openoffice sice jakz takz dokument z wordu zobrazi (pokud nevadi rozhazeny layout a divna cestina z wordu95 tak je to v pohode), ale dal argumentovane koffice uz jsou na tom hodne spatne. To je jako argumentovat, ze mercedes je fajn auto a pokud se ti nelibi tak muzes zkusit treba trabanta. Dyk to je taky auto.
Ja osobne se moc tesim, az MS konecne prejde na ten XML a nebudu se muset zabvyvat preformatovavanim a upravama vsech dokumentu z wordu, kde jsou nejake kreslene veci (tam je hlevni kamen urazu), nebo rovnice ( ne vzdycky jsou spravne prevedene).
Existuje sikovny soft, ktery sbira prichozi emaily, a pokud v nekterem nalezne prilohy m$-word nebo m$-excel, prebali to na pdf. Je to sikovne. Soft je zdarma, ale bezi to na NT a potrebuje to nejaky m$-shits-word-excel prohlizec (za ktery se ale neplati). No s PDF se da delat cokoli.
Stejne tak pujde zkonfigurovat linuxovy postovni server, ze pokud se bude posila soubor s Open fuckffice, prebali se to na RTF nebo PDF.
Moznosti jsou velke.
Nevim, proc by melo uzivaky v kanclu zajimat, ze jim nekdo posila pitomy DOC. Proste ho nedostanou a basta!
sice MS prejde na XML, ale pochybuji ze tak rychle uzivatele - dosud se masove pouzivaji Office97, dost lidi ma Off2k, OffXP jen par lidi - tito lide budou ztezi upgradovat jen kvuli nejakemu "XML" - drtive vetsine lidi v podstate staci Off97 (zvrat by mohlo prinest, kdyby se XML uplatnilo sire - napr. jako vstupne/vystupni format pro urady - misto formularu, jako format dat pro zpracovani v databazich atd.)
To víte, že to lidi čtou. Aspoň se to snažím sledovat, zatím 3 vyzkoušené distribuce moc k práci nebyly, tak doufám, že se to zlepší. Dnes je bohužel situace taková, že ani na kancelářskou práci linux použít nemůžu - nepodařilo se mně vyřešit fungování 2 monitorů (současně), neexistuje ovladač pro laserový fax/tiskárnu, ze sw bych musel vyměnit (kdyby existovaly) slovníky, nástroje pro korekturu, překladatelský sw, účetnictví, OCR, ... Prostě hudba daleké budoucnosti.
Slovnik Lingea Lexikon 2002 se dodava zaroven pro Linux, Mac a Windows. Viz http://www.lingea.cz/cz-nn/platforms.htm. OCR program Kooka dostanete zdarma s Mandrake 9.0 - nainstaluje se automaticky i do menu. 2 monitory lze v Linuxu provozovat, a navod je k dispozici - skoda ze se vam to nepodarilo. Pro nektera multifunkcni fax/tisk zarizeni opravdu nejsou ovladace. Prekladatelsky software existuje, ale neexistuje CAT typu Trados/Wordfast. Ovsem Wordfast funguje pod Crossover Office, a je lepsi a levnejsi nez Trados - pro 256 zaznamu v TM je dokonce zdarma. Wordfast funguje i pod VMware. Ucetnictvi by vam taky melo fungovat pod VMware, wine nebo Crossover Office.
Ja pouzivam uspesne podvojne ucetnictvi Bravenec ktere je pro mne vice nez dostacujici. Mr. Bravenec nyni pise clanky na rootu o uctu na linuxu, neuvedl ale (tusim, ze to jeste neudelal), ze to co popisuje uz dost dlouhou dobu funguje a ma to dost dlouhou dobu naprogramovane a k dispozici ke stahnuti.
Abych se priznal, ucetnictvi byl posledni duvod, proc jsem na pocitaci mel stale vmware s uctem pro windows... ten uz ale davno mit nemusim... :-)
Takze i ucto pro linux je. Nekde na penguin.cz a jmenuje se 'pub'
kolisko
No tu Lingeu nepoužívám, mám slovník který je minimálně 10x lepší a stojí nepatrný zlomek tohoto sw. Z CAT je více méně standardem zrovna ten Trados, takže smůla. Ještě jsem zapomněl sw ke 3 bankovním účtům - taky smůla. A dělat na Linuxu, abych se učil emulovat Win? Tak to je, bohužel, jednodušší už na nich zůstat.
Ono je najvatsim problemom, ze M$ vychoval klikacie opice a uplne nepochopil podstatu operacneho systemu. Operacny system by nemal byt cielom. Operacny system by mal byt len prostriedkom ako ten ciel dosiahnut. Vsetko co som potreboval som zatial dosiahol Linuxom. A to viem co hovorim. A som strasne rad, ze som vystupil z rady manipulovanych. Urcite viete o com hovorim. Samozrejme, ze to iste by som dosiahol aj Windowsom, ale pri minimalne 5 restartoch denne. RedHat mi bezi uz krasnych 261 dni. Nehovorim, ze neboli problemi s Xsami ale nikdy som ho nemusel otocit. Pekny den.
Normalni user masinu 261 dni bezet nenecha... i kdyby mu to umoznil system... btw ne kazde Win je treba 5x denne restartovat... trosku nestranosti do tech nazoru... OS je skutecne nastroj a je na kazdem, co si zvoli - co mu vyhovuje vice... pokud se budem bavit o supportu HW, tak u Linuxu je stale obcas problemem... byt uz je to 1000x lepsi nez pred rokem,dvema...
Ja patrim mezi spokojeneho uzivatele obou platforem, a ackoliv preferuji to ne-win, tak tu win nezatracuji...
Ano samozrejme s Tebou suhlasim. Vies kolko vela zmien a nekompatibilnych zasahou sa urobilo medzi NT 4 a 5? Tak aj toto je preco ma to tlaci prec. Samozrejme Windows si treba osahat a zobrat ponaucenie :-) A podpora HW? Tak si predsa kupim taky, ktory moj Linux podporuje. Ja nie som za kazdu novinku.
Naprosto souhlasím s tímto příspěvkem. Záleží na tom, jaké má kdo priority a jak počítač používá a jak je na něm práce efektivní. Já v práci používám k mé plné spokojenosti Win2k (argument, že je potřeba je 5x denně restartovat se mi zdá dost podezřelý a jestli ano, tak se jedná buď o špatnou a nabořenou instalaci nebo špatný HW) a Office 2000. Jsem fanouškem Linuxu a zkoušel jsem v práci i pracovat na Linuxu, ale výsledek byl ten, že má práce byla daleko méně efektivnější (specifické SW prostředí) a konfigurace začala postupně zabírat hodně času. Doma naopak provozuji Linux na "rodinném" desktopu k relativní spokojenosti a jsem na něm schopen pracovat stejně efektivně jako s Win. Z mého pohledu je nedůležitější, jak je kdo se tím kterým OS efektivní (protože je to POUZE nástroj) a co je pro něj pohodlnější. Lepší uživatel který dobře zvládá Win2000 nebo XP (konfigurace, zabezpečení apod.) než uživatel, který marně tápe v Linxu protože mu nerozumí. Paradoxně mu tak totiž bude svobodný OS daleko méně užitečný, protože se v něm jako zmatený uživatel svobodně cítit nebude. Samozřejmě to platí i v opačném gardu (ať mě nikdo nenapadá), kor když Linux jako OpSrc je daleko přizpůsobivější (pro zkušeného usera). Linux se chce prosadit na deksktop, tedy mezi normální uživatele jako je Jarda ze semdého patra a květinářka od naproti. Takové uživatele nezajímá a ani zajímat nebude, že dokument který jim známý poslal nejde kvůli jakémusi formátu otevřít, nebo že si nespustěj tu krásnou exe hovadinku co jim syn stáhnul z Internetu. Dokud se tyhle věci nevyřeší, tak Linux s díky odmítnou. Je nutné si uvědomit, že lidi se přizpůsobovat nebudou.
Mam pocit ze si protirecite :)
"Operacny system by nemal byt cielom. Operacny system by mal byt len prostriedkom ako ten ciel dosiahnut."
To je pravda, jenze ma byt prostredkem pro co? Pro praci...no a to zatim jaksi, ehm, ve vetsim meritku splnuji prave Windows ;)
"A som strasne rad, ze som vystupil z rady manipulovanych."
Jste si jist? Nezmanipulovala Vas OSS komunita? Nebo pokazde nez nainstalujete veskery sw si procitate kody? Ano? A to neni manipulace, ze Vam nekdo vmapipuloval ze kazdy druhy je clovek co touzi zneuzit Vas PC ci data? Clovicku, clovicku. Vsichni jsme manipulovani ze vsech stran. Paradoxem je, ze nejvice manipulacnimi technikami disponuji zpravidla hnuti ktere kazou ze vsichni ostatni se Vas snazi zmanipulovat :)
Urcite sa v oblasti, ktoru popisujes vyznas lepsie. Pravdupovediac v Linuxe mi nikto nic nediktuje. Prostriedok pre pracu? Hmmm... Tak napriklad Word. Kolko percent funkcionality skutocne pouzivate? 2%? Tak preco platite za dalsich 98? Kto prebera unixovske technologie, definovane v linuxovskych specifikaciach a implementuje ich vo svojom systeme? A naopak. Kolko technologii od MS sa ujalo a pouziva sa aj inde nez vo WIN? Ano a uplne sa stotoznujem s Open Source. Bill raz povedal (neviem to citovat ale...), ze keby automobilovy priemysel sa rozvyjal takou rychlostou ako pocitacovy, tak davno by auta jazdili na alter. pohon s polovicnou spotrebou a bla bla bla. Tusim niekto z nejakej americkej automobilky sa nechal pocut, ze ak by tomu tak bolo, tak by sa auto samo od seba zastavilo a opat rozbehlo, keby ste chceli do lava islo by do prava...
Preco kazdy velky system bezi na Unixoch alebo dokonca na Linuxoch. Osobne sa mi zda drze platit za nieco co je povinnou vybavou hardwaru. Postupne sa na to zacina prichadzat. Vela stastia s Vasim operacnym systemom.
