I tenkrát existovaly kvalitní knihy o CLI, namátkou třeba https://www.martinus.cz/?uItem=13646. IMHO naprosto vynikají i dnes, i když by určitě potřebovala update.
Knihy, o kterých Jirka a na nichž spolupracoval, nebyly primárně o CLI, ale o aplikacích, nastavení atd. Většinou tak, aby si normální user vystačil bez CLI, což mnohé lidi odrazuje. Takové knihy tady dnes bohužel nejsou - sám bych je občas ocenil, např. když někomu instaluji Linux na počítač :). Ostatně on sám mi k tomu včera napsal: "Jinak když jsem to psal, tak jsem si otevřel knížku Ubuntu 10.10 a musel jsem zamáčknout slzu, jaká to byla super zpracovaná příručka plná užitečných informací. Dneska je Linux, co se týče pohodlnosti o kus dál, ale dokumentace... hledání pokus-omyl, wikiny jsou převážně zastaralé... Tenkrát to měli jak na stříbrném podnose." S tím bohužel musím souhlasit.
Tímto bych vám poděkoval za vaši práci pro komunitu, dodnes mám doma knihy o Mandriva linuxu. Knihy už se nevyplatí vydávat, nebo jste se na to prostě vykašlali? :-) Ale odvedli jste dobrou práci, fakt dík! Docela by mě zajímalo, co je s Peťošem, už taky není aktivní na svých stránkách. Asi má jiné starosti.
Já pamatuju knihu LDP v češtině a pak byla dobrá taky kniha s obrázkama o vnitřku unixu, Skočovský: Unix, Posix, Plan 9 (1998) http://skocovsky.eu/upp9/Unix,Posix,Plan9.pdf
Ja som začal s Linuxom na VŠ (r. 1997). A dodnes používam Alpine ako poštového klienta.
Ale mám i jednu kúpenú licenciu na Win7, ktorý beží vo virtuále - ak potrebujem niečo cross kompilovať a otestovať. Ale na všetko už 15 rokov "postačuje" Linux.
To "postačuje" v úvodzovkách je preto, lebo vždy sa nazeralo na Linux ako na niečo, čo sa doťahuje napr. na Windows. Čo samozrejme nie je pravda. A hlavne sa nedá vyčísliť, koľkým ľudom na svete pomohol Linux k osobnému rastu.
(píšem Linux, ale myslím samozrejme GNU/Linux :) ).
Diky za proslapani cesty od mladsi generace. Dneska je ten linux vaticka. Sedim tu u Dellu, 2 externi monitory pres dockinu, ruzna rozliseni na kazdem monitoru a vsechno funguje (ok, ta dockina obcas trochu zlobi, ale to i na windows). Ja si tu vesele muzu cist ty internety, proste vsechno v cajku.
Je to pořád o tom samém.
Před nedávnem jsem sestavoval počítač pro syna mojí známé. Klučinovi je 16.
Jelikož hraje hry, tak jsem mu tam nainstaloval i Windows 10 (samozřejmě řádné zakoupený, už při instalaci byl problém, potom windows hrabal do nastavení BIOS/UEFI, zapínal secure boot, resetoval heslo atd, proč? jak?).
Když jsem se kluka zeptal, jestli z ná i jiné OS pro počítače.
Řekl, že existuje ješte něco od Applu.
Když jsem mu řekl, že existuje Linux a BSD systémy, a že v podstatě 90% serverů na internetu běží na Linuxu, tak na mě koukal jak na zjevení.
Tvářil se velice překvapeně, že i tablet, na který celou dobu civěl, běží nad linuxovým jádrem.
(Nechci rozpoutat debatu jestli je Android Linuxová distribuce nebo ne, prostě běží nad linuxovým jádrem i když upraveným, to je celé)
BFU co sami nevyhledávají informace ani nevědí, že existuje alternativa k vidlím.
Zdravim, fakt nechci delat zadny flame, jen se pokusim shrnout, proc na desktopu mam widle.
- az po win 10 jsem za poslednich 10 let nezaznamenal, ze by se nejaka instalace widli dostala do stavu, kdy nesla ozivit
- az po win 10 jsem nezazil, ze by system sam sebe uvedl do nefunkcniho stavu
- na win 10 po vypnuti aktualizaci 2 predchozi problemy take nejsou, ano vim, je to prasecina, je to hnus, taky se mi to nelibi
- znam nekolik PC starsich 10 let, do kterych slo jeste nedavno nainstalovat nejnovejsi prohlizece a jiny novy sw a to pres to, ze jedou na win XP
Linux desktop:
- snad na kazdem hw byl nejaky problem. naposledy na 8 let starem ntb nefungovala hibernace, po obnoveni ze spanku obcas internovy prohlizec prestal hrat zvuk (youtube), obcas se s ntb nedalo 5 minut pracovat, protoze delal neco na pozadi (nemel sem silu prilis zkoumat co). Nic z tohoto z widli za poslednich X let neznam.
- venoval jsem temto problemum rekneme 8 hodin casu. kdybych pracoval, tak sem si vydelal na widle a jeste zbylo. problemy sem ale za tu dobu nevyresil. uplny lempl nejsem, s linuxem rozumne umim (nejake serveru, jadro na miru, upravy ovladacu pro usb controller a pro sitovou kartu atd).
- tedy veci nefunguji jak by mely, a misto investovani casu do nich bohuzel radeji jdu delat neco jineho
- nainstalovat sw, ktery zrovna neni v repech pro danou distribuci je casto dost problem, tedy jsem zavisly na tom, co mi pripravi autor distra, nebo co mi pripravi autor sw. vzhledem k tomu, ze dister je milion, tak autor sw na pripravu baliku pro zrovna moje distro kasle, tedy zbyva jedine kompilace. na widlich je kompatibilita sw vs os urcite lepsi a bohuzel podpora ze strany vyrobcu sw je lepsi, neb kdyz moc, tak vyrobce sw resi 4 - 6 variant widli, cimz uspokoji 98% uzivatelu.
Jsou to jen me zkusenosti, neprezentuji to jako obecnou pravdu. Rad bych, aby se ti, co treba do linuxu necim prispivaji, alespon trochu zkusili zamyslet nad tim, jak to vnimaji jini lide. Vim, kde je linux silny a tam ho pouzivam, ale desktop to bohuzel stale neni :-(
Hlavne nechcem zažiť nič podobné
Software
Windows Defender update: So secure, it wouldn't let Secure-Boot Windows PCs, er, boot
Others still can't even get that far
By Richard Speed 4 Feb 2019 at 15:46
https://www.theregister.co.uk/2019/02/04/microsoft_windows_update_woes/
Takže sa treba vyhýbať Windows, kde to ide..
Problemy s HW ovladacmi som si odzil neurekom. Je to sice 'balicek' ktory prichadza s Linuxom, avsak casto je to problem lenivych vyrobcov HW. Ak vyrobca neotvori ovladac a zaroven nechce podavat podporu pre OS (vid Nvidia,Broadcom,PowerVR a spol...) velmi s tym nepohnes.
Je na to potrebne mysliet uz pri kupe HW.
