To je přesně důvodu proč většinová populace používá Windows. Sice je tam spousta věcí blbě, ale je to furt stejně blbě. Taky největší poprask udělal přechod mezi 7 a 10. Protože tam byli velké změny, ale na to si taky lidi časem zvyknou.
Linux nemá šanci uspět díky té roztříštěnosti, které vyhovuje ale jen pár procentům populace.
tywole chlapec se po 20 letech probudil z komatu....
ale co, cert vem linux. Me desktop nechybí. Vsechny servery spravuju pres ssh, embedded veci maj konzoli na seriaku a pokud uz z nejakyho duvodu chci L na notasu, tak jedine ve virtuálu hostovanym na woknech v textovym rezimu....
takze k cemu by mi ty rozjebany klikatka s ovladanim kazdej pulrok na jiny straně byly?
Samozrejme, ze majoritni OS neznamena ze je lepsi, o tom snad neni zadna diskuse. Z pohledu desktopu ale hodnotis nejenom kvalitu, ale taky krivku uceni nebo kompatibilitu s existujicim svetem ve tvem okoli. Muzes mit super desktopovou technologii, ale pokud na ni nenainstalujes to co pouziva tvuj kamarad/zamestnavatel/manzel/... je ti k uplnemu hovnu. To same pokud na system nainstalujes vse co tvuj kamarad/.. ale instalace bude probihat stylem 200 radku prikazu ke zfunkcneni kalkulacky tak je ti takovy system k hovnu...
Nechápu, proč bych měl instalovat stejné věci jako kamarád/zaměstnavatel/manžel. Nikdy jsem to nedělal a se všemi se normálně bavím a spolupracuji. A 200 řádků ke kalkulačce - v životě jsem takový systém neviděl a to jsem jich používal minimálně deset. Asi žijeme v různých světech.
"Tak typicky BFU se zepta jineho BFU co pouziva ke psani, editaci videa,whatever... K linuxu jsi prisel taky nejakym zpusobem... ;)"
S tím souhlasím, většina lidí to tak asi dělá, ale není to nutné. Já jsem se na Linux nikoho neptal a kdysi jsem ho prostě vyzkoušel, i když ho tenkrát v mém okolí nikdo neměl. Takže záleží na tom, jak se k počítačům kdo staví, co s nimi dělá a co od toho očekává.
No já jsem k tomu napřed přičichl z nějakýho CD z časáku, ale to nějak na mým železe nefungovalo, tak jsem to odpískal.
Pak jsem se začal živit embedded vývojem a dělali jsme desky s Linuxem. Sice jsem v té době dělal z 80% HW, ale je fajn mít povědomí, co a jak se tam děje. Na desktop s Linuxem jsem v té době nepomyslel.
A když do toho oznámili W8, byla to poslední kapka. Začal jsem zkoumat distra, sledoval pro a proti, zvažoval... A v den zaříznutí WXP už byla na všech pěti domácích strojích Fedora. Byl jsem widlák, ale M$ si o to sám řekl. Už jsem na ty jejich úchylárny nějak neměl vitamíny*.
* Podívej se, jak dopadl Peterffffff a jeho duševní zdraví po dlouhodobým používání Widlí
PetrM: "No já jsem k tomu napřed přičichl z nějakýho CD z časáku, ale to nějak na mým železe nefungovalo, tak jsem to odpískal.
Pak jsem se začal živit embedded vývojem a dělali jsme desky s Linuxem. Sice jsem v té době dělal z 80% HW, ale je fajn mít povědomí, co a jak se tam děje. Na desktop s Linuxem jsem v té době nepomyslel.
A když do toho oznámili W8, byla to poslední kapka. Začal jsem zkoumat distra, sledoval pro a proti, zvažoval... A v den zaříznutí WXP už byla na všech pěti domácích strojích Fedora. Byl jsem widlák, ale M$ si o to sám řekl. Už jsem na ty jejich úchylárny nějak neměl vitamíny*.
* Podívej se, jak dopadl Peterffffff a jeho duševní zdraví po dlouhodobým používání Widlí"
A máš pocit, že TOHLE je ŽIVOTASCHOPNEJ obchodní model?
To přece vůbec není relevantní. záleží jen na tom, jestli jde spustit to, co ten konkrétní uživatel potřebuje, a jestli se to má jak dovědět.
A jestli je linux v pozici, kdy je pro mainstreamový desktop první volba.
Odpovědi jsou v pořadí jak byly otázky položeny: jak pro koho, pouze pokud se o to zajímá a ví že to má hledat (což pro 99% populace znamená NE), jednoznačně NE.
Křivku učení? Jo, tím myslíš že starý M$opice odepsali a ty si vyber mezi LO a M$O s Ribbonem... Jo, tak to potom jo.
Kompatibilitu? Hele, mám nějaký poznámky dělaný ještě v OpenOffice 1.3 pod Win XP. A nemám problém je otevřít i dneska v LO 3.6 na Fedoře. Bez problémů. Zkus ale otevřít v Office365 CZ excel z německé krabicové 2013 a pak řekni, jaký to bylo. O jedinečnosti zážitku, adrenalinu a tepu 200+ nepochybuju. A to napětí, jestli se to povede, stojí za to.
A ostatní? Hehehe... Dělal jsem VUTčko, doma jenom Linux a ve škole 99% widle a nebyl problém... Jenom jsem se s vedoucím diplomky domluvil, že připomínky budou jako markupy v PDFku. Jinak klidu.
Jenomže pokud je někdo buran a posílá dokumenty v .docx, tak to je jako táhnout výslužku ze zabíjačky zabalenou do jedné vrstvy novin a stěžovat si, že ty sedačky v autobuse nic nevydrží a jsou hned zamaštěný.
Ze ti desktop na linuxu jede normalne muzes povazovat za zazrak. Ja vzdy jednou za cas delam pokus a vzdy VELMI brzo narazim na to, ze je neco spatne. Ted naposled jsem udelal pokus s xubuntu na moje 8 let stare lenovo a opet rana mezi oci hned po prvnim pouziti - hibernace nepracuje. Fungovala v XP, fungovala ve W7 a W10, ale v linuxu ne. Ano, zkousem jsem tomu trochu domluvit, ale nic nepomohlo. Pak jsem nainstalil par blbosti jako treba telegram a ownCloud client. OC klient na widlich si na pozadani pamatuje pristupove udaje. Nejak si to resi, nevim jak, muzeme se bavit o nejake bezpecnosti, ale proste to chci, tak to mam. Ne tak v xubuntu. Tam se to po kazdem pusteni ptalo na heslo. A uz musis googlit a zjistis, ze to asi uziva nejake centralni ukladani hesel a ze tu musis teda rucne doinstalit. Ok, pomohlo to, jede to, ale ma otazka zni: kdo to chtel? proc si to nenainstali klicenku nejakou samo? proc si to neuklada pristupove udaje samo nejak, jako ve widlich? Jsou to blbosti a u systemu zdarma to clovek musi nejak zkousnout, ale je to proste neco, co z desktopoveho linuxu primo tece ven - nedodelanost, nedomyslenost a zbrkly vyvoj. Myslim si, ze po 30 letech u pocitace uz vim, co potrebuji a co mi vyhovuje. Tedy vim, ze treba komplikovana instalace sw, ktery nepochazi z repozitaru, me hodne vadi. Nechci cekat na to, az se nekdo uvoli a dany sw ci jeho novsi verzi da do repa. Ja hledam system, ktery me zbavi toho, co me stve na widlich a ne ze me neceho malo zbavi a prida kupu problemu k tomu. To je treba muj pohled.
Aby to tady zas nekdo nepobral jako straslivy nenavistny post, tak to xubuntu na tom ntb zatim furt mam, na youtube, postu, web a trochu adminitrace pres ssh to staci ;-). Do jiste miry si asi dokazu predstavit, ze by se to dalo dat nekomu i misto widli, kdo nema nejake dalsi naroky.
Perlicka na zaver - kdyz na me poprve vybafl dialog s infem o tom, ze system by se rad aktualizoval, tak sem rekl, ze upgrady se nemaji nikdy kontrolovat, ale v comboboxu s vyberem jak casto na upgrade upozornovat neni volba "nikdy", takze ted, kdyz ten nastroj jednou zjistil, ze nejake upgrady ma, tak co tyden prudi, ze je chce instalovat :-). Ja vam nevim, ale to mi lehce zavani widlema ;-) Inu nekdo asi zase nemyslel. Proste linux desktop :-)
Nebudu resit predeslou diskuzi, ale zaujalo me prohlaseni:
"primo v textu pisu, ze na widlich to vzdy jelo a jede v pohode ...(etc)...Ntb byl cca za 1300 euro."
No co to znaci? Ja mam obstarozni notas HP EliteBook 6930p za 3 tacy a puvodni Widle (sedmicky) tam nebyly schopny rozchodit bluetooth ani po doinstalaci ovladacu. Zajimave, ze Debian naprosto vpohode hned na poprve. Myslim, ze ohanet se cenou notasu je uplne mimo ;)
Člověče mě by opravdu zajímalo, co si tím proboha udělal. Používáme doma různé verze desktopu v opravdu různorodém počítačovém zoo a absolutně bez problémů.
Nejstarší stroj je NTB HP nx6110 celeron M a 768M RAM, který funguje jako server 24/365 už pět let s LXDE (ještě jsem se nedokopal tam hodit čistě serverovou edici, ale si to tak nechám, dokud železo neumře), desktop s Phenomem II a Radeonem 4xxx Ubuntu 18.04, Dell E6500 s posledním Mintem (dcera), manželčin Acer Swift3 KBL a Ubuntu 18.04, synův HP Elitebook 2560 s Ubuntu 18.04 a můj HP Spectre 13 x360 s KBLR Ubuntu 18.04. Jediný stroj s Windows je manželčin firemní HP 6560 s Win7, kde jsou pořád nějaké problémy s rychlostí, připojením k wifi atd.
Zrovna u manželky u jejího Aceru to bylo nepříjemné, protože po jarní aktualizaci W10 přestala fungovat grafika a obnovení ze zálohy nepomohlo. Týden jsem se bránil jejímu tlaku ať jí tam hodím to co mám já. Osobně jsem si myslel, že je vadná grafika, jenže po instalaci Ubuntu běžela naprosto normálně. Nevím po jaké době to MS opravil, ale vrátit se už nechce, i když občas nadává, že je to trochu jiné.
Nejvíce jsem se obával, jak to pojede na mém Spectre 2 v 1 poslední generace, protože to je vážně poněkud exotický stroj pro linux. K mému velkému překvapení poměrně dobře (neběží pouze čtečka otisků prstů a horní reproduktory) a to včetně pera a dotyku na Waylandu.
Ad "Zkus ale otevřít v Office365 CZ excel z německé krabicové 2013" - A kde je problém? Jak byste mohl (a měl) věděl, funkce se do souborů Excelu ukládají v angličtině, a zobrazují se vždy v jazyce, do kterého je aplikace lokalizovaná. Pokud vidíte v českém Excelu na sheetu nějakou funkci s německým názvem, tak je to nejspíš makro (které můžete a nemusíte v daném souboru mít). Názvy maker, poměrně pochopitelně, zůstávají nepřeložené.
MS Office má velmi dobrou zpětnou kompatibilitu. V poslední verzi Wordu není problém otevřít dokumenty z Wordu verze 2, která vyšla v roce 1991. Pravda, u formátu Wordu 2.0 a dřívějších je potřeba v Trust Center nastavit, že se staré formáty nemají blokovat :). Moje nejstarší soubory jsou z Wordu 6, a bez problému se dají otevřít. Excel podporuje i soubory Excelu 2.0, který vyšel v roce 1987.
Jestli vám otevírání starších souborů přijde jako jedinečný adrenalinový zážitek, který vám zvyšuje tep na 200+, tak je to v podstatě dobrá zpráva. Výrazně ušetříte za bungee jumping, skoky o padáku, výstupy na horské vrcholy, rafting, výpravy do džunglí atd. Navíc se vám u toho nezamotá padák, neuženete si omrzliny, a při troše štěstí vás ani nekousne pavouk. Tak na co si vlastně stěžujete? :)
Názvy vestavěných stylů jsou z makra dostupné anglicky přes Style.Name, nebo lokalizované přes Style.NameLocal. Jak to říkají na linuxových fórech? Tuším RTFM :)
https://docs.microsoft.com/en-us/office/vba/api/excel.style.name
Na blábolení jste tu expertem vy, drahé kolego. Na prvním místě jsem mluvil o funkcích v Excelu, a ty fungují přesně jak jsem popsal. Na druhém místě se v makrech používá buď Range.Formula, která je vždy anglicky, nebo Range.FormulaLocal, což je funkce v dané lokalizaci Excelu. To vědí i zkušenější uživatelé MS Office, a admin by to měl věděl tuplem. Jenže vy nevíte, neznáte a neumíte, jak všichni vědí.
Lulane, strc si ty svy kecy dop.rdele, opakovane ti tu bylo dokazano, ze o tom vis hovno, protozes to vzivote nevidel.
Pro pobaveni publika:
To takhle soudruzi v nejposlednejsich verzi opic(a exchange) kupodivu nejakym zazrakem umoznujou pripojit druhej (a dalsi) mailbox (predtim to neslo, bylo treba na to vyrabet vifikundace na tema pripojime to pres pop/imap ...). Nojo, tak to teda nekomu pripojite a to ze zacnou dit veci ....
