Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku LISP: nové paradigma ve směrování (2.) od Zdenek - - Vidím zásadní problém: Navazování nových spojení bude pomalé...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2013 19:30

    Zdenek -

    Vidím zásadní problém: Navazování nových spojení bude pomalé a nespolehlivé.
    Ale i kdyby ne, tento protokol mi přijde jako přehlížení slona v pokoji - fragmentace adresního prostoru. Úplně by stačilo, kdyby měl každý stát na světě vždy celý A rozsah, u banánových republik by se do jednoho rozsahu dalo dát pár států vedle sebe. Neoptimálnost špatného místa překračování hranic (paketem) by byla zanedbatelná v porovnání se zmenšením routovací tabulky na většině zařízení na 1% původní hodnoty. Navíc IPv6 se o něco podobného už pokouší, takže proč vyrážet otevřené dveře.

  • 26. 9. 2013 22:12

    Vladimír Veselý (neregistrovaný)

    Navazování nových spojení MŮŽE být pomalé a SPÍŠE NEMŮŽE být nespolehlivé, je to v mnoha ohledech podobné jako s DNS, který zavádí podobnou úroveň indirekce nutné ke komunikaci. V LISPu potřebujete na xTR zjistit RLOCy k EID, v DNS potřebujete před začátkem komunikace přeložit FQDN na IP adresu. Provozní praxe ukazuje, že podobný problém (pomalé a nespolehlivé) se u DNS moc nevyskytuje.

    Co se týče fragmentace adresního prostoru, tak u IPv4 to je jev vzniklý postupným vývojem Internetu. Ovšem odvážím se tvrdit, že jsou státy, ve kterých 2^24 ~ cca 16,7 mil. adres nikdy stačit nebude, např. v USA jsou jednotlivý ISP (např. Comcast), kterým ani celý /8 nestačí k oadresování všech zákazníků.

    IPv6 se o zagregování snaží asi s takovým úspěchem a vizí jako IPv4! Nevím, jestli to nebylo v předchozím díle patrné, ale PA adresy (přidělené ISP a agregovatelné na jeho úrovni) jsou problémem pro libovolnou organizaci, která touží po multihomingu, mobilitě a možnosti měnit ISP bez přečíslování (renumbering). Proto právě tyto organizace používají PI adresy, které jsou ze své podstaty neagregovatelné a těchto adres je ve směrovacích tabulkách hodně. PI adresy existují jak v IPv4, tak v IPv6 adresním prostoru, proto IPv6 není nějakým deus-ex-machina řešením výše zmíněných problémů.

  • 27. 9. 2013 8:13

    Pavel Šimerda

    Mě by pořád zajímalo, co tak magického přináší LISP oproti DNS. To mě zajímá víc než halda technických detailů, které si můžu načíst třeba z RFC. Asi je to moje chyba, ale z těch článků se toho nějak nemůžu dobrat.

  • 3. 10. 2013 8:43

    Vladimír Veselý (neregistrovaný)

    Snadnější multihoming, mobilitu a inbound traffic-engineering s důsledkem v podobě úbytku za těmito účely deagregovaných prefixů v DFZ.

  • 26. 9. 2013 23:00

    Santiago (neregistrovaný)

    > Úplně by stačilo, kdyby měl každý stát na světě vždy celý A rozsah, u banánových republik by se do jednoho rozsahu dalo dát pár států vedle sebe.

    To je uplny nesmysl, protoze routovani v Internetu nema moc souvislost s hranicema statu, ale s tim, jakym spusobem a pres koho jsou jednotlive site navzajem propojene.

    > Navíc IPv6 se o něco podobného už pokouší, takže proč vyrážet otevřené dveře.

    Nepokousi, naopak jakekoliv snahy o agregraci rout [*] nad urovni autonomnich systemu jsou zavrhovane jako slepa cesta.

    [*] v globalnich routovacich protokolech (BGP),