Nastastie za poslednych par rokov je situacia o dost lepsia ako ked som zacinal s Linuxom a kazdy druhy ovladac si musel prosit aby fungoval. Doma mam 3 masiny, vsetky cisty Linux a uz niekolko rokov bez problemu.
Všechny systémy mají chyby, jsou extrémně složité a sebemenší chyba může vést k problémům i něčeho velkého. Když už se problém vyskytne, je otázka, jak snadné je jej zanalyzovat a pokud možno vyřešit.
Zrovna včera jsem instaloval novou tiskárnu Epson L3150. Do win10 CD s instalátorem, nakonfiguruji přes dočasně připojené USB wifi připojení tiskárny a její statickou IP adresu. Tisk po síti funguje od prvního testu. Následně instalátor nabízí upgrade firmwaru a skenovací soft. Opakovaně obojí hlásí, že se k tiskárně neumí po síti připojit. Pinguji IP adresu tiskárny, v pohodě. Tisk běží, skener ne, pořád hlásí, že se nepřipojil, že skener nedokáže najít. Firmware mě až tak nepálí, ale ten skener by se hodil...
Následně v linuxu instaluji DEBy stažené z webu epsonu, tiskárna poté hned na síti rozpoznána (dva kompy - mint 17 i 18), automaticky nakonfigurována, tiskne. Po nastavení IP adresy all-in-one v konfiguraci skeneru v /etc dle jednoduchého návodu výrobce je síťový skener hned k dispozici v SANE a tedy plně funkční pod libovolným skenovacím softem (používám scan2pdf). Ověřeno na Mint 17 i 18 (balíky pro starší Mint17 jsem musel stáhnout z "older versions" na webu Epsonu).
Uznávám, že jsem potřeboval win, abych tiskárně nastavil síť. Je možné, že to lze nastavit i z linuxu přes USB, to jsem neřešil. Ale jak zdiagnostikovat, proč se skener nepřipojí? Má to logy? Kde? I když je budu mít, dokážu s tím něco udělat? Není to jenom malý driver jako pro SANE, ale celý balík softwarů...
A bohužel takto je to s hardwarem pod win dle mé zkušenosti velice často :-(
Krásně napsáno. PC v tomto století by mělo být strojem na práci a zábavu, ne na tvoření a následné řešení problémů. Třeba jen Ubuntu mi trvá nastavit 2 dny, než na něm mohu plně spustit vývoj webových aplikací (a to jen proto, že ve Windows je to téměř nemyslitelné). Pak to ale šlape dobře, byť ve virtuálu.
"PC v tomto století by mělo být strojem na práci a zábavu, ne na tvoření a následné řešení problémů."
Tak tím by se měli řídit hlavně paka v Redmondu. Jsou věci, který jsem na Widlích nevyřešil. I přes veškerou snahu.
Vono se řekne "zapnu noťas, připojí se na WiFi a pak namontuje disk přes Sambu". Jenom jaksi někdo zapomněl té potvoře říct, že napřed je potřeba fyzicky zapnout WiFi, pak se přihlásit (a to může chvíli trvat) a pak teprve montovat. V systemd jsou na to závislosti s nějakým timeoutem, v init skriptech naprosto triviální. Na Widlích? Není boha. Když se napřed rozhodnou namontovat disk a pak teprve zapnout WiFinu, nic jim v tom nezabrání. A pokud byl čistě náhodou v autorunu nějakej program, kterej ten disk potřebuje, tak s pravděpodobností 90% chcípl na startu... Protože Widle.
Nebo dneska. Navrhl jsem desku v Eaglu, vyblil gerber data a chtěl je zkontrolovat. V hokně mám W8.1. Spustím gerber viewer z KiCADu (protože je jedinej, u kterýho nemusím papírovat kvůli pravidelnýmu výpalnýmu a dávat mail spambotovi), vyberu soubory a buch, dialog "Ou, program přestal pracovat" a šlo to do kytek. Takže znovu, výsledek podobný (akorát zčernalo i a přestalo reagovat wokno FreeCADu, ve kterým jsem měl výkres krabičky). Další pokus, otevřel jsem jenom jednu vrstvu a vzalo to do pekla i LO Writer. Restart, druhej pokus. FreeCAD jsem nespouštěl, jinak to stejný. Výsledek? Data na flash disku a prohlížím to doma na Fedoře v gEDA's Gerber Viewer 2.6.2. Na widlích je totiž i triviální kontrola dat pro fotoplotter neřešitelný problém.
Starat se musíš o každej OS, ale Linuxu dávám v průměru pět minut týdně, u Widlí to vychází na 4-5h týdně (tenhle týden trampoty s prohlížením Gerberů, minulý týden tříhodinový boot při update - naštěstí už pro sychr tahám v baťohu i knížku pro podobný případy...) Widle prostě nechceš, pokud je mít nemusíš, nebo nejsi masochista.
Také nechci dělat žádný flame. Jen, že moje zkušenosti z posledních několika let v naší firmě jsou naprosto opačné!
Když se např. pokazí disk se systémem a byl na něm Linux, vím, že po vložení USB disku s instalačkou a několika kliknutích mám za 20 minut zase plně běžící systém a z repozitářů rychle a pohodlně nainstaluji aplikace.
Když se totéž stane s Widlemi, řeším DVD mechaniku, luštění aktivačních kódů a hlavně ovladače často celé hodiny. A pak po všech www-čertech hledat instalačky aplikací... brrr. :-)
No, pokud k práci potřebujete specializovaný software, který v Linuxu neběhá, a pokud se vám v Ubuntu po aktualizaci rozhodí VPN a vy se nemůžete připojit k serveru klienta, tak moc na výběr není.
A stran té VPN - nemám čas a ani chuť studovat problematiku sítí, takže se musím ptát na fóru, kde z člověka nejdřív udělají provokatéra a pak blbce, takže nakonec prostě skončíte tam, kde to funguje a nikdo si na vás nehojí ego.
Jenže to je ono. Nenáročný BFU, kterému by třeba Linux stačil si ho nebude sám instalovat. A zkušenější uživatel by si ho sice nainstalovat dokázal, ale má už vyšší nároky a potřebuje Windows kvůli specifickému SW. Takže jediný funkční model je nenáročný BFU který má kolem sebe nějakého power usera, který mu ten Linux nainstaluje a nakonfiguruje. Pokud v takové situace jste, tak super, ale jste výjimka, ne pravidlo. Proto je penetrace Linuxového desktopu stále nízká a moc se nezvyšuje.
Opravdový BFU vždycky potřebuje nějakého power usera, protože si sám nenainstaluje ani Windows. Velmi často není schopen ani dokončit nastavení u těch předinstalovaných, protože se na to bojí kliknout, o dalších krocích radši ani nemluvím :). Takže je mu celkem jedno, co na počítači má, když se mu o něj stará někdo jiný.
Já jako ten, kdo se stará, chci co nejlepší poměr cena/výkon a to Windows v žádném případě nenabízejí. Za posledních několik let za mnou přišlo dost lidí jen proto, že měli Win až po krk - problémy s updaty, mění se GUI i nástroje a to docela dramaticky... Skoro jako v Linuxu :). Výslovně chtěli zkusit to, co mám já. Linux si nechává cca 90% z nich.