To si trebas takhle reknete, ze kdyz na user do mailboxu fullcontrol ... tak ze muze ... VSECHNO, ale nasrat, mail z nej proste neodesle. Na to musi mit extraburt pravo send-as ... a to se NENASTVUJE v exchange, ale v AD ...lol. No budiz, pokracovani ... takze mail odesle (teda mozna), a ... kua jak to ze neni v odeslanych? ... dpce ono ho to vrazi do odeslanych, ale v jeho primarnim mailboxu. ... jo aha .. von na to exituje jakejsi bazmek v registrech (v GUI nic, v GPO nic) ... no tak to zapnete a ... ZAS NIC. Kurva jak je toto mozny? ... takze propracujem dal, a vono kdyz je vypnuta v utlouku cache, tak tohle nastaveni proste nefunguje. A kdyz je zapnuta, tak to nefunguje vubec, protoze to v sekundarnich mailboxech ukazuje maily, ktery uz tam mesic nejsou, pripadne to do nej odmita usera pustit uplne.
Pripadne opice/exchange cast druha:
Mate ve fime 10 oddeleni, kazdy si chce navzajem videt do kalendaru. Nic snazsiho ze, nastavite jim prava do kalendaru pro jejich skupiny. What? jo vy by ste si mysleli, ze to bude fungovat? Nasrat. To si nejdriv musite den, nebo radsi dva pockat, nez se prava vubec nejake projevej (primo z webu M$ - exchange aplikujou nastaveni 1x za 2 hodiny nebo dyl), to "dyl" samo neni nikde specifikovany, a neexistuje zadnej zpusob jak to uryhlit.
Toz dobra ubehly dva dny, vyzkousite to na 1/2/3 lidech, nejak to funguje. Pak se vam ale zacnou ozyvat lidi, ze nevidej kalendar pepy, nebo franty nebo ... pritom jinej clovek ze stejny skupiny je vidi. Kua co to jako ma bejt? Tak testnete vzit vsechny a... z 50 lidi u 10 nevidno nic. Pokazdy ale u jinych 10.
já jsem teda ješte neviděl že by byl problém ze souboru s tabulkou nějak vydolovat čísla/texty ale netestoval jsem jednotlive verze excelu nicméně při přechodu na vyžší verzi nikdy nebyl problém a spíš mi připadá že pokud člověk nepotřebuje zachovat barvičky/formáty tak je kompatibilní skoro všechno se vším ale je fakt že třeba makra jsem nikdy nepoužíval.
Ako niekto, kto v minulom zivote travil svoj pracovny cas v nemenovanej korporacii ako financny kontrolor a rypal do projektovych manazerov kvoli ich cislam, mam svoju predstavu, ake divy Excel dokaze napriec rozlicnymi instalaciami beziacimi v mixe sk/cz/en-gb/en-us/fr. Aj bez makier.
To máte v podstatě pravdu. Jenže naprostá většina lidí nepoužívá počítač proto, aby si hráli s počítačem. Používají počítač jako nástroj, který jim umožňuje dělat něco dalšího. Účtovat, psát knihy, skládat hudbu, řídit projekty, kalkulovat rizika, nebo třeba jenom koukat na videa na youtube a číst poštu. A tyhle lidi moc nezajímá booleovská algebra, výroba polovodičů, stavba HW, assembler, kernel, stovky příkazů a jejich syntaxe, regexy, bash atd. Zajímá je to, kvůli čemu počítač používají. Podobně když vy jedete na nákup nebo do práce, tak vás zajímá ten nákup nebo to abyste se dostal do práce, a ne spalovací motor a jeho řízení, konstrukce převodovky nebo tlumičů. Auto je pro vás *prostředek* jak udělat něco dalšího, ne věc ve které se chcete rýpat po večerech.
Pokud přijmete tenhle model uvažování, tak vám najednou dojde, proč jsou populární systémy jako Widows a MacOS. Linux prostě nenabízí to, co uživatelé chtějí. Můžete to vidět i na projektech Google ChromeOS a Android, které jsou u uživatelů daleko úspěšnější, než linuxový desktop.
Asi som idiot ale mne Android nepripada vôbec uzivatelsky privetivy. Nedavno som sa na android tablete snazil urobit uplne trivialnu operaciu... z uloz.to stiuahnut rar subor rozbalit a prekopirovat do priecinka s videami... na desktopovom linuxe je to zalezitost par kliknuti mysou, ale na androide nadludsky tazka uloha. Vyskusal som 3 aplikacie a po 15 min zabiteho casu zistovanim ako ropzbalit subor som to vzdal... zapol desktop a rozbalil to tam...
Android je z pohladu UX cista katastrofa. A preco sa teda presadil? Lebo donho google vrazil obrovske prostriedky a vnutil ho vyrobcom ako lacnu alternativu k iOS.
A chrome OS? Ten ma 1% market share - (polovicu z toho co desktopovy linux) takze neviem ci sa da hovorit o uspechu.
PS: Na androide som medzitym objavil ES File Explorer, ktory rozbalovanie suborov trosku zjendodusil, ale stale to neni tak priamociare ako na plnohodnotnom linuxe.
Díky bohu? To mi připadá laciné. Za mě je linuxový desktop technicky horší řešení (s čímž tu asi někteří nebudou souhlasit), ale některým lidem zjevně vyhovuje. Když ho chtějí, ať si ho užívají. Navíc konkurence má něco do sebe. Microsoft má dominantní pozici na desktopu, ale nemůže si dovolit svůj produkt zanedbávat, protože by mu zatopila konkurence. Totéž v podobné formě platí pro Apple, Linux, a poslední dobou i Google. Linux, MacOS nebo ChromeOS nemusí být zrovna vaše nebo moje volba, ale existence konkurence nakonec prospívá všem.
Tak to pobavilo, v roce 1999 bylo co? První KDE a začínal Gnome. To je teda výhra, právě naopak, dnes je FLOSS desktop na vrcholu - skoro každý má možnost si vybrat prostředí, které mu vyhovuje. A nejen to, ještě ho může velmi výrazně customizovat (pluginy, samotný fakt, že je to FLOSS).
Pokud někdo argumentuje, že desktop má být jeden, protože Kijivu z Pražského gorilího výběhu by s tím mohla mít (nějaký) problém.... No to už je jeho boj. Faktem je, že vám nikdo nebrání naučit se používat třeba to KDE a používat ho do smrti.
Můžeš si vybrat z nepřeberného množství nedodělků. Proti Linuxu nemám vůbec nic, sám ho na spoustu věcí využívám, ale jako člověk, jehož náplň práce z nemalé části tvoří UX/UI, prostě nemůžu linuxové desktopy hodnotit nějak kladně. Takže podle mě problém není v absenci jednotného prostředí, ale v tom, že víceméně všechny nabízené možnosti jsou zmetky.
Ako pre cloveka, ktory sa v praci venuje UX/UI, linuxovy desktop ma tajne zadanie udrzat vas co najdalej. Je to preto, aby sa jeho pouzivatelia nedozili podobnych hroz, ako je mozne vidno na Windowsovom desktope.
Vcera som napriklad videl, ako to dopadne, ked Avast dostali do ruk UX/UI odbornici. Zaludok to mal v ten moment velmi tazke.
@Lael Ophir
Není to horší řešení. Jenom je problém s kompatibilitou proti majoritním Windows a portací her. Pokud se toto prolomí půjdou Windows do zádele během roku ... X let jsem podnikal s Debianem, mám ho léta jako výchozí desktop v dual bootu a Win mám jenom proto, že si jednou za uherský rok někdo vymyslí nějakou obskurditu která je Win only. Většinou to netrvá déle než den.
Pro ten účel je ideální Virtualbox a trial verze W7, kterou lze několikrát prodloužit a pak znovu nainstalovat a zaregistrovat.
Člověk to potřebuje tak 1 do roka. Naposled když mě zajímalo, co umí win only sw pro nový osciloskop. Zjistil jsem, že o nic nepřicházím a přenos dat přes USB dongle úplně stačí :-))
Myslím že za všechno hovoří to, že ve Valve vývojáři SteamOS o podpoře suspend/resume prohlásili: "Given the state of hardware and software support throughout the graphics stack on Linux we didn't think we could make this reliable." S těmito slovy podporu suspend/resume přestali podporovat.
https://github.com/ValveSoftware/SteamOS/issues/259
Když vidím X, tak nelze zmínil X11. To je katastrofa ze všech úhlů pohledu, včetně bezpečnosti. Unixy zamrzly někde 30 let v minulosti.
[Lael Ophir ]
No hlavne ze M$ si tu konkurenci tak moc hyckal, ze :) Napriklad kdyz konkurenty vidiral softwarovimi patenty :-D Ted najednou M$ "love Linux" . :-D Nojo SFU byl propadak, tak ted to skousi s Linuxem, nemluve o tom, ze polovicka virtualu v Azure jim bezi na Linuxu. To se pak neni cemu diviti. :)
Jinak Linuxovy desktop neni zdaleka "technicky horsi", je jiny nez Widle, staveny na jine filosofii a jinem pohledu na vec. Navic Linux vzdycky doplacel a jeste dlouho bude doplacet na bezehledne politice hlavne M$, ktera silne ovlivnila vyrobce HW a dodavatele SW, kteri se diky tomu orientovali prevazne na M$. Takze bych na strane M$ PR mlcel.
Takže když firma legálně získá patent, a pak ho vymáhá, tak je to podle vás "vydírání"? Zajímavý pohled na věc :)
SFU byly určené k migraci aplikací z Unixů na Windows, a také se tak používaly. Vyžadovalo to aplikace přeložit pro SFU, stejně jako mezi jednotlivými Unixy. A tady se musím vrátit k pěkné diskusi před pár lety, ve které jsem konstatoval, že Linux na rozdíl od SFU není POSIX compliant, takže SFU je vlastně víc Unix, než celý Linux. Dostalo se mi odpovědi, že kompatibilitu Linuxu s ostatními Unixy dávno nikdo neřeší. Prý se řeší u ostatních Unixů, jestli jsou kompatibilní s Linuxem. A ano, už je to tak. Klasické Unixy jsou ohrožený druh. Z toho důvodu SFU nemá moc smysl. Možnost přímo spouštět aplikace psané pro Linux je "nové SFU".
Linuxový desktop například stojí na X11, což je naprostá technologická i bezpečnostní katastrofa. Pokud jde o unixovou filosofii, tak té i na desktopovém Linuxu výrazně ubývá. A projekty postavené na Linuxu, jako Android a ChromeOS, uspěly *právě proto*, že unixovou filosofii zcela opustily.
Tou bezohlednou politikou máte na mysli prosazování vlastního produktu? A není to náhodou něco, co firmy na konkurenčním trhu dělají a mají dělat? Nebo předpokládáte že třeba společnost Oracle nebo Google bude prosazovat Windows na místo vlastních produktů, aby nebyly za "bezohledné"? :D
Například tady je pár set těch podle vás "neexistujících" patentů, které se týkají mobilních zařízení. Vzhledem k tomu, že byly ty patenty uděleny, tak to asi nebudou věci, které se používají 100+ let. Když už si vymýšlíte, zkuste to alespoň tak, aby se to nedalo vyvrátit prvním dotazem na Googlu :)
http://images.mofcom.gov.cn/pep/201404/20140408143159274.docx
[Lael Ophir]
No, kazdej tomu rika jinak. Je zajimavy, ze ne vzdy byl M$ schopny ty svoje prava duveryhodne prokazat, presto to zkousel. A kdys to neslo primo, zkousel to oklikou. Pripad SCO je notoricky znamy, ze ano :)
"SFU byly určené k migraci aplikací z Unixů na Windows, a také se tak používaly."
Neznam nikoho, kdo by to realne pouzil. Ono asi moc tech zajemncu o migraci z plnohodnotneho Unixu na Widle nebylo :-D
Zajimave, XProtokol je postaveny na komunikaci pomoci atomu. Je zajimave, ze traba Widle byly (jsou?) napddnutelne pomoci atombombingu, ale na X-chech - i kdyz by to teoreticky melo byt mozne taky, to zatim provedeno nebylo.
Aplikace na Android neuspely kvuli sve fylosofii, ale pro naprosto mizernou konkurenci pro Androidu v oblasti smartphonu a tabletu.
Bezohlednou politikou mam na mysli niceni komkurentu, jejich vidirani a zkupovani, ignoraci jinych standardu (min do obdobi WinXP) nez tech od M$, zneuzivani oligopolniho postaveni na trhu.
Ne každý patent se podaří obhájit před soudem. S tím má zkušenost každá větší společnost.
SFU byla technologie aktuální v devadesátých letech, když se Windows NT rozjížděly. Tehdy se některé aplikace prostě přeložily pro SFU. Týkalo se to primárně firemních aplikací. Velké aplikace, jako Oracle a SAP, se prostě portovaly. Migrací na Windows NT byla velká spousta, protože alternativou tehdy byly jen klasické Unixy. A ty vyšly tak draho, že jste buď mohl mít stroj na Unixu, nebo za cenu jeho roční podpory koupit stroj na Windows i s roční podporou :). Kde neproběhla migrace na Windows NT, tam později proběhla migrace na Linux. Dneska abyste klasické Unixy hledal s lupou.
X11 protokol je bezpečnostní katastrofa. Každá aplikace může vidět i poslat jakoukoliv událost určenou jiné aplikaci. Když máte spuštěný Tetris a otevřený terminál běžící pod rootem, tak ten Tetris může vidět co píšete do terminálu, a může do toho terminálu i psát. A tohle platí pro každé dvě aplikace. Technologicky je X11 prehistorie, a v mainstreamových OS jednoznačně nejhorší řešení, které je dneska k vidění.
