Hmm... Můj otec má velkou ordinaci, poměrně dost zaměstnanců. Ke stovce lidí denně. Dělají tam jak specialisti, tak všeobecné kontroly/poradnu. Dokud používal Windows, byl jsem tam každý týden. Často i několikrát. Pak jsme se domluvili, převedl jsem vše na Linux a od té doby mám klid. Bezúdržbové řešení! Už nemusím pravidelně docházet a opravovat stále to samé dokola.
Specializované aplikace, např. na vyhodnocování měření a křivek jsou v Javě - žádný problém. Jedna stařičká (i na poměry Windows) pro záznam tlaku při šlapání na kole (přes sériový port) běží pod Wine (stejně rychle a stabilně jako dřív). Všeobecnou "kartotéku" s údaji o pacientech jsem mu převedl na OSS řešení, které jsme spolu podle jeho nároků vydali. Má webový interface, což jim docela vyhovuje, protože ji nemusí instalovat na každý počítač zvlášť vč. licencí.
Kromě toho, že už nikdo nemá každou chvíli problémy, že síťová infrastruktura funguje stabilně, a že jeden malý servřík zvládá to, co před tím měli roztahané po různých klientech podle lokace/potřeby, se tímto přechodem ušetřilo ordinaci skoro 200 tisíc na licencích a eliminovala téměř veškerá neproduktivní činnost, způsobená nespolehlivými Windows a věčnou údržbou nástrojů, které se používají jako jejich berličky - viz. anti-ad/spyware, antivirus, ruční okuchávání post-boot procesů, které se ve Windows mě záhadným způsobem neustále a vytrvale kumulují a zpomalují počítač. Od toho si ještě odečtěte obrovské množství času, vynaložené na pravidelné cykly záloha, reinstalace OS, instalace původních aplikací, konfigurace, data restore.
Přitom zůstala stále otevřená cesta k možné expanzi, protože integrované mega-softy pro velké nemocnice jako je např. Medea (standard pro ZZ v ČR) běží též na UNIXu.
Čili má odpověď zní takto: ano, Linux je pro inteligentního lékaře použitelný. Musíte ale uznat, že vaše otázka byla tak trochu podpásovka. Je všeobecně známo, že konkrétně lékaři jsou na tom s počítačovou gramotností velmi špatně. Téměř 50% stále preferuje psací stroj. Až na světlé výjimky neznají moc principy práce s PC. Funguje to tak, že nemocnice si je proškolí na své konkrétní vybavení a oni to pak používají podle návodu, bez znalosti "proč".
To je ale taky velká výhoda! Stačí jim totiž, že mají po bootu plochu s pojmenovanými ikonkami a aplikace s nimiž umí. O konfiguraci systému nic neví, nečekají že tady najdou Panely nástrojů a támhle seznam síťových interfaců. V podstatě ideální uživatelé, protože to nejsou takoví ti "odborníci na Windows", co do všeho hrabou a pak si stěžují, že nemůžou najít to či ono. Dělají svou práci. O ostatní se starají administrátoři.
Linux se zmigrovanými custom aplikacemi + OpenOffice v tomto obstály na jedničku. Přechod to byl hladký a všichni jsou happy. Hlavně ale já, protože jsem tam nebyl ani nepamatuji a otec, protože ušetřil balík peněz, za nějž si mohl koupit nový přístroj.