S Linuxem jsou problémy, ale dají se vyřešit i svépomocí, pokud člověk není úplný trdlo. S Widlema jsou problémy, ale i NASA na ně byla krátká. Aspoň to bylo ve zdůvodnění, proč NTB na ISS migrovali po konci XPček na Linux... Čas je tam tak drahej, že se nedá čekat na opravu chyby z Redmondu půl roku.
Když ono je blbé, že pokud na něco potřebuju Windows, tak je to často nějaký "špek", který se nedá moc nahradit a ještě k tomu podle zákona schválnosti ani nejde ve Wine.
Já užívám hlavně Mac, pro některé nenáročné věci Chromebook (včetně možnosti spustit plný Linux, což používám často).
Windows nepotřebuju prakticky na nic (dlužno dodat, že některé pro mne nutné programy, třeba Adobe jsou na MacOS, na Linuxu by byl problém větší).
Jenže jsme u toho "prakticky na nic", pořád mi zbývá pár věcí, u mne asi nejzávažnější několik konfiguračních softwarů pro modelářský hardware, které mají ovládací věci výhradně na Windows a ještě navíc se nemají rády s Wine (hlavně kvůli přístupům na porty).
A jsem v pytli - prostě ač jsem se snažil dost, tak se bez Windows alespoň ve formě virtuálu neobejdu :-(
Podobné příklady najdete i v jiných oborech, bohužel...
Díváte se na to svýma očima pokročilého uživatele. Potřebujete nástroje od Adobe, software pro modelářský hardware... věřte, že to opravdu drtivá většina uživatelů nepotřebuje. Vidím to kolem sebe. Spravuji desktopy asi tuctu lidí z okruhu rodiny a známých a jediný, kdo má specifické požadavky, které mu nemůže Linux splnit, je můj otec, který pracuje v SolidWorks, proto má dualboot. Ostatní potřebují prohlížeč, přehrávač videa, hudby, správce souborů, prohlížeč PDF, nějaký kancelářský balík, když jim občas někdo pošle dokument, něco na organizaci fotek a to je tak všechno.
Vyhovovaly by těmto uživatelům i Windows, Mac nebo Chromebook? Jistě. Linux mají, protože mu rozumím, vím, že ho za rok najdu ve stejném stavu, v jakém jsem ho opustil, a že jim to můžu nainstalovat na kdejakou starou plečku, kterou v rodině mají, zcela volně, aniž bych musel řešit nějaké licence nebo poplatky.
Jenže ten zmíněný modelářský soft je věc pro totálního BFU, jen zkrátka se zájmem o daný obor. A tohle je u Linuxu dost obvyklé, na podobné věci zkrátka narážíte a je to spíš o štěstí, nespojoval bych to s vyspělostí uživatele z hlediska IT.
Víte, mě připadá, že se pro obhajobu Linuxu velmi často operuje s typem uživatele, pro kterého by reálně daleko lepší volbou byl iPad nebo zmíněný Chromebook - tam je "blbuvzdornost" a jistota, že bude funkční i za rok ještě lepší. Linux jim často vyhoví také, ale popravdě jde o nasazení, kde je z mého pohledu použití klasického desktopového OS tak trochu přežitek. A popravdě pokud by Linux obstál jen zde, tak by to bylo hodně smutné, cíle by měly být přeci jen vyšší...
Já se tady nesnažím Linux obhajovat. Jako každý OS má hromadu chyb, kterých jsem si moc dobře vědom, protože na nich pracujeme každý den. Jen říkám, že dnes dle mých zkušeností vyhovuje docela velké skupině uživatelů. Taky to neznamená, že bychom se spokojili jenom s touto skupinou uživatelů. Třeba my ve Fedoře se naopak zaměřujeme na vývojáře a technicky zdatné uživatele, kde je Linux zase výrazně silnější než jinde. Tam třeba cítí velkou poptávku i firmy jako Dell, proto nabízejí různé developer editions s Linuxem. To je zase segment, kde jsou zákazníci ochotní dát za notebook klidně 50 tisíc, protože je to živí.
Jinak jestli je iPad nebo Chromebook lepší alternativa, je diskutabilní. IMHO iPad pořád není tak univerzální zařízení jako notebook a pro ty lidi je to často jediný počítač doma (kromě mobilu). Jak iPad, tak Chromebook vyžadují nákup zařízení, zatímco já jim Linux většinou instaluju na starší notebook, který zdědili po synovi, nebo si ho odkoupili v práci po jeho vyřazení apod. V tomto je univerzálnost Linuxu velkou výhodou.
ono je otazka co je drtiva vetsina - 90%, 60% ? ja se treba povazuju za obycejneho uzivatele ale jakmile mne jen napadne cokoliv specialniho, je proste s linuxem problem (ona nejaka nahrazka treba existuje ale je tak spatna ze nesnese srovnani s profesionalnim sw na win). Pouzivam pravnicky sw, burzovni sw, moje lekarka mi posila erecepty z windows, ma evidenci pacientu take ve windows tudiz si troufnu odhadovat ze i medicinsky sw bude s linuxem problem ale to jsou jen priklady, v podstate se staci podivat na cokoliv specialnejsiho a linux je problem
co by to mohlo pomoci je opravdu presun vseho na web (do cloudu) a pristup jen z prohlizece, pak by tyto starosti odpadly
Mám stejné zkušenosti jako Petr Krčmář. Já osobně mám na počítačích z důvodu kompatibility starého SW: WinXP (DOS), W7/32+/64, W10 a 2xLubuntu, vše v DualBootech a používám to podle potřeby.
Na manželčin notebook jsem ale naistaloval Lubuntu 16.04, protože mě přestalo bavit věčně něco řešit s jejími Windows. Podrobně to popisuji na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-misto-windows-8-1-lenovo-ideapad-b50/ .
Manželku vůbec nezajímá, jestli má Win nebo Linux, hlavně že to funguje, vypadá podobně, nic nestojí a nezdržuje nějakými aktualizacemi. A já mám 3 roky klid.
Sám používám Linux hlavně pro audio, viz např. https://blog.root.cz/linux-pro-domaci-audio/audio-na-ubuntu-studio-a-na-lubuntu/ .
Když počítač událost "stisknuta klávesa xyz" do OS propustí, tak se na tu klávesu dá navázat nějaký program (změna jasu, hlasitosti, uspání a tak dál). Když počítač tu událost nepropustí a dobře jí vyřeší sám, tak taky není problém. Nefungují (hlavně) klávesy/klávesnice, které si výrobce dokriplí a narovná v ovladači pro windows. No, překvapení...
Ještě jsem nenarazil na BIOS, kde by heslo nešlo obejít. Po pár neúspěšných pokusech o zadání hesla firmware vypíše nějaké číslo, ze kterého lze vypočítat nebo dohledat univerzální heslo: https://bios-pw.org/
"Drtivá většina lidí nemá OS kvůli němu samému ale proto, aby si v něm spouštěli potřebné aplikace. No a když na Linux nejsou..."
A ja myslel, ze tenhle kec uz je davno prezitej.