Android uspěl díky Samsungu. Pánové vyráběli pro Apple krabičky jménem iPhone, a viděli, že na tom Apple má velmi zajímavou marži. Tak si říkali, že by možná mohli vyrábět svoje vlastní krabičky, protože to umí. A co SW? Android byl zdarma, takže ho do těch svých krabiček nacpali. U toho rozebrali prakticky všechny aspekty UI iPhonu, a prostě je okopírovali, včetně barev a umístění ikon.
Nicméně jsem psal primárně o tom, že Android je úplně mimo unixovou filosofii, a je ne-unixový i technicky. A to je důvod, proč je úspěšný.
V tržním prostředí si firmy konkurují, a světe div se, vzájemně se občas zlikvidují, nebo se vzájemně koupí. Tzv. standardy většinou nebývají závazné. Navíc se standardy tvoří pro věci, které jsou už "usazené". Když vymýšlíte DVD, tak opravdu nebude vyhovovat standardům pro VHS kazety :). A zneužívání dominantního postavení na trhu? Já v tom vidím prostě normální obchodí strategii. Konkurence není o tom, že se šéfové firem sejdou u táboráku a zpívají spolu písničky. Ne nadarmo se mluví o konkurenčním boji.
[Lael Ophir]
"Ne každý patent se podaří obhájit před soudem. S tím má zkušenost každá větší společnost."
Jiste. Pruser nastava, kdyz spolecnost nedokaze ani rict, ktere patenty byli poruseny. Prikladem budiz pripad kdy M$ obvinil vyvojare Linuxoveho jadra z prorusovani patentu, a nebyl schopny na vyzvu od vyvojaru ani dolozit kde presne a ktere jsou porusovany. Take notoricky znamy pripad.
K SFU. Jiste, ale jak jsem psal, prechod z Unixu na WinNT se moc nekonal, a to ani ve firemnich sferach. V podstate to vyuzil malokdo.
XProtokol. To je jen papouskovani teorie. Jiste teoreticky je mozne ledacoz, ale ja (evidentne na rozdil od Vas) mam s programovanim pod XProtokolem a cistou xlib nejake prakticke zkusennosti. V prve rade, kazda X aplikace musi registrovat jake atomy bude v komunikaci vyuzivat. Vy sice vidite, jake atomy mate jsou na servu k dispozici, ale nemate sajna, ktere z nich aplikace pouziva. Dale, sice muzete poslat jakekoliv aplikaci jakykoliv atom, ktery jste si registroval, nicmene, neznali jej aplikace (nema-li jej zaregistrovan) bude zahozen a ignorovan. Neni pravdou, ze aplikace musi pozadavek od XServeru obslouzit at uz jej posle kdokoliv. Navic nektere operace neprojdou (neni-li explicitne dano jinak cilovou aplikaci) ani pres samotny XServer. Tak napriklad zakreslovani do ciziho okna, vam vyhodi chybu Bad Window (ci podobny nazev - uz si to presne nepamatuji), coz pro adesilatele pozadavku dost casto znamena okamzity segfault. Takze, ano ciste teoreticky muzete cist a modifikovat obsach emulatoru terminalu z jineho okna, prakticky to nejde baz spoluprace cilove aplikace.
Znovu, Android uspel dikz nedostatecne konkurenci. Windows Mobile jsou uz pomerne dlouho naprosto pase, Apple podporuje jen sva vlastni zarizeni, zbytek je okrajova zalezit i diky podivne politice Samsungu kolem Bady a nasledne Tizenu. Jinymi slovy, Samsung nemel ani moc na vyber.
K tomu zbytku. jiste, muzete se chovat jako nejvedsi bastard a prase, dulezite je, aby jste si to umel omluvit. M$ jsou proste nenazrany svine, muzete o tom polemizovat, nesouhlasit s tim, ale to je vse co s tim udelate.
To že porušujete patent, nebo třeba copyright, vám může tvrdit kdokoliv. Pokud to dotyčný není schopný doložit, tak přece není důvod se tím zabývat.
Přechod z tradičních Unixů na NT byl naopak masivní. Dávalo to velmi dobrý smysl z hlediska pořizovacích nákladů, provozních nákladů i administrace. SFU byly využívané hlavně v prostředí, která tradičně běžely na Unixech, k aplikacím byly zdrojáky, a portování na Windows by buď trvalo dlouho, nebo stálo moc peněz. Takových případů v ČR moc nebylo, protože tady v první půlce devadesátých let bylo těch in-house unixových aplikací minimum.
Ohledně X11 jsme si asi nerozuměli. Nemluvím o čtení a modifikování obsahu okna, i když to čtení můžete provést triviálně tak že pořídíte screenshot. Mluvím o klávesnici a myši. Ten Tetris v mnou popsaném případu může číst veškeré stisky kláves prostě tak že se prostě zaregistruje pro příjem X11 events. Takže když spustíte terminál a píšete heslo, Tetris (nebo jakákoliv jiná aplikace) ho může triviálně zaznamenat. Navíc jakákoliv aplikace může poslat keypress libovolnému jinému oknu. Buď pomocí XSendEvent(), nebo pohodlněji pomocí XTestFakeKeyEvent() z knihovny XTest. Takže Tetris (nebo jakákoliv jiná aplikace) může do terminálu běžícího pod rootem s klidem zapsat stisky kláves "rm -rf /[ENTER]". A aby to nebylo málo, tak to funguje i pokud si pustíte aplikaci ze vzdáleného systému, například pomocí ssh forwardingu. X11 je katastrofa ze všech hledisek, včetně bezpečnosti.
https://github.com/anko/xkbcat/blob/master/xkbcat.c
http://t-sato.in.coocan.jp/xvkbd/events.html
Znovu, Android uspěl protože Samsung v rámci možností okopíroval HW i SW Androidu, plus díky prakticky nulové ceně.
Ohledně chování firem. Předpokládáte že v rámci konkurenčního boje firma řekne "OK, mám patenty na to co děláte, ale nebudu je vymáhat, aby se vám dařilo lépe"? Nebo "OK, mám vlastní protokol který dlouhá léta funguje, ale přejdu na protokol se kterým včera přišli konkurenti, aby jim to pomohlo"? :D Zjevně vám nedochází podstata konkurenčního boje.
Mimochodem patentové války jsou starší než 100 let. Příklady z automobilového průmyslu:
http://www.kcstudio.com/seldenw1a.jpg
http://www.bpmlegal.com/gif/fordad.gif
http://www.kcstudio.com/selden1900.jpg
Hele, poJebe, řeč byla o patentu na bubble sort. Jenom idiot k tomu může uvést číslo australského zlepšovacího návrhu, který je úplně mimo téma.
Ten "patent" 2001100012 je zlepšovací návrh (Innovation Patent), který se v Austrálii v podstatě automaticky udělí, pokud jsou splněny náležitosti, a teprve pak se (mimo jiné v případně vymáhání) rozporuje. Zlepšovací návrh na kolo pak pochopitelně není vymahatelný. A s plným patentem to má společné leda jedno slovo v názvu.
Takže za mě: zalez, ty sprosté hovado.
Pokud jde o australské zlepšovací návrhy, tak tam na prvním místě může zlepšovák zkoumat přímo patentový úřad (po jeho udělení), a na druhém místě máte po celou dobu jeho platnosti (8 let) možnost ho rozporovat. Mám za to, že to vůbec neprobíhá před soudem. Navíc vás to vůbec nemusí trápit, dokud po vás držitel toho zlepšováku nezačne něco vymáhat. Pak se soudí on, a minimálně v případě, že prokážete prior art (třeba přinesete k soudu bicykl vyrobený před udělením zlepšováku), máte celkem jednoduše vystaráno.
Kauzu Mironet ani nepřipomínejte. Ti se dostali z problémů jen protože policie měla na povolení k domovní prohlídce špatné údaje, a protože licence na SW firma desítky měsíců nedodala, až jim nakonec archiv a účetnictví "odnesla voda" při povodních. Fakt mi nepřipadá OK, když firma prodává počítače se soubory MS-DOS mode z Windows 98, s tímto popisem v souboru _____CTI.MNE: "Tuto část MS DOSu můžete používat pouze první dva měsíce po koupi počítače Thales a slouží ke spouštění programů dodávaných s tímto počítačem." K tomu hru i se jménem hackerské skupiny, součásti Norton Utilities registrované na fiktivní firmu, a Checkit registrovaný zřejmě pro vnitřní potřebu firmy. S tím se Mironet na svých tiskových konferencích ale nechlubil :). Pokud vás to zajímá, tak si o případu něco načtěte.
https://diit.cz/clanek/trestni-oznameni-druhy-posudek
Mám desktop, který se nerozdrbe při prakticky jakékoli aktualizaci (kterým lze navíc zabránit jen fyzickým odpojením od internetu, nebo hozením microsoftích stránek do routeru na blacklist). A navíc na něm vše funguje tak, jak fungovat má (tj. neřeším např. nekompatibilitu mikrosoftího kódování češtiny se zbytkem světa, což je problém třeba u TeXu). A nemusím řešit obcházení blokování programů od jiných výrobců než je MS, takže mi i bez složitého hackování funguje i třeba POVRay nebo Inkscape hned po instalaci příslušných balíčků (což na W10 naši ajťáci dávali dohromady několik dní), nehledě k tomu, že např. binárky pro Win od Image Magicku se zřejmě na W10 vůbec rozchodit nedají.
Pokud na Windows několik dní rozcházíte Inkscape(tzn. čtyři klepnutí myší), pak si nedokážu představit, jak jste vůbec dokázali zprovoznit Linux. Ale jinak tyhle příběhy, jak celé IT oddělení na Windows týden instalovalo kalkulačku, když přitom na Linuxu stačilo projet dvacet repozitářů, změnit pět oprávnění, upravit tři konfiguráky a dotáhnout závislosti ke dvěma desktopům zbožňuju, přihoďte.
On zrovna Inkscape občas záhada je - já ho používám na MACu a tam to znamená přidat Javu (snadné), ale taky Xquartz (něco jako emulátor X serveru), který už se občas chová divně. Zrovna v tomhle případě je sudo apt install inkscape fakt objektivně rychlejší :-)
Jiná věc ale je, že spíš než chvála Linuxu je kritika dost zfušovaných buildů mimo Linux, Inkscape je fakt odfláklý. Třeba pro srovnání Krita (ať zůstaneme u grafiky) šlape Linuxu, MACu i WIN na první klepnutí...
Prostě tyhle programy na win 10 nefungují, nebo až po nějakých tricích (které jsou za horizontem mých znalostí a i ti IT pracovníci si to museli nastudovat). A stejně se při spouštění těch programů objevují pochybné hlášky od systému.
Na Linuxu (debian) mi stačilo spustit správce balíčků, vybrat příslušné balíčky a zadat jejich nainstalování (a odkliknout povolení instalace balíčků, na kterých to závisí).
Mám na Windows 10 dvakrát Inkscape. Jednou instalovaný klasicky, podruhé přes Store. Ani s jedním nebyl problém. Chápu že jste mohl mít nějaký problém, protože setup některých open source aplikací je tak zmršený, že je to nepoužitelné. Příkladem byly některé verze Gimpu, které hned po spuštění mimo jiné hlásily, že jim chybí některé knihovny. To je ovšem chyba autorů, ne Windows. Autoři to zpravidla dříve či později napraví vydáním nové verze.
Konkrétní build Gimpu pro Windows byl zmršený, protože autoři špatně udělali setup.
Závislosti jsou na Linuxu vyřešené tak "skvěle", že se balíčky produkují pro konkrétní verze konkrétního distra, a nainstalovat cokoliv jiného je sázka do loterie. Důkazem budiž to že se masivně prosazují image-based balíčky, které si většinu závislostí táhnout s sebou, takže jsou neskutečně velké. Samozřejmě je to Linux a tedy styl bazaar, takže autoři vynaložili úsilí na tvorbu Flatpaku, Snapu a AppImage, a ty dělají prakticky to samé, ale každý trochu jinak. Někdy mi připadá, že linuxová komunita na zabití linuxového desktopu žádný Microsoft nepotřebuje, protože to dokonale zvládne sama :/
Na rozdíl od Windows mohou koexistovat na Linuxu stejné balíčky různých verzí, takže se nemusím bát, že mi nainstalování / aktualizace programu A změní knihovnu ab a program B si s ní přestane rozumět (což je na Windows zcela běžné, a byl to jeden z důvodů, proč jsem z nich odešel).
To jestli se dá nainstalovat konkrétní aplikace ve dvou verzích najednou záleží hlavně na té aplikaci. Zkuste si to třeba se systemd :)
Pokud jde o knihovny, tak to byl naposledy problém někdy ve Windows 98, kde instalátor s právy admina mohl měnit i systémové knihovny. Dneska bez ohledu na permissions nic takového není možné. Aplikace samozřejmě mohou používat různé verze těch samých knihoven.
Takže admin na Windows nemůže zasahovat do systémových souborů? No, potěš koště! Jen další argument proti Win.
Jinak na Win dlouho (současný stav neznám) nebyla verze knihovny součástí jejího názvu a dva soubory se stejným názvem v jednom adresáři být nemohly. A kdybyste jednu z těch knihoven přejmenoval, tak by ji příslušný program nenašel.
