Názor k článku Linuxu chybí univerzální konfigurační systém od Peter Cernoch - Mozna jsem navrh pouzit virtualni fs nepochopil, ale...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2008 12:48

    Peter Cernoch (neregistrovaný)
    Mozna jsem navrh pouzit virtualni fs nepochopil, ale podle mne se trochu mylite:

    FS ma byt nadstavba nad jednotlive konfiguracni soubory, aby bylo mozne namapovat je na jeden adresar.

    Takze vlastni cfg soubory samozrejme existuji a klidne na ne muzete pouzit svuj vi-nano-joe-cokoliv.

    Pouze pri uspesnem nastartovani systemu se tyto konfiguraky pripoji k virtualnimu souborovemu systemu a budou centralne pristupne pro prislusne nadstavbove aplikace.

    Nebo by bylo lepe receno pro nejakou zastresujici GUI aplikaci, ktera by podle pozadavku (napr. sit/XWindow/firewall/...) pracovala pomoci vhodneho modulu s prislusnym fyzickym konfiguracnim souborem.

    Takze v principu se VUBEC NIC NEMENI - kdo ma rad veci primo ve svych rukou, muze dale editovat textove konfiguraky, jsou stale na miste, kdo dava prednost okynkum pouzije tuto GUI aplikaci. Centralni uzoziste - ala win registry - se nezavadi, pouze centralni pristupovy bod.



    A co se grafickeho vzhledu tyce, rekl bych ze by bylo mozne udelat jej docela prehledne.

    U starsich textovych souboru je konfigurace castokrat rozdelena do sekci. Tyto sekce je mozne zobrazit jako zahlavi tabulek nebo stranek (v Delphi TPageControl, v Jave JTabbedPane atd.). V jednotlivych sekcich by pak bylo rozvrzeni z konfiguraku:

    pro starsi formaty konfigurace:

    POPISEK TEXTOVE_POLE_S_HODNOTOU


    pro novejsi formaty konfigurace (napr. XML) by mohlo byt jednoduche textove pole nahrazeno (v pripade uvedeni vyctovych typu) rozbalovacim seznamem.

    Samozrejme, na spodnim okraji okna by bylo vzdy tlacitko "PRIDAT NOVOU POLOZKU", resp. "ODSTRANIT AKTUALNI POLOZKU" prip. i "PUVODNI HODNOTA" a "PRIDEJ/ZMEN KOMENTAR".

    Pripadne komentare z puvodniho souboru by se mohli zobrazit jako napoveda ToolTips a samozrejme by se pri zmene konfigurace zachovali.


    Rovnez by se dalo uvazovat o rozvrzeni ve stylu: levy panel obsahuje strom skupin, napravo se zobrazi vzdy seznam polozek (styl GUI viz. vyse) odpovidajici tomuto uzlu, tak jak je to bezne u nekterych Mac i windows aplikaci.
    Rekl bych ze podobne rozvrzeni je docela ergonomicke a uzivatel jej spise oceni nez spoustu nejakych blikatek/efektu/atd.

    Je tedy zrejme, ze GUI aplikace by byla absolutne nezavisla na formatu jednotlivych souboru. Pouze by poskytovala rozhrani pro zobrazeni dat podle jejich charakteru. O vse by se starali jednotlive moduly, ktere by byly univerzalni nebo na miru napsane ci upravene pro prislusnou distribuci.


    Jeste by se toho dalo rozepsat a navrhnout spousta, ale myslim ze uz to staci :-)