Ta schvalne. Repositare Debian stable, pocty baliku (celkem 54 094 ):
Multimedia : 1 024
Site : 2025
Komunikace: 165
www : 779
hry a zabava: 1213 (zkuste si pripocitat nabidku gog.com, Steamu a Oringe)
KDE DE : 263
Gnome DE : 425
XFCE DE : 83
A to jsme jen u repa a natvnich aplikaci.
ja sam primo vyuziju tak desetinu. Mnohy BFU se spokoji tak s deseti - dvaceti aplikacemi a hotovo. Znam hodne BFU, ktery si vystaci tak maximalne s VLC, Chrome, a hrama. Naprosty vrchol vyuziti pocitace pro ne predstavuje Kodi, nebo MythTV.
Takze kde ty aplikace nejsou?
Niesu.
Jedna sa hlavne o rozne utility a programy na komunikaciu s roznymi zariadeniami a elektronikou. Samotnou kategoriu su periferie, kde clovek lahko natrafi na take, kde nieje podpora linuxu alebo je slaba. Ovladace su stale slusnou brzdou rozsirovania linuxu. Je to ovela lepsie ale stale nie dostatocne dobre.
Napriklad s cim sa ja stretavam -
Garmin linux nepodporuje. BFU to hackovat nebude a tak u vlastnika ich zariadnei len tak linux neuvidis.
Vyrobcovia SSD a ich utility nepodporuju linux a tak si firmware neflashnes alebo nenaklonujes stary disk pod linuxom.
Hry - pocet hier fungujuich na linuxe narasta ale stale windows drasticky vedie. Ked k tomu pripocitas ovladace GK, tak ziaden hrac nebude fungovat na linuxe. Jedine tak nejak nadsenec. BFU ani jeden. Z mojich skusenosti je to tak 1/3 PC, s ktorymi pridem do kontaktu.
Ziaci a studenti a vyuka na skolach, kde vyzaduju windows a aplikacie beziace len na windows. Pravidelne sa stretavam s poziadavkou na MS Office. Cesta LibreOffice je narocnejsia a malokto sa nou dnes vyberie. Dnes, ked si vies za par eur kupit licenciu skoro kdekolvek, je pozicia LO horsia ako pred par rokmi.
To iste samotny MS Windows. Dnes predavam znamim v podstate len refurbishes HW a vsade tam je v cene licencia Win v cene. Takze som prisiel o argument usetrenia slusnej sumy. Dalej sa stretavam s uctovnickym SW, ktory sa vyucuje na strednych skolach a ten je tiez len na windows. Aj keby bol na linuxe, tak po nom asi nikto nesiahne, lebo by to boli len komplikacie navyse a dnesna mladez je cim dalej, tym menej technicky zdatna.
Linux sa posunul o dost dopredu ale zaroven to ma ale narocnejsie.
[_ondrej]
Programy a utility pro komunikaci s perifernimi zerizenimi by treba klidne vznikali a co maji tak asi vyvojari delat, kdyz vyrobce pouzije nejaky obskurdni komunikacni protokol a specifikace kolikrat nejsou dostupne? A vyrobce si udela komunikacni ovladac a utilitu tak maximalne pro widle - dle jeho nazoru je tim povinnost k zakaznikovi splnena a dal na to zvysoka kvace. Co potom s tim? Jo, da se to: Nekdo k tomu sedne rozlouskne komunikacni protokol, reverznim inzenyrstvim rozebere widloidni ovladac a utilitu a prepise to do Linuxu. Vis co to da prace? Vis kolik je to zabiteho casu? Kvuli zarizeni ktere pouziji dva lide z 15? Schvalne si to zkus. A to nemluvim o udrzbe takoveho softu, ci co se snese na hlavu mileho vyvojare ve chvili kdy vyrobce zmeni treba komunikacni protokol. A to je jako chyba Linuxu?
Jinak vetsina bezne pouzivanych perifernich zarizeni (apon ty se kterymi jsem se setkal - od externich disku pres mobily po multiklaviaturu) bud fungovala, nebo sla pomerne jednoduse rozchodit podle navodu na netu.
K tomu zbytku. Nebudu se hadat, jestli jsou lepsi M$ Office, nebo Libre Office. Jen bych dodal, ze pozadavek Windows na skolach neni prece chybou linuxu, ale skolskeho skostnteleho a naprosto nepruzneho systemu.
Stejne tak je irelevantni jestli je nabidka her na Widle vetsi jak na Linux. Kolik myslis, ze beznych hracu odehraje tolik her? Ja sam jsem nedavno vvystavil stopku kupovani novych her - mam jich mraky a odehratou tak sotva tretinu. A kupodivu i samotne Valve se snazi zvysit mnozinu her dostupnych pro Linux (napr. Proton). Co me spis mrzi, je zatvrzelost nekterych vyvojarskych spolecnosti (napr. Bethesda).
Tady - v nasi diskuzi - je podstatne ze ty programy jsou a pokud se chce, a podle mych osobnich zkusenosti, v dnesnim stavu s mnimalni snahou dokaze uspokojit naroky velke casti BFU. V mnohych pripadech dokonce silne prevysuji jejich naroky.
Vis, me to pripomina situaci, kdy prijde koren k vyrobci autobusu, a pak se zacne rozcilovat, ze zadne poradne utobusy vlastne nemaji, protoze to ma moc kol a nema ridky a pedaly na boku jako jeho copr. To je trochu hloupy pristup.
Nikde som nepisal, ze to je chyba linuxu. Reagoval som na teba, ze na vsetko su aplikacie v linuxe. Ja tvrdim, ze niesu a aj tam kde su, tak tam existuju ine prekazky. Dal som ti par prikladov z mojej praxe. Som pouzivatel a propagator linuxu ale toto je realita.
Nemozem suhlasit s tebou - "je podstatne ze ty programy jsou a pokud se chce, a podle mych osobnich zkusenosti, v dnesnim stavu s mnimalni snahou dokaze uspokojit naroky velke casti BFU. V mnohych pripadech dokonce silne prevysuji jejich naroky."
Nedokazu uspokojit. Ja to z moje praxe vidim tak, ze momentalne max 1/3 pouzivatelov dokaze linux uspokojit. To su ti, ktorym staci LibreOffice, Firefox, VLC, nejaky spravca fotiek a podobne. Oni ale o linuxe ani netusia a pouzivaju to, co poznaju alebo, co im ponuke Alza, Datart CZC,...., znami, sused, zamestnavatel,.... Dalsia 1/3 su domacnosti, kde PC/notebook pouzivaju viacery ludia na rozne ucely, pre ktore nieje linux plnohodnotnou alternativou a relativne casto by narazili na nieco, co nema podporu linuxu alebo je slaba(komunikacia so statom, skola, vnuk, co by sa rad niekedy niec zahral,.....). Aj s podporou znameho linuxaka by to bolo trapenie pre obe strany. Posledna tretina su hraci, hobici a iny vyhraneny pouzivatelia, kde linux nieje pouzitelnou alternativou uz principu.
