Blby ovsem je, kdyz umount nefunguje. Zvlast kdyz
clovek to zatraceny cdcko potrebuje vymenit.
Stane se to napr. kdyz si clovak primountuje
adresar od primountovanyho CD pres NFS. I kdyz
ho pak odmountuje, samotne CD odmountovat nejde.
Leda az po restartu NFS. Jestli na to ma nekdo
reseni, sem s nim.
Preco pouzivat NFS na lokalne media???
Do /etc/fstab staci vlozit sekvenciu (na 1 riadok):
/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 user,exec,dev,suid,ro,noauto,owner 0 0
^ ^ ^ ^...^...
ukazuje, ...kde sa typ file-systemu specialne volby
co sa bude bude mountovat
mountovat
Ak bude nejaky velky zaujem o opis tych spec. volieb, mozem o tom este nieco napisat...
mP
...dodatok (tie vysvetlenia nie su zobrazene najkrajsie...)
/dev/cdrom - zariadenie, ktore sa bude mountovat
/mnt/cdrom - adresar, kam sa namountuje (musi existovat uz pred tym)
iso9660 - typ file-systemu (pre Dos a Win je to vfat, pre diskety IBM formated je to msdos, pre swapovacie oddiely je to swap...)
user,exec,dev,suid,ro,noauto,owner - spec. volby. Dolezite noauto - nebude sa mountovat automaticky (pri starte), ro - read-only
mP
Dobra zprava pro zacatecniky: vetsina novych distribuci obsahuje tzv. automount, ktery se postara o to ze kdyz se snazime pristupovat k diskete/cd-rom, a medium neni primountovano, tak ho nejdriv primountuje, a pak teprve provede to co jste chteli. Funguje v distribucich zalozenych na RedHat 6.1 a vyssi, tedy vsechny nejnovejsi RedHat, Mandrake, SuSE.. Ale ten mount se vam stejne muze hodit, tak se s nim naucte delat.
Vysunování médií se dá dělat docela elegantně. Příkaz 'eject' (defaultně CDROM) příp. 'eject /mnt/zip' (konkrétní zařízení) :
- odpojí médium
- a vysune ho
Mimochodem pokud médium není možné odpojit, zkuste se podívat, jestli na něm v některé konzoli 'nestojíte' - tedy jestli není někde aktuálním adresářem. Zjistit se to dá snadno :
lsof grep '/mnt/cdrom'
Neni to sice zrovna k clanku, ale nevite nahodou nekdo, jak pripojit UDMA66 disk na desce Abit BE6-II, ktera jeste nema UDMA66 chipset ale pouziva nejake rozsireni BIOSU, ktere umozni s diskem pracovat napr. ve Windows. Linux Redhat 6.1 mi ten disk ale vubec nevidi. Jedine, kdyz ho pripojim pres UDMA33 sbernici.
Dekuji
Vysvetlete sekretarce, ze nez vynda CDcko s jeji oblibenou hudbou musi napsat takovy nejaky blabol. Pravdepodobne se na vas podiva jako na blbecka co ji zase jen komplikuje zivot...
To vysouvani resi nejlepe Macintosh. Dam disketu, CDcko...a system si to pripoji a ukaze ikonku...ikonku hodim do kose, system to odpoji a vysune... proc bych mel psat nejake blbosti?
...btw: pripojeni disku do adresare umi Win2k take :))) A Win2k neprecisluji disky kdyz jeden odpojim....:))))
Tak tedy nevím, nemám sice moc rád těch několik desítek tisíc chyb, kterými disponují W98, nicméně mám bohužel na práci jiné věci, než se zajímat o několik různých příkazů nutných k tomu, aby mi CD mechanika vydala disk.Zabloudil jsem na tyto stranky protoze jsem hledal v Linuxu prinejmensim alternativu W98. Co jsem si tady precetl me vsak naprosto odradilo a radeji si nekolikrat denne restartuji pocitac, nez abych podstupoval podobne hruzy. Nicmene Linuxu fandim a az bude mit aspon trosku rozumne uzivatelske rozhrani, rad si jej poridim. Viktor
dnesni linux je neco uplne jineho nez jake to bylo v roce 2000. snad kazda distribuce umi mount a unmount v grafickem prostredi, a jsou i takove, ktere vam po stisknuti eject knofliku na mechanice cd dvd nebo blueray bez problemu vrati.. to jen na okraj. Stale jeste poznavam kouzla linuxu, veci co nefunguji na pocitaci se slabou konfiguraci mi pod linuxem vetsinou bez problemu funguji, presne tehdy a prave tam, kde to uz windows davno vzdal. S prikazovym radkem si dosud nerozumim, ale vetsinou to ani nepotrebuju. Pokud uvazujete o prechodu z win na linux, zkuste pouzivat multiplatformni programy ve win, (takove ktere se umi spustit nejen ve windows) naucte se s nimi (napriklad Gimp, openofice..) a nemate problem po prechodu na linux. Pred autorkou hluboce smekam, pouze mne mrzi, ze tu neni pokracovani serialu..