Vsechen tento software pod Linux existuje, ale CR je i pres pomerne silnou Linuxovou komunitu ponekud zaostalou a opomijenou zemi (prevazne to napravuje neprilis diskutovana a znama SuSE). Muzu rict, ze vetsina spolecnosti zabyvajici se "opravdovym" navrharstvim (CAD, CAM, CAE,...) pouziva systemy jako Catija, ktere bezi vyhradne na Linuxu/Unixu (proste na jakekoliv Unix platforme, tomu se v Unixovani rika kompatibilita). Protoze si velmi jednoduse nemohou dovolit nasazeni, tak mizernych platforem jako je MS, s vykonem (moznost zpracovani pomerne velkeho mnozstvi dat i na relativne nizkem HW vykonu), stabilitou (navrhari a spol. pracuji obvykle s pomerne velkym mnozstvim dat, ktera jsou v jistem slova smyslu jedinecna, takze neni mozne tolerovat caste vypadky a ztraty dat) a propracovanosti(vizualizace a navrharstvi je dnes ve vyvoji vseobecne velmi, velmi dulezitou kapitolou, proto je zde treba nejvyssi mozna kvalita, kterou produkty MS a spol. ani s tou nejvyssi mirou nadsazky a kdovi ceho vseho jeste neposkytuji),kteray je s Linux/Unix platformou naprosto nesrovnatelny.
Ucetnictvi, podnikoveho rizeni apod. je spousta, ale opet jen velmi malo lokalizovaneho.
Co se tyce grafiky snad az na 2D editory moznosti Linuxu/Unixu dalece presahuji moznosti MS platformy, naproti mineni nekterych lidi i z Linuxove komunity existuje napr. pomerne velke mnozstvi 3D studii (Ayam, Artofillusion,Wandermagic a mnoho dalsich viz. sourceforge.net).
Co se multimedii tyce diky SGI Linux/Unixové video moznosti a kvalitu MS velmi dalece presahlo. Zvuk hlavne diky projektum jako je ALSA, XMMS a dalsi je uz taky nekde jinde, zde je asi jedinou a dost podstatnou prekazkou nedostatek vsemoznych nastroju a studii pro jeho editaci a podobne.
S tou Catii nemate pravdu, protoze Catia bezi i pod Win. Dokonce jsem byl svedkem vykonostnich testu v jedne nejmenovane automobilce, kde se rozhodovali zda-li jit i nadale cestou Catia + Unix nebo Catia + Windows a rozhodli se pro platformu Win z duvodu sviznosti a porizovacich nakladu hardwaru. Bohuzel pristup firem vyvijejicich *nix, kde sice soft je skoro nebo uplne zdarma ale hardware nesmyslne predrazeny (Sun, IBM ...) nuti uzivatele hledat levnejsi reseni a Windows jim jsou (necham na posouzeni laskavemu ctenari jestli bohuzel nebo bohudik). Nechci vyvolavat zadny flamewar ale toto je jen postreh z praxe :-).
Zajimave, ze kdyz jsem se bavil s clovekem s Dytronu, tak skalopevne tvrdil, ze Catija pod Windows neni a nebude, nevim co myslite u windowsu tou sviznosti, ale co vim co se jinych cadu vs. windows tyce rychlost etc. je zde i pres casto velmi vysoky vykon pocitacu
P.S: Pod Unix/Linux neexistuje zdaleka jen 20 let stara Catija 4.0.
P.S:Catija je i pod 32-bitovy Linux (to windozak docela tezko pochopi -:)) ) napr. SuSE ji pouziva.
>O: Zkus se podívat spíše na trendy než na absolutní
>hodnoty tržního podílu jednotlivých systémů. Linux je v
>těchto statistikách mírně handicapován právě tím, že jej lze
>anonymně :-) stáhnout z internetu. Počítají se takové
>instalace do tvých statistik?
A pocitaji se do vasich statistik i instalece piratskych Woken? :-)
Podle mně nejde jen o tu statistiku a o počty. nejde jenom o cenu kolik za to dám. Musím brát v úvahu poměr cena/výkon. V současné době jde i o další věc a to je bezpečnost dat. Microsoft odesílá různá data z počítačů a není zaručené co všechno odchází. Teď to třeba neni až tak hrozné, ale co bude se soukromím za pár let? Myslím tím poštu, četnost použití aplikací, citlivá data, zdrové kódy... Linux se mi jeví jako dobrá alternativa. Mimochodem do počítaše s Windows se vloupám i po síti a nemusím pomalu nic vědět o heslech. Dají se přečíst na HDD bitově nebo trojským koněm.
takze kdyz vam poslu harddisk s instalaci Win2k (NTFS,SP3,hesla budou dostatecne dlouha a nebudou trivialni,v bezpecnostni politice bude nastaveno blokovani uctu po 3 neuspesnych pokusech) tak mi poslete vsechna uzivatelska (a samozrejme i administratorska} hesla?? Zatim jsem o nicem takovem neslysel. Dokonce i u tak jednoduche veci jako je zaheslovani souboru .DOC se postupuje brutalni metodou - ktera ovsem selhava u komlikovanejsich hesel, takze i tady to jde jen nekdy...
Kdyz mi posles disk, tak Ti prece nebudu potrebovat posilat hesla. Ke vsemu se v pohode dostanu :)A navic znalost hesel k provedeni utoku na Tvuj PC neni vubec treba. Zalezi, co mas za verzi Windows, co Ti tam bezi, a jak moc hloupej/chytrej uzivatel jsi. Pokud te dostanu na e-mail, ktery bude vypadat tak, ze ho odeslal Tvuj kamarad a Ty ho otevres a spustis prilohu, pak mam Tvy data i bez hesel.... Samozrejme bych si o Tobe musel neco zjistit, ale pokud opravdu chci od Tebe neco dostat, a ma to svou cenu, tak proc bych tomu cas nevenoval??? A to je ten nejbanalnejsi zpusob utoku.....
- no, pokud budu mit disk zasifrovany (coz neni ve win2k problem) tak to heslo budes potrebovat...
- reagoval jsem na prispevek "...heslech. Dají se přečíst na HDD bitově..."
- samozrejme mi nebezi IIS, Exchange, RAS apd.
- ja soubory exe z emailu zasadne neoteviram (proc bych to taky delal?). I kdyby se to nahodou stalo, tak jsou tady prece pristupova prava, bezpecnostni politika (neni problem zakazat spousteni exe jinych nez preddefinovanych), filtrace TCP/IP...
- takze jestli to chapu, tak sance by byla jen kdybych byl hloupy uzivatel...
- nerozumim tomu - jaky je tedy nejbanalnejsi zpusob utoku? A jake jsou ty mene banalnejsi?
Nejaky mezery tam jsou to je jasne. Napriklad vetsina mych znamych(vsichni jsou to vasnivi parani) ma nove PC cca kazdy druhy rok. Jestli jste myslel nejake jine spatne predpoklady, tak je sem predhodte a nechodte kolem horke kase:-) Ovsem na druhou stranu je pravda, ze oni meni wokna jak to kaze moda, takze vetsinou maj ten komp i s novymi wokny. Bohuzel jim cely ten shit musim nekdy instalovat ja:-( Ale nekdy jsou to zazitky k popukani:-) Jednou se mi stalo, ze se win odmitly naistalovat, protoze na CD nenalezly propagacni materialy:-))))
Psals, ze od doby, co pouzivas LaTeX, tak nemas potize s kompatibilitou. To je super. Ja bych ho chtel taky vic pouzivat, ale vzdy jsem narazil na problem s tabulkama. Maji takovou divnou vlastnost, ze hlavicka je oddelena od tela. Proste vodorovna dvojita cara prerusi jednoduchy svisly cary. Taky jsem narazil na problem se silou car v tabulkach.
Dalsi vec v LaTeXu jsou styly. Umis si psat styly? Je to nekde popsany? Nemyslim ted LaTeX Companion nebo The TeX book, ale neco srozumitelnyho pro cloveka, ktery chce psat a ne dokumenty programovat. Jsem ochotny pouzivat znackovaci jazyk, ale pripada mi, ze to na LaTeX a spol nestaci. Muzes mi poradit, jak na to?
Formát plain. Také jsem zpočátku zápasil s LaTeXem, ale přišel jsem na to, že je rychlejší a efektivnější, když si to vymyslím a udělám k obrazu svému, než abych hledal nějaké další balíčky, zkoumal jejich ovládání a třásl se, jestli to náhodou nebude nekompatibilní.
Je to jen návrh, nechci vyvolávat nějakoou flamewar navíc na místě, kde je to OT.
Hezký den
Josef
No třeba RTF formát. Všude je korektně zobrazován, je menší, než doc a to přesto, že jej vymysleli v MicroSoftu. Na tabulky bohužel rozumná alternativa k XLS neexistuje. Prezentace ukládám, jako sled HTML stránek.
LaTeX s LyXem je dobré řešení, ale já osobně preferuji DocBook s následným exportem do pdf, ps, nebo dvi...
Ani MS Ofiice nie je uplne kompatiblny s MS office. Prevod z inych verzii nedopadne vzdy uspesne. (perlicka: raz mi word nedokazal korektne precitat formatovanie dokumentu ktory sam sejvol ;) Najcastejsie problemy s formatovanim zial nezvyknu robit Officy (nech uz MS Open, K alebo akekolvek ine), ale tupi uzivatelia. Formatovat text natvrdo vlozenim serie koncov riadku/odstavca je hnusny a zial mimoriadne rozsireny zlozvyk (zial, nie jediny...). Potom staci trochu odlisny font alebo ine zaokruhlenie v algoritme na zalamovanie riadku a uz to robi divy...
Slabou strankou importu/exportu v OpenOffice je vektorova grafika, v starsich verziach zvykli robit problemy aj matematicke vzorce. Moj dojem je, ze OpenOffice je vyladeny na export/import jednej verzie MS Officu a v kombinacii s inymi verziami to potom prinasa problemy.
