Vlákno názorů k článku Linux v kanceláři - Pro a proti od Pavel Cejka - Zajimavy clanek a jeste zajimavejsi diskuze. S obema...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 11. 2002 14:21

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    Zajimavy clanek a jeste zajimavejsi diskuze. S obema systemy mam docela dlouholetou zkusenost a momentalne se prave chystam do takove akce slapnout. (obrazne receno uz jsem natah nohu :-)

    Prvni faze prechodu by mela vypadat zhruba nasledovne:

    Na stanicich zustanou W2k, v zadnem pripade Xp nebo Me, oboji stoji za .... Na nich Mozilla a OpenOffice a Gimp (ten se pouziva jako jediny graf. program uz vice nez rok) v nejnovejsich verzich. Neni to sice tak levne reseni jako uplny prechod, ale licence na W2k jsou uz koupene a nainstalovane, uzivatele jsou zvykli, tak proc je nepouzit. Krom toho se pouziva v cele firme jeden specielni program, ktery pod Wine prevest nelze.

    Server s Linuxem funguje jako postovni a souborovy server. Posta bude fungovat pres IMAP, server sdili soubory a tiskarnu pres Sambu, funguje lokalni FTP pro soubory, ktere se maji zalohovat, ale nema je videt nikdo jiny nez majitel, funguje mala informacni stranka pro uzivatele atd...

    Takze v okamziku, kdy se najde alternativa k tomu specielnimu programu (jsem si jisty, ze momentalne neni) a az se zaroven najde mene hekticke obdobi, neni nic jednodussiho, nez vymenit operacni system a ponechat zavedene programy.

    Kdyz se k tomu jeste prida bootovani Linuxu ze serveru a ne z lokalnich HDD, takze si uzivatele nebudou sdilet vypocetni vykon serveru a zaroven budou moc pracovat u libovolneho pocitace, kde zrovna bude volna zidle a zaroven se zjednodusi sprava site z pohledu administratora. Bude to skutecne fajn.

    Pripominam, jedna se o beznou kancelarskou praci, ale podobne reseni je pouzitelne v docela hodne pripadech.

    Celkova uspora v tomto pripade je pocet_uzivatelu*cena_MS_Office + bezpecnejsi brouzdani po internetu v Mozzille + jednodussi zalohovani dat + bezproblemova prace s emaily bez moznosti automatickeho sireni viru bez ucasti uzivatele

  • 9. 11. 2002 19:07

    Ivan (neregistrovaný)

    - bootovani ze serveru muze byt dost osidne - padne server (vnejsi utok, chyba HW apd) a nejede cela firma...
    - pokud se pouzivaji na stanicich WinNT (2000,XP) a uzivatele se prihlasuji na domenovy server (Win NT 4 srv a vys) tak prece mohou pracovat na libovolnem pocitaci, ne?
    - zalohovani ve vyse uvedem pripadu (resp u Win2ksrv a vyse) je velmi trivialni a rovnez se spravou nejsou problemy.
    - ovsem stoji to dost penez.
    - problem az vam nekdo posle dokument z MS Office ktery neprectete, nebo jeste hur dokument s makry (napr. tak se rozesilaji prihlasky do grantove agentry GACR - Excel s makry)
    - automaticke sireni emailu lze zabranit i na platforme Win - bud antivirovy program bezici v MS Exchange, MS Office SP2 a vyssi (automaticka filtrace "nebezpecnych" priloh), pripadne alternativni emailovy klient, nebo staci dobre nastavena pristupova prava na stanicich a dobre nastavena bezpecnost v IE, s tim, ze si ji uzivatl nemuze menit..

    - pokud se Vam vase reseni podari, mohl byste do root-u napsat o tom clanek

  • 9. 11. 2002 19:33

    Maa01 (neregistrovaný)

    Nejsem sice autorem puvodniho prispevku, ale presto si dovolim reagovat.
    - no pokud takovy server dela jenom tohle tak ano. ale pokud takovy server dela i router a dhcp a sdileni souboru, ktere zamestnanci uzivaji k praci, tak je to stejne jedno.
    - no rozdil je tady hlavne v centralni sprave. Verim, ze i na w2k jde vzdalene nainstalovat nejaky program, ktery tam zrovna je potreba, ale instalovat nekam treba cad, jenom proto, ze se tam zrovna prihlasil technik, ktery potreboval neco nutne dodelat (nebo mu treba selhal hw) je dost zbytecna zalezitost.
    - chcete rict ze je stejne snadna jako vzit /home a nejak ho vypalit/zapsat na pasku?
    - tady nemohu nez souhlasit
    - nejsem si jist, jak moc jsou takovva makra pro ten dokument dulezita.

