Názor k článku Linux na telefonech, radioamatérem ve 21. století a Rust na ESP32 od David Heidelberg - "Je dobře, že je ekosystém neregulovaný ale není...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 9. 2022 22:47

    David Heidelberg

    "Je dobře, že je ekosystém neregulovaný ale není dobře, že je otevřený?"

    Tohle je myšleno v jiném kontextu.
    Neregulovaný je myšleno z pohledu dostupných aplikací, možnosti si nainstalovat cokoliv co zkompiluji nebo mi někdo dodá.

    Ta otevřenost byla myšlena z pohledu aplikace. Pokud aplikace měla plný přístup do systému, ke všem datům atd., rozhodně to z dnešního pohledu není optimální (zejména pokud je aplikace proprietární, ale i open-source aplikace také mají zneužitelné chyby).

    "V čem spočívá výhoda linuxového systému proti těm původním?"

    Nevím které původní máte na mysli, každopádně, abych všeobecně přednesl "výhody" z mého pohledu.

    Přirozený výběr: Komunita a uživatelé se drží kolem distribucí, které mají přidanou hodnotu. Není tu žádný centrální (korporace) prvek určující správné komponenty, knihovny, desktopové prostředí či aplikace. Tzn. není možné tlačit silou věci, které nejsou pro uživatele přínosné.
    Nezkorumpovatel­nost: Pokud se autor aplikace rozhodne udělat něco co komunita považuje za špatné přijde na řadu fork či záměna knihovny/aplikace za jinou. Když se stane něco podobného s distribucí.. viz. CentOS.
    Flexibilita: Distribuce se dají dobře ohnout ke svým potřebám.
    Právo na soukromí: Většina linuxových distribucí a jejich aplikací se nešpehuje uživatele. Dále distribuce jako Debian, Mobian a PureOS se chovají zvlášť opatrně co se týká soukromí.

    "Jen použitém jiném kernelu, nebo je tam něco, co jsem nenašel?"

    Výhoda Linuxu (tzn. konkrétně jádra vyvíjeného Linusem Torvaldsem) je v tom, že je komunitou i korporacemi udržovaný. Tzn. kvalita, stabilita a bezpečnost. To co je v Androidích telefonech ze své podstaty těchto kvalit dosahovat nemůže.