Já jsem zaznamenal největší problémy u PowerPoint prezentací z MSO2000- zhruba polovinu jich neotevřu. U dokumentů Wordu je to zhruba 30%, s Excelem jsem zaznamenal nejmenší problémy. Bohužel to číslo (u jiných uživatelů to může být daleko pozitivnější) se mi zdá pořád trochu vysoké.
Co se týká tématu: v zásadě souhlasím, Linux lze používat na běžnou kancelářskou agendu, ale problém nastává (jak někdo poznamenal) např. se slovníky (relativně i účtem apod.) a nestandartním HW. Je pravdou, že toto není problémem samotného Linuxu, ale výrobců HW a vývojářů SW.
Vzdy ma tak akosi zarazi, ze pri posudzovani tzv. alternativnych office vsetci beru ako jedno z hlavnych meriadiel kvality produktu schopnost nacitat dokumenty MS Office. Koho to prosim Vas zaujima? Kedy niekto zhodnoti MS Office podla toho, ci dokaze nacitat napr. dokument Open Office (hoci s tym by asi vela problemov nebolo)? Zrejme to vyplyva z utkvelej predstavy ludi hovorit o *.doc, *.xls atd. ako o standardoch. Akyze to standard? Nic viac ako pokus o donutenie cloveka (mna) pouzivat produkt, ktory nechcem ani pouzivat, ani ho instalovat, nieto este zan platit. Ako by sa pouzivatelovi MS Office pacilo, keby som mu ja zacal posielat dokumenty vo formate Open Office, cim by som ho nutil si tento produkt nainstalovat (co by mal aj tak lahsie ako ja, kedze ho moze zadarmo stiahnut). V kazdom pripade to co chcem povedat, nie je ani tak o MS Office, ani o Open Office, ale o slobode. O slobode prejavu, nazoru. Vnucovanie proprietarnych formatov a rieseni inym ludom (mne), ktori o ne uprimne nestoja, moze niekto odbyt mavnutim ruky. Ale pozor na to! Ide o porusovanie OSOBNEJ SLOBODY, mozno prave vasej. Ja osobne nemam nic proti MS Office, MS IE, MS Windows a pod. pouzivajte si ich kto chcete, kde chcete a ako chcete. Len prosim Vas, nenutte mna a inych ludi pouzivat to co nechcem, tak ako (dufam) nikto nenuti vas aby ste napr. namiesto Windows pouzivali Linux a namiesto MS Office zase Open Office (aj ked to rozhodne odporucam :) ). To je vsetko.
Zdravím všetkých!
Konečne! Konečne niekto správne vystihol o čo vlastne ide. Môj osobný názor a snáď najväčší dôvod prečo používam Linux je sloboda, ktorú tento systém ponúka. Vždy a vo všetkom mám na výber, či už sa jedná o obľúbený editor, výzor X-ov alebo aj kancelársky balík. Osobne takisto používam OO, ale len preto, že stále je na svete veľa ľudí, ktorí si neuvedomujú, že formáty *.doc a im podobné nie sú štandard a v prílohách mailov by sa vôbec nemali vyskytovať. A už vôbec si tým neuvedomujú, že ľudí ako som ja nútia stále hľadať nejaké cesty a spôsoby ako si poradiť s týmito nešťastnými uzatvorenými formátmi. Preto sa pridávam a hovorím: Nenúťte ma používať to o čo nemám záujem a vôbec to nepotrebujem!
Přesně tak, já jako správce sítě ani jako uživatel těžko můžu ve firmě ovlivnit jaký mají používat soft. Ode mě (a myslím si, že všude a od každého z Vás) se očekávává v prácí kvalitní a flexibilní přístup k povinostem vyplývajícího z pracovního vztahu.
"Jestli se ti něco nelibí, tak mužeš jít o dům dál." to dneska slyším denně a všude....
Přesně tak, já jako správce sítě ani jako uživatel těžko můžu ve firmě ovlivnit jaký mají používat soft. Ode mě (a myslím si, že všude a od každého z Vás) se očekávává v prácí kvalitní a flexibilní přístup k povinostem vyplývajícího z pracovního vztahu.
"Jestli se ti něco nelibí, tak mužeš jít o dům dál." to dneska slyším denně a všude....
Uzivatel je malokdy ten, ktery muze urcovat, ktery soft ve firme bude pouzivan - alespon pokud jde o vetsi (nedejboze nadnarodni) firmy... a tam o techto vecer rozhoduje neco zcela jineho, nez zde padajici argumenty... uvedomte si to... nadavate na usery, ale ti za to nemuzou - muze za to par vypatlanejch manageru, kterym pam v MSo dela problem i copy/paste
Kancelářský software se podle mě používá především k obchodním účelům. Pakliže mi současný nebo potencionální zákazník zasílá svá data ve formátu *.doc nebo *.xls, tak ho prostě nezajímá, jestli používám KWord nebo OO, ale zajímá ho, jestli budu schopen jeho data zpracovat, jak to udělám to je můj problém. Chci vidět někoho, kdo začne hned zákazníka poučovat o standartech v kancelářském softwaru nebo o tom, že na formáty *.doc adod. nejste zvědavý neb Váš software s nimi nespolupracuje. TO PROSTĚ NEJDE.
vysokoskolsky vzdelani lide vymenujici si CAD materialy se dopredu dohodnou na tom jak si je budou menit, respektive kdo je schopen s jakym formatem pracovat
to ze lopaty s titulem MBA rozesilaji *.doc na vsechny stran a nenamahaji se je ani komprimovat (mame rychlou sit ale kdyz vam prijde 5 jednostran kazda po 250kB tak to trocho zamrzi) to je jejich problem a ja si o tom myslim svoje
btw: nevim jak je to jinde ale nas mest.urad ma elektronickou podatelnu ktera prijima txt, rtf, pdf a doc odmita
Nekde v diskuzich jsem narazil na radu "upravte si sablony v OO (import a nasledna uprava normal.dot)" a bude to mnohem lepsi. Je to pravda a tak to sirim dal :-).
Jeden znamy chtel ve firme ktera mela W2k+O2k vytisknout dokument jenz vytvoril v O97, ta sit lehla popelem :-)). Nekompatibilita jednotlivych verzi Office mezi sebou je uplne silena (viz pripad 97vs2000).
Jednim z reseni je pouzivat RTF i kdyz i tohle neni stoprocentni. Dalsi problem je v tom ze lide pouzivaji mezernik misto tabelatoru atd....... (absolutni neznalost uzivatelu).
Pokud ma nekdo lepsi napad nez nabizene RTF dejte vedet, PDF format je jasny, ale ne pro dalsi editaci. Problem neni v cem to napsat (klidne ve vi :-)), ale v cem to ulozit aby to otevrel i clovek s Windows/Office (ja pouzivam RTF).
Peter Lehotsky
Setkal jsem se i s dokumenty co zatuhnou Word a na druhem pocitaci bezi naprosto bez problemu.
MS Office se chova naprosto nevypocitatelne a to jak mezi verzema, ale i mezi instalecema.
Profesionalne delam sablony ve Word a nemyslim si, ze by byly pouzitelne i v jinich Officich (OO,KO,...), protoze se vsechno musi strasne obchazet, aby to delalo priblizne to, co clovek chce.
Pokud potrebujete:
1. psát texty, tabulky a semtam prezentaci
2. pracovat s internetovou postou
3. browsit po internetu
Tak muzete Linux s klidem nasadit.
Mozna neni spatny napad nejdriv naistalovat OpenOffice a Mozillu na ty windowsy a - rekneme - po mesici preinstalovat na Linux. Mozna si uzivatele ani nevsimnou. Na stanicich kde zustanou windowsy doporucuji vyhodit Office a pouzivat OpenOffice. Dokumenty ven potom posilat v PDF nebo pro editaci v RTF. Za dobry napad povazuji k mozille priinstalovat i jine prohlizece - zvlaste Operu ve free verzi. Bohuzel se porad stava, ze mnoho "webovych designeru" dela jen pro IE.
Osobne asi v poslednim roce ve svem okoli pozoruji radu takovych presunu bud k Linuxu nebo alespon k volnym variantam kancelarskeho software. Myslim, ze jsou zpusobeny jednak rychle se zvysujici kvalitou linuxovych desktopu, priserne cenove a licencni politice MS a v neposledni rade stale vetsim tlakem na legalnost pouzivaneho software.
1 - vyhlazování písem v OpenOffice (Linuxu) je hrozné, normální uživatel nevydrží se na to dívat 8 hod. denně. Řešení jsem našel jediné - rozlišení 1200x1024 a výš. To chce ale kompletní výměnu monitorů v celé firmě.
2 - Ekonomické systémy - rozjíždět to pomocí WmWare nebo WinLin je hloupost - uživatel je má spuštené celý den, Linux by byl jen další softwérová mezivrstva. Jediné řešení, které jsem našel je použití Windows terminal serveru a použít rdesktop. Ale rdesktop má se zobrazováním tenkých čar (tabulky) problémy.
1. admin dostatecne rozumi linuxu a uz ho ma nejakou dobu na desktopu
2. admin je schopen a ochoten se venovat vyladeni "blbosti" ktere mu neprijdou dulezite, ale usery by matly (proste diskety mountovat mysi a ne v terminalu)
3. firma nedela neco, co se jeste v Linuxu moc neumi - zvuk ( mix a editace muziky) apod.
Ale, ale s tim zvukem bych se brzdil.
Co treba ALSA, muj kamarad zvukar pouziva nejakou dobu stanici s Linuxem a tvrdi, ze mu plne vyhovuje pricemz vykon a kvalita zvuku je daleko lepsi nez u MS, co se nastroju tyce je jich taky pomerne dost, ale vetsinou ne pro "klikaci" blazny, ale pro profiky. -:))
Linux je jiste krasna vec, ale jak ho mam pouzivat, kdyz pod nim ani nerozjedu modem? Pod Win mi staci z ovladacu vybrat HCF modem, ale pod Linuxy je to problem, pul roku vyrobce nebo nekdo na svych strankach psal, ze ovladace budou v lete, porad nic a tak sem to vzdal.
