Dovolil bych si polemizovat ohledne web rozhrani a jeho komfortu.
Webove rozhrani pro groupware jde udelat skoro stejne pohodlne jako je Outlook. Je potreba pouzit par aktivnich komponent a nechat udelat design poradneho grafika.
Vetsina GPL projektu trpi prave nevalnym grafickym rozhranim.
Jinak spravny odkaz na phpGroupware je savannah.gnu.org/projects/phpgroupware/
Mate nekdo zkusenost pouzivanim nektereho z uvedenych ci jinych groupwarovych produktu?
Aktivni komponenty nemusi byt ActiveX.
Pomoci Javascriptu a kaskadovych stylu, lze webove stranky vytvorit tak ze vypadaji jako klasicka aplikace, vcetne ruznych rozbalovacich, kontextovycha jinych menu. Pravda je ze CSS2 nejlepe podporuje MSIE, ale i Mozilla s nim umi docela slusne pracovat ....
A krome toho, aktivni prvek by mohl byt dost dobre i Java applet a to v podstate aplikace je.
Netvrdim ze jsem priznivcem Java appletu, ale ta moznost tu je a navic bez problemu a starosti s platformou OS.
Taky si myslím, že se dá dosáhnout pomocí CSS a Javascriptu chování téměř opravdové aplikace.
Shodou okolností jsem dělal jednu takovou www groupwarovou aplikaci a rozhraní měla téměř jako Outlook. Obecně vzato, málo aplikací má dostatečně propracované rozhraní, vstřícné k uživatelům. Často musíte proklikat několik stránek, a přitom se dá vyřešit vše jednou dynamickou stránkou s Javascriptem.
Pokud se v uživatelském rozhraní aplikace nepracuje s velkými objemy dat (cca max. 100-200 položek), dají se přenést do pole v Javascriptu a tam si v nich člověk může listovat, zobrazovat atd. co je libo. Pokud se použijí vnořené IFRAMY atd. vypadá to už skoro jako opravdová aplikace.
viz. http://www.ereality.cz/help/b_planovac.gif
Je to jen obrázek, z veřejné části to přístupné není.
Mam na mysli JavaScript, Dhtml nebo i ActiveX. Vse cim lze zvysit komfort rozhrani. Problem muze nastat pri pouzivani ruznych prohlizecu IE x Mozilla.
Prikladem budiz webove rozhrani Exchange. Nebo tento webmail http://www.altn.com/images/MDaemon/screenshots/WorldClient-Lookout.gif
I v Keriu pripravujem pohodlne webrozhrani pro groupwarove funkce v Kerio MailServeru.
Ja bych se ActiveX rad vyhnul, proto je uvadim az na 4. miste :-)).
Pro zacatek staci JS. Komfort, ktery nabizi LookOut (viz odkaz vyse) mi prijde dostatecny.
Zatim je podnikova realita (bohuzel) takova, ze drtiva vetsina firem pouziva na stanicich Windows. Timto tvzenim nechci rozpoutat flameware (win x Linux), venujme se groupware, je to zajimavejsi :-).
Co sa tyka pouzivania, v nasej firme uz vyse pol roka aktivne pouzivame phpGroupware ako centralny groupwarovy a informacny system, zaroven sluzi aj ako jednoduche CRM, momentalne pracujem na uprave Project managementu s doplneniem evidencie pracovnych ciest a automatickym generovanim dochadzkovych listov
Ja pouzivam ty Lotus Notes. Je to dost drahy system a ve firmach pod 100 lidi se asi nevyplati. Myslim financne nevyplati, funkcionalita LN by se vyplatila asi vsude.
LN jsou na rozdil od vyse zminenych groupwaru spis groupwarova aplikacni platforma. Nejde jen o emaily, skupinovy kalendar, atd. Vycet aplikaci neni nijak omezen. V LN je vse databaze, ale ne relacni, ale fulltextova, zalozena na dokumentech a ne tabulkach a radcich - tezko predstavitelne pro nekoho, kdo zna jenom relacni model.
Za nejvetsi vyhodu LN povazuji rychlost tvorby aplikaci. A to docela rapidni. Za odpoledne udelam v LN databazi, kterou bych na nejake SQL platforme delal mesic. Vetsina i slozitejsich DB se da udelat do tydne.
