Vlákno názorů k článku Linuxu chybí univerzální konfigurační systém od Sid - Mna by ale skor napadlo nieco na sposob...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2008 8:51

    Sid (neregistrovaný)
    Mna by ale skor napadlo nieco na sposob konfiguracie kde by cela konfiguracia v /etc atd. bola ulozena ako nejaky binarny subor/y tj. velmi rychlo pristupna a bez prehnanych narokov na zdroje (ciastocne ako registry vo Win). Zaroven by ale dokazala sa niekde v systeme mapovat ako xml subory pre konkretne casti (tj. napr xorg,net) ako nejake virtualne subory. Tym by sa dala konfiguracia lahko zobrazovat a parsovat gui nastrojmi. Zaroven zmena by bola mozna iba ak by dane xml bolo validne. Pri citani by to islo vsetko maximalne rychlo bez toho aby sa musel pouzit nejaky xml parser ten by sa pouzival iba pre konfiguraciu.
    Kazdopadne som kludne za aj 10 roznych nastrojov len nech funguju, sucasny stav ked nieco funguje a nieco nie v ramci konfiguracie jednej casti (napr siet) je este horsi ako keby to nefungovalo vobec - myslim tak ze GUI nastroj sa tvari ze ok nastavil som tento a tento parameter ale realita je taka ze nastavil napr iba jeden a druhy nie.
  • 10. 1. 2008 9:04

    #$ (neregistrovaný)
    Tento clanek je plny naivnich zvastu, stupidnich myslenek a laickych tzn. chybnych pojmu. Nechapu proc takovy loser jako jsi ty pise jak by mel byt navrzen ci na jake architekture by mel byt postaven software. GNU/Linux a vsechny UNIXy uz univerzalni konfiguracni rozhrani maji - jsou to *.conf, dle standardu umisteny v /etc. To ze je nekdo takovy idiot, ze neni schopen ani editovat plain-textove soubory je *jeho* problem a pokud jej chce vyresit, at se uci ! At si precte manual ! At si koupi knihu ! A nebo at jde do <|>, idiot !
  • 10. 1. 2008 12:16

    lasicka (neregistrovaný)
    no a potom se nelze divit, ze linux ma stezi 1% :) je to proste okrajova zalezitost.
    kdyby v aute proto abys zapnul svetla nebo sterace si musel znat principy vsech zarizeni v nem tak by v nem taky asi skoro nikdo nejezdil krom fanatiku a podobanych asocialu , ktere se v tom hrabat a prichazet na principy bavi.

    a kdyz mi nekdo rekne at misto linuxu pouzivam win kdyz jsou jednodusi tak potom nechapu tu schizofrennii linuxove komunity , ktera se snazi s win soutezit a natahnout to linuxu co nejvic lidi , ale na druhou stranu nejsou pro tu drtivou vetsinu nic udelat . proste machri :P
  • 10. 1. 2008 16:05

    marwyn (neregistrovaný)
    Moc pěkně napsané! A krásně to ukazuje, proč se linux nikdy nerozšíří mezi normální lidi, kteří nechtějí číst žádné stupidní manuály popisující kdejaký bit ve všech možných souborech, nechtějí si kupovat ani podobné knihy, takže půjdou do <|> a tam si seženou windows.
  • 10. 1. 2008 12:26

    bez přezdívky
    az se ti neco podela, system ti nenabehne (zapomnel jsi modul pro fs, spatna cesta na root adresar...) stat se muze cokoli, jak pak chces editovat tu ninarne ulozenou konfiguraci, jak se v tom vyznas pomoci editoru vi, nano...? Nabootovat LiveCD, primountit disk a v shellu pomoci standardnich nastroju/editoru, opravit konfiguraci, vse ostatni je zbytecnost, zdrzovani, zeslozitovani a knicemu. V jednoduchosti je genialita, pak cim vice ma stroj soucastek (kurvitek) tim vice se toho muze pohnojit.
  • 10. 1. 2008 22:54