Máte pravdu. Když někdo smaže nebo přepíše systémový soubor, tak by měl OS radši havarovat, než aby soubor vrátil do původní podoby. A pokud nehavaruje, tak je to argument proti používání takového OS :D
Vy jste viděl naposledy Windows 98 a NT4, že? :) Verze knihovny může být součástí jejího jména, zvlášť pokud jde o major verze, které nejsou vzájemně kompatibilní, řekněme jako na Linuxu Qt3 a Qt4. Pro knihovny, které se neliší jménem, se používá WinSxS (od Win98SE a Win2000). V adresáři WinSxS jsou podadresáře s různými verzemi knihovny. Pokud aplikace v manifestu vyžaduje konkrétní verzi, dostane ji z adresáře WinSxS. Pokud ne, tak dostane výchozí verzi, což je hardlink na WinSxS. Koukněte se na výstup těchto příkazů:
fsutil.exe hardlink list C:\Windows\System32\notepad.exe
dir C:\Windows\WinSxS*microsoft-windows-notepad*
Fakt se vám nikdy nestalo, že po aktualizaci linuxového distra nešel zvuk, síťová karta, WiFi, BlueTooth, grafika nebo cokoliv jiného? Taková zkušenost je totiž nepříjemně častá.
Jaké konkrétní "blokování programů od jiných výrobců než je MS" máte na mysli? To jste si právě vymyslel, nebo se dozvím něco konkrétního?
POVRay jsem nikdy nepoužíval. Inkscape na Windows 10 funguje bez problémů, a je dokonce k dispozici ve Store. ImageMagick na Win10 samozřejmě také bez problému funguje. Někdo to už moc pěkně komentoval slovy "Tyhle příběhy, jak celé IT oddělení na Windows týden instalovalo kalkulačku, když přitom na Linuxu stačilo projet dvacet repozitářů, změnit pět oprávnění, upravit tři konfiguráky a dotáhnout závislosti ke dvěma desktopům zbožňuju." :D
Ne lulane, to se mi nikdy nestalo, a kdyz neco nekde prestane fungovat, tak se da snadno zjistit co kde a proc, narozdil od widli, kde se presne tohle deje s naprosto kazdou aktualizaci. Na 3 mesice starym notesu od HP za bratru 50k sem uz po paty behem tech 3 mesicu reinstaloval ovladace zvukovky ... proc asi. Protoze widle sou prece chytrejsi, a pokazdy si tam narvou nejakej svuj, zcela nefukcni bazmek.
O tom ze se neustale rozmrdavaj asociace, kdy vy zmrdi z M$ neustala tlacite ty svoje nepouzitelny sracky jako vychozi ani nemluve.
@lulan:
Jednou se to stalo manželce. Restart nepomohl. Takže druhý restart, výběr předposlední položky v Grubu (dvouminutový telefonát) a vydrželo to, než jsem se večer dostal k přeinstalaci jednoho poškozenýho balíku (jeden příkaz pod rootem to našel i přeinstaloval).
Na widlích neřešitelný, tam je totiž potřeba hledat ručně na webu ovladač (pokud je to ovladač od síťovky, good luck) a instalovat ovladač, do toho ještě restart (nedefinovatelná doba). Obnova z bodu obnovení nezabrala nikdy, ale vždycky spolehlivě odstavila stroj na 3+ hodiny.
Tohle se mi stalo na windows. U Debianu jednou, protože železo bylo win only a nebyly ovladače grafické karty.
IM jsem sám rozchodit nezkoušel, ale doporučil jsem ho jednomu svému doktorandovi a ani jeho (win) IT pracovník neuspěl.
Dají se s pomocí toho perfektně (na fotkách misek) počítat kolonie bakterií nebo plísní/kvasinek.
Hmmm - no možno v tvojej hlave, u mňa je živý viacej ako dosť - na všetkých počítačoch u mňa a v mojom okolí a nejako to nikto nerieši - najlepšie fungujú také veci o ktorých neviem , nemusím riešiť, či bedňa bude pol dňa na mňa svietiť modrou obrazovkou, lebo volajaký upgrade na verziu 10.11....15, 4, či mám aktualizovaný antivirus, lebo fušeri u M$ zase čosi spackali, či ráno tú krabicu vôbec dostanem do prevádzky schopnéhop stavu - lebo niekto po***l volajake drivery a či vôbec v bedni po nejako geni(t)alnom upgrade ešte vôbec budú moje dáta a robota ...
Chýba mi tu ešte nejaký geniálny názor miestneho M$ supertrolla ...
Nemam tebou popisane skusenosti a to spravujem tisice win desktopov je totiz rozdiel ked pouzivas ent verziu v tvojej reci asi LTS ako profesionall home bezny release . Windows je stabilny uz niekolko rokov. Skus popisat tvoje realne problemy skusenosti s windows nie co si pocul. Ja pouzivam aj linux aj windows a oba maju svoje caro.
Nie som tu na vyvolanie vojny linix vs MS citam tu o linuxe desktopoch ma zaujma dana tema a opat tu pridu nejaky neznaly a pisu blbosti. Problem na windows nie je ani tak o OS ale v aplikaciach ktore su zastarale a vacsina firiem odmieta platit za ich aktualizaciu preto tu vznika problem pri aktualizacii na novsiu verziu OS ale to nie je problem len Windows so spatnou kompatibilitou.
OK, tu ale nejde o to, že by si to zopsuli sami, tolko chochmesu zase majú, tu ide o to, že im to pravidelne updatmi domrví Mrkvosoft - a potom trávim pol dňa tým, že hladám / googlim kdekade, čo treba zase povoliť / zakázať, aby sa to aspoň trocha podobalo na to, ako to bolo predtým ...
Mrkvosoft jednoducho predpokladá, že on najlepšie vie, čo uživateľ má používať, čo je pre neho najlepšie, atď ... 1984
Nebudem tu obhajovat MS ale aktualizaciami nic nesprznis pokial si neaplikoval novy release napr 1809 ale ten sa tiez da na chvilu odstavit. Opat odpisem je to ako s kazdou inou velkou aktualizaciou zameraj sa na aplikovanie iba critical a important aktualizacii a mas po probleme zabere ti to mozno par minut browsovania ale vysledok bude ze mas vystarano.
:-) :-) :-) zastav sa u nás v krčme na pivo - dozvieš sa ešte kopu kadejakých iných slov a po piatom Ti slovenčina pôjde lepšie, ako keď Fero narazil prašinou do futier. Neboj sa, my tu máme radi aj Pražákov, môžeš nadávať aj na Babiša, len nesmieš používať slovo sprostý, to u nás znamená voľačo inšie, ako u Vás ..
Druhá možnosť, ako si vylepšiť jazykové znalosti je - nájdi slovenku za frajerku, tá ťa friško vycvičí.
Přesně jste na to kápnul. Kdo používá jakýkoliv alternativní OS tak to nedělá proto, že "přišel se železem" - jednoduše nepřišel, ale došel k tomu nějakou racionální úvahou a zvážením dostupných možností. Poté investoval svůj čas aby ho nainstaloval a přizpůsobil svým potřebám a nyní z té volby profituje (proč by ten systém jinak používal, kdyby to nemělo výhodu)
Není problém si zaplatit technika, který vám nainstaluje základ distribuce a některé problematické programy (jeden čas jsem měl problémy na konkrétním železe s POVRayem, zažil jsem i problémy s TeXem, v době kdy se přecházelo ze staršího tetexu na současný systém balíčků) s tím, že si zbytek doinstaluji už sám. Stojí to kolem 1000, tedy méně než Windows.
Jistě bych to nakonec zvládl nainstalovat sám, ale pokud spočítám ty hodiny (a jejich ekvivalent ve výši hodinového výdělku), co bych strávil hledáním studováním návodů na internetu, je lepší si na tyto věci zaplatit odborníka (a tak by to i mělo být).
"Není problém si zaplatit technika..."
"bych to nakonec zvládl nainstalovat sám"
"ale pokud spočítám ty hodiny (a jejich ekvivalent ve výši hodinového výdělku), co bych strávil hledáním studováním návodů na internetu"
"je lepší si na tyto věci zaplatit odborníka"
"a tak by to i mělo být"
Srsly?
Prisahám ti že po dátumu 14. ledna 2020 sa Linuxu minimálne ztrojnásobý počet uživatelů, ale skôr odhadujem že to bude aj päť násobok. Zrejme nie okamžite v ten deň, ale v priebehu nasledujúcich mesiacov, kdy už aj výrobcovia browserov si "uvedomia" že tento dátum už dávno prešiel. Síce by nemuseli, ale veľmi dobre vieme jak to funguje.
Ono totiž po tom dátumu už nebude iná voľba normálneho OS. Málo kto sa bude chcieť jazdiť metrom a rozprávať so ženskou po Anglicky, ktorá ti na otázku aké bude zajtra počasie odpovie Metro odchádza o 6 minút (čož určite bude pravda).
Prej "normálného OS".
Normální vám připadá proto, že jste si na něj zvykl. Není v tom nic víc, než vaše vlastní nepohodlnost. Úplně stejně lidi vzlykali nad Windows 98/2000, nad Windows XP, a budou vzlykat dál, až budou vzpomínat na staré verze Windows 10 "kdy to byl ještě normální OS".
Někteří z těch lidí co vzlykají nad tím jako se ve Windows "všechno zase změnilo", protože musí otevřít nastavení sítě jinde než jsou zvyklí, kupodivu nemají problém, když jim jejich oblíbené distro kompletně překope UI pod rukama. Zavírače oken se přesunou na druhou stranu, z Gnome se přijde na "vysoce kvalitní" Unity, z KDE3 se přejde na KDE4 přestože to KDE4 je ve stavu ranné pre-alpha verze... A z neznámého důvodu je to pro ty lidi vlastně v pohodě, a je velká zábava se učit něco nového.
https://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/
Výměna té Start Screen s dlaždicemi (viděl jste někdy Windows 8?) za "klasické" Start Menu samozřejmě pro některé uživatele smysl má. A je možné vyměnit celý shell. Můžete mít Talisman Desktop, LiteStep, Cairo Desktop, UserShell, SharpEnvironment a pár dalších. A když na to přijde, můžete mít třeba KDE přes SFU :). Jenže proč by proboha někdo měnil celé desktopové prostředí, když to výchozí dobře funguje, je důkladně vyzkoušené, a v případě potřeby se dá naohýbat jak je potřeba? Vždyť k tomu není žádný důvod.
http://www.lighttek.com/images/t2_3.jpg
http://www.sharpe-shell.org/
http://usershell.ru/en-gb/Index.htm
http://www.lsdev.org/doku.php
https://cairodesktop.com/
Proč by to proboha někdo dělal? Možná vás to překvapí, ale existují lidé, kterým vyhovuje jiné prostředí než tvůrcům Windows. Důvodů může být spousta, ale samozřejmě je nevidí lidé, kterým to vyhovuje. Může to být vyzkoušené, ale pokud je jen jedna možnost, nikdy nebude vyhovovat všem. Důkaz jste na konci příspěvku uvedl sám.
Viděl jste někdy nějaký alternativní desktop na Windows u někoho osobně nainstalovaný? Já ne. Windows mají modulární shell, a kdo má potřebu tunit desktop tak jako 20 let starý VW Golf s "rychlou nálepkou", modrým osvětlením a "supvolfery co pořádně duní" :), tak většinou vystačí s mršením toho stávajícího shellu. Asi existuje i nějaká poptávka po celém alternativním prostředí, ale jedno ani druhé zjevně není masová záležitost.
http://www.skodateam.cz/Jak_na_instalaci_aparatury
Neviděl, jen jednou jsem viděl změnu vzhledu grafických prvků a ten člověk říkal, že už jen tato drobnost nebyla zrovna jednoduchá instalace a bylo tam určité nebezpečí poškození Windows, kromě toho o těchto možnostech skoro nikdo neví, takže mě vůbec nepřekvapuje, že to není masová záležitost. Ale kdyby například přímo v instalaci Windows existovala možnost výběru dvou typů dobře udělaných desktopových prostředí, zaručeně budou obě velmi používaná.
Ten člověk zřejmě použil binární patchování, aby si mohl použít nepodepsané knihovny stylů UI. To řeší například WindowBlinds, SW za 10 USD. V ceně máte tisíce témat, a za dalších pár dolarů dostanete i Object Desktop (to je rozšíření shellu, ne nahrazení).
Takže myslíte že by měl MS "vylepšit" Windows tak že by nabídnul alternativní prostředí, kde by zavírátka oken byla vlevo, jiné ikony, jiné klávesové zkratky a obecně jiné ovládání? Jo, to by všichni jistě jásali :D. Zvláště firmy by křičely radostí, že musí zaměstnance školit na dvě různé prostředí.
Chápu že pro některé lidi je zaklínadlem možnost volby. Ve skutečnosti to ale funguje jinak. Pokud uděláte správně default, tak ho použije 99 lidí ze sta. Ten zbytek provede nějaké dodatečné nastavení nebo něco doinstaluje. A jen velmi malé procento má důvod hledat něco jiného. Technicky není problém napsat klidně 50 různých prostředí (a pak krvácet na jejich údržbě a rozvoji), ale daleko lepší je mít jedno opravdu dobré. To je důvod, proč naprostá většina aplikací nemá oddělené basic a power user UI, a pokud už je má, tak ta dvě UI bývají velmi podobná.