Dalsi vyhoda je v moznostech dodatecnych uprav. LN maji vnitrni datovou strukturu vice podobnou skutecne realite v pracovni skupine. Uzivatele se nemusi prizpusobovat systemu. Delaji to, co delali driv, ale elektronicky. Dodatecne upravy a zmeny se daji udelat rychle a hlavne za behu systemu. Ted nemysli upravu nejakeho popisku, ale upravu v datove strukture. Coz je u SQL DB nemozne - tam je potreba na zacatku navrhnout strukturu DB tak, aby se, pokud mozno, uz nemusela menit.
Zkousel jsem kdysi zmineny phpGroupWare, ale nezlobte se na me, neni to nic vic, nez skupinovy kalendar. Jako groupware, ktery by opisoval to, co vase pracovni skupina skutecne dela, to pouzit nelze.
Nevim, moje zkusenosti s Lotusama by se dali naznacit, ze to je zcela sileny system, ktery vsechno resi pres ruku. Napr. vesele zazitky s tim, ze pokud klient spadne, je nutne restartovat pocitac :-(. Samozrejme, je mozne pri trose stesti najit ten proces, ktery blokuje moznost restartu klienta, ovsem ze by se toto dalo nazvat user friendly.
Za dalsi, ze mailovaci kliet neumi poradne zvladnout filtrovaci pravidla (obcas nejaka posta propadne jinam) povazuji za zrudnost. A to nemluvim o absolutne zmatenem neintuitivnim ovladani.
A stran vyvoje aplikaci - ten system je nesmirne chybovy, kolega mel za ukol neco naprogramovat a kdyby mel vlasy, tak by si je asi vsechny vyrval (a to je trenovany z M$ Visual Studia a portovani unixovskych aplikaci do Woken).
Tak nevim, jestli jsme oba pracovali se stejnym systemem :-)
Chybovy myslim, ze obcas stacilo (a to neni jen zalezitost u nas, potvrdili mi to dva znami, kteri maji tez v praci notesy) ukladat prilohu a klient spadl. Ale to jsem jiz psal. A to se mi stalo Pegasuse jen parkrat za nekolik let a ne dvakrat do dne :-(.
Programovani - ze v dokumentaci stalo, ze funkce X vykona nasledujici operaci Y, a v realu to delalo neco jineho a dalo se to vyzjistit z bug listu (a byly to pomerne zakladni fce, ktere by jiz za ta leta mely byt odladeny). Bohuzel jsem na tom neprogramoval, toto je jiz asi rok stara zalezitost atd., tak je to "jedna pani povidala" a nemuzu Vam bohuzel poskytnout zadne konkretni informace. Ale me ta zkusenost stacila, abych se toho drzel dal (a to jsem se omluvil i M$ Outlooku, protoze v mych ocich je to vedle Notesu zazrak).
mno je docela mozne ,ze se v nem docela dobre tvori aplikace ,nicmene ja jako uzivatel hodnotim lotusy jako extremne spatny - to ,ze je klient jen pro okna a ja jedu pod linuxem to bych pominul ,ale nabubrelost a pomalost je absolutne silena - mame sice lotusy ,ale odmitam je pouzivat na cokoliv jineho nez na mail a to z nutnosti... :(( -obcas musim pouzivat par databazi ,ktere jsou v ni vytvorene ,ale jinak je to silene monstrum - kdyz jste pripojen prez moil ,tak je to des nejvetsi a nejpomalejsi...:)
Proč by měla být souborová databáze nepředstavitelná pro db admina? (Pominu váš problém s časem tvorby db - možná by pomohlo studium teorie normalizace db struktury atd.)
Souborové databáze tady byly před relačními a jsou typy dat, pro která se hodí. Typicky jsou to obsáhlé textové dokumenty. Tyto data nemá smysl ukládat do relačních databází, protože jednotlivé infromace nemůžete oklíčovat. Takže i velké fulltextové engine to řeší tak, že data nechávají ve filesystému (ostatně filesystem je taky databáze, nemyslíte? Pochopitelně nepoužívá SQL, který je spjat s vývojem RDBMS) a data po scanningu si ukládají v RDBMS.