  • 9. 11. 2002 23:23

    Ivan (neregistrovaný)

    - prvni poznamce moc nerozumim (na domenovem serveru bezi sprava uctu,pro mensi nasazeni na nem obvykle je i sdileni souboru, muze byt i DHCP, Exchange, router nejlepe jiny pocitac)
    - myslite automatickou instalaci? Ano lze udelat i automatickou instalaci - pokud vsak ten technik ten CAD nebude na tom pocitaci potrebovat, tak neni problem tu instalaci nedelat (nastavit treba v jeho profilu, anebo v nastavenich Active Directory na serveru, anebo v politice zabezpeceni na lokalni stanici). Jakou spravu mate na mysli? Co se tyce centralni spravy tak je reseni win2ksrvAD+win2kpro co do centralni spravy dal nez jakekoliv reseni postavene na linuxu - zvlast kdyz jde jen o linuxovy server. Centralni sprava je napr. i sprava licenci (tam kde se pouziva profi soft pro vice uzivatelu je to obvykla vec) - na to myslim zastanci Samby zapominaji...
    - myslim, ze zalohovani je minimalne stejne jednoduche - mohu zalohovat server, stanice (pokud jsou na win2k), mohu zalohovat na libovolne medium, mohu zalohovani naplanovat v libovolnou dobu, s libovolnou strategii, to vse mohu naprosto jednoduse naklikat anebo to udelat pomoci radkovych prikazu anebo kdyz chci tak pomoci skriptu, klidne i vzdalene.. (a mohu dat prava pro zalohovani souboru jine osobe-aniz by tato mela prava cist/menit zalohovane sobory-toto by se pod Linuxem muselo resit nejakymi berlickami...) , misto /home je ve Win2k \Ducuments and Settings...
    - nekdy jsou principialne dulezita - formular pro GACR je ve formatu XLS s makry - tato makra ridi cele vyplnovani a vytvareji vysledek - hotovou zadost na podani grantu, takze v tomto pripade to bez makra nejde...

  • 10. 11. 2002 0:36

    TomBA (neregistrovaný)

    Dufam ze nechcete povedat, z standardny backup ktory je sucastou W2k je pouzitelna aplikacia. To ste ma vazne pobavil.....
    Seriozny zalohovaci soft, ktory mi umozni zalohovat server s MS Exchange za jazdy stoji cca 2000USD.
    Nas server s Qmail, mgetty+senfax, apache, samba, php, MySQL, ........... zálohujeme pomocou serie free perl skriptov, cronu a dumpu.
    Uz ste niekedy obnovoval W2k server zo zalohy na paske??

  • 10. 11. 2002 11:22

    Ivan (neregistrovaný)

    v cem konkretne je ntbackup ve win2k nepouzitelna aplikace?
    z pasky jde obnovit winNTsrv, nevim proc by to nemelo jit u win2k

  • 11. 11. 2002 22:29

    Danny (neregistrovaný)

    Co je na NTBACKUPu spatneho? S trochou cteni manualu + vyuziti dalsich utilit, ktere jsou soucasti OS (napr rsm.exe) umi v podstate vse, co treba arcserve (pokud clovek nema nejake specialni pozadavky)... ve firme mam 2 Win2K servery, 5 linuxovych... a ty W2k zalohuju jedine NTbackupem, a to tak, ze 1x tydne dojdu vymenit pasky, jinak se vse udela samo...

    Odzkousena je i recovery, jak ruznych souboru (to co si useri nechtene mazli z home), tak i ActiveDirectory... oboji OK...
    Backup linuxu v podstate neresim, zalohuju dulezite configy, na nainstalovani veci jako squid, dohled atd vic ani nepotrebuju... instalace OS sama o sobe je otazkou chvile. Data na linuxech zatim nejsou...

