Názor k článku Linuxu chybí univerzální konfigurační systém od anonym - Nevím jestli jsem to správně pochopil, podle mě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2008 17:39

    bez přezdívky
    Nevím jestli jsem to správně pochopil, podle mě chce jen autor rozhraní které vytvoří nějaké jednotné API nad konfiguračními soubory a jejich formát nijak neměnit. Mohou být textové, XML, nebo i binární to je úplně jedno. Důležité je mít jednotné rozhraní nad těmito soubory. Stále ale zde zůstává možnost si to nakonfigurovat ručně.

    Mě by se líbilo mít pak program, který bych spustil, a pro nastavení Apache bych klikl na Internet -> WWW -> Apache a měl tam pak okno s několika záložkami, kde by bylo celé nastavení Apache.

    Celé bych to řešil pomocí modulů. Existoval by pouze základní program správa nastavení, který by neuměl sám osobě nastavovat nic, jen by vytvářel rozhraní pro jednotlivé moduly. V základní instalaci by jich tu asi už pár bylo, jako třeba modul pro práci s disky a diskovými oddíly, modul pro nastavení systémového času. Další moduly by přibývali s instalací programů. Například po instalaci Apache by přibyl automaticky modul pro nastavení Apache, při instalaci Samby by přibyl modul který by upravoval smb.cnf, atd.

    Z pohledu programátora jakékoliv aplikace by bylo velice příjemné. Naprogramoval by ještě patřičný modul a měl by tak zajištěno, že bude mít pod všemi distribucemi zajištěno grafické nastavení svého programu.

    Můžete namítnout že to jde i dnes, máme tu v jednotlivých distribucích také správu nastavení která je modulární, ale opravdu nemůžete po každém programátorovi chtít, aby dělat příslušný modul do každé takové distribuce.

    I pro tvůrce jednotlivých distribucí, které nemají centrální systém nastavení, by ho takto získaly. Jediné co by do toho museli dodělat je modul pro jejich balíčkovací systém.