Vlákno názorů k článku Linux? Neznám! od wanthalf - Možná by nebylo na škodu stručně zmínit i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 3. 2008 4:36

    wanthalf (neregistrovaný)
    Možná by nebylo na škodu stručně zmínit i historii "zbytku" věcí dnes na Linux nabalených, totiž celého GNU softwaru, který je ještě starší.

    Také si nemyslím, že dnes, kdy obří staré firmy vyměňují své tradiční, vyspělé a velmi slavné operační systémy (ať už odnože unixu či jiné) za Linux, je třeba zdůrazňovat, že se jedná o technicky vyspělý systém, který své konkurenty nejen už dávno dohnal, ale i v mnohém překonal.

    A taky mi přijde jako anachronismus vyzdvihovat snadnost ovládání v době, kdy si Linux instalují na notebooky (!) značky Apple (!) i studenti humanitních (!) oborů. To je spíše na místě zmínit existenci stále ještě celkem slabých míst, jak tu naznačili jiní ;-)

    A mimochodem, taky mi přijde trochu škoda, když se stále vyzdvihuje, jak Linux "dohnal" ostatní systémy v komfortu ovládání, aniž by se připomínalo, že síla a smysl unixových systémů tradičně spočívaly v něčem zcela jiném. Sám dávám také přednost estetickému a pohodlnému klikacímu ovládání, kde to má smysl, ale přijde mi škoda tutlat samotnou "počítačovost" počítače, zhmotněnou v nepopulární "příkazové řádce", která má pramálo společného se stejnojmenným strašákem MS-DOSu (implikujícím představu zaostalosti), a kde se dá třeba jednoduchou substitucí zkonvertovat HTML do TXT nebo třeba nastavit "budík" aniž by člověk musel shánět nějaký speciální software. Unixové systémy dávají především možnost připomenout a ukázat těm, kdo mají trochu zájmu, CO je to počítač a jaké jsou jeho skutečné, univerzální možnosti, a nikoliv ho jen degradovat na simulátor různých jiných jednoúčelových zařízení typu psací stroj, kreslicí stroj, DVD přehrávač nebo komunikátor, jak to dělají "uživatelsky přívětivé" systémy.
    Ne, nemyslím tím vytahovat se na laiky "příkazovou řádkou", jak mají v oblibě "cool-mazáci", ale zdůraznit, že klikací a "komfortní" ovládání není "vylepšením" a "zdokonalením" jinak zaostalého systému, dávajícím nějaké nové možnosti, ale naopak jeho zjednodušením a omezením, které jenom zprostředkovává omezenou část neomezených možností systému laikům s omezenými znalostmi. Ať to možná vypadá sebesamozřejměji, nejsem si jist, kolik laiků to tak skutečně vnímá.
  • 2. 3. 2008 9:20

    Dusan (neregistrovaný)
    WOW.
    Tak pod toto sa tiež podpíšem.
    Presne to isté si myslím o *NIXU
  • 2. 3. 2008 10:50

    kamahl (neregistrovaný)
    Naprostý souhlas. Příkazová řádka je nepopulárně právě kvůli windows, kde je textové rozhraní hluboko pod hranicí použitelnosti. Linuxák ho ale používá, protože narozdíl od windows může, ne že by musel.
  • 2. 3. 2008 11:26

    Veterán (neregistrovaný)
    Dříve to platilo. Ale od vydání PowerShell pro XP a Vista je to minimálně rovnocené.
  • 2. 3. 2008 12:06

    anonymní
    Víte, je to docela zábavné, ale když jsem zjistil, že opěvovaný PowerShell neumí některé interní příkazy, které standardní cmd.exe/command.com ve Windows umí, tak jsem se prostě musel smát.
    To nemluvím o tom, že i v něm copy & paste do okna s příkazovým řádkem pořád poněkud pokulhává za možnostmi v Linuxu.
    Ale chápu, že v linii OS, kde se Ctrl+C napřed používalo pro ukončení běhu programu a pak se začalo používat pro kopírování do schránky, jde o tak trochu neřešitelný problém, protože spousta konzolových utilit pro DOS/Windows stále Ctrl+C používá v původním stylu.
  • 22. 3. 2008 14:48

    Tomas
    To bude ten problém... ona síla příkazové řádky není v tom, že máte "příkazovou řádku", ale v tom že příkazová řádka může být mnohdy efektivnějším rozhraním než grafické uživatelské rozhraní.
    Ještě jednou pokud to nebylo jasné: příkazová řádka je rozhraní, které dovoluje efektivně využívat programy k činnosti pro kterou byly vytvořeny.
    Příklad můžete najít v tomto videu: http://www.vyatta.com/products/training/free/Vyatta_install_free/player.html
    Zvolte si creating LiveCD porovnejte postup pro windows a pro příkazovou řádku v linuxu a bude vám jasné co tím myslím tou efektivností.

    Je to například i jeden z důvodů proč uchazeči o CCIE (nejvíce respektovanou IT certifikaci) při zkoušce nepoužívají grafické uživatelské rozhraní, ale PŘÍKAZOVOU ŘÁDKU. Důvod proč AutoCAD má stále příkazovou řádku a podobně mnoho dalších programů.
  • 4. 3. 2008 11:09

    Saboter (neregistrovaný)
    Mně na tom přijde zábavné hlavně to, že řada uživatelů Windows příkazovou řádku v Linuxu často označovala jako za něco zastaralého, směšného a skoro bych řekl zlého.

    Teď jim to snad Microsoft vysvětlil sám na jejich stránkách:
    "Microsoft Windows PowerShell command line shell and scripting language helps IT professionals achieve greater control and productivity."

    ;)
  • 2. 3. 2008 15:55

    Gabriel Szász
    Keď odo mňa chcel kedysi dávno môj spolužiak z Gymplu, aby som mu ukázal "ten Linux", neváhal som a nabootoval som svoj Red Hat 6.0. Pochopiteľne, vtedy som bežne bootoval do runlevelu 3 (textový mód), ktorý som využíval podstatne častejšie. Jeho prvá reakcia: "Veď to je ako DOS!" ma dosť zaskočila, pretože to čo videl na obrazovke malo od MS DOSu riadne ďaleko...
    Dodal, že DOS bol dokonca ešte lepší, pretože ten podporoval aj mýšku. Pohol som myškou a na obrazovke sa objavil kurzor... On však dodal, že tam mal predsa aj Norton Commander... Spustil som Midnight Commander. Nakoniec povedal, že Windows je aj tak lepší, pretože má GUI... Ja som spustil KDE. Až vtedy s prekvapeným výrazom zvolal: "Jééj... Linux!". Obávam sa toho, že odvtedy sa v názore začiatočníkov nezmenilo v podstate nič.
  • 5. 3. 2008 13:39

    Jirka (neregistrovaný)
    Ale jo, zmenilo. Podstatne vice z nich nikdy nevidelo MS DOS.