Mam v rodine a aj medzi znamimi par beznych hracov. Nekupuju kopec hier ale aj tych par hier, co hraju nefunguje na linuxe. To je problem vecsiny AAA titulov a hranie je o AAA tituloch. Indie a stare vykopavky nikdy nebudu tahunom tohto odvetvia. Iba nadsenci sa budu trapit s linuxom. Bezny hrac to nikdy nebude riesit a bude fungovat na windowse, kde mu vsetko funguje. Nema dovod. Tu musi prist impulz z druhej strany. Ocenujem snahy Valve ale samo to nezvladne.
Ja to povazujem za "chybu" vyrobcu, nie komunitneho vyvojara. Vsetko to stoji a pada na vyrobcoch HW a SW firiem. Oni musia vidiet potencial v linuxe. Komunita sama to nema sancu zvladnut. Ja chapem, ze je to o peniazoch a v pripade statu aj o pristupe. Podla mna najrychlejsia cesta vedie cez stat(EU) ale to tam che mat inych ludi, ktory vedia pozerat trochu dalej ako na svoj prospech a na dlzku ich funkcneho obdobia.
Podobne je to aj vo firmach. Su firmy, ktore by v pohode mohli fungovat na linuxe ale o nom nevedia a nikto im ho neponukol. Dalej firmy, ktore by ho mohli pouzivat s urcitym obmedzenim(s par PC s windowsom) a su firmy, kde to nehrozi, lebo to, co potrebuju na linuxe jednoducho nefunguje a nahrada nieje. Cloud a velke SW korporaty nahravaju linuxu(alternativam) a vidiet tam citelne znizovanie vendor lock-inu co sa tyk desktopoveho OS. Najvecsi problem vidim v statnej sfere a ako som spominal, tam je hlavny kluc zakopany.
p.s. Ludia su hlupy a je v poriadku, ze ti to pripomina toho korena a autobus.Ak by to tak nebolo tak napriklad nas stat by nevyhadzoval pravidelne desiatky milion eur za licencie MS, dalsie miliony Oraclu a inym firmam ale uz davno by pracoval na tom aby minimalne na desktope nebol limitovany jednym OS. Uz sa tesim ako sa vysporiadaju s koncom podpory win7. Cakam typicke slovenske risenie - kupia si podporu hned, na cele obdobie a pre istotu na "par" tisic PC navyse. Ved kto by sa namahal s nejakym auditom, ze kolko a akych PC to vlastne pouzivame.
před pár lety mě požádal soused ať zprovozním PC jeho rodičům, šlo o internetový prohlížeč a komunikaci přes skype.
Tak jsem mu tam hodil distro opensuse a skype. Za pár dnu mi vyčetl, že to nemá wincky a on je z toho vedle (když jsou tlačítka jinak barevná a jinak umístěná). Já ho poslal do háje, on úkol přehodil na někoho jiného, dal tam craknuté wincky a byl spokojen . Rodičům to bylo jedno s čím se učí, on ten FF je všude stejný a já se tím zbavil i údržby jeho domácího imvrvére nefunkčnío PC s win.
Co se týče státní správy , tam to je tragedie už jen z podstaty. Jedna nejmenovaná silová složka má ve vnitřní intranetové síti 100vky sdílených virtuálních PC s izolovaným přístupem do internetu. Je tam nainstalován LO, FF a Chrome a aby se mohly peníze za licence vyhazovat oknem, ty stovky internetových virtuálů jedou na W7. Holt schází dlouhý bič a malý dvůr.
A to nehovořím o zrušení klasických barevných webových rozcestníků-portálů v organizační struktuře tohoto molocha a nahrazení hnusným šedivým nepřehledným prostředím Sharepointu od MS.
Chválu na tento hnus je slyšet jen od autorů tohoto paskvilu, běžní uživatelé, kterých jsou desetitisíce, jim nemohou přijít na jméno. Nepřehledné, neintujitivní, šedivé, stále se měnící rozložení ovládacích prvků (podle rozlišení monitoru a velikosti zoomu se prvky přeskládávají, to co je jednou vlevo je jindy vpravo), všichni stále jen hledají (já to pořešil linkem na starý rozcestník, který sice není aktualizovaný, ale všech důležité odkazy tam jsou stále funkční), ti kteří to takto nepořešili, tráví část pracovní doby neustálý hledáním odkazů na aktuálně potřebný IS.
Takže si duchovního otce tohoto paskvilu nechte na ambasádě v Bratislavě, tam nám už škodit nebude.
Hlavní důvody jsou hry, podpora hardwaru (protože spousta ho má slušnou podporu jen pro windows), a setrvačnost pracovního prostředí. Prostě když tvůj zaměstnavatel nebo zákazníci mají všechno na windows, ty musíš být schopen přinejmenším transparentně spolupracovat, abys nezdržoval a nedělal problémy.
Úplně stejně by ses mohl ptát na Mac.
Každá platforma má něco svýho co na ostatních není, a každá má otravný vlastnosti, který ti za nějakých okolností upijou spoustu krve. Nauč se fungovat se všema a nemáš problém. Kromě toho si ušetříš spoustu zbytečnejch nervů.
Nevím jak hry (dostal jsem se max. k TTD a OpenTTD jede na Linuxu dobře), ale s HW jsem problé neměl, widle jsou na tom z mýho pohledu hůř.
A co se zaměstnavatele a kompatibility s ním týká, tak ve smlouvě mám 40 hodin týdně v kanclu a pokud chce víc (a mimo pracoviště), ať si těžce připlatí, nebo ať se nes..e do toho, co mám nebo nemám doma. A jenom tak mimochodem, dneska jsem doma na Linuxu řešil do práce něco, co se mě tam na Widlích nevedlo. Tož tak...
Také jsem býval aktivní. Ono je to taky trochu tím, že se už člověk nemusí ve všem hrabat. Mám Ubuntu od roku 2007 kdy jsem ho měl na jednom PC společně s XP a už v roce 2009 jsem měl pouze Ubuntu na všech strojích. Do dnešního dne udělal Linux obrovský pokrok, nainstalování systému trvá méně než hodinu a člověk má plnohodnotný OS na který už nemusí sáhnout.
Jen z nostalgie vzpomínám, co je to antivirová truhla, čistění registrů, defragmentace disku a podobně.
Počítač používám už jen k práci a zábavě, a tak by to mělo být.
Totéž u mě jako přes kopírák:
"Před 15 lety si někteří mí známí klepali na čelo, že jsem se dal na něco tak podivného jako Linux. Já dodnes toho kroku nelituji."
V 80. letech se používaly klony CP/M a nebo něco zbastlenýho ve fabrice. I na tom Didaktiku jsem si musel dost předělat ROM.
Takže až do W3.11 jsem s woknama neměl problém. Bylo to pořád takový "normální". Až u W95 jsem zjistil, že tudy cesta nevede. Abych pravdu řekl, tak mě zdemoralizovaly Registry. Najednou se v sytému objevilo něco, co operační systém znečitelnilo a stalo se zdrojem problémů.
Zkoušel jsem OS2/Warp. Linux jsem zkoušel z CD, ale fakt bez internetu to nešlo nastudovat. Ale to, co jsem viděl, bylo zas takové "normální".