Ale kdepak, nemyslím, že by to měl Microsoft upravovat. Proč by to měl dělat? Má na to svůj pohled, stejně jako vy. Ale není to jediný možný pohled, ani nejlepší možný, ten ještě nikdo nenašel. Má svůj styl, kdy rozhoduje, co je nejlepší, tento styl se mu osvědčil, nemá důvod ho měnit. Žádný problém.
Pokud jde o možnost volby, podle mě to nefunguje jinak. Nejde o žádné zaklínadlo, ale o to, že každý člověk je trochu jiný a každému může sednout něco jiného. Pokud uděláte správně default, stejně správně uděláte alternativu a bude jednoduché ji vybrat, nebude default používat 99 lidí ze sta, stejně jako nepoužívá například původní pozadí z Windows.
Mimochodem, možná považujete uživatele a firmy za naprosto neschopné, ale není snad problém provést školení jen na jedno prostředí, kromě toho už jsem velmi dlouho neslyšel o školení ovládání Windows. To už jste ale přešel spíš k argumentům pro odvedení pozornosti, ve skutečnosti jste se původně divil, proč by vůbec nějaký uživatel chtěl jiné prostředí. Například proto, že se mu nelíbí. Takoví už lidé jsou, což platí pro všechny obory a typy produktů.
To jestli GUI funguje se dá zkoumat a měřit. Na Linuxu to funguje tak, že je prostředí spousta, ale jsou v příšerném stavu. Koukněte se na první verzi Unity, nebo na historii KDE4. Takové katastrofy jasně ukazují, jak je důležitý pečlivý design, focus groups a testování na uživatelích. Upřímně kdyby autoři Gnome, KDE a Unity spojili síly, tak by linuxový desktop mohl být kvalitativně úplně jinde.
Z vašich slov bych soudil, že by výrobci automobilů měli nabízet také alternativní styly ovládání vozidla. S kniplem místo volantu, samozřejmě otočením vlevo začne automobil zatáčet doprava, atd.
Chápu že někdo může mít velmi neobvyklé požadavky nebo preference. Desktopové prostředí přece technicky není problém rozšířit nebo nahradit, na Linuxu i na Windows.
Promiňte, ale opět se snažíte odvádět původní otázku jinam. Linux, automobily, neobvyklé požadavky - o to přece vůbec nejde (zvlášť s tím autem to není příliš povedené). Přesně tak, není to technický problém a nepochybuji o tom, že by to Microsoft mohl dokázat. Jde jen o to, že ve Windows tato možnost prostě není (pokud nepočítám operace, které jste uváděl a které opravdu nejsou pro tzv. běžného uživatele, navíc jen s částečným výsledkem) a není to proto, že by o to nikdo nestál, jak stále opakujete, ale spíš proto, že Microsoft pro to nemá ze svého pohledu pořádný důvod. Lidi, kteří by o možnost takové změny stáli, slyším ve svém okolí už 20 let. Někteří z nich později začali používat např. Macintosh, někteří dokonce ten katastrofální Linux.
Podívejte, Windows mají jedno prostředí, MacOS také. Proč? Protože je to jako ovládání auta, prostě de-facto standard. Dal jsem tu link na 5 kompletních alternativních shellů, plus název rozšíření které umožní prostředí výrazně překopat. Těžko můžete tvrdit, že to nejde. Pokud něco jde, ale lidé to většinou nedělají, tak asi moc nechtějí.
Přechod z Windows na MacOS dokážu pochopit. Apple má v nabídce jen pár modelů HW, a má pro ně dobře vyladěný SW. Ve srovnání s koupí náhodně vybraného levného PC, na kterém je předinstalovaný dva roky starý build OS i driverů, k tomu hromada crapware, má to spoustu nestandardního HW u kterého se musíte spoléhat jen na drivery výrobce (který je zprasí) atd. je Mac prostě prémiový produkt. Jenže ve světě PC se dají sehnat i daleko lepší kousky HW, než ty levné kusy s hromadou nectností.
Ano, do určité míry to jde, souhlasím, ale není to technicky přijatelná možnost pro naprostou většinu uživatelů počítačů. Pokud něco jde a lidé to nedělají, nemusí to znamenat, že nechtějí, ale například že to na tzv. běžného uživatele působí příliš riskantně, neoficiálně a "programátorsky", nebo že o tom skoro nikdo neví - oboje platí pro tento případ. Ale to už jsem přece psal podrobněji výše, tak se nemusíme opakovat. V tomto se zřejmě neshodneme - vy tvrdíte, že by to skoro nikdo nechtěl, já nesouhlasím, žádný problém.
Pokud jde o jediné prostředí, žádný standard neexistuje, což ukazují například právě ta odlišná prostředí od Microsoftu a Applu nebo změny v posledních verzích Windows, takže srovnání s ovládáním auta opravdu nesedí. Jestli tím myslíte, že každá z těchno firem má svůj vlastní odlišný standard, to je pravda, ale tím spíš tu auta nesedí. Vůbec přece nejde o volant doleva a zatáčení doprava, nebo jak jste to psal. Obě prostředí jsou udělána dobře, ale nikdy nebudou vyhovovat všem a není to proto, že by měli příliš neobvyklé požadavky.
Pokud jde o to, proč lidé mění počítačové systémy, důvody jsou různé. Může to být tak, jak jste popsal, ale například v hudebním průmyslu někteří lidé nespokojení s hardwarem Applu si nechávají sestavit výkonná PC s instalovaným Mac OS (Hackintosh). A samozřejmě i spousta uživatelů Mac OS nadává na nemožnost pořádné volby nastavení vzhledu a chování systému a někteří přešli např. na Windows. Takže opravdu to nelze takto zjednodušit, ale to přece nevadí. Já jsem rád, že stále existuje možnost volby i za cenu, že spolu lidé nesouhlasí.
"Podívejte, Windows mají jedno prostředí,"
megalol ... to jiste soudruhu a proto v tom aute(w10) prehodili soudruzi v M$ saltrpaku ne k okynku, ale do kufru, a volant toci autem doleva, kdyz se otaci doprava.
Lulane, cimpak to je ze w10 jeste porad nemaj ani 50% ani mezi widlema? Presto ze je rozdavate zadarmo?
btw: Ad uzasny widloui ... to po me takhle nekdo chtel, jestli mu tu ikonu dam na plochu, jasne, zadnej problem proste ji capnu a pretahnu ... wtf?
Ovládací prvky oken a spouštění programů (atd.) jsou ve většině alternativních desktopů stejné nebo velmi podobné. Nekonzistence většinou uživatelé odmítají (což vedlo k masovému odmítnutí Unity). Takže knipl nebo kormidelní kolo místo volantu jsou jen vaše fikce.
MMCH auta s kniplem nebo spíš joystickem asi časem budou, protože modely aut, kde kola točí servomotory řízené počítačem podle pohybů volantu (a nejsou tam tedy přímé mechanické převody mezi volantem a koly) už existují. Údajně mají joystick už i některé stíhačky.
Důležité jsou rozdíly mezi jednotlivými linuxovými desktopy v náročnosti na HW a další detaily (blackbox prostě spustím i na železe, kde si neškrtnou ani nebožky win XP, o dalších verzích nemluvě), včetně různých možnosti, jak si je jako uživatel mohu individualizovat.
Sám jsem měl svého času počítač (na bázi Pentia II - počítač dala na chalupu tchýně, protože na něm nebylo možné rozjet právě Win XP)), na němž z Gnome nešlo korektně spustit video, nestačily na to systémové zdroje (zadrhávalo se a obraz zaostával za zvukem), ale po restartu do LXDE systém zvládl i celoobrazovkové video.
Navíc Windows nativně neumějí více ploch (jsou na to jen nějaké nejisté bastly), zatímco u Linuxu mohu mít nativně větší množství ploch a navíc ještě mohu mít otevřeno několik textových terminálů (což se velice hodí a je to silně návykové).
Unity bylo pár let prostředím nejpoužívanější linuxové distribuce. Pokud jsou různé desktopy v principu podobné, tak snad není důvod jich mít víc, protože stačí jedno(tné) prostředí, a kdo ho potřebuje pozměnit, tak ho může naohýbat jak uzná za vhodné. HW náročnost se dá snížit například vypnutím animací apod.
http://i.imgur.com/u8d7w.png
"Joystick", respektive side-stick, mají například už pár dekád například všechny velké Airbusy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Side-stick#/media/File:Airbus_A380_cockpit.jpg
Windows 10 mají vestavěnou podporu více ploch. Použil jsem ji asi dvakrát, abych to vyzkoušel. Pro starší verze Windows existovaly doplňky, kterých bych mimochodem neříkal "nejisté bastly", protože byste tak musel říkat každé alternativě, která není součástí systému. Víc terminálů (resp. příkazových řádek) samozřejmě můžete mít otevřených i ve Window.
1. Však odchod od Unity jako jediného desktopu byl vynucen poklesem uživatelů oné distribuce.
2. Je jednodušší restart do jiného desktopu než složitě zjišťovat, které služby toho "rozežranějšího" berou systémové prostředky a lze je killnout bez zhroucení systému. I když si na to udělám nějaký skript (navíc by se asi musel pouštět s rootovskými právy, což je do určité míry bezpečnostní problém), tak to zabere čas a práci srovnatelné s restartem třeba z Gnome do Blackboxu. Už proto, že restart systému v Linuxu trvá zlomek toho, co restart Windows
3. Více ploch na Windows je zajistitelné programy "třetích stran", takže MS se k tomu staví negativně. "Podpora více ploch" je nezajímavá, pokud si tam ty další plochy nemohu vytvořit pár kliknutími myši (a jen s právy uživatele), jako na Linuxu.
4. Až po XP (od W95) měly Windows "feature", kdy poslední verze textu (třeba programu nebo textu pro TeX) trčela v paměti a byla ukládána se zpožděním "až to bude pro systém vhodné" a byla desítky sekund až minuty nedostupná pro překladač/interpret a ten načítal z disku jen starou verzi (současný stav neznám a nezajímá mě, Windows jsou prostě pro serióznější práci zcela nepoužitelná). Uložení na disk (aby byl soubor čitelný dalšími programy) se dalo vynutit buď vypnutím a znovuspuštěním editoru, nebo uložením souboru pod novým jménem. Za těchto okolností je jakákoli práce v shellu na Windows v podstatě nesmysl a byl to jeden z důvodů mé migrace na Linux.
Z tohoto důvodu měly některé programy pro verzi na Windows vlastní editor s prvky shellu, který s interpretem dokázal komunikovat nezávisle na systému (třeba POVRay nebo R). Pro linuxové verze toto není zapotřebí. Výhodou pro "linuxáky" je, že jim stačí pro všechny tyhle programy jeden editor.
1. To se neodvažuji posoudit. Každopádně jestli nadáváte, že se Windows mění mezi verzemi, tak si někdy projděte historii Ubuntu :)
2. Nemíchejte grafický shell (desktop) a systémové služby. Jsou to dvě různé věci.
3. Opakuji že Windows 10 obsahují nativně podporu více desktopů. Ano, nový desktop si vytvoříte na dvě kliknutí, případně přes Win+Ctrl+D. A jak jsem psal, sám jsem to použil dvakrát, abych funkcionalitu vyzkoušel.
Programy třetích stran navíc nejsou nic špatného. Distra Linuxu jsou přece kernel a hromada programů třetích stran.
4. Několikrát jsem vám psal, že je to nesmysl. Ve Windows aplikace při otevírání souboru říká, jestli k otevřenému souboru mohou přistupovat jiné aplikace, a případně jakým způsobem. Některé editory soubory nezamykají (Notepad), jiné zamykají (Word), u dalších si můžete vybrat (tuším Notepad++, PsPad?). Vy jste měl nějaký editor který soubory zamyká tak že ho nemůžou číst ostatní programy, a v něm jste nejspíš měl makro, které soubor zkompiluje a otevře (třeba překlad v TeXu a otevření v Adobe Readeru). Jenže kompilátor nemá přístup k zamčeném souboru, takže kompilace selže, a vy uvidíte jenom výsledek posledního úspěšného překladu. To samé se stane pokud TeX má přeložit zdroják na PDF které již existuje, a je otevřené třeba v tom Acrobat Readeru.
Co je na tom špatně? To že nevíte jak funguje zamykání souborů, váš skript neřešil situaci kdy je selže překlad, a pak píšete nesmysly o tom že Windows "ukládají data až s určitým zpožděním". Ještě horší je to, že jsem vám to za posledních pár let v diskusích odhadem minimálně 5x vysvětlil, a vy ty nesmysly s klidem po čase zase zopakujete.
Editory kódu pro Windows jsou většinou IDE, kde máte například editor s doplňováním a kontrolou syntaxe, což je založené na analýze kódu. Takže když v kódu založíte class MyClass s metodou DoSomething(), a později napíšete "MyClass.", tak vám IDE nabídne doplnění "MyClass.DoSomething()". Pokud napíšete "MyClass.DoSomethinK()", tak se to podtrhne, protože MyClass nemá metodu DoSomethinK(). Vyjma toho IDE nabízí integraci s debuggerem, version control systémem atd. Používat pouhý editor je potom jako uříznout si pár prstů :)
> Co je na tom špatně?
Nejde vobec o file locking, ale o inu filozofiu pri manazmente suborov.
