Linuxové jádro 6.2 dostane podporu Wi-Fi 7 či svižnější exFAT

23. 12. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Call Depth Tracking a dopad na RETBLEED u Skylake, podpora WiFi 7 i 800Gbit/s sítí, o trošku svižnější exFAT, nové mount volby pro NTFS ovladač, Motorola 68000 a nefunkční strcmp(), aktualizace USB.

Call Depth Tracking sníží dopad záplat na RETBLEED pro Skylake

RETBLEED je problémem mimo jiné pro CPU jádra Intel spadající do architektury Skylake a z ní odvozených. Jak víme, záplaty mají dopad na výkon a do budoucího Linuxu 6.2 míří úprava, která tento dopad sníží. Call Depth Tracking je úspornější opravou RETBLEEDu než klasická záplata typu Indirect Branch Restricted Speculation (IBRS). Stručně řečeno zarovnává všechny kernelové funkce na 16 bajtů a přidává mezeru 16 bajtů před funkce, objtool pak shromažďuje umístění všech funkcí a upravena jsou i příslušná volání, která když pak dosáhnou na mikro-architektonicky specifickou hodnotu pro Return Stack Buffer, nenastane únik dat. Tato úprava pak vrací nemalou část výkonu ztraceného záplatou zpět, nejde však o všechen výkon.

Lze tak předpokládat, že měření výkonu na procesorech architektury Skylake, která poslední měsíce trpí dopady záplat na RETBLEED, se po vydání jádra 6.2 zase vrátí blíže k předchozím hodnotám. Oprava je součástí patchů, které již do vývojové větve jádra zamířily. V tuto chvíli je v případě zájmu nutno úpravu aktivovat jaderným přepínačem  retbleed=stuff.

Práce na podpoře WiFi 7 i 800Gbit/s sítí

Phoronix též shrnuje novinky mířící do síťového subsystému jádra verze 6.2. Zahrnují například implementaci Protective Load Balancingu s TCP kódu jádra, zrychlení síťového ovladače TUN z 10Mbit/s na 10Gbit/s, příprava na 800Gbit/s sítě, kde Nvidia zpočátku plánuje použití 8×100Gbit/s linek, později 4×200Gbit/s.

Podporován je všemožný nový hardware (Marvell Octeon CNF95N + CCN10KB, Marvell Restera AC5X, WangXun 10 Gigabit, MotoComm YT8521, Microchip KSZ9563, Microsoft Azure Network Adapter či Linux Automation 10Base-TIL) a také mnohé Wi-Fi 7 čipy od MediaTeku a také obecná podpora v ovladači Intel IWLWIFI s WiFi 7 Extremely High Throughput (EHT) PHY a 320MHz kanály. Dále budou podporována USB řešení Realtek (rtw8821cu, rtw8822bu, rtw8822cu, rtw8723du).

Pro Bluetooth se mezi podporované zařazuje Broadcom BCM4377/4378/4387 a Realtek RTL8852BE/RTL8723DS.

O trošku svižnější exFAT

Rychlejší vytváření souborů a adresářů je novinka mířící do Linuxu 6.2 pro souborový systém exFAT. Připomeňme, že po otevření formátu používaného SDXC kartami a jeho začlenění do Linuxu se mu mimo jiné ve větší míře věnujíc vývojáři ve společnostech Sony, Samsung a dalších dodavatelích exFAT na SD(XC) či USB úložištích využívajících.

Právě Sony pak stojí za optimalizacemi v procesu vytváření adresářů a souborů, kdy se podařilo eliminovat zbytečné opakované průchody v procesu, což mimo jiné snižuje i zatížení CPU.

Celkově pak zrychlení na Class 4 kartě ve stroji s SoC i.MX6Q dávalo s pár soubory 14% zrychlení při jejich vytváření, pro tisíce souborů pak bylo zrychlení i více než 50 %.

Nové volby mountu pro NTFS ovladač

Jaderný ovladač NTFS3, jehož původní domovinou je komerční projekt společnosti Paragon Software dostane s Linuxem 6.2 také vylepšení. Konkrétně nabídne novou připojovací volbu hidedotfiles, se kterou lze nechat schovávat soubory a adresáře začínající tečkou, jak jsme na Linuxu zvyklí.

Nově bude možné nechat souborům s tečkou nastavit atribut „skrytý“, aby daný soubor či adresář byl následně skrytý i ve Windows.

I další novinka pak srovnává chování NTFS na Linuxu skrze NTFS3 s platformou Windows. Volba nocase nově slouží k nastavení přístupu k diskovým oddílům s NTFS shodně s Windows, tedy case insensitive, kdy se nerozlišují malé/velké znaky v názvech souborů, takže Název a název jsou pro systém shodné.

Třetí volba windows_names pak zamezuje vytváření názvů souborů a adresářů, které Windows dodnes neumí používat, tedy takových, které obsahují rezervované znaky jinak na Linuxu bezproblémové (jako /, \, :, *, ?, <, >, |, " či zakončení mezerou nebo tečkou).

Jak dodává Phoronix, i další nové prvky v ovladači NTFS3 obsahují kontroly znemožňující používání názvů souborů a adresářů, které by na Windows následně působily problémy. Dále došlo na různé opravy v kódu.

Motorola 68000 a nefunkční strcmp() v Linuxu

Ručně v assembleru napsaná implementace funkce strcmp() pro platformu Motorola 68000 (m68k) v Linuxu nejspíš nikdy správně nefungovala. Přišlo se na to při analýze kódu. Linus dodává, že chyba je už v původním Git záznamu z doby jádra 2.6 a patrně byla v Linuxu už dříve, možná od počátků m68k portu jako takového.

Chyba nebyla zásadního charakteru, většina vývojářů se o konkrétní výstup z této funkce nestarala, jen je zajímalo, jestli se řetězce shodují, či nikoli. Každopádně chyba je minulostí, tato pro platformu optimalizovaná implementace prostě byla z jádra vyhozena a v Linuxu 6.2 už nebude a na m68k se bude používat generická implementace  strcmp().

Aktualizace podpory rozhraní USB

Aktualizace neminou ani subsystém obstarávající běh rozhraní USB a Thunderbolt (která už nějakou dobu „pojí úzké přátelství“). Z USB subsystému zcela mizí podpora USB 2.0-to-VGA donglů stavějících na stařičkém čipu Sis315 (ovladač sisusbvga), pročež USB z hlediska řádků kódu navzdory novinkám v Linuxu 6.2 dokonce zeštíhlí. Důvod je prostý: není znám nikdo tento ovladač užívající, ani nikdo jej udržující.

bitcoin_skoleni

Vylepšuje se i nadále podpora USB-C, dále do jádra 6.2 míří úpravy pro USB 3.x řadiče na CPU platformě Intel Raptor Lake (aktuální) a také Alder lake N XHCI. DWC3 ovladač nabídne příští jádro i pro nejnovější SoC od Qualcommu, tedy Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550).

Již dříve se psalo o podpoře USB4 wake-on-connect a wake-on-disconnect, ta půjde s příštím jádrem aktivovat pro jednotlivé USB porty skrze sysfs. Pro Thunderbolt se Greg Kroah-Hartmann podrobněji nerozepisuje, spokojme se s prostým konstatováním o menších změnách a vylepšeních.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.