A pak přišel ten slavný den, kdy k nám byl zaveden paušální, paušální internet. A už na druhém disku seděla Mandriva. Sice nefungovaly dekorace oken a vůbec ledasco. Ale už jsem věděl, že tohle je přesně ono, co hledám a svět činí radostnějším.
Ano, je potřeba vybírat železo a zejména tiskárny (poděkování výrobcům), aby tiskový výstup se blížil výsledkům tisku ve woknech. Ale co už. Vždycky je něco za něco. Dneska je už Linux klikací brnkačka na hlavních distribucích.
Kdo tenkrát vsadil na Linux, tak dnešní vývoj ve světě Woken ukazuje, že udělal jen dobře a vůbec to nebyl "ztracený čas s nějakým obskurním systémem, který nikdo nezná a nemá budoucnost".
Na linux jsem přešel díky práci (Seznam, obsahové služby) a rok zpět jsem na něj přešel i doma. V podstatě mi nic z windowsu nechybí, až na podporu ovladačů. Ani po dvou hodinách se mi nepodařilo zprovoznit tiskárnu (Epshon L800) a scanner (taky nějaký Epson) tak, aby tofungovaly. Na windows jsem nikdy problém neměl s jakýmkoli zařízením. Já vím, je na výrobcích, aby udělali pořádně ovladače i na linux, ale tohle je podle mě to hlavní, proč bych například své rodině linux nedoporučil.
přesně i Epson Aculaser M1200, který má vysloveně uvedeno, že nejede po linuxem, šlape už pár let bez problému s malým harakiri napřímo i přes printserver, které se podle návodu dá vpoho zvládnout, http://www.jsmach.cz/linux/epson/index.html.
Ve firmě jsem instaloval PostScript (PCL) tiskárny a vše běhaly pod Linuxem (SuSE, SLES). Zkrátka - vykuchané pomalé Windows-šmejdy stejně nikdo nechtěl (kdo měl Widle).
Jen při nákupu skenerů museli dodavatelé zjistit nejdříve, zda je podpora v Linuxu (ovladače). Dodnes není dobré free OCR rozlišení písma dostupné.
Tak já s linuxem začínal u RHL 5.0. Dalo se to tehdy nějak obskurně objednat ze států. Přišlo 6 červených CD s kloboukem a já koukal jako vůl, když se mi to povedlo nainstalovat na tu plečku co jsem tehdy měl. Vůbec to nevypadalo jako dnešní distra, žádné klikací instalátory, vše jen v příkazové řádce a v grafice "turbopascalu". Když naběhlo X, a v něm správce FWVM to bylo maso. Ale pořád to byla taková "hračka" pro nadšence. Časem jsem přešel na SuSE a těch krabicových verzí bylo požehnaně. Tam bylo dobře vidět, jak se Linux s každou další verzí mění a zdokonaluje. Hlavně jejich nástroj YaST to bylo pro BFU požehnání. Měl jsem štěstí, že můj kamarád pracoval právě v SuSE, takže veškeré problémy které jsem měl mi pomohl vyřešit. Tehdy to bylo asi nejlepší distro co jsem znal. Pak jsem začal smažit hry a tam mě linux dost zklamal. Přešel jsem na widle a několik let měl linux jenom ze setrvačnosti v dualbootu. Zapínal jsem ho dost málo, nebo spíš vůbec. Občas jsem vyzkoušel jiné distribuce abych je zase smazal a vrátil se k woknům. V té době byly aktuální Windows 98, ME a NT. Pak 2000 a pak XP. XP byly zpočátku šílené ale daly se vyladit a i když někdy spadly, dalo se s tím žít. Pak přisly Windows7. Podle mě nejlepší Windows, který kdy svět spatřil. Měl jsem tehdy nějakou multilicenci z ČVUT, když jsem pro FEL navrhoval tišťáky. Pak po nějaké době to napsalo, že je to nelegální kopie a konečná. Snažil jsem sehnat krabicovou verzi ale nebyla už ani v USA. Dala se pořídit už jen OEM a nebo s novým NTB, to jsem ale nechtěl. Koupil jsem si tedy krabicovku Win8 a doufal, že to bude aspoň trochu podobné. Nebylo. Ani update na 8.1 nic zásadního nezměnil. Jaká radost mě přepadla, když uvolnili zdarma update na verzi 10. Po update jsem zažil ještě větší zklamání, než tehdy u "předpotopního" linuxu před mnoha lety. To byla poslední kapka. Windows u mě skončily, nadobro. Někdy v roce 2012 jsem si koupil Macbook a tak jsem celou dobu měl skvělé srovnání Mac OS X vs Windows. A protože hry už dávno nehraju, tak nechápu, proč jsem o ty Windows tak pořád stál, když jsem měl celou dobu vedle Mac. Asi setrvačnost. Postupně jsem si našel alternativy a dneska mě v podstatě na Macu nic nelimituje. Zatím.
Problém nastal s příchodem Mac OS Mojave. Už ho tam nenainstaluju, protože Macbook je už starý i když hardware stále plně dostačuje. Core i5, 4 GB RAM, 256GB SSD.... Takže s aktualizací je už také konec, což mě docela mrzí. No nic asi nastal čas na nový Mac a tenhle hodím do šrotu... Jen tak ze srandy jsem na něj nainstaloval Ubuntu a zase jsem čuměl jako vůl tenkrát na RedHat. Nejen, že se to nainstalovalo, ale ono to i fungovalo a dokonce i speciální klávesy na zvuk, jas a podsvícení klávesnice. To jsem fakt nečekal. Linux za ty roky ušel hodně dlouhou cestu a myslím, že na tom MACkovi pojede ještě hodně dlouho :)
Já začínal s linuxem okolo roku 1997. Nějak jsem to nainstaloval, rozchodil rh, později debian. Posílal jsem bugreporty, patche, opravoval rozbité drivery a tak..
Okolo roku 2007 jsem na desktopu přešel na windows, protože jsem potřeboval dělat i vývoj hw (kreslit plošňáky apod.), dělal jsem správu sítě, co běhala na windows a chtěl jsem i třeba hrát hry.
Pro zábavu jsem spolupracoval s lidma ze silicon valley na nějakém mobilu, postaveném na linuxu. To bylo ještě v době před androidem. Stavěl jsem nějaké počítací clustery na linuxu nad MPI, velká disková pole, ...
Určitě je na co vzpomínat.
Dneska se všechno posunulo do webových technologií a clusterů (a clusterům se říká cloud, aby se to lépe prodávalo). Díky těm webovým technologim dneska lezu na web buď s vypnutým javascriptem a barvama, nebo si aspoň nainstaluju privacy possum a firefox containers (+ fb container), což je takové smutné. A díky cloudovým technologiím vidím výpadky na webu častěji, než dřív. Podobně dřív brblali starší lidi z IT, takže možná takhle brblám proto, že už jsem starej. :)
Tak pozerám, že už som asi fakt pamätník ...
