsano na SUN patri Solaris. :-)
Ad SILO:
Ja mam verzi 1.2.4 a ta mi umoznuje (v silo.conf) se bez problemu odkazovat na image jadra jako /boot/vmlinux...
Dokonce mam dojem, ze to tak delam jiz od instalace puvodniho RedHat-u 6.2
Ad Linux a SPARC:
Mam (na starosti, nebo spis na hrani ;) starickou SPARCStation 20. Je to 2 procesorova stanicka (procesory sun4m, 32-bit na 50 MHz) a je s ni spousta legrace ;)
Po vice nez roce jsem rozbehl "stabilni" jadro 2.4.19-pre6 v SMP s IPv6, iptables a jinymi blbustkami.
Snazim se zlomit i zvuk (DBRI), at si muzu poustet mp3 ;)
Jinak instalace probihala ciste sitove a to s jiz zminovanou distribuci RH 6.2. Ted mam vetsinu balicku z Rawhide vetve (jak jiz bylo psano, oficialni support ze strany RedHatu jiz skoncil), nebo si kompiluji vlastni RPM ze source-u.
Stanici pouzivam hlavne jako SSH branu, MySQL server a testovaci stroj na IPv6 (SSH, FTP, pozdeji snad dalsi veci).
Co se SPARCu tyce (alespon 32-bit) tak si clovek porad dost "vytrpi" chce-li mit posledni verze softu, na ktery je zvykly z x86.
Ale k vetsine stanic od Sun-u davaji strasne velike a kvalitni monitory, takze jako X terminal jsou ty stroje super (az na tu 8-bit grafiku ;)
myslim si ze by sa ludia zaobisli aj bez tohto
clanku. ti co maju pristup k spare sparcom a vedia
s nim robit to uz urcite vyskusali a rychlo pochopili ze linux aj ked sa ako bude snazit nikdy sa nevyrovna solarisu na sparcoch. ak uz koli nicomu inemu tak aspon
koli tomu ze sun urcite nevypusti detailny popis architektury svojich viacprocesorovych strojov aby nanho
mohli napisat ovladace pre linux.
treba si uvedomit ze sila sunov nie v jednom procaku na workstationach. jednoprocesorove sparcy su co do vykonu shit. vyrabaju sa _len_ koli developerom. ked ma niekto sun ako workstation tak to ma svoj dovod a bol by braindead keby na tom bezal linux.
ja osobne som skusal linux na sunblade 100. som si
myslel ze to bude nieco advanced, ale ked som vlozil
install cd suse 7.3 a napisal boot cdrom a za 40
minut som zinstaloval cez yast2 cely linux z Xami, rochodenym 80% hardwarom a vykompilovanym novym
jadrom som si povedal ze radsej by sa linux developery
mali venovat viac jednej platforme alebo inym este
nepokrytym platformam ako to portovat kade tade.
Nechapu proc napadas smysluplnost instalace Linuxu na jine platforme. Neni to snad primo jednim z piliru linuxu, totiz ze jej lze narvat temer kamkoliv (primarne na i386)? Kdyby si radeji ocenil snahu nekoho ukazat, ze to jde. Jiste ze se muzes ptat na smysluplnost takoveho pocinani (pokud nepochopis, ze smyslem je zkusit jestli to jde/dokazu to/bude to rozume behat a slouzit), ja se ptam na smysluplnost Tveho prispevku (samozrejme ukazat, ze Vy si zustante u svych linuxu a nelezte nam do zeli).
Tak jsem si precetl celou diskusi ... ufff
Mam sun4c (20MHz, 16MB RAM, 32bit, 17" monochrom display) a bootovaval jsem ho z pasky (staci bezna SCSI DAT-ka) i SCSI disku. Ma to docela nestandartni pameti - tusim ze 33bit SIMMy (parita - u PC je zvykem 36bit - parita pro kazdy byte). Linux RedHat jsem na to nedostal (teprve dodatecne jsem se dozvedel, ze je nutne v fdisku nastavit jiny typ partition, ale uz jsem to nezkousel). Kamarad na to nacpal NetBSD a chodilo bez problemu.
Pripadny majitel takoveho stroje z nej ze zacatku nebude mit uplne radost, protoze sit je jen na AUI (sehnat redukci AUI->Thin Ethernet je docela sranda), o pametech uz jsem mluvil a pokud chcete bootovat z CDROM, musite mit takovou, ktera se necha naswitchovat na 512Byte bloky (standart pro CDROM je 2048Byte), ale i takove jsou - jedna palicka a jedna doublespeedova japonska ... (mluvim samozrejme o SCSI, IDE nepouzivam, takze netusim ani, zda se do nejakych SPARCu montovalo, ale doufam, ze ne). Take mozna prekvapi seriovy port - v beznem 25pinovem konektoru jsou porty hned dva - jeden tam, kde byt ma a druhy nekde jinde (popis ted z prstu nevycucam). Jinak to ale mam vyborny screen 1-bit, 17", dlouhodosvitovy luminofor, strasne prijemne na oci. Nakonec zacal hlasit chyby pameti pro bootovani z HDD, ale otestovali jsme, ze pameti jsou v poradku, takze se v nem podelalo neco jineho a nikdo nema cas se tomu venovat ...
