Znám lidi, kteří utilitou rsync přesunou obsah celého disku na nový počítač
patrim mezi ne :-) pokud do noveho NB nejde strcit puvodni disk, nebo chci vetsi, nebo jen stejnej system do zalozniho/testovaciho nb, pripravim v Live disk (EFI+LUKS oddil, nad LUKS LVM), naklonuju pres rsync jednotlive LV, upravim v /etc host,hostname,fstab,crypttab,cmdline, UUID pro resume, regeneruju initramfs, nainstaluju zavadec a rebootnu do naklonovaneho systemu :-)
to co sem psal upravit, v podstate s LUKS a LVM nesouvisi :-)
navic pokud bych klonoval po siti disk v jendom nb na disk v druhem nb, muzu v cilovem udelat stejne nazvy odemknuteho LUKS, nazev LVM VG, EFI oddil se stejnym UUID a zmenit jen hostname :)
pro prehled ty soubory co sem pretim psal:
host, hostname - obsahuje jmeno stroje
fstab - obsahuje nekolikrat /dev/vgname/lvname + EFI UUID
crypttab - obsahuje UUID oddilu na kterem je LUKS a jmeno pod kterym LUKS odemkne
cmdline - pouzivam sicherboot (nad systemd-boot) a v /etc/kernel/cmdline je root=/dev/vgname/lvname pro rootfs a dalsi parametry startu co se u Grubu davaji do /etc/default/grub
UUID pro resume - soubor /etc/initramfs-tools/conf.d/resume - obsahuje UUID swapu, vlastne ani ted nevim zda je potreba kdyz v cmdline mam resume=/dev/vgname/swap :)
já to dělám tak, že mám virtuální stroj, ve kterém pracuju. Pak je mi prakticky jedno, na jakém fyzickém stroji to mám a na jakém OS běží... Když mi chcípl notebook, tak jsem to přesunul na desktop, a pracoval jako obvykle, pak jsem notebook opravil, a virtuálku přesunul zpátky.
Nic jednoduššího jsem zatím nevymyslel :)
No to jsem naštěstí za těch 10 let zatím nepotřeboval, ale máte pravdu že to asi jednou přijde :(
Kdysi jsem měl takhle upravený stripnutý OS ve virtuálkách specificky pro každou práci na které jsem dělal, a teď posledních 7 let u jednoho zaměstnavatele dělám pořád to samý, takže jsem nic měnit nemusel, pořád stejná práce, pořád stejné prostředí, takže mě do žádné změny nic nenutilo.
Zrovna nedávno nám dodavatel prezentoval novou versi aplikace. Na obrazovce měl Windows s prezentací v PowerPointu, přes VPN se připojil do firmy na Windows Terminal server, tam spustil virtuálku s Windows, v té PuTTY - a připojil se na virtuálku s Linuxem, kde byla ta aplikace.
Kouknu pozorněji: a ten PowerPoint byl ve Windows, běžících jako virtuálka na notebooku s Linuxem!
(Protože jejich firma má politiky pro Windows, a Office 365 na všechno,)
Komerční RDP řešení jako třeba VMWare jsou použitelné i na různé CAD nástroje a latence po EU tomu moc nevadí. Protože to přenáší méně dat než stream videa je to méně náročné na konektivitu než streamování her typu GeForce Now.
Mně se líbí pracovat ve wsl virtuálce. Přenos mezi počítači je jednoduchý, Microsoft umí wsl mašinu exportovat a importovat jedním příkazem. Pak je ještě třeba přesunout wsl konfigurační soubor, pokud si člověk upravil výchozí konfiguraci.
Znam lidi jako ja kteri presouvaji pres dd na vetsi disk:-) a pak uz jen resi narychlo hranice partisny+expand fs. Ted s EFI snad ani grub resit netreba pokud si dobre pamatuji.
SSD mne asi za to ma po prvnim zapise trochu mene rado, ale SSD je stejne spotrebni zalezitost. Driv umre na moje brutalni pouzivani nasledne.
Desktop je posledni vec se kterou se chci tentovat a venovat tomu prilis casu. Kriticke veci jsou naskriptovane a sdilene v tymu tak jako tak.
23. 8. 2023, 10:52 editováno autorem komentáře