    V cem je tedy problem? Proc kupovat neco, co mi da i system sam? :-) RTFM :))

  • 10. 11. 2002 2:47

    Maa01 (neregistrovaný)

    1) Rozdil v tom, jestli vam vypadne aplikacni server, nebo souborovy server, nebo treba router neni prilis velky, protoze to znamena totalni selhani site.
    2) Rozdil mezi ,,centralni spravou`` (to mi pripomina, ze na tv nova jsem nedavno videl ,,okresni zemedelska zprava`` :) z pohledu group policy a ,,centralni spravou`` u tenkych klientu je dost propastny -- v prvnim pripade centralne spravujete vice pocitacu, zatimco v tom druhem vlastne jenom jeden. (Uznavam, ze muj predchozi argument byl trochu ujety. Myslel jsem to tak, ze kdyz pouzivate tenke klienty, tak se uzivatel muze prihlasit odkudkoliv a ma k dispozici totez prostredi, takze kdyz potrebuje technik nutne dodelat nejakou praci v CADu, a nemuze to provest na svem pocitaci (treba kvuli hw chybe), tak to muze udelat na pocitaci nejblizsi sekretarky, aniz by na tom pocitaci musel cokoliv instalovat, staci mu jenom zmenit v prihlasovacim dialogu kam se ma prihlasit). Ale myslim, ze uz jsme dost offtopic, blizsi informace na toho tema je mozne nalezt v ,,disputaci linux x windows`` (za linux hovori Yenya, za microsoft nevimkdo ;), a to tady: http://server1.streaming.cesnet.cz:8080/rams/winxlin.ram .
    3) K zalohovani nemam moc co rict, na windows jsem to nezkousel, ale jenom si dovolim oponovat tomu o tech berlickach. Myslim, ze moznost zalohovat data, aniz by je osoba zodpovedna za zalohovanim mohla cist je uzitacna funkce (myslim, ze tohle by slo obejit stejne jako je to u cdrecordu, tj. nastavit zalohovacimu programu suid na roota a upravit ho tak, aby pokud ho spusti nekdo ze skupiny ktera ho vlastni umoznoval plny pristup k systemu, zalezi na tom, cemu rikate berlicka), ale v praxi mi nepripada prilis uzitecna. Kdyz uz mam k dispozici ucet, pro nejz neplati zadna omezeni, tak proc ho nevyuzit :). Ale to je asi otazka osobnich preferenci. (BTW: Brzo by se tady mel objevit clanek o zalohovani)
    4) V tom pripade je asi jedina moznost donutit tvurce toho dokumentu, aby ho prepracoval. A nebo si samozrejme koupit windows a office.

  • 10. 11. 2002 11:37

    Ivan (neregistrovaný)

    1) aplikacni server, domenovy server, souborovy server i router muze u win2k bezet na vice serverech paralelne (u aplikacniho, domenoveho a souboroveho typicky na dvou - ostatne to uz bylo u winNT)- kdyz vypadne jeden server, tak to uzivatele ani nepoznaji (mozna se jen trochu snizi rychlost).
    2) nevim o co presne jde. Jestli mate na mysli tenke klienty pro aplikacni server - tak to jde prece ve win2k uz davno! Mate-li na mysli, ze z jedne prac. stanice mohu spoustet aplikace na druhe stanici (ale kdyz je na ni nejaka HW chyba tak se mi to asi tezko podari) tak to tedy ve win2k nejde.
    3) urcity smysl delgace prav ma. Navic to, ze root muze vsechno, je z hlediska bezpecnosti omezujici. ...
    Jak se resi v Linuxu/Unixu zalohovani, kdyz uzivatel zakaze pristup (i cteni) ke svym souborum root-ovi?
    4) ano, je to tak, ale sance, ze lze k necemu prinutit GACR je miziva...

  • 10. 11. 2002 13:12

    Maa01 (neregistrovaný)

    1) ne, tady jsme si nejak neporozumeli. Mlivil jsem o tom, ze kdyz vypadne souborovy server a kdyz vypadne treba dhcp server, tak je to uplne jedno, protoze vetsina site stejne prestane fungovat.
    2) Myslel jsem tim to, ze nejakem naprosto nabouchanem serveru spustite X display manager a na klientu spustite X -query server, tak se klient prihlasi na server a vsechny jeho aplikace bezi na nem, coz by u dobre dimensovaneho stroje teoreticky znamenat jeste zrychleni. A myslim ze nema cenu se hadat ktery system umel drive napriklad to, ze aplikaci spustite na jednom stroji, pobezi na druhem stroji a vysledky se budou zobrazovat na tretim.
    3) Uzivatel nemuze zakazat pristup rootovi, protoze pro roota se zadna omezeni neberou v uvahu. Nicmene rozdil je v tom, ze na windows muze mit kazda osoba ktera je potrebuje administratorska prava ke svemu uctu. U unixu ma zase kazdy vlastni ucet s normalnimi pravy a kdyz mu chcete venovat prava roota, tak mu bud reknete heslo, nebo ho priradite do skupiny, ktera ma pravo delat su na roota bez hesla.