Ad. linux na MACu - mam linux na 68030 - beha to, az na WindowMakera z potato - nevsimne si, ze kdyz je spusten na PC a Xserver je na MACovi, ze by mel konvertovat endianitu, coz, zvlaste pri oblibe WindowMakera v gradientech, dela krasne efekty (testing je v pohode). Pro boot je nutny MAC OS - start MACa, klik v grafice na start Linuxu, text do framebufferu a nabeh jadra. Nepovedlo se mi na tom zprovoznit SANE.
Na otazku proc Linux na SPARCa muzu odpovedet docela fundovane - 1. nechci se ucit solaris (je trochu jiny) 2. nechci platit solaris (plna verze je snad jeste porad komercni) 3. Chci mit vsude totez 4. nemam rad komercni soft 5. chci mit zdrojaky 6. chci si hrat 7. chci to zkusit 8. jeste mi nikdo nerekl, ze BSD na tom chodi lepe 9. Johanka je na tucnaky
Yokotashi
P.S. potvrzuji existenci alespon jedne entity nazyvane Johanka
4 Johanka: pozdravuj ode mne adminy, ktere nemam cas pozdravovat ...
zohnat transciever 10base5->10baseT alebo 10base5->10base2 je otazka zajdenia si do spravneho obchodu a obetovania cca 1.500 Kc/Sk.
cdromky s 512b blokmi su standard v unixovom svete, denne pouzivam 40 a viacrychlostne. z tych starsich sa daju najst hlavne Toshiby a Plextory, 16x su celkom bezny artikel.
IDE je beznou sucastou low-end pracovnych stanic a serverov ako Ultra 5, Ultra 10, Sun Blade 100, ci Netra X1 alebo Sun Fire V100.
pinouty na A/B seriovy port su volne dostupne na nete, su vyvedene cez jeden konektor, aby sa usetrilo miesto. pripada mi to celkom logicke, vam nie?
Solaris 8 je zdarma, licenciu musite platit, len ak mate v stroji 8 alebo viac cpu. ten vsak na sun4c nepobezi, posledna verzia Solarisu, co tam funguje je 7, ktory zdarma nie je ale na taketo pouzitie vam ho ktokolvek daruje, skuste sa zajst spytat do sun.cz.
Linux na sun4c je tak priserne pomaly, ze to si tam snad necha len masochista. ak chcete nieco rychle, tak SunOS 4.x (co uz je dost tazko zohnatelne) alebo NetBSD.
1) pre niekoho je ucenie sa novych veci zabavou.
2) nebudte smiesny, nikto od vas predsa nebude chciet, aby ste platili Solaris na taketo domace pouzitie na pocitaci, co bezi uz len z poslednych sil. sme ludia a ludia sa vedia dohodnut. len treba chciet. (apropos, cudujem sa, ze vam este neodisla bateria v NVRAM)
3) uniformita zabija.
4) :))))
5) http://wwws.sun.com/software/solaris/source/
6) to si trochu odporuje s 1) a 3), nemyslite?
7) to vam nikto neberie.
8) na sun4c rozhodne.
9) no comment.
na zaver by som rad poznamenal, ze z reakci na tomto fore je zrejme, ze vacsina ludi nema ani tusenia, o com vlastne diskutuje a len si tvrdi to svoje (Linux is the best!!). je to naozaj smutne..
>zohnat transciever 10base5->10baseT alebo >10base5->10base2 je otazka zajdenia si do spravneho >obchodu a obetovania cca 1.500 Kc/Sk.
to sice nepopiram (mel jsem nabidku i za 1200kc), ale komu by se chtelo investovat tyhle penize do stroje s vykonem trochu lepsi 486 :-) ... nakonec jsem ho sehnal vyrazne levneji, ale neni to jednoduche a docela to trvalo
>cdromky s 512B blokmi ...
pro unixoveho spravce je to bez problemu, clovek, ktery sbira vse, co je na SCSI to take zvladne (treba ja), ale zkuste poslat bezneho PCckare do bazaru, at nejakou prinese ...
