Zamezit duplicitni praci? Preboha preco? Sila OSS je prave v tom ze funguje ako evolucia, nie ako business.
Univerzalny konfiguracny system? Nieco konkretne Vam nejde konfigurovat s tym spomenutym YaST2? Alebo Ubuntu, alebo KDE control center? Doprogramujte to :) Vsetky tieto systemy _uz su_ modularne. Staci len dotvorit prislusny modul.
Univerzalnost, Jednoduchost, Modularni Architektura... To ma byt nejaky buzzword list? Este mi tam chyba "Web 2.0 compatible", a "social network inside". Jednoduchost, modularnost, tieto atributy su standard, a su cielom pre kazdy softverovy projekt.
Ospravedlnujem sa za ostrejsi ton, ale root.cz ma prestava bavit. Citam ho uz aspon 5 rokov, ale byvalo to tu ine, clanky prinasali konkretne informacie, navody a veci na ucenie. Dost sa to zmenilo..
Obavam se, ze to neni zdaleka tak jednoznacne, jak myslite. Divate se na duplicity pouze z pohledu jednotlivce, tam je situace zrejma. Ovsem toto neni ten pripad - z pohledu spolecenstvi jednotlivcu uz naklady na nasobne reseni tehoz problemu nejsou zdaleka tak rozhodujici. Jednak proto, ze kdyby Vyssi Autorita tyto duplicity zakazala (coz je samo o sobe utopicka myslenka), tak by se situace pravdepodobne kvalitativne prilis nezlepsila (ne kazdy je odvazany aktivne podporovat produkt kteremu neveri), ale hlavne je duplicitni reseni problemu prospesne kvuli hledani alternativnich cest reseni - coz je prave jedno z pravidel evoluce a zivota vubec. Az bude nejake reseni natolik obecne a zivotaschopne, ze nikdo nebude mit potrebu vyvijet jakoukoliv alternativu, potom duplicitni reseni prestanou byt prinosne.
K cemu je tisic nekvalitnich alternativ vuci jedne kvalitni veci ?
Navic si nikdy nemuzete dovolit to co skutecna evoluce jen si tu hrajete na evoluci. Skutecna evoluce pracuje na mnoha urovnich s biliony bilionu prvku a stovkami miliard jedincu po velmi dlouha obdobi.
Kolik miliard roku mate na vytvoreni softwaroveho konstruktu os+aplikace ?
Da se za neustale evoluce s meziproduktem vazne pracovat ?
Zakladni otazka je vesmiru a vubec je. "CEHO CHCI DOSAHNOUT ?" zadnych 42...
Vubec jste to nepochopil, tohle neni otazka MERITKA, ale principu. Ano, prochazeni alternativnich cest reseni je jednim z principu evoluce, at se vam to libi nebo ne. Pro dosazeni nekterych cilu je nutne projit mnoho generaci, pro dosazeni jinych jich staci radove mene. Tim ze budete vykrikovat velke cisla nikoho nepresvedcite. A jestli se da s meziproduktem pracovat? - mno, meziprodukty evoluce zivota jsme mimo jine my vsichni, cili odpoved zni "tezko rici" :)
Vy si myslite ze jakykoliv princip reseni jde naroubovat na jakykoliv problem zejo ? :-)))
Pokud bych mel obraz konkretizovat linux je takova stavebnice. Neco jako stavebnice Merkur. Bajecne se kombinuje, evoluje ruzne modely. Skvele. Muzete si postavit treba jerab, pridat mu kladku, pak vylepsit na dvojitou kladku.
Ovsem pozor. Takovym jerabem vam nikdo dieselovou dvoutunovou elektrocentralu na nakladni vuz nenalozi.
Ano, neni to otazka meritka, je jedno kolik verzi jak dobrych modelu s tim merkurem zvladnete, jak dobre budou a ze budete mit nakonec naprosto dokonaly jerab, bude jedno ze s meziproduktem se DA zdvihat krecek.
Mozna dokonce budete zdvihat dvoutunovou elektrocentralu pomoci peti tisic modelu z merkuru, jo, tisice evolucnich utilit a zadny robustni soft.
No jo, proč máme Debian, Ubuntu, SUSE, Gentoo, Fedoru? Proč máme KDE, GNOME, Enlightenment, Fluxbox? Proč máme Xka a framebuffer? Co teprve se FTP, HTTP DAV, SFTP, CIFS, NFS a GFS?
Všem bych dal Debian s Enlightenmentem a všechny služby Internetu by běžely na NFS. Nádherná představa, co říkáte?
Puvodni verze clanku se, bohuzel, trochu lisi. Kdyz vidim vysledek, je to ponekud buzzword list, mate pravdu ;-( Tak jsem to rozhodne nezamyslel. Dela to ted na me dojem, ze chci nejaky system typu YaST2 all-in-one, jenze to ne; ja chci jen daemona, ktery bude spravovat konfiguraci. Konfiguracni nastroje, at uz jakekoli (gui, tui, atd.), se k nemu budou pripojovat, nikoli konfiguraci upravovat primo. Konfigurace totiz muze, ale i nemusi, byt ulozena v souborech. Ta at si je fyzicky ulozena jakkoli; to by mel mit na starost prave ten daemon.
Ne, v tu chvíli vezmeš editor a budeš konfigurovat postaru. Fakt je ten, že dost práce by tento démon mohl přebrat. Nejsem si jistý, jestli jednodušší API by přispělo k existenci kvalitnějších GUI konfigurací, určitě by zjednodušilo jejich návrh. Nakreslit dialog dokáže cvičená opice. Parsovat file už jen 10% procent těch co se označují za programátory. A jak Honza uvedl, původní konfigurace by zůstala. Navíc, pokud by někdo neměl zájem, tak ani tuhle vrstvu nemusí zapínat. Zase si pomůžu příkladem z jádra. Proc můžu mít podporovaný nebo ne.