Vybavil jsem si časy, kdy jsem psal ve vbscriptu a vzpomněl na NT. V podstatě vymýšlíme vymyšlené. Existuje jakýsi standard WMI což umožňuje konfigurovat a monitorovat aplikace standardním způsobem - je jedno, kde máš konfiguráky, a co je to za aplikaci. Pokud k aplikaci existuje driver, tak se použije a objeví se ti v jakém si stromu objektů. Ta stromová struktura je standardizovaná (WMI je jen jedna z implementací):
Je to hodně propracovaná záležitost, a taky relativně komplikovaná. Ale je to přesně to, o čem jsme se bavili - univerzální mezivrstva mezi uloženým konfigurákem a GUI. Mezi prostý lid se to nedostalo patrně z důvodu relativní uzavřenosti CORBA based technologií - pochází to z 90 let, kdy vše bylo objekt - v té době bylo také GNOME postaveno nad CORBOU než se přišlo, že je to zbytečně hard core technologie. Bez OOP skriptů to není dostupné. Dovedl bych si to představit jako vrstvu v GNOME nebo KDE, které jsou objektové, ale v UNIXU to je cizí - ale dost možná jen chyběla inspirace /proc - nedovedu si představit systém, který by se v Linuxu rozšířil aniž by neměl mapování do souborového systému. Jedině pak je možný skutečně univerzální přístup (a navíc získáš zdarma a jednoduše vzdálenou správu třeba díky scp) a navíc prostý administrátorský lid zvládající bash, sed a echo to dokáže používat.
Dost možná, že by se dalo vyjít z těch Open Source řešení a adaptovat to na FUSE. Sice by pak psaní driveru spočívalo v napsání a registraci objektu (třeba gobjektu) ale možná by se dal napsat wrapper, který by dokázal volat skripty a komunikovat skrz stdin a stdout. Je to skutečně enterprise technologie, takže je poněkud předimenzovaná. To, o čem jsme se bavili je jednodušší - ale určitě je dobré o ni vědět.