>pinouty na seriovy port ...
logicke mi to prijde, ale take mi prijde logicke na to upozornit
>Solaris 8 je zdarma ...
tak to jsem nevedel, ale priznam se, ze ani nezjistoval a navic jsem tu instalaci delal nekdy pred rokem a pul, kdy (mozna) jeste zdarma nebyl - nejsem si jist
>Linux na Sun4c je tak priserne pomaly ...
to jsem nemel tu cest otestovat, jak uz jsem psal, tak se mi jej nainstalovat nepovedlo a skoncil jsem u NetBSD, ktere mi docela vyhovovalo
1. to mate pravdu, ale radsi se ucim mene veci a poradne ... a radsi ty lepe zdokumentovane
2. oficialne bych to zaplatit mel, v tom, ze by mi to nekdo mohl dat mate samozrejme pravdu.
Baterie neodesla, ale odeslo neco jineho, takze pri pokusu o boot z SCSI hlasi chyby pameti (ale pameti to neni). Kdybyste znal nekoho, kdo k ma k 4c nahradni dily, tak mi prosim mailnete, rad bych ho zase zprovoznil.
3. otazka uhlu pohledu - az me prestanou bavit Linuxy a BSD, tak asi zkusim HURD, prijde mi zajimavejsi
5. tak to jsem necekal ...
6. nerekl bych, staci si hrat vice do hloubky
>... a len si tvrdi to svoje (Linux is the best!!!)...
nevim jak kdo , ale treba ja jsem rovnou psal, ze jsem na tom pouzival BSD ... Linux neni BEST, dokonce nektere casti nejsou ani nejlepe navrzeny, ale ze vsech free systemu ma nejlepsi podporu HW. BSD a HURD, byt navrhem vyrazne zajimavejsi, jsou na tom s drivery vyrazne hure (a HURD navic s rychlosti). VMS zase funguje jenom na VAXech a alphach a tak dale. Linux je casto nejlepsi volba, aby to vubec fungovalo (netvrdim, ze u Sun4c).
Pokud si po precteni vyse uvedeneho myslite, ze tvrdim o SOLARISu, ze je spatny, neni tomu tak, jen jsem si zvykl na nektere komfortni veci v Linuxu a vim, ze kdybych chtel se stejnym komfortem pouzivat SOLARIS, musel bych do nej nainstalovat "pulku Linuxu" a to se mi delat nechce. Samozrejme bych mel na workstatione (o serveru ani nehovorim) radsi SOLARIS, nez treba wokna, ale dokud Linux dokaze vse, co od nej chci, tak si ho necham.
Yokotashi
Ach jo, zacina mi to pripominat windows/linux flamewars, jelikoz o kvalite OS rozhoduje cosi jako 'komfort' coz znamena jak jde to ci ono naistalovat, pripadne co vsechno za blbosti je v default instalaci. Podle me o kvalite OS rozhoduje predevsim jadro, jelikoz vsechno ostatni je jen omacka, ktera se s vetsim/mensim uspechem da vzdycky nejak dodelat. A zde (jadro) je podle meho nazoru Linux prece jenom za Solarisem pomerne pozadu).
BTW prosim neplette si pojmy, jelikoz Linux neni prave ta omacka, nybrz pouze jadro ...
"komfortem" myslim to, ze mam windowmanagera, jakeho chci, hardware, jaky chci, libovolne utility najdu v googlovi a nemusim prepsat pulku systemu ... a hlavne JE TO STABILNI. Je pravda, ze s nekterymi zvrhlymi HW to moc stabilni neni, ale to je problem vsech systemu. Uptime merim jen na desitky az temer stovky dni jen proto, ze nemam hot-plug PCI sloty ... . Az me Linux zacne padat, tak prejdu k BSD, se SOLARISem uz jsem bohuzel delal ... a padal ...
Hmm, ja mam na solaci GNOME i KDE, kdyz jsem ze Sunama zacinal (asi pred 6 lety), tak jsem tam mel AfterStep (nebo v ty dobe mozna Bowman). Zajimalo by me, co pouzivas tak dulezityho a nejde to pro Solac prekompilovat - fakt by me to zajimalo.
Jinak co se tyce HW, tak ja myslel ze se bavime o OS a ne o skatulich.
BTW co se tyce stability linuxovyho jadra, dovolil bych si docela polemizovat - neni to tak dlouho co pri zaplneni swapu nad kritickou hranici se jadro jaksi pokakalo a nic jinyho nez hard reset neexistoval. U Solace si nic tak strasnyho nepamatuju ...
Tohle bylo o Debianu, tam se moc nekompiluje. Jisteze, kompilace je fajn, zejmena u KDE, ale apt-get install je prece jenom pohodlnejsi. A jde o to, ze usetreny cas mohu venovat necemu smysluplnejsimu, kdyz uz tu kompilaci odedrel nekdo jiny za me (Debian package maintainer).