Moje prvé kontakty s Linuxom sa datujú niekedy do čias jadra 0,9čosi - to mohlo byť niekedy koncom roku 1992. Nakoľko som vtedy v práci používal SCO Unix a aj keď som mal k dispozícii aj SCO OpenDektop, charakter mojej práce vyžadoval znakový režim, takže nejaká CLI v Linuxe mi vôbec nevadila. Potom som začal koketovať s xenixom 2.2 a odtiaľ už bolo ku Linuxu len na krok. Keď som upgradoval svoj stroj na 386SX (z pôvodnej 286), navýšil RAM na "horibilných" 4MB a podarilo sa mi rozbehať môj prvý X-ový desktop, bol som v raji ...
Bolo to ale stále iba také to kutilstvo, čo by sa dalo ako urobiť, čo kde skompilovať a spustiť, proste ma to bavilo sa doma hrajkať. Niekedy koncom roku 1994 som si kúpil CD s viacerými distribúciami (vtedy som vlastne zistil, že to, s čím sa doma hrajkám, sa volá Slackware), kde bol aj RedHat, tuším verzie 3.
Neskôr som na Cebite v Hannoveri narazil na komerčnú distribúciu S.u.S.E a dokonca sa mi podarilo u nás vo firme pretlačiť jej využitie v komerčnom projekte, ktorý išiel zákazníkovi a ten ho používal až do vlaňajška(!). S.u.S.E. som používal od verzie (asi) 6.4 do 7.2. Pretože v práci som pracoval s rôznymi druhmi Unixov (DG/UX, HP UX, AIX, Solaris), občas som využil niektorý zo zdrojových kódov a skompiloval si to pre môj Unix ...
Potom som nejaký čas laboroval s Mandrake (8.2 až 10.1), až som presedlal na kolegovu radu na Ubuntu (od 6.06 Dapper Drake). To už som ho mal aj na pracovnom desktope (vtedy v dualboote) a čím ďalej, tým viac sa stával mojím hlavným pracovným prostredím. Z Ubuntu bola krátka cesta ku Linux Mint - najprv klasické verzie, potom LMDE (Debian Edition). No a po ostatnej zmene pracovného notebooku už som pár rokov na čistom Debiane a pri ňom asi aj zostanem. Aj keď vo virtuálke stále držím aj firemný desktop (Win7, predtým XP), pretože niektoré firemné "tooly" nič iné nepoznajú, resp. podaktoré šablóny office dokumentov proste v LibreOffice neotvorím korektne (o kontingenčných tabuľkách nehovoriac). Ale popravde - sú obdobia aj niekoľko týždňov, čo virtuálku vôbec nenaštartujem ...
Asi som mal z pekla šťastie, ale nespomínam si na nejaké zásadné problémy s nekompatibilitou mojich notebookov. Možno to bolo aj tým, že som požíval iba Fujitsu, HP, IBM a Lenovo. Alebo ak niečo nešlo úplne v poriadku, mi to jednoducho nevadilo - neviem. Vlastne jednu vec si spomínam, ale to bola moja blbosť - kúpil som si bez nejakého prieskumu scanner HP Scanjet300, ktorý - ako neskôr vysvitlo - ak nie je pripojený ku Windows, tak ani neožije. Jeden kus som najprv v predajni vymenil ako nefunkčný, až keď mi rovnako "nefungoval" ani druhý, tak som sa na vec pozrel hlbšie.
Musím povedať, že nie som nejaký extra výnimočný používateľ - nikdy som nemal potrebu Photoshopu, pretože na to, čo som potreboval s nejakým obrázkom urobiť, mi stačil Gimp, resp. dcraw (rawtherapee). Na spracovanie záznamu z digitálnej kamery mi stačili dv a kino. Nehrám sa - a keď už, tak maximálne mahjong, klotski, frozen bubble. Ak som aj potreboval nejaký sw z Windows, tak buď dokázal bežať vo wine, alebo som ho nakoniec až tak nepotreboval ... Najväčší problém mi ostatnom čase narobilo sprevádzkovanie dvojfaktorovej identifikácie s využitím PKI. Že sa mi to nakoniec podarilo (v spolupráci s kolegami) som výnimočne rád, pretože za ten čas som bol nútený používať Outlook a teda musím povedať - tomu kusu kódu neviem prísť na chuť. Niekomu môže vyhovovať (a neberiem mu to), mne ani najmenej ...
Na Linuxe ficim uz nieco cez 10 rokov. Bola to sice hrbolata, ale edukacna cesta. Linux mi umoznil ucit sa ako funguje operacny system od uplnych zakladov, kam zapada OS do celej tej PC skladacky a ako bonus sa tymto mozem dnes zivit.
Windows ma za rovnaky cas naucil ... hrat PC hry. S nastupom dxvk je to vsak zanedbatelny detajl...
nápodobně a když dnes chci něco pořešit bez PC, rozjedu to na Orange PI s distrem armbian, napíšu pár scriptů v sh, php, py a za pár kaček mi běží něco co bych musel jinak řešit složitě a draze. Např na Orange PI PC (A7 4x1,3GHz, 1GB RAM, lezu tam přes ssh, GUI nepoužívám), mi běží převod streamu ze širokoúhlé IP kamery.
Ze streamu vytáhne co 2 minuty jpg (ffmpeg), ořízne sousedův dům a naše dva dvory (image magick) a doplní text s venkovní teplotou (ffmpeg) , kterou načte z kotelny (kotelnu loguje starší zařízení WL500 s Linuxem od Olega http://185.186.161.82/web_topeni.php), a pak to pošle na web http://www.jsmach.cz/cam/webcam.jpg.
Neumím si představit nasazení s WIN.
Asi jediné co mi na Linuxu momentálně chybí je podpora výrobců co se týče různých utilit a možnostech ovladačů. Např. minulý týden jsem si koupil smartphone od Xiaomi a chtěl jsem odemknout bootloader (abych potom mohl flashnout SailfishOS), tak jsem vlezl na web výrobce... a program na odemknutí bootloaderu jen pro Windows... tak jsem hledal, jestli to jde nějak na Linuxu, abych kvůli tomu nemusel upravovat rozdělení disku a instalovat Windows. Našel jsem nějaký neoficiální program v Javě (někdo upravil ten pro Windows) a tedy šel spustit i na Linuxu, podle ohlasů jinak funkční, ale s jedním bugem. Xiaomi v oficiálním programu vypíše, že je nutné x hodin počkat pro odemknutí bootloaderu, přičemž obvykle x = 360 nebo 720 hodin, ale v tom neoficiálním to vypíše %d hodin, takže ani nevím, jak dlouho mám čekat... doufám v první variantu 360 hodin (15 dní).
Levná tiskárna od HP zas tiskne trochu posunutě, takže např. nějaké formuláře s minimálními okraji se vytisknou blbě.
Mimochodem tento příklad s Xiaomi je přesně to, co jsem psal výše ve spojení s "modelářskými utilitami"... Přijde mi, že dnes je v Linuxu největší problém právě s touhle kategorií programů, zdánlivě složitější a komplexnější věci pro texty, grafiku atd. vesměs nějaké alternativy mají, někdy vyloženě plnohodnotné, jindy jde o o problém jen pro opravdu náročné uživatele - tohle bych celkově hodnotil pozitivně.
