Stinná stránka kopírování je, že po pár letech vzniká naprosto jedinečný a neopakovatelný systém. Je to pohodlné jenže jak se to podělá tak se to podělá. Dlouhodobě se mi osvědčila varianta přesně opačná, ne něco opatrovat, ale mít postup jak to znova vytvořit. Takže git, v něm změny konfiguráků, script s apt, pár poznámek a hotovo víc není co migrovat. Funguje to na serveru funguje to na desktopu. Pokud to dělá člověk pro sebe nepotřebuje to mí ani blbuvzdorné ani automatizované a jako bonus má přehled co je kde změněné. Funguje to na serveru funguje to na desktopu.
Súhlas, miesto kopírovania konfigu zo starého počítača, radšej mať script, ktorý zmení konfig na novom do podoby, ktorú chcem. Navyše to vyrieši určité problémy, ako keď v novom systéme sa zmení štruktúra config súboru pre konkrétny software, čo prepísaním môže daný software úplne znefunkčniť. A na migraci dát / súborov, jednoducho obnova z duplicity (ktorý mi mimochodom zálohuje práve aj kľúče, certifikáty a mnoho ďalšieho, čo tu autor rieši a nevyriešil).
22. 8. 2023, 11:43 editováno autorem komentáře
Presne tak. Rucne zkopiruju skript, ktery nainstaluje co je potreba, nastavi co je potreba a pres syncthing nataham vlastni data na novy pocitac. A mam 1:1 kopii toho co jsem mel predtim, co mam na desktopu, notebooku ci jinde. Nektery potrebny soft si kompiluju sam a to si syncthingem nataham taky.
Jenze kdyz menis system, zmeni se ti typicky verze ze? Kdyz skopirujes system, nemeni se nic.
A je poreba rict, ze v mnoha pripadech ani stejna verze systemu (jak tu i zaznelo) neznamena stejny system. Napriklad muzes mit ve stavajicim systemu nejaky link, ktery tam vznikl pri nejake aktualizaci a v novem uz nebude ... s cimz tvoje konfigurace nepocita a odkazuje se pres ten link.
Jasne ze na to asi prijdes, protoze neco nebude fungovat, ale rec je tu o tom, ze se chces presunout, pokud mozno efektivne a rychle, na novy HW. Takze asi nechces resit, co kde prestane fungovat.
Treba prepis konfigurace = klidne i nekolik hodin zkoumani toho, jak se to ci ono "ponovu" dela. Priklady? Co ja vim trebas postfix, kde se s verzema ruzne meni i bydefault chovani ... ale da se zachovat prave uvedenim verze do konfiguraku. Nebo treba strongswan, kde mas dva diametralne odlisny zapisy, pricemz zatim jsou teda +- podporovany oba.
Kdyz nainstalujes novy system, typicky se predpoklada, ze konfigurace a vse ostatni bude reflektovat aktualni doporuceni, a tudiz tam jaksi budou chybet ty veci, ktere treba na stavajicim systemu umoznuji pouzivat starsi verzi konfigurace.
Zcela obecně souhlasím. Empiricky moc ne. Když používám stejný systém, stejně si povyšuju verze různých aplikací, ať už přímo updatem v dané distribuci nebo z PPA, instalací ze zdrojů (make/cmake nebo pip nebo cargo install nebo cokoli) a konfiguraci už tam pro starší verzi mám a je na aplikaci, aby se s tím vyrovnala.
Většina aplikací to dává, princip je úplně stejný, když jsem přecházel třeba z LTS 20.04 na 22.04. Jasně, může se stát, že nějaká aplikace se rozhodne něco radikálně změnit a legacy formát neřešit, ale to je život. Jenže já upgradovat chci a dělám to tak, že si na jednu partition nainstaluju novou verzi, přepíšu si domovský adresář z původního a pokud vše alespoň trochu funguje, řeším detaily za pochodu. A věci v /etc, typicky právě ten postfix nebo třeba cups, řeším opatrným srovnáním starého a nového. U většiny věcí to je v pohodě. Kdybych zjistil, že mi nejede nějaká per user konfigurace, jasně že bych mohl konfiguraci z nového systému vyresetovat a pak řešit, co změnit.
Pokud jde o přenos systému na systém (jiný stroj bez přístupu k původním oddílům), hodí se mít starý home a etc někde po ruce ve formě tarballu. Největší quest je stejně pročistit si napřed cache browserů, Downloads od velkých ISO souborů a jiných bloatů, domácí tmp od buildů apod. Což se hodí tak jako tak.
Keď volám kopec príkazov pre nastavenie tak to už počíta s danou štruktúrou. A ak použijem kľúč, ktorý neexistuje v novej verzii alebo bol zmenený tak to failne nastaviť dané nastavenie, ale software naďalej funguje. Trebárs `gsetting` či `dconf write` je bezpečnejší než proste nakopírovať súbor. Od toho to API tam aj je. API je štandardizované, ale interná štruktúra je menná. Ak sa API mení, tak máš okamžite o tom informáciu, a navyše sa nemení rovno, ale je tam medzi-verzia kedy to upozorňuje že je to "deprecated". O inštalovaní programov "kopírovaním" ani nehovorím. `apt install xyz` vždy korektne vyrieši dependencies a nainštaluje program správne, ale skopírovanie súborov programu to takmer vždy skončí fiaskom.
22. 8. 2023, 19:50 editováno autorem komentáře
Já se teda hodně málokdy potkávám s tím, že by se Linux „podělal“ tak že by to nešlo rozumně opravit -- v nejhorším se dají třeba auditovat všechny změněné soubory na FS oproti balíčkovacímu systému. A pokud se něco podělá, tak je to právě konfigurace, bohužel často třeba konfigurace desktopového prostředí, která není textová, takže se to blbě verzuje tebou popsaným způsobem (ano, kdybych používal třeba Fluxbox, tak tam je konfigurace jednoduchá a textová; větší WM/DE bohužel mají složitou). Nebo třeba konfigurace Firefoxu a Thunderbirdu, což je neuvěřitelná změť sqlite souborů a jsonů :(.
Tak to podelani-se je asi pritazene za vlasy, ale spis se po case - pri nevhodne udrzbe - zacnou hromadit na disku zbytne knihovny z balicku, co nic nedstranilo :-) A jinak git zvladne verzovat i binarni bloby, ze neco neni v textaku asi neni uplne neprekonatelny problem... pro potreby eventuelniho rollbacku to rozhodne je dostacujici (kdyz preskocim to, ze tohle vyresi i snapshot filesystemu). A treba u toho Firefoxu skutecna konfigurace zas takovej brutus neni, to ze v tech sqlite/jsonech jsou i dalsi veci vc. treba historie je vec, ktera se pri nejhorsim asi obetovat da (vlastne je i dobry je tu a tam procistit, co si budem povidat - sqlite neni uplne genialni databaze, kdyz toho obsahuje v sobe vic).
"Já občas procházím balíčky"
Trebas gentoo pri cisteni (emerge --depclean) pravidelne odstranovalo nano, coz byl ovsem jediny systemovy editor ... a delo se to tak roky, protoze panove nebyli schopni to do tech zavislosti pridat.
Nevim jestli se to deje porad, dost dlouho sem neinstaloval zadnou novou instanci, u tech starsich to mam samozrejme poresene po vlastni ose.
A neni to jediny takovy balicek.