Díky za pěkný článek. Myslím si, že je třeba zmínit také Org mód v Emacsu, jehož některé možnosti i v oblasti literate programming jsou opravdu mimořádné. Třeba to, že umožňuje kromě funkcionality typu noweb interaktivně spouštět bloky kódu a jejich výsledky vkládat do textu, anebo v jednom dokumentu kombinovat různé jazyky, včetně předávání hodnot proměnných.
"Literate scientific computing and communication for the web"
https://github.com/iodide-project/iodide
iodide má ohromný potenciál, hlavně v oblasti interaktivních webových prezentací, org mode se zaměřuje spíš na tvorbu pasivních dokumentů, kde je výstupem latex. Ani nevím, jestli umožňuje tvorbu html widgetů, když exportujete do html.
Pěkně org mode a literate programming v emacsu ukázali na konferenci OpenAlt. Kdo má zájem se kouknout jak to vypadá (i když je kvalita videa horší) tak zde: https://www.superlectures.com/openalt2017/adminovani-snadno-rychle-opakovatelne
ten nový přístup se dvěma sloupci vypadá moc pěkně a jak jsem se díval na kódy, tak jsou ty tooly pro literate programming napsány na doslova několika řádcích, protože používají už hotové markdown tooly. Pěkně vymyšleno.
Jen mě napadlo, jestli to neexistuje i ve formě pohledu například ve VS Codu nebo PyCharmu.