Unix-like systemy si to organizuju odlisne: subor (inode) a jeho nazov su dve rozlicne veci. K jednemu suboru moze ukazovat 0 (zmazany, ale stale otvoreny) az N nazvov (hardlinky, neda sa povedat ktory z nich je original, vsetky su si rovnocenne). Takze ked jedna aplikacia si otvori subor a cita z neho, druha kludne moze zmazat doteraz pouzivany nazov (unlink(2)) a recyklovat ho pre iny subor, (alebo jednoducho povodny subor premenovat). Prva aplikacia stale moze z neho citat, seekovat, aj zapisovat apod, a az ked ho zatvori, tak sa zmaze z disku. Aj ked budu pouzivat rovnaky nazov, pojde o odlisne subory a mozu si s nimi robit co len chcu.
Preto moze tex vygenerovat novy pdf, pdf viewer stale zobrazovat povodny pdf a nevznikne medzi nimi konflikt. Z rovnakeho dovodu mozno upgradovat zdielane kniznice za behu a nic sa nedeje, uz beziace procesy pobezia s povodnymi vdaka presne tomu istemu mechanizmu.
Ano, to popisujete zcela správně - můžete mít více handles na soubor /home/lael/myfile.txt, a každý může být úplně jiný soubor. A vyjma toho ještě na Unixech nefunguje zamykání souborů. Obojí to má značná negativa.
Nejprve k tomu zamykání. Pokud má například DB engine otevřenou databázi, tak většinou potřebuje exkluzivní přístup. Když ji otevřete ze svou různých procesů, které o sobě neví, tak z DB budete mít řezanku. Ve Windows prostě otevřete soubor s tím, že k němu nikdo jiný nesmí přistupovat. Na Unixech existuje několik způsobů zamykání souborů, v POSIXu pokud vím pořád nic není (skončilo to draftem, který je jedním ze způsobů zamykání), a obecně se zámky dají ignorovat. Ještě drsnější je to třeba u konfiguráků, kde klidně může jedna aplikace zapisovat konfiguraci, a druhá jí číst, s tím že bohužel načte jenom část. Nedej bože pokud ta druhá aplikace tu konfiguraci modifikuje, protože jí načte jen kus, a pak ji uloží nekompletní. Dá se to řešit tak že se aplikace dohodnou jiným mechanismem, třeba nějakými signal files. Bohužel ty zůstanou na místě pokud například proces havaruje, navíc i tady hrozí race condition.
To že můžete otevřít víc handles na soubor se stejnou cestou, a přitom každý z nich je technicky úplně jiný soubor, má podobná negativa. Pokud máte například DB engine který má víc executables pracujících na jednom souboru (což je unixová klasika), tak můžete dojít do situace, kdy více procesů otevře soubor /u01/app/dbengine/myDB/myDB.dbf, ale každý z nich ve skutečnosti pracuje na jiném souboru.
A že to má výhody? Pokud například aplikace načte soubor a po nějaké úpravě ho zapíše, tak nemá možnost zjistit, že jí soubor někdo modifikoval nebo dokonce smazal pod rukama. Datum modifikace je na Unixech s přesností na vteřinu, což je celkem dlouhý čas, takže to také nepomůže.
Pokud jde například o výměnu používaných knihoven, tak to také přináší problémy. Procesy, které mají knihovnu už zavedenou, používají starou verzi. Nově zavedené procesy používají novou verzi. Pokud jde například o dva procesy, které pracují nad jedním datovým souborem, tak to může vést k závažným problémům. Navíc to ani neřeší problém s patchováním aplikací a OS, protože dokud neukončíte procesy, které mají zavedenou starou knihovnu, tak je dále používána, a fakticky tak nemáte zazáplatováno. Pro ilustraci si představte že jste nahradil děravou verzi openssl, a procesy web serveru, smtp serveru a kdo ví čeho ještě jedou dál na děravé verzi, dokud je nerestartujete.
Mimochodem když jde třeba o to generování PDF souboru spuštěním překladače a prohlížeče makrem v editoru, tak přece není problém si ten výsledný soubor před otevřením nakopírovat někam vedle.
Chápu že v ranných sedmdesátých letech podobné věci asi nikoho moc netrápily. Jenže ten původní návrh je prostě špatný, přináší řadu problémů, a za těch skoro 50 let to bohužel nikdo neopravil. Je to dané hlavně tím, že se vývoj Unixů roztříštil a následně zastavil, a neexistuje žádná autorita, která by mohla změnu prosadit.
Najprv si presne nadefinujme, co to znamena "Unix". Ano, na nejakych systemoch z 90-tycho rokov to nemusi fungovat... rovnako ako vela veci nefungovalo vo Windows 95. To, ze nieco nie je v POSIX-e, je rovnako relevantne, ako to, ze nieco nie je vo Win32s. Svet sa za 20 rokov pohol dalej. SCO Unix a Tru64 su mrtve, rovnako ako NT 3.1.
Vsetky dnesne moderne unix a unix-like file locking maju, ci uz fcntl(F_SET_LK) , alebo flock() (vacsinou oba). Databazy, aj pokial by nemali k dispozicii file locking, by si svoj problem vyriesit vedeli, pretoze strukturu svojich suborov poznaju len oni a nikto iny sa im tam hrabat nebude. Ani do sqlite sa nikto rucne nehrabe, vsetko lockovanie si obstarava libsqlite a aky mechanizmus si zvoli, je aplikaciam, kde je zalinkovana, uplne jedno.
Rozdiel voci Windows je, ze Windows lockuje vsetko by default, aj ked to nie je treba. Pokial aplikacia nevyzaduje lockovanie, tak to musi explicitne zavolat. Vacsina z nich to neriesi, vratane dynamickeho linkera a preto je situacia taka, aka je. V Unix-like systemoch je to presne naopak.
Podobne s timestamps: ano, ext3 mal rozlisenie jednej sekundy. Ext4, XFS a ZFS maju presnost na nanosekundu, UFS na mikrosendu. Monitorovanie zmeny fs sa mimo sveta Windows programatorov aj tak nerobi cez timestamp mtime, ale cez inotify, kde proces dostane notifikaciu bez ohladu na cas a nie nutne iba o zapise.
S update a procesmi hladate problem tam, kde ziadny nie je. Naopak je problem, ze nie je mozne updatovat zdielane kniznice, pokial proces bezi, t.j. cely update musi bezat offline. Na rozdiel od unix-like systemov, kde sa urobi update a nasledne restartne proces, takze vypadok sluzby je minimalny, pri vacsich systemoch radovo v sekundach, pri mensich v zlomkoch sekund. Restart celeho Windows systemu moze byt dvojciferny pocet minut, hlavne na serveroch, kde len samotny POST sa pocita v minutach.
Chapem, ze podobne veci v devatdesiatych rokoch nikoho netrapili, stacilo ze pouzivatel mal graficky terminal a mys, systemovy navrh nebol dolezity, lenze za tych 20 rokov sme niekam pokrocili, provisioning a udrzba dnesnych unix-like systemov je niekde uplne, a Windows hra v tejto oblasti dedinsku ligu. Aj programatori v Microsofte su si vedomi, ze zaostavaju aspon 10 rokov (zname vyjadrenie zacinajuce na: "I'm a developer in Windows and contribute to the NT kernel. (...) Windows is indeed slower than other operating systems in many scenarios, and the gap is worsening. The cause of the problem is social.").
Unix je systém procházející testy definovanými v POSIXu, tj. musí poskytovat dané funkce libc a předepsané utility. Obecněji se to označení používá pro systém postavený na filosofii historických Unixů. Například o Windows se SFU, které jsou (byly?) POSIX-compliant, se většinou netvrdí že jsou Unix. Naopak Linux, který POSIX-compliant není, se často za Unix považuje, i když je technicky Unix-like.
POSIX je to jediné, co různé Unixy víceméně sdílejí. Mezi Unixy se liší sada syscallů, přítomnost a případně layout procfs, přítomnost X11, GTK+, Qt, iNotify atd. Vtipné je to s notifikacemi na FS, popisuji to níže. Mimochodem můžete si projít poslední verzi POSIXu z roku 2017: IEEE Std 1003.1-2017 Portable Operating System Interface (POSIX) Base Specifications, Issue 7. Podotýkám že tuhle verzi jsem ještě nečetl.
Ano, většina dnešních Unixů má jeden ze dvou mechanismů zamykání souborů. Liší se který z těch mechanismů je k dispozici, to jestli fungují na konkrétním FS, jestli fungují po síti, a hlavně oba ty mechanismy mají svoje problémy. Některé základní problémy popisuje i Wikipedie. Například dva procesy můžou držet exkluzivní lock na soubor, dá se provést unlink na zamčený soubor (a pak je ho možné nahradit), zámky vytvořené přes fcntl() odpadnou když proces zavře jakýkoliv handle na soubor (nejen ten nad kterým jste zámek získal), upgrade a downgrade zámku spočívá v jeho uvolnění a znovu-získání takže se může zablokovat (protože někdo jiný byl zablokovaný čekáním na lock a získal ho dřív než vy), atd. Jako sorry, ale zamykání souborů na Unixech je bažina. Ne až taková jako třeba X11, ale bažina.
https://en.wikipedia.org/wiki/File_locking#Problems
Ve Windows se při otevření souboru uvádí jaký k němu chcete přístup (FILE_GENERIC_READ, FILE_GENERIC_WRITE a 15 dalších), a jaký přístup budou mít ostatní (FILE_SHARE_READ, FILE_SHARE_WRITE, FILE_SHARE_DELETE). Je pak na aplikaci, co si vyžádá. Ty nejjednodušší verze file i/o funkcí v různých prostředích většinou celkem logicky vychází z toho, že když soubor čtete, tak asi nechcete, aby vám do něj zároveň někdo pod rukama zapisoval. Když do souboru zapisujete, tak zase nechcete, aby z něj někdo jiný četl nekompletní/nekonzistentní obsah.
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/desktop/api/fileapi/nf-fileapi-createfilew
Ano, vím že i na (některé?) Unixy dorazily notifikace při změně souboru. Callback je sice dost ne-unixová technika, ale časy se mění. Na Linuxu nejprve nebylo nic, pak dnotify, fanotify, a dneska inotify :). Na Solarisu nemají inotify, ale mají File Events Notification (tuším od roku 2010). AIX má AIX Event Infrastructure. MacOS X má FSEvents. FreeBSD má kqueue. Už je jasnější, co mám na mysli výrokem "POSIX je to jediné, co různé Unixy víceméně sdílejí"? :/
Nicméně zamykání nenahradíte notifikací při změně souboru, protože nejde o atomickou operaci. Pokud proces A chce zapisovat do souboru, a zastaví to jen když mu přijde notifikace, tak se snadno stane, že proces B začne zapisovat, a proces A začne zapisovat také, protože mu notifikace ještě nedorazila. Totéž když budete ověřovat čas. Jedním voláním ověříte čas poslední modifikace souboru, druhým soubor otevřete pro zápis. Jenže v mezičase mohl začít zapisovat někdo jiný. Race condition jak vyšitá.
https://en.wikipedia.org/wiki/Race_condition#Example
Pokud jde o update knihoven, tak přece není problém si je dát někam vedle, a když proces zastavíte, tak je přesunout kam patří. Ve Windows je většinou knihovna hardlink, který odlinkujete, a nalinkujete novou knihovnu. To je velmi rychlé. Pro ilustraci si spusťte na Vistě nebo vyšší verzi Windows z elevated command promptu tenhle příkaz. Ukáže vám, kde je ve skutečnosti ten notepad.exe.
fsutil hardlink list C:\windows\system32\notepad.exe
Problém je spíš v tom, že v řadě případů těžko restartujete všechny závislosti. To se týká updatů kernelu, driverů, X11 serveru (protože vám odpadnou běžící aplikace a už je nepřipojíte - celkem wow design), C runtime, Qt, GTK, nebo interaktivních aplikací (protože uživatel může mít něco rozdělané). Pak je jediným praktickým řešením reboot.
Ten článek "I'm a developer in Windows and contribute to the NT kernel. ...", pokud si vzpomínám, napsal nějaký zhrzený bývalý zaměstnanec. Četl jsem to, ale vůbec nevidím důvod se tím dále zabývat.
To máte jako s možností upravit ovládání automobilu tak aby na otočení volantu doleva odbočil vpravo, nebo s možností
vrazit si násadu od smetáku do tělesného otvoru. Můžete usuzovat, že to lidé dělají velmi zřídka, a proto je to jen čistě formální možnost. Ve skutečnosti je to možnost zcela reálná, technicky tomu nic tomu nebrání, pár jedinců to asi i dělá, ale naprostou většinu lidí to prostě neláká.
Vas nazor je super, len tak dalej. Cim viac ludi nebude pouzivat mrtvy linuxovy desktop (ktory mimochodom v pohode zije a velmi dobre pouzitelny) tym menej budu vytvarane virusi a rozna haved pren. Takze ok, suhlasim s Vami ale pouzivat budem predsalen linux s jeho nedorobenym desktopom pretoze netrpi ziadnymi vyznamnymi vyrusovymi probkemami
Na Windows nejsou věci furt stejně blbě. Ten přechod z 7 na 10 byl fakt průšvih. Ne až tak moc pro nějakého běžného Frantu domácího uživatele, co se s tím v nejhorším případě bude chvíli trápit, pak mu to chytrej kamarád rozchodí, Franta na to bude 2 roky nadávat a pak si postupně zvykne a pak si stejně už koupí nový počítač s předinstalovanými Windows 10. Průšvih je to v korporátním prostředí. Tenhle příspěvek píšu z práce pořád z Windows 7. Proč asi :-) ?
