Vlákno názorů k článku Linuxový desktop a migrace dat mezi počítači od Ink - Zajímavé téma, které jistě zajímá spoustu uživatelů. Předesílám,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 8. 2023 13:04

    Ink

    Zajímavé téma, které jistě zajímá spoustu uživatelů. Předesílám, že jsem letitý uživatel Ubuntu a tím pádem možná moje zkušenosti jsou jiné, než zkušenosti uživatelů Fedory, ale neodpustím si dvě poznámky:

    1. Zvyknul jsem si přenášet celý domovský adresář a to i při přechodu na vyšší verzi systému. Aplikace instaluju normálně. Konfiguráky fungují obyčejně úplně normálně, pokud aplikaci nenainstaluju, není konfigurace potřeba, ale jelikož workflow mám pořád dost stejné, je otázka času, kdy nainstaluju aplikaci přes apt a bude tam. Výhoda flatpaku tudíž pro mě při přenosu je prakticky nulová.

    2. Nikdy bych v dnešní době podobné věci neřešil shell scriptem, zvlášť pokud bych se systém snažil časem rozšiřovat, řešit robustnost, případně třeba časem přidat nějaké rozumné UI apod. Je to fakt nutné? Nechci vyvolávat flame war, ale fakt to nechápu.

  • 22. 8. 2023 14:48

    Ondřej Kolín
    Zlatý podporovatel

    2) Jirka se myslím UI rozhodně nebrání. :-) Shell script je takový proof-of-concept a výhodou bych řekl, že entry-level je díky tomu nízko pro nějaké rozumné rozšíření.

  • 22. 8. 2023 15:13

    Jiří Eischmann

    I Toolbx byl ze začátku jen shell script a pak se to přepsalo do Go, protože to je úzce provázané s Podmanem, který je napsaný v Go a má pro něj API. Myslím si, že pro rychlý vývoj proof-of-concept zvlášť u nástrojů, které integrují řadu dalších nástrojů, to dává smysl. Možná, že dál se to ani nikdy nedostane. Ten shell script má zase tu výhodu, že se z něj dají jednoduše vyzobávat věci, případně na něm stavět vlastní řešení na míru, zrovna ta migrace je věc, ke které má velká část lidí individuální přístup.

    Myslím, že to nikdy nebude dost komplexní na to, aby to nešlo rychle přepsat do plnohodnotného jazyka a dát tomu GUI.

  • 22. 8. 2023 21:30

    alfi .

    Taky přenesu domovský adresář, data zůstanou na obvyklém místě, konfigurace jde většinou použít i v novejší verzi aplikace. Systém je pak nová instalace s obvyklými aplikacemi a pár úprav v /etc. Nějakou část aplikací nakonec ani znovu neinstaluju. Pokud se to nerozjede celé na první pokus, nějakou chvíli jede původní nebo nový systém paralelně ve virtualboxu, než se podaří všechno odladit. Celé na Debianu, obvykle si vystačím s upgradem každou druhou major verzi, tj. jednou za 4 roky, často právě taky s výměnou hw :)

  • 23. 8. 2023 2:04

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    Ink
    [...]že jsem letitý uživatel Ubuntu[...]
    [...] Nikdy bych v dnešní době podobné věci neřešil shell scriptem, [...] případně třeba časem přidat nějaké rozumné UI [...]

    na neco co je v podstate automatizovana posloupnost prikazu ktere bys psal v terminalu, je bash/shell skript naopak to nejidealnejsi ;-) navic z principu je to v podstate i takove howto/docs jak to udelat rucne

    ohledne pridani GUI, k bash skriptu pozuvam YAD (coz je nasledovnik Zenity) pro predstavu co v YAD lze snadno:
    http://smokey01.com/yad/
    https://askubuntu.com/a/1039377