Názor k článku Linuxu chybí univerzální konfigurační systém od Jan Molič - Nejde mi o konkrétní ukládání konfigurace, jestli do...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2008 14:20

    Jan Molič (neregistrovaný)
    Nejde mi o konkrétní ukládání konfigurace, jestli do XML nebo do čehokoli (snad prosím, jen ne LDAP :-D ) Jde mi o daemon, k němuž se budou připojovat konfigurační nástroje a tento daemon bude konfiguraci upravovat. Nikoli jako dnes, kdy konfigurační nástroje upravují konfiguráky přímo.

    Používal jsem Gentoo, používal jsem GoboLinux, používal jsem Ubuntu. GNU/Linux mám rád, ale už jsem vyrostl z toho se v něm po večerech vrtat. Asi k tomu každý po nějaké době dojde, že ho přestane bavit opravovat banality, které opravoval již stokrát předtím. Jako že "to zase netiskne", "se to zase neuspává", "zase nefunguje opengl", atd. Dostane se do stavu, kdy chce počítač používat především k jiné práci než spravovat jeho samého. Proto si nakonec nainstaluje Ubuntu, neboť očekává, že se tam již nebude muset zabývat těmito banalitami.. Ale ouha, bude muset - a dohledávání problémů tam, je daleko obtížnější, než třeba v Gentoo.

    Článek jsem napsal proto, že očekávám od distribucí typu Ubuntu právě tu spolehlivost, kterou, bohužel nenacházím. Měl jsem tu čest porovnat práci na Mac a jeho konfiguračních nástroje jsou prostě dobré. To neznamená, že chci na Mac přejít. Jen mě mrzí, že takovou spolehlivost nemám ve své distribuci, ačkoli by to bylo technicky možné. Místo toho nacházím uživatele, kteří mi poradí "tak používej vi". Super. Takovou reakci ale považuji jenom za bagatelizaci jasného problému. Řešení existuje, ale shazováním věcí ze stolu se nic nevyřeší.