Linux bude jeste dlouho pro nadsence a servery. Budu jenom rad, kdyz se to zmeni.
Pane.Tak to je skoro vyzva na souboj.Jsem zvykly rikat:'pojdte k fotbalku,at vas vyklepu'. Vite proc se rika HCF modemum WinMODEM???????? Na _modem_ ovladace treba nejsou a bez problemu ho rozjedete pod jakymkoli linuxem, *nixem, XYZsystemem,protoze ma jednotne rozhrani AT* atd... Pokud si ovsem koupite ten nechvalne znamy WinModem, coz je jenom 'chytrejsi konektor' pro televizni zasuvku a zbytek dela procesor, tak Vase chyba. Navic Vam bude spojeni casteji padat, pojede pomaleji, atd...Kdyz jsem to videl poprve, tak jsem se svym 'open':) mozkem nebyl schopen prijit na to, proc modem vyzaduje procesor Pentium blablabla.... Kdyz jsem zjistil, ze ten modem neni na te desce, ale na tom cedecku, uz mi to bylo jasne.Pouzivam Linux jak na desktopech, tak na serverech pres 2 roky, zivim se programovanim pro Linux a Vase problemy jsou zpusobeny neznalosti,nikoli Linuxem.Nepouzivejte slovo modem tam, kde patri WinModem, nepouzivejte slovo Windows tam, kde patri OS :)
Pane zonku, ja Vam verim, ze jste asi super machr, ktery zna Linux jako sve vlastni nohy a dela v tom vsechno mozne, ale tady o WinModemu pred Vasim prispevkem nepadlo ani slovo. Dal sem tadz ten komentar proto, jestli by se nekdo nemohl chytit a nedal odkaz, kde bych mohl najit nejake info. A ne proto aby tu nekdo ukazoval ramena.
Radeji nekoho vyklepejte ve fotbale, v nem nemusite tolik zvanit.
Kazdy, kdo chape co je produktivita prace vi, ze jedina moznost jak efektivne pracovat, je zakazat ve firme pouzivani office. Na jakemkoliv desktopu. Mail nema s office co do cineni a musi byt soucasti workflow systemu, aby mohlo vedeni kontrolovat, kdyz uz se mejluje, jestli je to vubec k necemu.
Nakupci take nema co psat ve wordu, na to ma primitivni aplikaci s 10 vzory pro korespondenci a dopisy si necha systemem vygenerovat - tento opet kontroluje, kdyz uz se psalo , tak proc se psalo a kdo bude (muset) v pripade odpovedi co delat.
Ale to by bylo pro management prilis komplikovane, totiz zamyslet se na organizaci prace na jednotlivych pracovistich - je jednodussi se dohadovat o tom, ktery z tech wordu ma lepsi fonty.
Samozrejme, ze z duvodu chyb minulosti musi v kazde firme stat nekde v koute windows s office, kde je potreba ty vystrelky resit a navic pokazde, kdyz nekdo na tomto pracovisti musi neco delat tak si pekne uvedomi, jak jsme Billovi vsechno sezrali i s navijakem.
Dost jsem váhal jestli do této diskuse přispět. Mám tu 50 stanic s Linuxem a 3 Lin servery dále 2 W2k terminál servery. Vše pracuje tak že co nejde provozovat na Linuxu tak jede na W2k severu a uživatele mají na 8 konsole Rdesktop připojeny na ty terminál servery. Další uživatele se připojuji z dalších poboček přes tunel, všude je linux. Jedna pobočka po 20 stanicích. Na této kombinaci jede prostě vše, a vezměte si do ruky tužku a papír a spočítejte si kolik stali VŠECHNY LICENCE :-))
-jakou pouzivate pro ty Win2ksrv licence - pro kolik uzivatelu? Kolik Vas tedy ta licence stala? Jste vyrobni podnik, statni/rozpoctova organizace nebo podnik se zamerenim na IT? Jake je typicke vyuziti tech stanic uzivateli?
- jak rozumet, tomu, ze "jede proste vse" - vse co potrebujete, nebo uplne vse co si lze predstavit? - jede v tom napr. MS Office, Internet Explorer, ekonomicky informacni system, skenovani s OCR, vypalovani, CAD, graficke programy? Co jsem slysel tak pres Terminal Services se zobrazuje jen 256 barev a nejde zvuk...
-jakou pouzivate pro ty Win2ksrv licence - pro kolik uzivatelu? ... Standartni licencni server W2k pro kazdou terminal stanici ( jako pro W9x ), cenu zrejmne znate... prodavane po 5 v packu. ( NEKRADEME co je od M$ to je zaplacene ).
- Jste vyrobni podnik ... Ne, pravni a ucetni firma. Typicke uziti stanic... Ucetni uctuji v ekonomickych systemech, pravnici maji nekolik spec programu a internet...
- jak rozumet, tomu, ze "jede proste vse" - vse co potrebujete, nebo uplne vse co si lze predstavit? - jede v tom napr. MS Office... Ano na Termital serveru pro pripad ze je to nezbytne jinak OO na stanicich. Ekonomickych systemu mame nekolik, opet rozlozeno podle platformy.
-Zvuk a ostatni na lokale, psal jsem ze TS jede na 8 konzole, na 7 jede KDE !! :-))
zdravim,
dekuji za vyber tematu k tomuto clanku. myslim, ze skutecne toto tema zacina byt vic nezli aktualni. duvody uvedli predchozi prispivatele.
k te "kopatibilite" u MS Word - udelal jsem neprijemnou zkusenost, kdyz jsem potreboval pouzit seminarky z minuleho semestru a pres prazdniny ve skole nainstalovali Office2000 - mel jsem smulu, proste jsem je neotevrel.
jinak celkove mam dojem, ze linux jde na horu. podivejte se treba na to, kolik serveru v cestine dnes pise na tema linux a kolik to byli pred 2 lety. a porovnani firmy/nadsenci. a taky do nej zacali lit prachy firmy.
cili prestala doba hajeni jeho zivotaschopnosti a pouzitelnosti a nastal cas reseni konkretnich problemu - prave treba jak ho dostat do kancelari.
i ty bezpecnosti apekty by meli byt brany v potaz. viz. napr. proc se nasazovani MS produktum brani v Cine.
prijemny vikend
To je spravny pristup! Musim uznat,pane,ze Vy se neztratite. Aspon neco nas ti komunisti naucili:kdo nekrade okrada rodinu. *NEMAM* rad Windowz, ale jeste vic nemam rad zlodeje. Kdyz mate hlad, jdete do obchodu a ukradnete si 10 rohliku a 10dkg salamu? EXISTUJE moznozt volby. Ja jsem si zvolil open system s free licenci. Pokud ale chcete komercni soft, mel by jste za nej platit. Ale (jak jsem odvodil ze slova 'spoluzaci') jste na to asi moc mlady. Ono to prijde. Ja se zivim programovanim komercnich aplikaci pro Linux (nejak se clovek zivit musi) a opravdu by se mi nelibilo, kdyby si je spoluzaci rozkopirovavali. Je to kradez jako kazda jina, akorat jednoduseji proveditelna.
hehe, to me nekdo odhalil. Dokud mi nepojede Ultima Online pod Linuxem, budu muset ty windows nechat jak jsou.
Ale uprimne receno veskere desktopove aplikace (no az na mozillu) na Linuxu jsou jeste v puberte. OpenOffice je ponmaly (ve srovnani s MS Office na tomtez HW), Gimp si stale k photoshopu nemuze ani cuchnout. O CAD systemech ani nemluvim.
A slavne KDE a Gnome desktopy... Vzpadaji hezky, ale kdyz vidim na obrazovce tu hromadu Warningu a chyb co generuji do logu, rikam si ze asi taky maji jeste hodne dlouhou cestu pred sebou.
Dalsi problem je, ze pro linux je vse "v planu" a zname to vsichni.
ja si jeste par let pockam a pak vesele poslu windows k sipku (to uy me ta Ultima snad prestane bavit).
S názorem, že GIMP si k Photoshopu nemůže ani čuchnout, zásadně nesouhlasím. Už před třemi roky mi člověk, který dělá profesionálně grafiku (v reklamce), řekl, že podle jeho názoru je GIMP velice kvalitní program, kterému z jeho pohledu chybějí jen dvě podstatné věci: podpora CMYK a color management. Ty sice chybějí dodnes, ale pokud neděláte podklady pro sazbu, IMHO se bez nich docela dobře obejdete.
1.
- Prohledal jsem konferenci www.linux.cz, stranku www.linux.com, www.gimp.org, hledal jsem na googlu, v archivu diskuznich skupin na googlu atd., ale nic jsem o podpore CMYKu v GIMPU nenasel... Na strance www.gimp.org (v manualu) stoji: "Gimp doesn't support CMYK" - ze by se na domovske strance GIMPu mylili?? Ano, GIMP umi separovat do CMYKu - ale to je taky vsechno - to prece neni prace ve CMYKu... Muzete mi, kdyz tak vsechno vite, poslat nejaky odkaz ktery dokumentuje moznost prace ve CMYK v GIMPu podobne jako je tomu napr. v Photoshopu? (docela by se mi to hodilo)
- a to nemluvim o prostorech LAB, Pantone apd.
- ale zasadni je nemoznost prace v barevnymi profily, nemoznost barevne kalibrace atd.
- navic GIMP umi jen 24 bitove barvy
- GIMP neumi vektorovou grafiku, prace s textem je na nizke urovni
- krom uvedeneho je vetsina nastroju v GIMPu na urovni Photoshopu starsich verzi (mam sice verzi GIMPu pro Win, ale nepodarilo se mi dosud najit jak otocit obrazek o jine uhly nez 90 a 180 stupnu...)
2. mozna jsem se spatne vyjadril, ale myslim, ze graficke studio je u nas synonymem prepress studia nebo studia kde se delaji navrhy pro tisk. V techto studiich se opravdu GIMP nepouziva (mozna by jeste stacil na nejake hromadne/automaticke upravy obrazku). Pro pouziti pri uprave videa muze GIMP plne vyhovovat...
