+1
Navíc, už velmi dlouho hodně zařízení v PC obsahuje nějaký ten „firmware“. A je jich čím dál tím víc. Prostě HW jako optické mechaniky, grafické karty, ale i lepší síťové karty a podobně, obsahuje takové funkce, které nejsou realizované „pevně“ ve struktuře čipů ale nějakým procesorem/hradlovým polem/FPGA…
Má-li někdo problém, že software, který běží v čipu uvnitř jeho vypalovačky je nesvobodný, ať si vyrobí svojí, svobodnou. Úplně stejně by mohl mít problém s tím, že microcode dnešních CPU je nesvobodný. A co to jako znamená? Že k němu není „svobodná“ licence, že je to „binární blob“ bez zdrojáku. Tyhle věci ani žádný zdroják mít nemusí.
Dříve to nikoho až tak nepálilo, protože firmware se distribuoval na nějaké ROM/Flash uvnitř zařízení. Poslední dobou výrobci z různých důvodů věc řeší tak, že „firmware“ (spíš jeho část) se do zařízení nahraje až s ovladačem. Proč ne.
Takže. Máme tu HW k jehož funci je potřeba nějaký firmware, který distribuuje výrobce např. zadrátovaný v ovladači pro Windows. No a my chceme použít tento HW s Linuxem, a řešíme otázku legálnosti distribuce toho firmware společně s linuxovou distribucí…
Pokud chce být ěnkdo hardcore free, ať distribuuje nezměněný ovladač od výrobce (to se smí) + skript, který z něj vyseparuje ten firmware (to se alespoň u nás také smí). Pokud se tohle někde nesmí, nebo pokud se to někomu nelíbí, nechť takový HW nepoužívá a vyrobí si svůj…
unikaji vam souvislosti. Cekame na precedens, jakmile nekdo nekde zavre datove centrum na kterem bylo vsude nainstalovano Ubuntu, tak se budeme divit, jak je to mozne kdyz je „free“.
Otazka na pana Bednare – povazujete problem za natolik vazny, ze by se firemni prostredi melo v soucasne chvili Linuxu vyhnout, aby se videlo „jak to dopadne“?
To bych tedy chtěl vidět admina datového centra, kde je všude nainstalováno Ubuntu :-D
Když už jsme teda u tohoto tématu, lze poskládat funkční server, který bude (vyjma firmware) sestavený ze svobodného software? Já myslím, že ano a takovéto články plácání se o ničem gramotnosti v oblasti GNU/Linux systémů nepomůžou, spíše vyvolají nesmyslné spekulativní otázky, které bych spíše od takového článku očekával.
Např RedHat neručí za svoji distribuci podobně jako Microsoft? Tohle mě sice nikdy netrápilo, protože na server si buď poručím Debian nebo si tam nakompiluju Gentoo a je po starostech
Máš nějaký problém s bubuntu?
po čase zjistíš, že jsou stejně všechny distribuce úplně stejné…
v ubuntu na serveru nevidím problém i zní jsem schopný udělat stabilní a bezpečný server, no problemo…
nicméně k článku bednáře
svět s pouze „svobodným“ sw by byl černobílý bez 3D akcelerace, bez flashe, bez přehrávání videa, bez pdf, bez ovladačů ieee1384, možná PCI … tak na úrovní OS z roku 1995
opravdu to někdo chce? opravdu někdo z vás má na desktopu opensource ovladač grafiky?
máte s tím nějaký problém?
nechápu ten socialistický odpor linuxové komunity k čemukoliv za co se musí platit, jako by duševní práce byla zadarmo…