LXQt 2.1 s experimentálním Waylandem
Vývojový tým stojící za lehkým desktopovým prostředím LXQt napsaným v Qt oznámil vydání LXQt 2.1, významné aktualizace přinášející zajímavé nové funkce. Mezi hlavní novinky patří experimentální Waylandu prostřednictvím implementace nové komponenty s názvem lxqt-wayland-session. Všechny komponenty LXQt, které nejsou omezeny na X11 – tj. většina komponent – fungují na Waylandu bez problémů,
uvedli vývojáři.
Aktualizován byl také správce souborů a pracovní plochy PCManFM-Qt tak, aby podporoval oddělené víceobrazovkové pracovní plochy a průsvitnost pod Waylandem. Centrum nastavení LXQt a emulátor terminálu QTerminal byly také aktualizovány pro hladký běh na Waylandu.
Ondsel po dvou letech skončil
Společnost Ondsel se před dvěma lety pokusila vybudovat komerční byznys kolem svobodného 3D konstrukčního programu FreeCAD. Vzhledem k tomu, že v současné době v tomto segmentu funguje několik zavedených uzavřených CADů (SolidWorks, Inventor, Catia…) se tento záměr bohužel nepodařilo prosadit a bylo oznámeno ukončení projektu.
I přes tento neúspěch vývojáři Ondselu vytvořili funkci pro tvorbu sestav, což ve FreeCADu velmi chybělo. Přispěli také k významnému zlepšení použitelnosti aplikací Sketcher a TechDraw, zavedli VarSets – zcela nový systém vlastností a zavedli nové funkce do pracovních stolů TechDraw a CAM. Všechny tyto funkce teď přejdou do FreeCADu.
Ubuntu Touch OTA-6
Nadace UBports oznámila vydání mobilního operačního systému Ubuntu Touch OTA-6, šesté aktualizace založené na Ubuntu 20.04 LTS.Aktualizace přichází více než tři měsíce po vydání Ubuntu Touch OTA-5, zlepšuje stabilitu funkce bezdrátového zobrazení na některých zařízeních a přidává podporu pro novější generace Android HAL (hardwarová abstrakční vrstva), což umožní vývojářům portovat novější zařízení s Androidem na Ubuntu Touch.
Oproti předchozímu vydání jsou nyní podporována dvě nová zařízení, a to OnePlus Nord N10 5G a OnePlus Nord N100. Ubuntu Touch OTA-6 obsahuje také různé bezpečnostní aktualizace a opravy chyb.
Raspberry Pi USB 3 Hub
Raspberry Pi představilo další produkt vlastní značky, tentokrát čtyřportový rozbočovač USB 3.0 kompatibilní s většinou svých jednodeskových počítačů. V posledních několika měsících jsme byli svědky toho, že společnost rozšířila svou nabídku oficiálního příslušenství a doplňků, která zahrnuje vše od AI HAT až po SD karty, SSD disky nebo vlastní dotykový displej. Raspberry Pi říká, že bylo „frustrováno kvalitou a cenou rozbočovačů dostupných na internetu“, protože zjistilo, že dostupné rozbočovače jsou buď dobře navržené a spolehlivé, ale drahé, nebo ošklivé, s problémy se spolehlivostí a kompatibilitou.
Rozbočovač USB pro Raspberry Pi je vybaven konektorem USB 3.0 typu A na integrovaném kabelu, čtyřmi navazující porty USB 3.0 typu A, rychlostí přenosu dat až 5 Gb/s a zásuvkou USB-C pro volitelné externí napájení se 3A. Cena rozbočovače je 12 dolarů (280 korun).
Nově vydáno
Vyšla Fedora 41 s linuxovým jádrem 6.11, balíčkovým systémem RPM 4,20 a prostředím GNOME 47. Organizace Raspberry Pi vydala novou verzi linuxové distribuce pro své jednodeskové počítače Raspberry Pi OS 2024–10–22. Raffaele Forte oznámil vydání BackBox Linux 9, aktualizovaného sestavení distribuce založené na Ubuntu s kolekcí etických hackerských nástrojů. Madrid_Linux, distribuce vyvíjená Radou pro vzdělávání v Madridu vyšel ve verzi 12.0.