Názor k článku Linuxový desktop v potížích: škodí mu roztříštěnost a nedotaženost od Třešťák Huho - Tak todle je perfektní ukázka naprosto subjektivního a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2019 18:56

    Třešťák Huho

    Tak todle je perfektní ukázka naprosto subjektivního a špatného názoru.

    Minimálně polovina bodů ohledně nenastavitelnosti GNOME-Shellu je naprosto nevalidních a zrovna mně to funguje přesně tak, jak bys chtěl, aby to fungovalo a tvrdíš, že to nejde. Krása GNOME je v tom, že je jednoduchý a normální uživatel si je schopnej nějaký základní vlastnosti nastavit sám; což se ale nedá říct o KDE, kde je milion nastavení a najít to jedno konkrétní, který hledám, vyžaduje mít vystudovaný ČVUT FIT.

    Pokud člověk chce v GNOME nastavit něco ne uplně běžnýho, tak je tu spousta pluginů (sic spousta neudržovaných) a případně se dá nastavit něco přímo v gconfu, nebo jak se to jmenuje, kdysi jsem v něm v Ubuntu přehazoval tlačítka pro zavírání, minimalizaci a maximalizaci okna z leva zase zpátky doprava. Ty poslední dvě řešení nejsou uplně ideální a BFU se do nich asi pouštět moc nebude, každopádně tu jsou a těch možností, jak něco nastavit, neni zas tak málo.

    Osobně jsem KDE zkoušel hodněkrát, ale nikdy nefungovalo 100%. Nejen že nefungovalo 100%, fungovalo tak tragicky, že se nedalo používat. Jedna z těch vln bylo čerstvé vydání KDE4, dost možná ještě v nějaký betě, takže vinu za to nenesou vývojáři KDE, ale správci distribucí, že přešli z KDE3 moc brzo. Každopádně ten problém nastal.

    Důvodů, proč lidi můžou chtít zkusit přejít na linux, je spousta, jedním z nich je třeba znovuobživit starý počítač, na kterym jsou widle nepoužitelný; tady si taky nemyslim, že je KDE dobrá varianta, protože hw nároky jdou s dobou. Takže mu někdo doporučí vyzkoušet Linux, že frčí rychle i na starších PC, týpek si stáhne livecd, nabootuje, bootuje mu to tejden a pak to funguje ještě hůř jak widle.

    Za mě bych neprosazoval jedno prostředí jako výchozí, ať si každá distribuce dá výchozí, který chce. Majoritní distribuce maj stejně variant a třeba při instalaci Debianu (určitě neni jedinej, ale s jinejma distribucema zkušenosti nemám) si vybírám z několika prostředí při instalaci.

    A ještě dodám jednu věc; když se mě někdo ptá jak si ten linux nainstalovat, tak mu i vždycky posílám videa různejch prostředí, ať si je omrkne a vybere si z nich to, který mu přijde nejpřívětivější. Nepamatuji se, kdy se mě teda někdo ptal naposled, takže nevim, jestli jsou lidi s mejma radama spokojení :D