"Ve většině z nich nelze pracovat s tzv. offline klientem. To jsou typicky majitelé notebooků, kteří v terénu sbírají údaje a pouze jednou za čas je synchronizují se serverem ve firmě. Tato nevýhoda není v době mobilního datového připojení až tak bolestivá."
Dovolil bych si poznamenat, ze vyse uvedeny odstavec je pekny nesmysl. Nevim jak moc autor podobne systemy pouziva, ale muj osobni nazor je, ze groupware klient bez offline pristupu je na nic a nikdy bych ho nechtel i kdyby umel vse a jeste byl pod GPL.
Klasicky pripad sedim na porade, resi se kdy bude nejaka prezentace. Dobre, kliknu v notebooku na Outlook a podivam se offline na svuj kalendar, kdy mam volno.
Jedu domu autem, najednou si uvedomim, ze jsem mel nekomu zavolat a nevim komu. Zapnu notebook podivam se.
Doma se divam na TV, vzpomenu si ze zitra musim v praci neco udelat, pustim notebook a napisu si dalsi ukol.
Mobilni internet samozrejme mam, ale myslenka ze se budu konektit do prace, logovat na VPN a pak cekat pul hodiny nez se nacte pres to neskutecne pomale pripojeni vsechno co potrebuji a budu moci se na neco podivat, pripadne si neco poznamenat, mne prijde jako pomerne zhovadila.
Já Vám tento názor v zásadě nerozporuji. Ono hodně závisí k čemu se pomocí mobilního připojení (nejčastěji pomocí GPRS) připojujete. Pokud jde právě o zmíněný groupwarový systém založený na internetových technologiích (posílá se jen čisté HTML), tak Vám nevýhody mobilního připojení (dlouhá latence, nízký datový tok, nestabilní spojení ...) nemusí až tak vadit.
Ono to bude také více o konkrétních nárocích konkrétní osoby. Někdo může před kvalitním off-line připojením dát přednost pomalejšímu, ale zaručeně aktuálnímu on-line připojení. Pro někoho může být nepřijatelně riskantní mít na notebooku, který lze snadno zcizit, významnou část podnikové databáze (jde to chránit šifrováním, ale má-li někdo dostatek znalostí a času...). Faktorů je celá řada a detailní zpracování tohoto tématu by vydalo na další seriál článků.
Opravdu zalezi na pozadavcich kazdeho uzivatele.
Pro lidi se stolnim pocitacem je web optimalni a jednoduchy i na spravu pro admina.
Problem nastava s uzivatelema, kteri maji notebook (jako ja). Tam je pri pouziti mobilniho internetu pristup velmi pomaly a nepohodlny (jak se pise vyse), zvlaste pokud je web rozhrani komfortni a obsahuje nejen ciste HTML.
Na windows je pomerne jednoducha volba velky Outlook a webrozhrani. Na Linuxu trochu komplikovanejsi, ale zase moc lidi nepouziva Linux na notebooku a na stanicich muze byt Linux/web.
Server muze byt Linux nebo Windows.
Souhlasím. Webový groupware má svůj smysl např. v podnicích kde klientské stanice tvoří např. tenký klient nebo jsou zde pouze desktopy.
Nicméně pole groupwaru je -jak koukám- celkem nejednotné. Přitom tenhle SW má obrovský potenciál a budoucnost. MS už to pochopil (integrace Office a Project + různých CRM systémů) a má náskok. Myslím, že kvalitní a jednotný groupware bude v budoucnosti pro Linux důležitou položkou pro úspěch v podnikové sféře.
Nemyslim si, ze by MS mel v necem novem naskok, leda ze myslite jeho snahu zurocit prevahu v OS pro PC i na SW pro servery.
Dominanci MS na beznych PC se naopak nevyuziva primo MS, ale vetsina producentu CRM ci jinych pokrocilych aplikaci, ktere na strane klienta pracuji pouze pod Win.
Na druhe strane jsou firmy, treba jako my, ktere radeji vyuzivaji nekomercnich technologii, a vyvijeji podnikove systemy (groupware, crm...) na strane serveru na LINUXu a na stranek klienta bez "omezeni" - tedy za pomoci browseru (IS, Mozilla, Opera, NN)
Máte pravdu v tom, že producenti CRM se zaměřují hlavně na platformu Windows. Já jsem mluvil na jedné straně o tom, že např. MS Office a hlavně Outlook se dá přes Exchange provázat spolu s MS Projectem (jestli se nepletu, tak MS uvádí -l "Project server") a dát tak dohromady silný a kompaktní nástroj pro organizaci práce a času. Na druhé jsem pak vzpoměl ještě systémy CRM a zde jsem skutečně neuvedl, že se jedná o produkty třetích stran.