Ano, GIMP se v grafických studiích zatím nepoužívá. Právě z důvodů, které jsem zmínil už ve svém minulém příspěvku. Ale ten článek byl o použití v kanceláři a tam IMHO jak GIMP, tak Photoshop 5 více než bohatě stačí. Profesionálové v grafických studiích mají pochopitelně nároky vyšší, ale oni často nepoužívají ani ty Windows.
Kdosi už tu řekl, že Samba je řešení pro kombinaci masového nasazení Linuxu pro běžnou a některou speciální práci a několika Win stanic pro Win-only speciální soft. Kancelář může běhat všude na OOffice, pak problémy s kompatibilitou uvnitř mizí. Zvenku se stačí trochu domluvit s woknaři, aby nedělali z kancelářských zpráv neskutečný slepenec s embedded multimedii. Tvrdím, že kvalitní prezentaci udělá základní jednoduchý text s odkazy na přiložené MM soubory lépe než vnitřně posešívané "kočkopsy".
Pokud OOffice nečtou korektně některé formule z Wordu, pak je problém ve verzi Wordu, která s jinými také hůře komunikuje. Toť má zkušenost.
:o))
Heh, no to jste pobavil :) OpenOfffice neumi korektne naimportovat dokument Wordu a na vine je kdo? MS Word. Chacha. To, jako bych chtel pouzit dily z favorita na Fabii a stezoval si na Fabii,ze je tak blbe udelana,ze to nejde chacha :))
Zatvrzelost nekterych linuxaku je az k neuvereni :)
Zajimavy clanek a jeste zajimavejsi diskuze. S obema systemy mam docela dlouholetou zkusenost a momentalne se prave chystam do takove akce slapnout. (obrazne receno uz jsem natah nohu :-)
Prvni faze prechodu by mela vypadat zhruba nasledovne:
Na stanicich zustanou W2k, v zadnem pripade Xp nebo Me, oboji stoji za .... Na nich Mozilla a OpenOffice a Gimp (ten se pouziva jako jediny graf. program uz vice nez rok) v nejnovejsich verzich. Neni to sice tak levne reseni jako uplny prechod, ale licence na W2k jsou uz koupene a nainstalovane, uzivatele jsou zvykli, tak proc je nepouzit. Krom toho se pouziva v cele firme jeden specielni program, ktery pod Wine prevest nelze.
Server s Linuxem funguje jako postovni a souborovy server. Posta bude fungovat pres IMAP, server sdili soubory a tiskarnu pres Sambu, funguje lokalni FTP pro soubory, ktere se maji zalohovat, ale nema je videt nikdo jiny nez majitel, funguje mala informacni stranka pro uzivatele atd...
Takze v okamziku, kdy se najde alternativa k tomu specielnimu programu (jsem si jisty, ze momentalne neni) a az se zaroven najde mene hekticke obdobi, neni nic jednodussiho, nez vymenit operacni system a ponechat zavedene programy.
Kdyz se k tomu jeste prida bootovani Linuxu ze serveru a ne z lokalnich HDD, takze si uzivatele nebudou sdilet vypocetni vykon serveru a zaroven budou moc pracovat u libovolneho pocitace, kde zrovna bude volna zidle a zaroven se zjednodusi sprava site z pohledu administratora. Bude to skutecne fajn.
Pripominam, jedna se o beznou kancelarskou praci, ale podobne reseni je pouzitelne v docela hodne pripadech.
Celkova uspora v tomto pripade je pocet_uzivatelu*cena_MS_Office + bezpecnejsi brouzdani po internetu v Mozzille + jednodussi zalohovani dat + bezproblemova prace s emaily bez moznosti automatickeho sireni viru bez ucasti uzivatele
- bootovani ze serveru muze byt dost osidne - padne server (vnejsi utok, chyba HW apd) a nejede cela firma...
- pokud se pouzivaji na stanicich WinNT (2000,XP) a uzivatele se prihlasuji na domenovy server (Win NT 4 srv a vys) tak prece mohou pracovat na libovolnem pocitaci, ne?
- zalohovani ve vyse uvedem pripadu (resp u Win2ksrv a vyse) je velmi trivialni a rovnez se spravou nejsou problemy.
- ovsem stoji to dost penez.
- problem az vam nekdo posle dokument z MS Office ktery neprectete, nebo jeste hur dokument s makry (napr. tak se rozesilaji prihlasky do grantove agentry GACR - Excel s makry)
- automaticke sireni emailu lze zabranit i na platforme Win - bud antivirovy program bezici v MS Exchange, MS Office SP2 a vyssi (automaticka filtrace "nebezpecnych" priloh), pripadne alternativni emailovy klient, nebo staci dobre nastavena pristupova prava na stanicich a dobre nastavena bezpecnost v IE, s tim, ze si ji uzivatl nemuze menit..
- pokud se Vam vase reseni podari, mohl byste do root-u napsat o tom clanek
Nejsem sice autorem puvodniho prispevku, ale presto si dovolim reagovat.
- no pokud takovy server dela jenom tohle tak ano. ale pokud takovy server dela i router a dhcp a sdileni souboru, ktere zamestnanci uzivaji k praci, tak je to stejne jedno.
- no rozdil je tady hlavne v centralni sprave. Verim, ze i na w2k jde vzdalene nainstalovat nejaky program, ktery tam zrovna je potreba, ale instalovat nekam treba cad, jenom proto, ze se tam zrovna prihlasil technik, ktery potreboval neco nutne dodelat (nebo mu treba selhal hw) je dost zbytecna zalezitost.
- chcete rict ze je stejne snadna jako vzit /home a nejak ho vypalit/zapsat na pasku?
- tady nemohu nez souhlasit
- nejsem si jist, jak moc jsou takovva makra pro ten dokument dulezita.
- prvni poznamce moc nerozumim (na domenovem serveru bezi sprava uctu,pro mensi nasazeni na nem obvykle je i sdileni souboru, muze byt i DHCP, Exchange, router nejlepe jiny pocitac)
- myslite automatickou instalaci? Ano lze udelat i automatickou instalaci - pokud vsak ten technik ten CAD nebude na tom pocitaci potrebovat, tak neni problem tu instalaci nedelat (nastavit treba v jeho profilu, anebo v nastavenich Active Directory na serveru, anebo v politice zabezpeceni na lokalni stanici). Jakou spravu mate na mysli? Co se tyce centralni spravy tak je reseni win2ksrvAD+win2kpro co do centralni spravy dal nez jakekoliv reseni postavene na linuxu - zvlast kdyz jde jen o linuxovy server. Centralni sprava je napr. i sprava licenci (tam kde se pouziva profi soft pro vice uzivatelu je to obvykla vec) - na to myslim zastanci Samby zapominaji...
- myslim, ze zalohovani je minimalne stejne jednoduche - mohu zalohovat server, stanice (pokud jsou na win2k), mohu zalohovat na libovolne medium, mohu zalohovani naplanovat v libovolnou dobu, s libovolnou strategii, to vse mohu naprosto jednoduse naklikat anebo to udelat pomoci radkovych prikazu anebo kdyz chci tak pomoci skriptu, klidne i vzdalene.. (a mohu dat prava pro zalohovani souboru jine osobe-aniz by tato mela prava cist/menit zalohovane sobory-toto by se pod Linuxem muselo resit nejakymi berlickami...) , misto /home je ve Win2k \Ducuments and Settings...
- nekdy jsou principialne dulezita - formular pro GACR je ve formatu XLS s makry - tato makra ridi cele vyplnovani a vytvareji vysledek - hotovou zadost na podani grantu, takze v tomto pripade to bez makra nejde...
Dufam ze nechcete povedat, z standardny backup ktory je sucastou W2k je pouzitelna aplikacia. To ste ma vazne pobavil.....
Seriozny zalohovaci soft, ktory mi umozni zalohovat server s MS Exchange za jazdy stoji cca 2000USD.
Nas server s Qmail, mgetty+senfax, apache, samba, php, MySQL, ........... zálohujeme pomocou serie free perl skriptov, cronu a dumpu.
Uz ste niekedy obnovoval W2k server zo zalohy na paske??
Co je na NTBACKUPu spatneho? S trochou cteni manualu + vyuziti dalsich utilit, ktere jsou soucasti OS (napr rsm.exe) umi v podstate vse, co treba arcserve (pokud clovek nema nejake specialni pozadavky)... ve firme mam 2 Win2K servery, 5 linuxovych... a ty W2k zalohuju jedine NTbackupem, a to tak, ze 1x tydne dojdu vymenit pasky, jinak se vse udela samo...
Odzkousena je i recovery, jak ruznych souboru (to co si useri nechtene mazli z home), tak i ActiveDirectory... oboji OK...
Backup linuxu v podstate neresim, zalohuju dulezite configy, na nainstalovani veci jako squid, dohled atd vic ani nepotrebuju... instalace OS sama o sobe je otazkou chvile. Data na linuxech zatim nejsou...
V cem je tedy problem? Proc kupovat neco, co mi da i system sam? :-) RTFM :))
1) Rozdil v tom, jestli vam vypadne aplikacni server, nebo souborovy server, nebo treba router neni prilis velky, protoze to znamena totalni selhani site.
2) Rozdil mezi ,,centralni spravou`` (to mi pripomina, ze na tv nova jsem nedavno videl ,,okresni zemedelska zprava`` :) z pohledu group policy a ,,centralni spravou`` u tenkych klientu je dost propastny -- v prvnim pripade centralne spravujete vice pocitacu, zatimco v tom druhem vlastne jenom jeden. (Uznavam, ze muj predchozi argument byl trochu ujety. Myslel jsem to tak, ze kdyz pouzivate tenke klienty, tak se uzivatel muze prihlasit odkudkoliv a ma k dispozici totez prostredi, takze kdyz potrebuje technik nutne dodelat nejakou praci v CADu, a nemuze to provest na svem pocitaci (treba kvuli hw chybe), tak to muze udelat na pocitaci nejblizsi sekretarky, aniz by na tom pocitaci musel cokoliv instalovat, staci mu jenom zmenit v prihlasovacim dialogu kam se ma prihlasit). Ale myslim, ze uz jsme dost offtopic, blizsi informace na toho tema je mozne nalezt v ,,disputaci linux x windows`` (za linux hovori Yenya, za microsoft nevimkdo ;), a to tady: http://server1.streaming.cesnet.cz:8080/rams/winxlin.ram .