  • 10. 11. 2002 16:32

    Ivan (neregistrovaný)

    1. ano, pokud nejsou takove servery zalohovany, tak to znamena nefunkcnost (aspon z hlediska uzivatele) site. Bez rozdilu, o jakou platformu jde. To je jasne.
    2. Presne (samozrejme s jinymi prikazy) to co popisujete jde i na Win2ksrv+libovolne Win jako klient. Nema se cenu o tomto dohadovat, vime prece, ze Unixove systemy tyto veci maji na dobre urovni, obecne lepsi nez Win.
    3. To co popisujete je z hlediska bezpecnosti nedostatek. Co kdyz ma nejaka organizace informace, ke kterym nechce umoznit pristup sitovemu administratorovi? Jde sice sifrovat, ale je to tak trochu pres ruku, a navic otazka, jestli takovy administrator, jelikoz muze v siti delat vsechno, se nedostane i k obsahu takto sifrovanych souboru...

  • 10. 11. 2002 23:47

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    - Jen k tomu omezeni roota. Administrator firemni site MUSI BYT vzdy DUVERYHODNY. Jinak to nejde. Pokud je uzivatel paranoidni (a ja se obcas mezi takove pocitam) ma spoustu moznosti jak zaridit, aby se data nedostala do ruky vubec nikomu. Napr. tak, ze data neulozi na server a zalohuje si je treba na CDRW sam bez ucasti administratora, k tomu pouziva nejake sifrovani s rozumne dlouhym klicem (je jich docela dost na vyber) a medium s vysledkem zamkne do trezoru. K tomu samozrejme musi dbat na to, aby takova data nezustala v nejakem tempu, nebo cache pameti, pripadne pouziva bezpecne mazani dat z HDD (mnohonasobnym prepsanim nahodnymi daty).

    Myslim, ze to uz je ponekud daleko od "bezne kancelarske prace", tj. psani a tisk dokumentu sekretarkou, fakturace, vytvareni nabidek zakaznikum a jinych cinnosti. Ostatne vysledky takove "bezne kancelarske prace" jsou casto stejne dobre pristupne v papirove podobe. V zadnem pripade neresim zabezpeceni vojenske laboratore.

  • 11. 11. 2002 18:04

    BoodOk (neregistrovaný)

    <i>Presne (samozrejme s jinymi prikazy) to co popisujete jde i na Win2ksrv+libovolne Win jako klient. Nema se cenu o tomto dohadovat, vime prece, ze Unixove systemy tyto veci maji na dobre urovni, obecne lepsi nez Win.</i>
    Presne na Linuxu to co popisuje jde i na Linux + PC BIOSem jako klient :-)) Kolik stoji BIOS?

  • 11. 11. 2002 21:34

    Ivan (neregistrovaný)

    opravdu existuje BIOS pro libovolnou (resp. novejsi) zakladni desku ktery umi pracovat jako X-client?? - to je zajimave, o to jsem jeste neslysel.. vzhledem k tomu, ze ten BIOS musi zvladat chod desky, pracovat ze sitovou kartou, zpracovavat TCP/IP komunikaci, fungovat jako DHCP klient, zpracovat komunikaci s lokalnimi vstupnimi periferiemi (mys, klavesnice) a umet ridit grafickou kartu v dostatecnem rozliseni, tak je to dost obdivuhodny vykon... zkousel jsem o tomto neco najit v googlu, ale nepodarilo se - mate nejaky odkaz?

  • 12. 11. 2002 9:33

    BoodOk (neregistrovaný)

    BIOS Vam provede sitovy boot, tzn. ze pres TFTP se ze serveru natahne jadro, ktere si pres NFS pripoji svazek s instalaci LTSP, ta automaticky nadetekuje grafiku, zvuk aj., nastartuje X-Window server a da pozadavek na server, objevi se Vam XDM/GDM/KDM login, spustite si GNOME/KDE/... session a valcite. Skutecne je potreba ciste zelezo, boot lze provadet jak primo z BIOSu, tak pomoci diskety se zavadecem pro prislusnou sitovku. Je to elegance sama o sobe, skutecne nadhera. Odkaz je www.ltsp.org.
    Preji prijemne terminalovani :-)

  • 12. 11. 2002 20:15

    Ivan (neregistrovaný)

    aha... ale to je neco jineho nez ze BIOS je x-klientem. Navic to neni nic noveho - Windows to dokazi taky.

