No jo to je náš lenin, ten vždy vypotí nějakou hovadinu, nejlepší je ho vůbec nevnímat, jenom mu občas odpovědět, že je blbý jak tágo a měl by jít do usa dělat managera, to by mu možná šlo.
Je videt ze demagogie, pokud ses mimo obor, ti vubec nejde :)
Citlivost materialu je to co urcuje za jakych podminek se da co zachytit ... napriklad ma oblibena kombinace Delta400@3200 ASA machana v DD-X dava moznost pracovat za stejnych podminek jako Canon 5D@3200 ISO ... porovnani vystupu by uz byla jina kapitola a ver, ze analog to v klidu muze 5D natrit, presto fotim na oboji podle dane situace ...
Solidni uchylarna, jak clanek, tak tudlety kecy o "analogu". Jeden trepe pred monitorem a druhej ve tme koupelne. Takze tak :) Jak si vyvolavas Velvie? :))
Jak C-41 tak E-6 nechavam delat v labu ... jak zminuju v jinym prispevku, mam i digi a klasiku pouzivam prevazne na b/w, takze se mne nevyplati doma mit procesor a chemii ... coz neznamena, ze to nejde :)
No hele, kdyz uz si takovej fotograf a vsem to rikas na potkani (jako bych tusil nejakou skrytou ambici), tak neco ukaz. Se rad podivam, ja fotit neumim.
Veta:
Pokud byste chtěli získat přehled o podporovaných přístrojích, zkuste tuto stránku.
by byla o tolik hezci a srozumitelnejsi napriklad:
A přečtěte si připadně podrobný přehled o podporovaných přístrojích.
Nepoznam nikoho, kto foti dlhsie a sosa fotky z fotaku kablom. USB/FireWire citacka je vzdy rychlejsia, pohodlnejsia a v konecnom dosledku aj mensia, ako zmotany kabel od fotaku.
Diskusne fora fotografov su plne prispevkou od zaciatocnikov, akym programom maju sosat fotky. A vsetky odpovede od skusenych su - vykasli sa na pripajanie fotaku, kup si za par stoviek citacku...
tak teds poznal jednoho ... mne zas neba furt vytahovat kartu z fotaku ... a to 5D je pomalej jak mrdka, ale nikam nespecham a fotim maly mnozstvi, problem vetsiny digitalistu je, ze nafoti 500 fotek za odpoledne a pak potrebujou turbomegamrdka rychlou ctecku ;p
Máme doma dva digitální fotoaparáty. Fotíme, no jak kdy, někdy vůbec a jindy se to semele tak, že je nepřeberně nových fotek během jednoho týdne. A čtečku karet u nás nikdo nemá! Využívám tedy USB kablík a zcela mi to vyhovuje. Totiž, když si představím, že bych vyndaval foťák, pak z něho kartičku a tu po vyprázdnění zase zasouval do foťáku, to už rovnou vyndám i kabel a foťák připojím přímo!
O čtečce přemýšlím, ale ne kvůli foťáku! To spíše kvůli MP3 přehrávači. Dokonce jsem měl původně naplánováno, že bych jako čtečku kartiček z MP3 přehrávače používal právě foťák (ten můj dokáže přenášet data celkem slušně rychle), problém by byl v tom, že bych ho musel tahat pořád s sebou. Proto hážu očkem po čtečce typu USB flash disku se slotem na SD karty, bude čtečka, případně USB flash disk a vše si budu nosit v kapse, aniž bych měl plné ruce, nebo těžká záda...;-)
Ctecka sice nema pro vetsinu amaterskych fotografu smysl, ale hodi se pripade, kdy se foti do rawu a (vetsinou prave kvuli tomu) pouziva se vice karet. Tam se ctecky, obzvlast ty rychle (pripojene pres Firewire nebo u CF pres IDE/PCMCIA), opravdu vyplati. Navic fotoaparaty nejsou vetsinou pri pripojeni k pocitaci napajeny z USB, takze se setri i baterie.
ja si v tomhle pripad nemuzu vynachvalit sd karty co pouzivam (myslim sandisk) ktery maji integrovany usb konektor :).. proste vyndam z fotaku "zlomim vejpul" (je tam takovy kloub) a v tu chvili se odhali usb konektor - takze kartu bez jakekoliv redukce/ctecky/kabelu strcim rovnou do usb. Elegantni a rychle.
Ked si precitam vacsinu predoslych prispevkov, nedivim sa, ze spusta ludi nechce mat s open/free sw nic spolocne. Boja sa toho, ze sa nedopracuju k odpovediam v pripade problemov.
Pokial na otazku "ako dostat z digi fotaku obrazky do PC" je 90% komunitnych odpovedi "fot na negativ", ani sa im nedivim...
[pre pripadnych rypalov, na negativy som fotil a sam si ich vyvolaval]
Mam pocit ze vecsina clankou v poslednej dobe zacina dlhym uvodom onicom.Cakal som ze clanok bude viac k "veci" a pritom som sa vlastne zatial nic nedozvedel.
Mimochodom som docela zvedavi ake budu poznatky z riesenim vecsieho problemu s digi fotkami.Nacitanie fotiek moze byt problematicke ale dnes to vecsinou uz problem nieje.Skor som prave zvedavy na spracovanie. Predpokladam ze taky raw bude na Linuxe robit viac problemov ako nacitanie fotiek z fotaku.
napr http://www.rawtherapee.com/ k dispozici mas i par placenych reseni a spoustu dalsich free ... ano urovne filmpacku napr od dxo v kombinaci s jejich raw convertorem nedosahuje zadnej ... ale to uz je jinej pribeh
> Cakal som ze clanok bude viac k "veci" a pritom som sa vlastne zatial nic nedozvedel.
Ale no tak... Teď už víš, že digitální fotka je obrázek vytvořený digitálním foťákem a že ti to poběží na GNU/Linuxu! Co víc bys chtěl? Nečekej, že S. V. půjde do větší hloubky než po kolena... za pět stovek.
sam pouzivam hlavne Adobe Lightroom pod MacOS X (porovnaval som s Apple Aperture 2.1 a Capture One 4 a najviac sa mi pozdaval vystup z Lightroomu, tak som sa rozhodol pre neho), ale na notebooku mam Ubuntu a vyssie uvedene programy a v terene mi uplne stacia. RAW Therapee ma niektore moznosti, ktore nie su obvykle ani v platenych programoch, ako doostrovanie pomocou dekonvolucie a pod.
Co v Linuxe zatial chyba je systemova sprava farieb typu ColorSync v MacOS/X.
Zkoušel jsem hodně z již zmíněných programů zde v komentářích, ale tento mi sedí nejlépe.
Překvapila mě u něj rychlost operací a velké množství nastavení.