3) K zalohovani nemam moc co rict, na windows jsem to nezkousel, ale jenom si dovolim oponovat tomu o tech berlickach. Myslim, ze moznost zalohovat data, aniz by je osoba zodpovedna za zalohovanim mohla cist je uzitacna funkce (myslim, ze tohle by slo obejit stejne jako je to u cdrecordu, tj. nastavit zalohovacimu programu suid na roota a upravit ho tak, aby pokud ho spusti nekdo ze skupiny ktera ho vlastni umoznoval plny pristup k systemu, zalezi na tom, cemu rikate berlicka), ale v praxi mi nepripada prilis uzitecna. Kdyz uz mam k dispozici ucet, pro nejz neplati zadna omezeni, tak proc ho nevyuzit :). Ale to je asi otazka osobnich preferenci. (BTW: Brzo by se tady mel objevit clanek o zalohovani)
4) V tom pripade je asi jedina moznost donutit tvurce toho dokumentu, aby ho prepracoval. A nebo si samozrejme koupit windows a office.
1) aplikacni server, domenovy server, souborovy server i router muze u win2k bezet na vice serverech paralelne (u aplikacniho, domenoveho a souboroveho typicky na dvou - ostatne to uz bylo u winNT)- kdyz vypadne jeden server, tak to uzivatele ani nepoznaji (mozna se jen trochu snizi rychlost).
2) nevim o co presne jde. Jestli mate na mysli tenke klienty pro aplikacni server - tak to jde prece ve win2k uz davno! Mate-li na mysli, ze z jedne prac. stanice mohu spoustet aplikace na druhe stanici (ale kdyz je na ni nejaka HW chyba tak se mi to asi tezko podari) tak to tedy ve win2k nejde.
3) urcity smysl delgace prav ma. Navic to, ze root muze vsechno, je z hlediska bezpecnosti omezujici. ...
Jak se resi v Linuxu/Unixu zalohovani, kdyz uzivatel zakaze pristup (i cteni) ke svym souborum root-ovi?
4) ano, je to tak, ale sance, ze lze k necemu prinutit GACR je miziva...
1) ne, tady jsme si nejak neporozumeli. Mlivil jsem o tom, ze kdyz vypadne souborovy server a kdyz vypadne treba dhcp server, tak je to uplne jedno, protoze vetsina site stejne prestane fungovat.
2) Myslel jsem tim to, ze nejakem naprosto nabouchanem serveru spustite X display manager a na klientu spustite X -query server, tak se klient prihlasi na server a vsechny jeho aplikace bezi na nem, coz by u dobre dimensovaneho stroje teoreticky znamenat jeste zrychleni. A myslim ze nema cenu se hadat ktery system umel drive napriklad to, ze aplikaci spustite na jednom stroji, pobezi na druhem stroji a vysledky se budou zobrazovat na tretim.
3) Uzivatel nemuze zakazat pristup rootovi, protoze pro roota se zadna omezeni neberou v uvahu. Nicmene rozdil je v tom, ze na windows muze mit kazda osoba ktera je potrebuje administratorska prava ke svemu uctu. U unixu ma zase kazdy vlastni ucet s normalnimi pravy a kdyz mu chcete venovat prava roota, tak mu bud reknete heslo, nebo ho priradite do skupiny, ktera ma pravo delat su na roota bez hesla.
1. ano, pokud nejsou takove servery zalohovany, tak to znamena nefunkcnost (aspon z hlediska uzivatele) site. Bez rozdilu, o jakou platformu jde. To je jasne.
2. Presne (samozrejme s jinymi prikazy) to co popisujete jde i na Win2ksrv+libovolne Win jako klient. Nema se cenu o tomto dohadovat, vime prece, ze Unixove systemy tyto veci maji na dobre urovni, obecne lepsi nez Win.
3. To co popisujete je z hlediska bezpecnosti nedostatek. Co kdyz ma nejaka organizace informace, ke kterym nechce umoznit pristup sitovemu administratorovi? Jde sice sifrovat, ale je to tak trochu pres ruku, a navic otazka, jestli takovy administrator, jelikoz muze v siti delat vsechno, se nedostane i k obsahu takto sifrovanych souboru...
- Jen k tomu omezeni roota. Administrator firemni site MUSI BYT vzdy DUVERYHODNY. Jinak to nejde. Pokud je uzivatel paranoidni (a ja se obcas mezi takove pocitam) ma spoustu moznosti jak zaridit, aby se data nedostala do ruky vubec nikomu. Napr. tak, ze data neulozi na server a zalohuje si je treba na CDRW sam bez ucasti administratora, k tomu pouziva nejake sifrovani s rozumne dlouhym klicem (je jich docela dost na vyber) a medium s vysledkem zamkne do trezoru. K tomu samozrejme musi dbat na to, aby takova data nezustala v nejakem tempu, nebo cache pameti, pripadne pouziva bezpecne mazani dat z HDD (mnohonasobnym prepsanim nahodnymi daty).
Myslim, ze to uz je ponekud daleko od "bezne kancelarske prace", tj. psani a tisk dokumentu sekretarkou, fakturace, vytvareni nabidek zakaznikum a jinych cinnosti. Ostatne vysledky takove "bezne kancelarske prace" jsou casto stejne dobre pristupne v papirove podobe. V zadnem pripade neresim zabezpeceni vojenske laboratore.
<i>Presne (samozrejme s jinymi prikazy) to co popisujete jde i na Win2ksrv+libovolne Win jako klient. Nema se cenu o tomto dohadovat, vime prece, ze Unixove systemy tyto veci maji na dobre urovni, obecne lepsi nez Win.</i>
Presne na Linuxu to co popisuje jde i na Linux + PC BIOSem jako klient :-)) Kolik stoji BIOS?
opravdu existuje BIOS pro libovolnou (resp. novejsi) zakladni desku ktery umi pracovat jako X-client?? - to je zajimave, o to jsem jeste neslysel.. vzhledem k tomu, ze ten BIOS musi zvladat chod desky, pracovat ze sitovou kartou, zpracovavat TCP/IP komunikaci, fungovat jako DHCP klient, zpracovat komunikaci s lokalnimi vstupnimi periferiemi (mys, klavesnice) a umet ridit grafickou kartu v dostatecnem rozliseni, tak je to dost obdivuhodny vykon... zkousel jsem o tomto neco najit v googlu, ale nepodarilo se - mate nejaky odkaz?
BIOS Vam provede sitovy boot, tzn. ze pres TFTP se ze serveru natahne jadro, ktere si pres NFS pripoji svazek s instalaci LTSP, ta automaticky nadetekuje grafiku, zvuk aj., nastartuje X-Window server a da pozadavek na server, objevi se Vam XDM/GDM/KDM login, spustite si GNOME/KDE/... session a valcite. Skutecne je potreba ciste zelezo, boot lze provadet jak primo z BIOSu, tak pomoci diskety se zavadecem pro prislusnou sitovku. Je to elegance sama o sobe, skutecne nadhera. Odkaz je www.ltsp.org.
Preji prijemne terminalovani :-)
Muze Windows korektne zprostredkovavat sluzby terminaloveho klienta na read-only svazku pripojenem sitove. Pokud ano, je to vicemene totez, pokud ne, je to naprd, nebudu quli kazdemu klientovi drzet zvlastni instalaci. Co se tyce toho, co jsem myslel, myslel jsem, ze mi staci hole zelezo a ne zelezo s instalaci Windows. O tom, ze by BIOS zprostredkovaval sluzby X-Window serveru jsem nemluvil.
-> Maa01: O X serveru jsem taky uvazoval, ale ....
1/ Server je vlastne nejslabsim pocitacem ve firme (Celeron 600MHz, 64MB RAM ...), takze by to obnaselo vlastne zbytecnou investici do HW.
2/ Musel bych na kazdy pocitac instalovat X clienta (treba Cygwin), ktery by fungoval do te doby, nez bude mozne Windows zcela opustit. Navic Cygwin ma problemy s cestinou, jinak se mi docela libi.
3/ Mnohem vic se mi libila moznost bootovani, kdy na serveru jsou jen data (podobne jako v pripade X serveru) takze je lze centralne administrovat, ale vypocetni naroky na beh programu se rozdeli mezi jednotlive klienty a server tak bude zatizen (spis pretizen) jen kratkodobe behem bootovani.
Centralni spravu si predstavuju tak, ze na serveru mam ulozenou instalaci Linuxu, ktera se bootuje na lokalnich stanicich. Jakakoliv zmena provedena v teto instalaci na serveru se projevi u vsech uzivatelu nejpozdeji po prvnim rebootu. Uzivatele maji sva jmena a hesla pod nimiz se hlasi. Takze odhlasim-li se na pocitaci sekretarky a prihlasim pod vlastnim uzivatelskym jmenem, budu mit k dispozici svoje nastaveni grafickeho prostredi, svuj home adresar, svoje soukroma data (ve skutecnosti ulozena na serveru a sdilena pres NFS) atd... NENI TREBA COKOLI INSTALOVAT, kvuli tomu, abych mohl docasne pouzivat cizi pocitac.
ad 4/ Pokud nejaka firma posle formular, kvuli kteremu musim utratit 12000 korun, tak
-1 si ho muze strcit nekam
-2 muze doufat, ze budu ochoten se zvednou ze zidle a prejit k jinemu (jedinemu) pocitaci s Windows+Office, kde takovy dokument otevru.