  • 13. 11. 2002 8:24

    BoodOk (neregistrovaný)

    Muze Windows korektne zprostredkovavat sluzby terminaloveho klienta na read-only svazku pripojenem sitove. Pokud ano, je to vicemene totez, pokud ne, je to naprd, nebudu quli kazdemu klientovi drzet zvlastni instalaci. Co se tyce toho, co jsem myslel, myslel jsem, ze mi staci hole zelezo a ne zelezo s instalaci Windows. O tom, ze by BIOS zprostredkovaval sluzby X-Window serveru jsem nemluvil.

  • 11. 11. 2002 0:28

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    -> Maa01: O X serveru jsem taky uvazoval, ale ....
    1/ Server je vlastne nejslabsim pocitacem ve firme (Celeron 600MHz, 64MB RAM ...), takze by to obnaselo vlastne zbytecnou investici do HW.

    2/ Musel bych na kazdy pocitac instalovat X clienta (treba Cygwin), ktery by fungoval do te doby, nez bude mozne Windows zcela opustit. Navic Cygwin ma problemy s cestinou, jinak se mi docela libi.

    3/ Mnohem vic se mi libila moznost bootovani, kdy na serveru jsou jen data (podobne jako v pripade X serveru) takze je lze centralne administrovat, ale vypocetni naroky na beh programu se rozdeli mezi jednotlive klienty a server tak bude zatizen (spis pretizen) jen kratkodobe behem bootovani.

  • 11. 11. 2002 0:15

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    Centralni spravu si predstavuju tak, ze na serveru mam ulozenou instalaci Linuxu, ktera se bootuje na lokalnich stanicich. Jakakoliv zmena provedena v teto instalaci na serveru se projevi u vsech uzivatelu nejpozdeji po prvnim rebootu. Uzivatele maji sva jmena a hesla pod nimiz se hlasi. Takze odhlasim-li se na pocitaci sekretarky a prihlasim pod vlastnim uzivatelskym jmenem, budu mit k dispozici svoje nastaveni grafickeho prostredi, svuj home adresar, svoje soukroma data (ve skutecnosti ulozena na serveru a sdilena pres NFS) atd... NENI TREBA COKOLI INSTALOVAT, kvuli tomu, abych mohl docasne pouzivat cizi pocitac.


    ad 4/ Pokud nejaka firma posle formular, kvuli kteremu musim utratit 12000 korun, tak
    -1 si ho muze strcit nekam
    -2 muze doufat, ze budu ochoten se zvednou ze zidle a prejit k jinemu (jedinemu) pocitaci s Windows+Office, kde takovy dokument otevru.
    -3 ho muze prepracovat a poslat v jinem formatu, treba tak, abych ho mohl vyplnit tuzkou, pokud nejsou schopni vymyslet nic lepsiho

    V zadnem pripade nejsem ochoten tolerovat hruby a neomaleny natlak jinych firem. Ostatne svym zakaznikum posilam nabidky v PDF nebo HTML, pokud neprectou (o cemz pochybuji) muzeme se vzdy domluvit na necem jinem. Kdybych kazdemu posilal dokumenty v proprietarnim formatu Text602, tak mne taky poslou do haje a budou pozadovat neco cemu rozumi jejich software (NE DOC, ALE NECO CO PRECTOU !).

  • 12. 11. 2002 11:05

    Kosac (neregistrovaný)

    ad 4 - 1 To kazdopadne muze
    ad 4 - 2 O grant zadate vy, takze je ve vasem zajmu prejit k jinemu pocitaci. Pokud nechcete, je to vase vec, ale nedostanete nic. Oni v nic doufat nemusi. Resp. muzou doufat, ze to neudelate, protoze jim zbyde vic penez a budou si moct zvednout platy. :-)
    ad 4 - 3 IMHO nejaky formular na vyplneni tuzkou urcite existuje.
    Uvedomte si, ze pravidla hry urcuji oni a kdyz je nechceete akceptovat, je to vase vec...

  • 12. 11. 2002 20:21

    Ivan (neregistrovaný)

    ten prvni bod jde ve Win2ksrvTS+domenovy radic + klienti Win taky (klienti mohou byt i bezdiskovi)
    k formatu DOC - mel by se pouzivat RTF, pripadne TXT, HTML, XML ci PDF. Doc je jako format posilane zpravy z 98% nesmysl (ale presto to lidi delaji).