A proto je u některých nabídek notebooků uvedeno "OS: Windows 10 s možností downgrade na Windows 7"
:-D
Jinak můžu potvrdit, že v podnikovém prostředí, kde nachází spousta (op. systémů/počítačů/uživatelů/serverových služeb/síťových zařízení/atakdále) se snad každý "known issue" z aktualizací někde, nějak projeví. Zvlášť při koupi nových počítačů, se kterými příjde OS starý 2-3 buildy (= spousta aktualizací a restartů), takže počítač musí projít všemi bugy a podělanými fíčurami* za poslední rok. Win10 v podnikovém prostředí potřebuje dlouhodobou stabilitu a fíčury pouze "on demand".
* Například změna původní staré aplikace na prohlížení fotek. Nejprve tam je, po aktualizaci a restartu je pryč a nová potřebuje Microsoft Store účet. Po další aktualizaci/restartu tam pořád není, ale lze doinstalovat manuálně bez nutnosti účtu na store. Teda pokud se mezi aktualizacemi neprojeví bug, který v doméně po*ere celý MS store pro náhodné doménové uživatele.
Uz len to ze rozbalis a das z aktualizovat win nieco napoveda. Pouzi internet a prisposob si instalaciu je to lahke Wds sccm mdt adk zaktualizuj si system pred tym nes ho nainstalujes . A neplac tu ako je to cele naprd. Mam rad linux aj MS ale neplacem tu ako je to vsetko naprd najprv si to nastuduj ako to funguje vo velkom prostredi nasadzovanie novych verzii aktualizacii sa nerobi skor ako po par mesiacoch. Tak isto aktualizacie sa neaplikuju vsetky ale iba critical a important. Skus porozmysla pohladat na internete navody ako ja tiez ked sa hrajka s Linuxom tak ma problemy ale nenariekam hladam ucim sa.
To ze vo tom vis hovno ti nijak benbani vo tom hovne zvanit jak koukam. Chtel bych videt i tu nejvetsi korporaci na svete, ktera zamestnava na fulltime cloveka, kterej KAZDEJ DEN vyrabi novej image. A stejne tak bych chtel videt, jak nechaj svych 10k notesu par mesicu behat po svete bez zaplat.
Image sa otvara kazdeho pol roka patchovanie kazdy mesiac sccm a wsus aj tie zaplaty sa musia otestovat voci i stalovanym aplikaciam ani v linuxe to nie je inak ci instalujete aktualizacie bezhlavo len tak prisla tak ju nainstalojum bez doaledku co moze sposobit? a ano platia sa bezne ludia na full time job lebo vykonavaju aj taku vec ako balickovanie customizacia sw setri to totiz cas po instalacii je sw pripraveny na okamzitw pouzivanie bez dodatocneho nastavenia
A není to spíš problém těch korporátních aplikací, které mají kolikrát původ ještě ve Win95? Třeba vůbec netuší co je to unicode, programátoři ignorovali doporučené postupy (nějak to zpatlali, protože to Win95 nevadilo) a pak už je to tak obrovský balík, že by to nikdo nedokázal přepsat...
Az na to, ze naprosto drtiva vetsina lidi ... widle vubec nepouziva, protoze maji tablety, telefony, televize, auta, .... a v tech zadny widle nejsou. A presto maji desktop. Kupodivu, vzdy takovy, aby to nejak fungovalo, narozdil od tech widli, na kterych si vsichni co se je do podobnych veci nacpat zkusili, rozbili hubu.
Stejně blbě? Fakt? :O :O :O
Třeba jenom pitomý Win update - napřed chodilo nepředvídatelně a mělo šanci vychytat 0-day. teď chodí jednou za měsíc a buď si čtyři týdny bez řešení problémů. Pak bylo zneužito k šíření malware W10. Posléze ze sady aktualizací udělali jeden balík a když potřebuješ něco fixnout ale jiná část rozbije něco dalšího, máš smůlu. No a nakonec to začali vynucovat, dokonce i "násilím na běžcích aplikacích"...
Tohle není "furt stejně blbě". Stejně jako není furt stejně blbě "klasika" vs "metro", migrace z MSDOS command line na PowerShell, WInAPI na .NET knihovny, ze service packů na alpha-test-enforce v rolling release atd.
Když sečteme všechny kategorie zařízení, tak budete nejspíš mít pravdu. A zkoušel jste se zamyslet, proč uspěl zrovna Android, který má s Linuxem společný leda silně opatchovaný kernel? Žádná glibc, žádné X11, žádné Qt/KDE... To je z hlediska technického. Z hlediska unixové filosofie je Android naprosto ne-Unixový. A dovolím si tvrdit, že přesně proto mohl na trhu uspět.
To asi nebude hlavní důvod, ale má to svou váhu. Jenže aby někdo linuxový desktop prodával, musel by v tom být business. A ten tam není. Je to open source, takže ho uživatelé z definice mohou mít zdarma. Red Hat to na desktopu také v podstatě vzdal, a soustředí primárně se na servery, což bude pod křídly IBM asi ještě více vidět. Na serverech Red Hat může využít toho že zákazníci potřebují podporu, zpoplatní patche i přístup do knowledge base atd. Na desktopu to ale nepřinese dostatečné příjmy.
No a kto vobec zaraba na desktopovom systeme?
Apple ho dava zadarmo k svojmu zelezu a zaraba na zeleze. Podporovane su posledne dva releasy, tlaci kazdeho do posledneho releasu, aby minimalizovali naklady.
Microsoft ho dava OEM za drobne a koncakom ho nedava zadarmo iba preto, aby si nepokazil vztahy s enterprise. Zato sa snazi vsetkych nahnat na current branch, aby minimalizoval naklady, QA uz roky neexistuje.
Pre Google je Android iba prostriedok na presadzovanie svojich cloud sluzieb, je to ich loss leader.
BeOS skrachoval, lebo nemal obchodny model, NextStep sa pretransformoval do OSX/macOS. Solaris zmizol z desktopov. IBM prestala dodavat OS/2 pred dekadami, pomalicky doziva v embedded zariadeniach.
Takze kto by chcel tlacit Linux, musel by najst obchodny model, kde by predaval nieco ine a Linux by bol komplementarny produkt. Mozno Valve so svojim Steamom, mozno niekto iny.
Apple prodává balíček HW a SW. Kdyby prodával stroje s Windows, tak by jeho obchodní model nefungoval.
MS prodává dektop skrz OEM, a k tomu retailové i multilicence.
Souhlas že linuxovému desktopu chybí obchodní model. To se dá říct o spoustě open source. Jaký je podle vás třeba obchodní model LibreOffice? Něco napíšeme, a možná dostaneme nějaké milodary. Kde uživatelé neplatí, tam těžko dělat business.
Hlavním důvodem je, že v tobě kdy se počítače zaváděly a obsazoval trh, linux 1) neměl funkční desktopovou distribuci, 2) neměl potřebné desktopové aplikace, 3) neměl funkční distribuční kanál. A vzato do důsledků nemá funkční distribuční kanál dodnes.
Představ si, že jseš uživatel co počítačům nerozumí, máš dejme tomu chytrý telefon (nejpravděpodobněji s androidem) ale potřebuješ počítač na poštu a firemní agendu. JAK si v této výchozí počítači asi pořídíš počítač (ve smyslu desktop / notebook) s linuxem, a jak se v první řadě dozvíš, že takový existuje a že ho chceš spíš než jinou platformu?
Z obchodního hlediska a z hlediska uživatele desktopu linux NEEXISTUJE a NIKDO SE O TO ANI NESNAŽÍ.
1) kolik takových je? Vzhledem k tomu, že podle statistik webu procento linuxového desktopu spíš klesá (protože android se do desktopu nepočítá), to jistě budou davy
2) ale OEM Windows jakožto koncák máš zadarmo, neboť v ceně hardwaru. Pro koncáka je nárůst ceny zařízení směšný, a u stroje který si na sebe bude vydělávat, není relevantní, protože je v řádu výdělku za malé jednotky hodin práce
3) dokud musíš řešit jakou grafiku, tiskárnu, skener, monitor s dotykovým snímačem, aby ti pracoviště fungovalo, tak to "bez práce" není. Podpora prostě není na úrovni umožňující masový nasazení, a dokonce ani android a chromeOS nejsou bez výhrad a problémů použitelný masově. A proto linux ani po třiceti letech vývoje není v mainstreamu relevantní.
Akorát já si, narozdíl od mnohých, nemyslím že by takové byly původní Torvaldsovy ambice, takže to nepovažuju za tragédii, natož osobní selhání.
1) Vetsina tech co prechazeli z Windows na Linux to tak videla, a tvoje reakce ukazuji, ze to tak vnimas sam. Vetsina z techto uzivatelu byla nasledne sklamana, kdyz zjistila, ze " ten Linux neni Ẅindouzi jen s jinym jmenem a zadarmo". A tvoje reakce vypadaji, ze neses stejny typ smysleni. Vlezou na jiny OS a mysli, ze jeho tvurci a uzivatele, kteri to pouzivali dabno pred nimi se kvuli nim poserou a zacnou delat co oni si zrovna namysleli. A pekne zadarminko. A oni si budou vegetit, vymejslet a rozkazovat. Jak moc myslis, ze nas trapi, ze odchazeji? At se klidne vrati ke svym (casto upiratenym) Widlickam, vzdyt M$ by uz davno bez techto uzivatelu zkrachoval, tady o ne nikdo nestoji.
2)Cetl jsi proboha nekdy GNU GPL? Kdyby jo, tak nemuzez psat takovy ptakoviny vubec psat. Linux (a pravdepodobne asi zadny open source ) nemuzes sirit jako OEM. Jaksi provazat konkretni instalaci s konkretni hw koniguraci, jde proti jeho licenci. Nemluve o tom, ze za samotny Opensource nemuzes vetsinou ani zadat platbu (rozhodne ne za ten, ktery je licencovan GNU GPL) .
Jiste, vyrobce/prdejce muze dodavat predinstalovanou distribuci s hw a nekteri to v omezene mire i delaji. A neni to ani nic sloziteho. Nicmene, Linux je nekomercni, svobodny software, tudiz za nej nikdo nemuze vyzdovat zadnou platbu a to ani jeho tvurci. Nemuzou ti tedy nabidnout dohodu typu "budete prodavat nase produkty, my vam na to dame slevu, a rozdil mezi cenou kterou zaplati zakznik a kterou zaplatite nam si shrabnete do kapsy" Tohle delaval M$ s OEM. Tudiz je jsany, ze svobodny Linux je v tu chvili pro vyrobce/distributora naprosto nerentabilni, protoze z nej nema dalsi zisk navic, i kdyby nakrasne zvysil prodej stroju snizenim jejich celkove ceny. Kdyby to bylo naopak, s nejvetsi pravdepodobnosti by bylo mozno sehnat vic stroju alespon bez OS, coz by naprosto stacilo.
3) Uvzoval jsi nekdy nad tim jak velka pitomost a nefer argument je tenhle casto opakovany zvast? Kolik myslis, ze ovladacu k HW kdy napsal M$ pro Widle? Bude hodne malo, jestli vubec nejaky, ze? Proc? Jednoduse proto, ze podpora HW je ciste zalezitosti vyrobce, ktery dany HW zna a ma jeho specifikace, ktere casto odmita vydat. Bezpaterni politika M$ a pozdejsi prichod Linuxu na scenu zavinila silnou orientaci vyrobcu hw. na M$ produkty. I kdyz se situace pomerne obraci (dneka uz velka cast tech hlavnich vyrobcu Linux nejakym zpusobem podporuje), je porad dost tech kteri jeste vahaji ci proste na to serou. Je uctyhodne, kolik HW se podatrilo jadernym vyvojarum spolehlive zprovoznit (hlavne v minulosti, ale i dnes - napriklad Noveau je porad velmi dobry produkt na to jaky klacky jim NVidia hazi pod nohy, Nebo treba ovladece k vifi prijmacum v notasech jedou jen diky usili jedernych vyvojaru). Klobouk dolu pred jejich umenim reverzniho inzenyrstvi a programtorskymi schopnostmi.
Takze az budes priste na nekoho hazet za neco odpovednost, zamysli se nad tim, zda si vubec uvedomujes vsechny souvislosti. Chapu, ze WIN BFU tyhle veci naprosto nezajimaji a me zas ale vubec nezajima co zajima kratkozrake a zhnile WIN BFU. Jestli chces premyslet takhle tupe, tak radeji vynech diskuze na (o) Linuxu.
Smysl posledniho odstavce mi unika ouplne :-D
2. Kde konkrétně licence GPL zakazuje SW prodávat? Pokud jsem si všiml, tak prodávat klidně můžete. Problém je v tom, že uživatel má plné právo ten SW šířit dál včetně zdrojáků, takže toho asi moc neprodáte. Ale u OEM je to celkem jedno. Ten si prostě může naúčtovat X Kč třeba za Ubuntu.
Dodávat HW s Linuxem znamená vyladit drivery, všechno vyzkoušet a optimalizovat. Dokonce i stroje s Ubuntu se v naprosté většině případů dodávají s custom image, který je odlišný od Ubuntu které si běžně stáhnete, a které na daném stroji ani nemusí fungovat.
3) MS samozřejmě napsal pro Windows velikou spoustu driverů. Nejdrsnější to bylo při uvedení řady NT na trh, kde mnoho výrobců prostě odmítalo psát drivery pro NT, protože prodávali HW primárně zákazníkům s Windows 3.x/9x. MS něco napsal sám, někde motivoval výrobce financemi nebo jinými stimuly.