-3 ho muze prepracovat a poslat v jinem formatu, treba tak, abych ho mohl vyplnit tuzkou, pokud nejsou schopni vymyslet nic lepsiho
V zadnem pripade nejsem ochoten tolerovat hruby a neomaleny natlak jinych firem. Ostatne svym zakaznikum posilam nabidky v PDF nebo HTML, pokud neprectou (o cemz pochybuji) muzeme se vzdy domluvit na necem jinem. Kdybych kazdemu posilal dokumenty v proprietarnim formatu Text602, tak mne taky poslou do haje a budou pozadovat neco cemu rozumi jejich software (NE DOC, ALE NECO CO PRECTOU !).
ad 4 - 1 To kazdopadne muze
ad 4 - 2 O grant zadate vy, takze je ve vasem zajmu prejit k jinemu pocitaci. Pokud nechcete, je to vase vec, ale nedostanete nic. Oni v nic doufat nemusi. Resp. muzou doufat, ze to neudelate, protoze jim zbyde vic penez a budou si moct zvednout platy. :-)
ad 4 - 3 IMHO nejaky formular na vyplneni tuzkou urcite existuje.
Uvedomte si, ze pravidla hry urcuji oni a kdyz je nechceete akceptovat, je to vase vec...
Myslim, ze je uplne jedno, jestli sluzby bezi na jedinem pocitaci, nebo na vice.
1/ v male firme by se mohlo stat, ze pocet serveru > nez pocet uzivatelu, to nedava smysl
2/ riziko selhani vice pocitacu (z HW hlediska) je vyssi, nez riziko selhani jedineho, resp. nejsou li sluzby duplikovane
3/ z hlediska bezpecnosti je vhodne, aby firewall bezel na oddelenem pocitaci, coz je asi jediny duvod pro vice serveru v male firme
4/ pokud selze nektera z konkretnich sluzeb, je to z hlediska uzivatelu uplne jedno, stejne nemohou pracovat
napr.:
- pri vypadku routeru neprichazi posta, nelze brouzdat po internetu
- pri vypadku nameserveru neprichazi posta a nelze brouzdat po internetu, protoze se neresolvuji jmena, maloktery uzivatel si pamatuje napr. IP adresu Googlu
- pri vypadku DHCP se neprideluji IP adresy, lokalni stanice nekomunikuji
- pri vypadku samby nemohou uzivatele pracovat s dokumenty na serveru a tisknout
Takze muzu vytridit sluzby zivotne dulezite a ty ostatni. Predpokladam-li oddeleny hlavni server od firewallu, rozdeli se mi zivotne dulezite sluzby na dva pocitace a zdvojnasobi se mi tim pravdepodobnost HW zavady jednoho z nich. V pripade selhani vlivem utocnika je vhodnejsi mit dva servery. Takze tady se budu rozhodovat jen podle moznosti sehnat dalsi pocitac.
BTW: Naposledy jsem hlavni server restartoval asi pred 70ti dny, potreboval jsem na chvili pripojit druhy HDD:-)
BTW2: Riziko HW zavady je u Linuxu i Windows stejne, takze ho nema smysl uvazovat pri vyberu OS, ale pouze pri vyberu HW. I kdyz jsem zazil situace, ze Linux fungoval i na vadnem HW (grafika, RAM a HDD), kdezto Windows nikoliv.
- bootovani se nebojim, mam to vyzkousene v praxi a pracuje vcelku spolehlive
- pokud nejde server nejede cela firma, nejela by tak jako tak, protoze na serveru jsou veskera data
- nejsem ochoten se zabyvat zalohovanim pomoci jakehokoliv softwaru pro Windows, protoze jim/i tomu softwaru neverim
- penize jsou dulezite, firma a ani ja nechceme investovat vic nez je nezbytne nutne
- kdyz nekdo posle dokument, ktery je v OpenOffice necitelny, uzivatel proste posle zpatky zadost o zaslani dokumentu citelneho, vzdy se totiz muze najit nejaky trouba, ktery posle dokument v necem co neprectou druzi a nemusi to byt zrovna z MS Office
- MS Exchange jsem vyloucil, musi se koupit cimz jeho pouziti pada, nehlede na to, ze nebezi na Linuxu
- O bezpecnosti Windows mi neco povidejte. Krom toho, ze je sam umim hacknout, ze jsem si docela dobre prostudoval nektere bezpecnostni diry, vim taky o jedne skvele vlastnosti Windows XP, ktera ve svem dusledku zpusobi totalni orezani prav administratora vcetne moznosti sva prava zmenit. Po urcite akci se totiz vsichni uzivatele Windows XP mohou stat asi tak opravneni jako na Linuxu nobody . Kamaradovi zabralo 3 dny !!! editace vsemoznych souboru a registru nez to uvedl do pouzitelneho stavu. Diky, nechci.
Nedávno jsem přesedlal z MS OFFICE na Open Office. OO je sice trochu pomalejší, ale zato daleko přehlednější a jeho funkce mi plně vyhovují. Oproti WORDU se zde mnohem lépe pracuje s rovnicemi! S importem DOCů také žáden problém namám. Na OO mi ale vadí jistá věc: OO není MDI aplikace, každý otevřený dokument se chová jako samostatná aplikace. Ale když pomyslím na tu cenu... :-)
I sekretarka si zvykne, ostatne zkuste si MDK 9.0 a tam automount funguje skutecne obstojne, takze to jde i bez rucniho mountovani.
Na druhou stranu si predstavte X server na nemz pracuje vice uzivatelu. Jak by se Vam libilo, kdyby Vam kolega behem cteni z CD otevrel CDROM mechaniku ? Tomu totiz moutovani brani, dokud uzivatel, ktery medium pripojil, neprestane pracovat a medium neodpoji, nemohou s tim ostatni uzivatele delat vubec nic. A to je spravne.
Vyjimkou je pouze FDD, disketu muzete vytahnout kdykoliv, takze tam se to resi zrusenim vyrovnavaci pameti a okamzitym zapisem na disketu. Neni to sice tak rychle a pohodlne pro uzivatele, ale je to funkcni (v porovnani s Woknama je to totez jako ve Woknech).
-no, automount je pro bezneho uzivatele nutnost - na stanicich neni duvod byt buzerovan nutnosti mountovani a odmountovani..
- kdyz tak znate Windows 2000/XP, ze je umite i hacknout, tak urcite vite, ze i v techto systemech jde v bezpecnostni politice zamknout mechaniku CD-ROM...
už přes týden používám ve w2k oo. a dá se to používat jen s velkýma obtížema: je to hrozně pomalý, je to nekompatibilní s wordem (dokumenty z wordu jsou většinou ok (až na nádhery z českýho telecomu...), problém je spíš v opačným směru - formátování bývá po otevření ve wordu úplně blbě - tohle nemůžu zákazníkovi poslat... v český verzi mi nějak nefunguje anglickej spell checker (vím, asi jde někde stáhnout slovník, ale proč to proboha není v instalaci???), o kontrole gramatiky si můžu nechat jen zdát... "excel" je o něco lepší, ale věc, která mě vytáčí, je zobrazování buněk, ve kterých je dlouhý text, více než jedna řádka - pokud je soubor read-only, tak jediná metoda jak to zobrazit je ctrl-c buňky do notepadu... pokud to není read-only, tak na to nestačí najet jako v excelu, ale musí se to začít editovat - úchylárna... a to nemkluvím o tom, že jinak se v dané buňce zobrazuje (asi) prostřední řádek - očekával bych první... jinak je "excel" celkem fajn, má i některý vychytávky, co pravej excel nemá... "power point" je hrůza...
celá open office taky nepěkně vypadá, ms office vypadá rozhodně líp... jde i o takový drobnosti, jako dialogy s ano, ne, storno...
možná za pár let to bude použitelný, teď se podle mě vyplatí vypláznout 10kkc... clověk má pohodu... (a access jako bonus...)
Zdravim,
vidim teda peknou diskuse.Je aspon videt, ze hodne lidi se zabyva touto problematikou.
Ja taky trochu priliju oleje do ohne.Cela firma bezela pod DOS nebo WINDOWS.To co bezelo pod dosem, tak jsme prevedli na linux.
Ted se zabyvame problematikou prechodu z WIN9X na linux.Aby byl prechod co jak nejmine bezbolestny, tak na WIN9X nainstalujeme mozillu + openoffice.
Po nejakem case(navyku uzivatelu na nove prostredi) vse prenesem na linux->tim padem prechod je skoro bezbolestny.
Pro zastance Windowsu mam tuto otazku:"Mam uzivatele,kteri pracuji na Windows98.Microsoftem nabizeny novy upgrade na WindowsXP myslite,ze tito uzivatel se taky nebudou muset preskolit na novy software??Myslite, ze budou vse umet.Muj nazor je,ze budou stejne tapat, jako kdyby jste jim dal treba do rukou linux"
PŘESNĚ tenhle problém řeším na inspekci! Dostali notebooky s WinXP a neví co a jak (předtím měli - vlastně ještě mají - Win95 a Win98) - to už rovnou můžou zasednout k Linuxu a učit se "co a jak" třeba v KDE.
Jo, WinXP se dají nastavit tak, aby vypadaly skoro jako třeba Win98, ale problém je v tom SKORO ("já nevím, možná je to tohle, ale tam to bylo trochu jinačí...").
Môžem potvrdiť. Osobne som prešiel s WIN98 na XP a mal som dosť problémy pokiaľ som sa v systéme zorientoval. V tej dobe som skúšal aj Mandrake 8.2 a pri pokusoch o jeho prevádzkovanie som mal podstatne menšie problémy ako s XP.