  • 11. 11. 2002 0:04

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    Myslim, ze je uplne jedno, jestli sluzby bezi na jedinem pocitaci, nebo na vice.

    1/ v male firme by se mohlo stat, ze pocet serveru > nez pocet uzivatelu, to nedava smysl
    2/ riziko selhani vice pocitacu (z HW hlediska) je vyssi, nez riziko selhani jedineho, resp. nejsou li sluzby duplikovane
    3/ z hlediska bezpecnosti je vhodne, aby firewall bezel na oddelenem pocitaci, coz je asi jediny duvod pro vice serveru v male firme
    4/ pokud selze nektera z konkretnich sluzeb, je to z hlediska uzivatelu uplne jedno, stejne nemohou pracovat

    napr.:
    - pri vypadku routeru neprichazi posta, nelze brouzdat po internetu
    - pri vypadku nameserveru neprichazi posta a nelze brouzdat po internetu, protoze se neresolvuji jmena, maloktery uzivatel si pamatuje napr. IP adresu Googlu
    - pri vypadku DHCP se neprideluji IP adresy, lokalni stanice nekomunikuji
    - pri vypadku samby nemohou uzivatele pracovat s dokumenty na serveru a tisknout

    Takze muzu vytridit sluzby zivotne dulezite a ty ostatni. Predpokladam-li oddeleny hlavni server od firewallu, rozdeli se mi zivotne dulezite sluzby na dva pocitace a zdvojnasobi se mi tim pravdepodobnost HW zavady jednoho z nich. V pripade selhani vlivem utocnika je vhodnejsi mit dva servery. Takze tady se budu rozhodovat jen podle moznosti sehnat dalsi pocitac.

    BTW: Naposledy jsem hlavni server restartoval asi pred 70ti dny, potreboval jsem na chvili pripojit druhy HDD:-)

    BTW2: Riziko HW zavady je u Linuxu i Windows stejne, takze ho nema smysl uvazovat pri vyberu OS, ale pouze pri vyberu HW. I kdyz jsem zazil situace, ze Linux fungoval i na vadnem HW (grafika, RAM a HDD), kdezto Windows nikoliv.

  • 10. 11. 2002 23:26

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    - bootovani se nebojim, mam to vyzkousene v praxi a pracuje vcelku spolehlive
    - pokud nejde server nejede cela firma, nejela by tak jako tak, protoze na serveru jsou veskera data
    - nejsem ochoten se zabyvat zalohovanim pomoci jakehokoliv softwaru pro Windows, protoze jim/i tomu softwaru neverim
    - penize jsou dulezite, firma a ani ja nechceme investovat vic nez je nezbytne nutne
    - kdyz nekdo posle dokument, ktery je v OpenOffice necitelny, uzivatel proste posle zpatky zadost o zaslani dokumentu citelneho, vzdy se totiz muze najit nejaky trouba, ktery posle dokument v necem co neprectou druzi a nemusi to byt zrovna z MS Office
    - MS Exchange jsem vyloucil, musi se koupit cimz jeho pouziti pada, nehlede na to, ze nebezi na Linuxu

    - O bezpecnosti Windows mi neco povidejte. Krom toho, ze je sam umim hacknout, ze jsem si docela dobre prostudoval nektere bezpecnostni diry, vim taky o jedne skvele vlastnosti Windows XP, ktera ve svem dusledku zpusobi totalni orezani prav administratora vcetne moznosti sva prava zmenit. Po urcite akci se totiz vsichni uzivatele Windows XP mohou stat asi tak opravneni jako na Linuxu nobody . Kamaradovi zabralo 3 dny !!! editace vsemoznych souboru a registru nez to uvedl do pouzitelneho stavu. Diky, nechci.

  • 11. 11. 2002 0:18

    Pavel Cejka (neregistrovaný)

    -> Ivan: Uzivatele se neprihlasuji do domeny, prislo mi to zbytecne. Uvazuji spise o LDAP jako centralni sprave uzivatelskych uctu, jenze ono to vlastne zatim neni potreba a v budoucnu, az se konecne zbavim tech prokletych Windows uz to taky asi potreba nebude.

  • 12. 11. 2002 20:25

    Ivan (neregistrovaný)

    no AD je vlastne taky LDAP a myslim, ze umoznuje spolupraci i s Unixy...
    Ovsem jak na LDAP se starymi Win - da se propojit Samba s LDAP?