Výrobci podle vás hází Linuxu klacky pod nohy? Ono je to přesně opačně. Linux hází klacky pod nohy výrobcům HW. Podle autorů kernelu totiž každý kernelový modul, včetně driveru, představuje dílo odvození od kernelu, a proto musí být pod licencí GPL. Navíc Linux záměrně nemá stabilní kernelové ABI, takže driver přeložený proti jednomu kernelu nefunguje s jiným kernelem. Nemluvě o spoustě změn kernelového API.
Takže autoři Linuxu přijdou s tím, že výrobci musí dát driver pod licencí GPL, musí se překládat vždycky pro specifický kernel, API kernelu se hýbe jako tekuté písky, a ideálně by driver měl skončit ve zdrojácích kernelu. Ti výrobci mají v driverech spoustu know-how, často tam visí copyrighty dalších stran, patenty atd., takže se jim do toho moc nechce. A co jim autoři kernelu můžou nabídnout výměnou? Peníze? Spoustu uživatelů? "No, můžete pak svůj HW prodávat celému 1% desktopových uživatelů." Když výrobce všechno tohle překousne a driver uvede, tak ještě autorům kernelu není dost dobrý, a zvedají prostředníček. Kdo tady komu hází klacky pod nohy? Fakt to nevidíte?
Ty tvoje dřísty jsou teda hodně "kvalitní" matroš...
1) "Vetsina tech co prechazeli z Windows na Linux to tak videla, a tvoje reakce ukazuji, ze to tak vnimas sam. Vetsina z techto uzivatelu byla nasledne sklamana, kdyz zjistila, ze " ten Linux neni Ẅindouzi jen s jinym jmenem a zadarmo". A tvoje reakce vypadaji, ze neses stejny typ smysleni. Vlezou na jiny OS a mysli, ze jeho tvurci a uzivatele, kteri to pouzivali dabno pred nimi se kvuli nim poserou a zacnou delat co oni si zrovna namysleli. A pekne zadarminko. A oni si budou vegetit, vymejslet a rozkazovat. Jak moc myslis, ze nas trapi, ze odchazeji? At se klidne vrati ke svym (casto upiratenym) Widlickam, vzdyt M$ by uz davno bez techto uzivatelu zkrachoval, tady o ne nikdo nestoji."
Většině lidí se kterýma jsem se o tom za svých cca 30 let praxe bavil (fakt by sis měl dávat velkýho majzla na svůj social group bias) na jakýmkoli alternativním systému (pro tebe asi velmi překvapivě) nevadilo to, že se to ovládá jinak; přeučit se na nový prostředí trvá max týden. Vadily jim zmařený investice (v době kdy jediný alternativy byly Windows vs Mac System 7 a posléze PowerMac) do hardwaru a softwaru, prostě vendor lock-in.
2) "Cetl jsi proboha nekdy GNU GPL? Kdyby jo, tak nemuzez psat takovy ptakoviny vubec psat. Linux (a pravdepodobne asi zadny open source ) nemuzes sirit jako OEM. Jaksi provazat konkretni instalaci s konkretni hw koniguraci, jde proti jeho licenci. Nemluve o tom, ze za samotny Opensource nemuzes vetsinou ani zadat platbu (rozhodne ne za ten, ktery je licencovan GNU GPL) ."
Ty máš fakt pocit, že jsem naznačoval něco ve smyslu, že by to nešlo nainstalovat jinam, nebo že by za to prodejce HW měl něco účtovat? To by mě fakt zajímalo, jaks k tomu došel. V době nástupu netbooků bylo hned několik výrobců HW, kteří nabízeli svoje výrobky s linuxem, např. IBM s Puppy, Dell dodneška s Ubuntu, atd. Stejně s tím prorazit nedokázali, a to i přesto, že ty stroje vycházely znatelně levnější (protože MS tehdy pro ty malý mrchy nedával OEM licenci zadarmo), a se stejnou konfigurací byly dramaticky levnější. Stejně ale nebyly použitelný k ničemu jinýmu, než k připojení SSHčkem k serveru. A to ti výrobci na tom byli po stránce ziskovosti na kus podstatně líp, než ti co to nabízeli s windows, protože ty booky se musely odzkoušet jak s windows, tak s dotyčnou distribucí, což nákladově vycházelo podobně, ovšem za linux nemuseli platit licenci. A stejně to bylo k ničemu.
3) "Uvzoval jsi nekdy nad tim jak velka pitomost a nefer argument je tenhle casto opakovany zvast? Kolik myslis, ze ovladacu k HW kdy napsal M$ pro Widle? Bude hodne malo, jestli vubec nejaky, ze? Proc? Jednoduse proto, ze podpora HW je ciste zalezitosti vyrobce, ktery dany HW zna a ma jeho specifikace, ktere casto odmita vydat. Bezpaterni politika M$ a pozdejsi prichod Linuxu na scenu zavinila silnou orientaci vyrobcu hw. na M$ produkty. I kdyz se situace pomerne obraci (dneka uz velka cast tech hlavnich vyrobcu Linux nejakym zpusobem podporuje), je porad dost tech kteri jeste vahaji ci proste na to serou. Je uctyhodne, kolik HW se podatrilo jadernym vyvojarum spolehlive zprovoznit (hlavne v minulosti, ale i dnes - napriklad Noveau je porad velmi dobry produkt na to jaky klacky jim NVidia hazi pod nohy, Nebo treba ovladece k vifi prijmacum v notasech jedou jen diky usili jedernych vyvojaru). Klobouk dolu pred jejich umenim reverzniho inzenyrstvi a programtorskymi schopnostmi."
To je ovšem velmi "tvůrčí" logika.
Je úplně jedno, kolik ovladačů HW napsali přímo v MS, nebo kolik generických ovladačů dostali od výrobců HW. Podstatné je, že ta podpora vychází z toho, pro kterou platformu má, s ohledem na její instalovanou bázi, ekonomický smysl ty ovladače dělat. Výrobce je firma, která může existovat pouze tak dlouho, dokud si na svou existenci vydělá. A pokud náklady na vývoj ovladačů přesahují předpokládaný zisk, tak ten kdo ve firmě drží kasu svým PLACENÝM zaměstnancům těžko povolí na něčem takovém mařit svůj drahý čas. To zaprvé.
Zadruhé... Linux na scénu nepřišel znatelně později než Windows. Stačí se podívat do wikipedie; rozdíl je maximálně rok na začátku třicetileté historie. Přitom 5 let je v IT věčnost. MacOS podporuje ve srovnání s Windows naprosto komicky titěrný výběr HW, který i v případě že se jedná o výrobek hardwarově totožný s windowsovským, má naprosto nekompatibilní firmware, znemožňující použití windowsovské verze v Macu a macovské verze v PC pod windows. Ale to nikomu evidentně nevadí a zákazníci to kupují jako vzteklí, a Apple mimo jiné i díky tomu byl do tuším předminulého týdne firmou s největší tržní kapitalizací na světě. Takže v podpoře HW taky rozhodující problém nebude.
Zatřetí ... ve spoustě zemí je reverzní inženýrství dokonce ilegální, takže čistě po právní stránce vzato, kdyby o to výrobci HW stáli, asi by byli schopni dosáhnout likvidace linuxu cestou perzekuce vývojářů. Takže o to evidentně nestojí, jen pro ně nemá jeho podpora ekonomický smysl a koliduje s jejich obchodními zájmy. Proč si tedy linuxáci nevyvíjejí vlastní hardware? Že by to bylo proto, že na to nejsou schopni dát do kupy peníze, ani vymyslet funkční obchodní model, případně si takovou možnost v podobě GPL sami dávno zařízli? Načež se sami postavili do situace, kdy s nějakým (nemalým) úsilím, musí parazitovat na výsledcích práce výrobců hardwaru. Určitě se ti to líbit nebude, ale fakticky to parazitování je, a to prostě neokecáš.
"Takze az budes priste na nekoho hazet za neco odpovednost, zamysli se nad tim, zda si vubec uvedomujes vsechny souvislosti. Chapu, ze WIN BFU tyhle veci naprosto nezajimaji a me zas ale vubec nezajima co zajima kratkozrake a zhnile WIN BFU. Jestli chces premyslet takhle tupe, tak radeji vynech diskuze na (o) Linuxu."
Říká někdo, kdo sám většinu souvislostí evidentně vůbec nechápe a ani se o to nikdy nepokusil. Možná jseš jen líný přemýšlet, možná je to nad tvoje schopnosti. Každopádně je to tvůj problém.
Ve firmě u nás mame outlook. Tak mám na pc lubuntu a evolution.. :) A na servisaky používáme aplikaci ve flashi.. Takze to resim z firefoxu, v chromu je podpora flashe uz osekaná..
Já nevim proč bych měl používat windows, pokud není něco co mi na linuxu nejde. Duvod proc win nepouzivat je nutnost platit a nutnost aktualizovat ručně aplikace a debilni aktualuzace systemu a vysi hw naroky.. Typicky co na linuxu nejde jsou hry. Mozna ze jde streamovat treba Xbox na pc s linuxem a tam si predelat ovladani na klavesnici a na mys a vyjde to levněji než herní pc :D
Pak tam nesel program na tvorbu 3d grafiky ktery pouzival driv tata na sdíleném oc. Meli jsme vice pc jeden na hry a renderovani a druhy na web a modelování.. :)
No co jeste nejde na linuxu a na win jo.. V evolution nejsou videt sdilene kalendare z outlooku.. Přitom webove rozhrani je ma.. Ale nema to ani vidět stale aktualizovaný outlook na telefonu s windows 10, takze to je asi sracka od MS..
Ten xbox je blby kvuli tomu ze chteji porad nejake poplatky.. SteamOS je fajn ze takhle podporuji linux..
Treba by linuxu pomohlo to kdyz by vic lidi byly anarchiste. Tzn podoorovat linux jinak nez penězi a peněžní dary.
Nic proti anarchistům, pro mě rozhodně nemusí nastoupit v uniformách seřazení podle abecedy :). Pokud jde o podporu Linuxu, tak ta je potřeba na straně jeho vývoje. To jsou poměrně odborná činnost, která vyžaduje spousty znalostí a léta studia. A po těch letech chce mít člověk nějaký plat, aby mohl zaplatit bydlení, mohl pozvat přítelkyni na večeři, nebo zajet na dovolenou. Později v životě přichází adrenalinový sport známý jako manželka-děti-dům-hypotéka, kde je těch peněz potřeba ještě víc. Já vím že správný anarchista žije ve squatu, mít stálou přítelkyni považuje za fašistický diktát konzervativní společnosti, a sprchuje se jen když náhodou zmokne :), ale většinu lidí to nebaví věčně. Ti, které to věčně baví, jsou známí pod označením homeless.
Proč Potěmkin?
WSL je nástroj, umožňující v prostředí windows používat konzolový nástroje z linuxu a hotový skripty s cílem ušetřit čas s jejich portováním. Obdobně powershell pro linux, akorát v opačným gardu. Cílem je, aby ti mohlo bejt jedno, na jaký platformě ti server běží, a mohls použít to, co ti vyhovuje víc a pro tvůj účel je vhodnější.
Až sbalíš černošku nebo japonku, představ si že by sis s ní mohl jenom dopisovat, protože by ji měla třeba do spirály nebo do kříže vyfutrovanýho žiletkama. Teda pokud pro tebe tak bezprostřední interakce není moc náročný a nedosažitelný scifi, protože pak ti nějaká interoperabilita může bejt samozřejmě ukradená.
Z toho virtuálu se nedostaneš na filesystém lokálních disků, takže jinak než skrz filesharing a SMB z tý virtuálky nic neuděláš.
S přímým přístupem na disky si sice musíš dávat majzla, co a kde děláš (protože si můžeš pod zadkem smazat systémovej disk i těch "mateřskejch" windows), ale to na linuxu jde "nativně" takže jseš na to jistě zvyklej. Výměnou za to je řádově rychlejší zpracování souborů než skrz SMB.
Takže tolik asi k inteligenci toho tvýho inteligentního řešení.
Jo, pokud si to na tu desku docela netriviálně naportuješ. Viděl jsi někdy, jak se píše driver pro Widle? Sháněl jsi někdy dokumentaci a zdrojáky k Windows Core? A viděl jsi někdy, jak jednoduchý je napsat driver pro Linux? A proč by někdo na tak slabým železe spouštěl Widle, aby mohl virtualizovat Linux? Nebo proč by dával 5x dražší železo, aby tam obstojně běžel jeden systém ve druhým?
(A jenom tak mimochodem, pán ještě nepochopil, jaký je rozdíl mezi Linuxem a desktopem na Linuxu?)
X11 server pod SFU podle nespustíte, protože vyžaduje kernelový modul DRM (Direct Rendering Manager). Ten je tvořený core částí a driverem grafické karty. Protože DRM komunikuje přímo s grafickou kartou, popral by se s Windows. Technicky by šlo implementovat DRM interface a překládat ho na volání Windows driverů. Jenže DRM je velká spousta kódu s minimální dokumentací a velmi divokým aktivním vývojem. Hlavně to ale nemá moc smysl.
Pokud totiž potřebujete X11 server, tak si ho prostě pustíte pod Win32 (třeba Xming), a řeknete aplikacím běžícím pod SFU, ať ho použijí. Jak to potom vypadá? Celkem normálně.
https://www.youtube.com/watch?v=Spp1WrGEdyM