Len tak naokraj ešte jeden príklad. Na jednej základnej škole kde pomáham s informatikou som na jedno staršie PC na ktorom nebol legálny systém som nainštaloval Mandrake + Mozilu. Beží už tretí mesiac a nikdo si nevšimol, že na tomto PC nie je Windows.
hodlam v nejbizsi dobe realizovat na firemnim serveru Visual Basic Batch convertor WORD to PDF, nekde sem to stahl na netu, doufam, ze to pojede. cilem je aby to vsechny sdileny doc. soubory prevedlo na pdfka myslim, ze cesta pryc do *.doc povede pres PDF format. jinak mam v perlu nachystany scripty, ktery generuji z PDF PNG a znich postavi HTML, ktery ukazuje nahledy na vsechny dokumenty s moznosti zoomu. pouzivam to zatim u vykresu v autocadu, ktery mam vsechny v PDFku a mam jich tolik, ze se v tom neorientuju. pokud to nekoho zajima : turzin@seznam.cz
zdar turzine :)
jak budes ty pdf editovat (pokud je to treba)? jinak na vykresy pouzivam VariCAD View - je zadarmo a pokud by bylo treba editovat 12000,- za plnou verzi neni tak moc (umi fakt dost).
no, abych taky prispel do diskuze ;) v praci jsem dostal PEECEE s w2k, ktery sly do kytek. Ted je tam Debian 3 a nikdo nic nepoznal. Dosoviny chodi a je docela fajn spustit si z FoxPro XDVI nebo tak neco ;) Volba operacniho systemu je otazkou domluvy a zvyku.
ladis
Již jsem si sám mnohokrát odzkoušel, že zaměstnancovi je jedno s jakým OS pracuje. Takže je tu otázka proč vrcholový řídící pracovníci stále preferují Win oproti Lin. Hlavním důvodem je, že to přece používají všude: na úřadech, ve školách, na poště nebo drobní podnikatelé. Proč mají úřady za povinost používat Win? Proč se na základní a střední škole nedozvíte, že existuje i něco jiného než Win? Proč podnikateli nabídne prodejce počítačů jen PC s Win?
Odpověď je jasná: žádná reklama, žádná školení, žádná podpora (prodeje), žádná odměna za prodané PC s Linuxem, žádná help line. V našem malém městě (9000 obyvatel) jsou asi max 3 lidi, kteří ví jak to nainstalovat(pouze RH).
Bez řízení a investicí do propagace se dá jen těžko něco prosadit - je to prostě business!
Je taky nutné, aby i ti co rozhodují o investicích do SW si uvědomili, že jsou to vyhozené peníze, které se dají investovat do rozvoje firmy.
Nechci dělat reklamu, jedinou firmou, která se alespoň snaží je Mironet.
A snad ještě jednu poznámku Linux má k dispozici velké množství SW, ale je to tak nepřehledné, že ani prodejci například GIS, CAD atd. neví že to exisuje.
Konecne, konecne... ten spravny nahled na vec.
Opravdu, sledoval jsem napr. haloo, ktere bylo okolo vydani starsiho Blenderu pod GPL, a ze konecne existuje nejake 3D studio pro Linux a jeste dokonce neni ani komercni a dokonce by melo byt i docela dobre. No pani vzdyt free 3D studii existuje pro Linux cela spousta napr. takovej Ayam (http://www.ayam3d.org), Artofillusion (http://www.artofillusion.org), Wandermagic (http://www.wandermagic.org) a mnoho dalsich je na http://sourceforge.net.
Co se tyce ostatniho softwaru je ho taky pomerne spousta jen se musi umet hledat.
P.S: Nechcete se pripojit k novemu projektu Thunder1, ktery se bude zabyvat prave shromazdovanim, testovanim a pripadne vyvojem noveho SW pro Linux, ale nejen tim napriklad take analyzami programatorskymi a ekononomickymi, propagaci Linuxu, ale i moralnimi aspekty sveta nejen IT, cilem tohoto projektu je byt silnym informacnim projektem, ktery by mel byt natolik silny i ve spolecnosti, ze bude schopen davat na vedomi i verejnosti dulezite informace ze sveta IT a to odborne, nezavisle a z pohledu vetsiho mnozstvi lidi.
Potrebujeme od programatoru, pres analytiky az po grafiky a dalsi.
Muzete psat na moji prozatimni adresu.
Pokud bude vláda a státní instituce tvrdě prosazovat Win, budou lidé nuceni si stále kupovat Win OS a Win produkty. Ti co na ně nemají je budou kopírovat. Tak jak to zde již někdo napsal, neznam nikoho kod ma legalně koupené Win ale taky neznám nikoho (v našem městě) kdo má něco jiného než Win.
Jestli bude mít cenu si Win kopírovat tak na našem trhu nebude místo pro jiný OS (je to dáno propagací ve školství, a v takových organizacích jako je pošta, ředitelství silnic a dálnic atd. ).
Až kopírování zkončí a Win si opravdu koupí jen ten kdo je chce vznikne normální konkurenční prostředí.
v podstate mate pravdu. Paradoxem je to, ze nelegalni pouzivani komerniho SW (a hlavne MS) poskozuje free a opensource software - myslim, ze MS neni tak blby a je si toho vedom - tato situace mu hraje do karet a umoznuje mu vytvaret zcela homogenni monopolni prostredi - kdyby neslo kopirovat Windows a Office, byla by situace asi ponekud jina...
Obávám se, že diskuse ke článku se opět zvrhává v propagační agitku zapřísáhlých linuxáků (nic proti Linuxu nemám, ani nejsem propagátorem MS).
Žádná firma (organizace, škola, ...) přece neexistuje ve vzduchoprázdnu, jen tak sama se sebou, ale naopak, potřebuje komunikovat se "zbytkem světa". A tady je ten největší problém:
Interně můžu mít své normy a preference, ale rozhodně nemohu odmítnout komunikovat s (třeba i jen potenciálním) zákazníkem jenom proto, že neposlal dokumenty v mém oblíbeném formátu, případně jej nutit nainstalovat si něco podle mého doporučení! Vždyť je takovýchto zákazníků 95%!!! Z tohoto pohledu dnes, bohužel, opravdu NEEXISTUJE plnohodnotná alternativa k MS produktům, možná v budoucnu XML nebo OO hypotetické verze 2005.
Tohle je ale poradne rozporuplne, Milosi:
"..ale rozhodně nemohu odmítnout komunikovat s (třeba i jen potenciálním) zákazníkem jenom proto, že neposlal dokumenty v mém oblíbeném formátu, případně jej nutit nainstalovat si něco podle mého doporučení.."
a vzapeti
"Z tohoto pohledu dnes, bohužel, opravdu NEEXISTUJE plnohodnotná alternativa k MS produktům"
Potencionalniho zakaznika s MS nemuzete "nutit nainstalovat" neco podle sveho doporuceni, neMS zakaznik se vsak MUSI prizpusobit .doc?
Kdo podle Vaseho nazoru skutecne efektivne brani standartizaci a dodrzovani obecnejsich a otevrenejsich, nez firemnich norem? Kdo monopolne vnucuje sve predstavy standardu? Kdo przni standardy jiz zavedene? Je to snad OSS?
Myslím, že se to nijak nevylučuje: já musím být schopen komunikovat prakticky s každým. Pokud 95% zákazníků používá produkty (a tím pádem i formáty) MS, musím to akceptovat a při výměně dat s nimi je musím používat také. Interně mohu používat cokoli, ale vně musím být kompatibilní pokud možno se všemi.
Pokud jsem napsal, že k produktům MS není (dnes) alternativa, myslel jsem to takto: pokud jsem nucen zpracovávat dokumenty v takovém formátu, žádný alternativní produkt mi dnes (bohužel) nezaručí dostatečnou kompatibilitu, tak, abych já správně viděl celý dokument a partner pak správně viděl i mnou modifikovaný dokument a mohl jej opět modifikovat; tak to prostě je.
Navíc já osobně nebo Vy si můžeme pohrát s konverzemi a zkusit použít alternativní produkt, to ale po NORMÁLNÍM uživateli nemůže nikdo chtít...
To není nic pro a nebo proti MS nebo OOS, to je čistě pragmatický přístup.
Jsem uživatelem OS Windows už léta, nadávám na ně na každém kroku, a proto jsem si chtěl vyzkoušet na radu mým přátel Unixovy OS. Naistaloval jsem si proto user frendly verzi Mandrake Linux (bohužel přesné označení vám neřeknu, byla to takova "demo verze" na seznámení se). Systém automaticky naběhl do KDE rozhrani, žádný přikazový řádek:)
Tak a teď všichni čekáte, že to dopadne dobře, čili jsem z demo verze přešel na plný Unix systém (ať už jakýkoliv). Není tomu tak. Ptáte se asi: proč ne? Víte, je zajímavé číst si srovnání, který program zobrazuje formáty souborů dobře a který ne, ale já jsem se tak daleko ve využití systému ani nedostal! Studuji vysokou školu, tudíž určitá inteligence by tu měla být (doufám), avšak při práci s Linuxem jsem se neustále chodil ptát, jak mám co nastavit, jaký příkaz je pro co, kde mám co najít, jak se přidělují práva atd. Nechtěl jsem jenom simulovat Winy, ale umět s Linuxem pracovat.
Výsledek? Dnes již Linux nemám, ani jako druhý systém, a používám Win XP SP1 s nimiž jsem spokojen (a nadávám na ně jen občas). A to proto, poněvadž jsem neměl čas a vůli (ta postupně odcházela) se naučit Linux ovládat, navíc jsem přátele neustále otravoval, že něco potřebuji a už mi to začínalo být blbé...
Tento článek píši kvůli tomu, abych vám dokázal, že vždy potřebujete někoho, kdo vás Unix naučí. Minimálně ho někdo musí naistalovat a nastavit Windowsoidní rozhraní. A nejsem si jist (po mých zkušenost), že existuje tolik lidí, kteří by byli schopni a ochotni dělat to pro každého (podnik i soukromou osobu) bez patřičného finančního ohodnocení.
Proto si myslím, že zavádění Unixu do kanceláří bude ještě muset počkat - naše (i moje) počítačová gramotnost totiž řádně kulhá a nejsou tu učitelé, kteří by ji (globálně) zlepšili.
No jo, jenže to je _právě to_, k čemu běžného uživatele nelze příliš nutit. Respektive skoro vůbec - jeho intelektuální a jiná kapacita by se měla věnovat jiným záležitostem, OS je pouze nástrojem pro jeho práci (a to z _jeho_ hlediska druhořadým, prvotní jsou aplikace).
Blbý, co? Osobně doufám, že postupným vývojem skutečně dospějeme k situaci, že linuxový systém "pouze" někdo nakonfiguruje a připraví dle potřeby uživatele a ten pak ani nepozná, pod čím vlastně dělá, respektive mu to bude úplně jedno. (Nevím, jak jsme v současné době od tohoto stavu daleko.)