    Sid (neregistrovaný)
    mas pravdu to by nebolo zrovna ok ale skor som to celkovo myslel tak nejako ze proste pri konfiguracii by system ta ochranil od toho ze tam zadas nejaku stupidnost - teraz nemyslim zrovna ze zlu cestu, zlu hodnotu ale nieco ako kontrolu syntaxe v programovacom jazyku (tj napisat hlupost mozes ale musi to mat spravmu syntax). Konkretny priklad z poslednej doby bol ze konfiguracny subor musel byt ukonceny novym riadkom. Zaludne a na prvy pohlad vsetko vyzera ok.
    Dalsi priklad ale troska iny je autofs, co system to troska iny konfigurak - samozrejme dokumentacia existuje ale ked nejde o zrovna bezne riesenie tak tym stravis trocha casu - a takychto veci je v systeme vela ked to potrebujem pouzit realne v praci a nie len tak ze pozriem si net, postu a koniec. Kde je potom ta volnost ked by som chcel zvolit inu distribuciu a taketo "specialitky" budem musiet objavovat znova. Doma je to mozno pohoda a celkom ok ale v robote ma to stoji cas, ano nieco nove sa naucim ale ci je to prinos to dost pochybujem. Z tohoto pohladu by hocijaky system ktory by dokazal obsluzit viac distribucii bol spasou, keby navyse vedel ulozit konfiguraciu a potom na novom cistom systeme ju obnovit tak by som denne pobil celom smerom k autorovemu bydlisku :)

    PS
    a pre velkeych guru co reagovali vyssie - linux mam rad, pouzivam uz od cias red hat 8 a neviem co stale maju proti troska uzivatelsky pritazlivej konfiguracii - email, internet pouzivaju asi tiez v grafike a nepredpokladam ze napr taky evolution, firebird konfiguruju rucne za pomoci vi, preco toto iste nemoze fungovat aj pre system ako taky? keby firefox mal konfiguraciu na urovni etc tak jeho trhovy podiel je 0% Podla mna je cela pravda v tom ze unix ako taky je moc fajn ale ruku na srdce koho bavi programovat zrovna tu "otravnejsiu" a nic "vzrusujuce" nerobiacu cast ako konfiguracia. Pretoze ked su ludia co dokazu napista take skvele veci ako linux tak neverim ze im moze robit problem napisat jeden tool ktory dokaze naozaj plnohodnotne konfigurovat firewall (konkretne skusenost fedora)
  • 10. 1. 2008 23:37

    bez přezdívky
    slo mi to, ze nejaka graficka konfugracni klikatka budiz, x uzivatelim se usmnadni prechod z jineho os, ale at si pekne parsuji textove .cfg, nemusi to byt furt v pameti, vzdyt jak casto clovek meni konguraci os a nahrat z disku 60k soubor zadny cas nestoji. Pak je vzdy moznost pri havarii, nebo zlozvyku :-) pozivat shell a zakladni nastoje. Pouzitim binarni, ci xml, db... konfigurace by pridelalo jen problemy, dost lidi si pise vlastni bash scripty, ktere treba opakovane spousti pres crontab a rozebirat nejake xml by mu pridelalo dost prace. Pokud si treba FireFox ulozi onfiguraci do xml, tak to je mi jedno, kdyz bude zlobit, vyhodim jej z disku a nainstaluji znova, ale na nem nezalo zda nabootuji.
  • 11. 1. 2008 19:18

    anonymní
    ach jo

    ale kdo bude ta klikatka pro spousty tech konfiguraku psat?
    pro kazdy je potreba vlastni parser, a vlastni rozhrani

    to by clovek neveril, jak muze byt tak progresivni system jako linux tak neuveritelne konzervativni...


    stejne jsme meli zustat u ctyr bitu...pridavani dalsich jenom pridelava problemy...
  • 10. 1. 2008 20:18

    Sten (neregistrovaný)
    Binární soubory pro konfiguraci? No fuj! Žádný slušný systém to nepoužívá.

    Řešení by bylo mít démona (nebo třeba knihovnu), který ty soubory rozparsuje a předá binárně (v paměti) spuštěné aplikaci. Tím pádem to bude rychlé (o hodně rychlejší než Registry), ale výhody textových konfiguráků zůstanou zachovány. Ten samý démon by také mohl dělat rozhraní pro konfigurační nástroje.
  • 10. 1. 2008 22:58

    anonymní
    Binární soubory pro konfiguraci? No fuj! Žádný slušný systém to nepoužívá.

    presne tak, a binarni aplikace taky ne at ziji interpretovane jazyky