Daleko větší problém je ale často právě s různými zdánlivými banalitami typu na pohled "pitomé" utility, kterou ale uživatel prostě potřebuje. Tyto věci jsou bohužel často dostupné jen na Windows a ke všemu zlému pokud něco konfigurují přes nějaké hw rozhraní, tak často ve Wine buď nechodí anebo je jejich rozchození docela oříšek (laik nemá šanci ani náhodou).
Linux na desktopu byl fajn. Ale jeho dny jsou secteny.
Ohromna roztristenost distribuci vedla jen k tomu, ze zadna nikdy nemohla konkurovat Windows.
Doufal jsem, ze Ubuntu to zmeni. Bohuzel. (rozpolcenost (Unity) a propasnuta sance s Ubuntu phone!!!!!!!!)
Prichazi cas kdy desktop az na vyjimky zanikne uplne. A tim myslim i Windows. Nahradi ho mobilni telefon a dokovaci stanice viz. Samsung Dex a podobne. V domacnostech i v korporatu. Microsoft mohl mit vse!!!....prisel o to. (Windows Mobile a Continuum)
Co se rozjelo je Android. (linux, ze? :)..... ale chyba lavky!!!) Android uz kouka na zada........a my si zvykejme.....spravne vyslovovat Zircon a Fuchsia........
napady?
Troufnu si nesouhlasit.
Mobily v dockinách se nejspíš neujmou, neb je to nepraktické. (Jak se ostatně přesvědčili i Ubuntisti...) Nicméně dnové klasického desktobu budou nejspíš brzy sečteni.Myslím, že svět spěje spíše k "chytrým zařízením", typu televize (ta velká obrazovka pro zábavu), audiosystémy (aby mi to hrálo, co chci poslouchat), mobily (na telefonování - vlastně videohovory), hodinky (abych věděli s kým si zrovna nechci telefonovat a jak mi přitom stoupnul tlak), brýle (abych měl informace hned před očima), tablety (když to chce víc než plochu mobilu), notebooky (protože na psaní je lepší klávesnice) a nejspíš ještě spousta dalšího "smetí okolo". Každé zařízení bude vlastně rozhraním k nějakému tomu počítači (nebo cloudu, chcete-li tomu tak říkat) a vlastně nikdo nebude nějaký ten "desktop" řešit.
A za tím vším bude muset být nějaký nový operační systém, který už nebude operovat jen s několika málo CPU jádry, trochou paměti a malinko úložného prostoru, ale systém, který umožní efektivně všechna tahle rozhraní k člověkovské periferii efektivně spravovat a obsluhovat.
A, kdo ví, třeba bude mít nějaké ty "kódové geny" i z Linuxu.
Bez desktopu se můžeš leda tak bavit. V okamžiku, kdy chceš pracovat, jinou možnost než desktop nemáš. Ať seš doktor, právník, podnikatel, děláš vývoj nebo třeba sazbu knih.
A bez těch "ynteligentních" vychytávek se dá docela dobře existovat. Vlastně jejich pravý smysl je jediný, prodat zbytečný odpadky frikulínům a pumpnout je tak o prachy. A jak se nasytí trh mobilů a tabletů, začnou lidem cpát hodinky. Jak bude mít každej houmlesák "chytrý cibule", začnou lidem cpát inteligentní brýle... A skončí to online prkýnkem na WC.
Je potřeba rozlišovat, co potřebuješ a co ne, ne hned kupovat každou pitomost. Co potřebuju je mobil s možností volání a SMS + občas net (kvůli mapě, otvírací době, jízdnímu řádu,...). Na to stačí má devítiletá tlačítková Nokia. Pak rádio (zvuková kulisa + zdroj informací + dopravní info), to mám v autě i v mobilu. No a pak klasický PC - banka, maily, práce, bastlení,... S velkým monitorem, a tam se dají sjíždět i filmy. Zbytek si klidně odžiju offline...
Musím souhlasit s tím, že aktivních lidí je dnes (oproti dřívějšku) skutečně málo, zvlášť co se linuxového desktopu, jeho vývoje a testování týče. Kvůli tomu má linuxový desktop, který má jinak dnes obrovský potenciál, zbytečné chyby, často v klíčových částech systému - například v grafickém instalátoru softwaru, bez něhož je běžný uživatel bezradný. Přitom jsou tyto chyby často zcela zbytečné a jednoduché na opravu. Stejným problémem trpí i překlady, které jsou často značně nekompletní či zcela chybí. (Například českému překladu Ubuntu se již delší dobu nikdo nevěnuje.) Osobně se snažím pomáhat, kde se dá, sám na to bohužel ani zdaleka nestačím.
Když to tak čtu, tak si říkám, že už jsem asi starý.
Někdy kolem roku 1995 se mi na Invexu podařilo ukořistit CD se SUSÉčkem. Kdyby byl zájem, snad bych ho ještě někde vydoloval. Ale s tím si můj počítač (nebo spíš já) neporadil.
Druhý pokus už byl úspěšnější. Monkey Linux v 97' to už jsem zvládl rozchodit a tak jsem si užíval svého prvního GUI v Linuxu, páč první verze Win, ani ty Win 95 pro mě neměly žádný bonus.
BTW: Ten kompík, co jsem pořídil v 99' (MSI KT7 Pro) i po 20 letech stále používám. Videa nezvládá dekódovat už dávno a posledních 2 roky je to bída i na web s NoScript, ale na programování, jako runtime profiler, pořád dobré :)
Jsem zvědavý, jak to bude za dalších 20 let.
Patřím mezi nadšené uživatele Linuxu a nemohu se jej ani po letech nabažit. Jak říká fyzik Tomáš Davídek, mám rád systém, který dělá to, co chci já, ne takový, který si myslí, že to chci. Připadám si jak děcko v cukrárně.
A co se aktivit týče, pak musím říci toto. Věnuju se spoustě oblastí, nejenom Linuxu. A nejsem vývojář. Na stranu druhou jsem vytvořil komunitu lidí, kteří mají stejné zájmy, a všem právě FOSS podstrkuji, prakticky denně. A tak se o Linuxu dovídají příznivci Jaroslava Foglara, astronomie, kosmonautiky či podzemí.
No a já jsem k tomu Linuxu přičichl z nějakýho live CD v časáku. Nepobraal to grafárna a s černou obrazovkou, bez netu a konzoly na jiným stroji bych to nedal ani dneska.
Druhý pokus, zas CD z časáku - vypadalo to zajímavě, ale ve stavu, kdy si klávesnice dělala, co chtěla (některý písmena to ignorovalo atd.) to ještě nebylo úplně ono.
No a pak nová práce, začal jsem vyvíjet HW a po čase došlo i na desky s ARM9. A co na ně dát, když chceš LAN, GUI a multitasking? No přece Linux... Ale na desktop to opravdu moc nebylo.
Pak přišel začátek Win8 po tom, co jsem měl možnost zakusit v práci utrpení s Ribbonem. Stačily screenshoty na netu. To už bylo přes čáru a když už se učit něco novýho a když jsem se do práce potřeboval naučit Linux, proč to nespojit? Takže ode dne, kdy skončila podpora WinXP, jedu na Tučňákovi. Aji s děckem a manželkou, nekompromisně.