Tak zrovna na dlouhé texty, jako třeba stostránková diplomka je LyX ideální. Umožňuje rychle nastavovat dočasné záložky a má samostatné menu pro navigaci mezi kapitolami (podle nadpisů). Pro ještě delší texty (stovky a tisíce stran) umožňuje i dělení do několika souborů spojených master dokumentem (stejný styl, společný obsah a rejstřík). A ano, napsal jsem v tom bakalářku (54 stran) a diplomku (cca 130 stran, z toho 40 je generovaná dokumentace - externí soubor v LaTeXu odkazovaný z LyXu a ano, s obsahem i odkazy si to poradilo správně).
Ne že by ten článek byl vyloženě špatný, ale na můj vkus vychvaluje LyX moc málo.
Musím souhlasit.
Člověk vážně nemusí umět o moc více oproti Writeru/Wordu a přesto je výsledek jednoznečně jepší. Také jsem v něm psal bakalářskou práci a byl jsem plně spokojen. V současné době v něm píši všechny eseje a práce do školy, jelikož vygenerované PDF má vysokou úroveň.
Jako jednoznačné plus je i integrace všech možných funkcí TeXu (vkládání obrázků, tabulek, křížových odkazů, poznámek po čarou) přes grafické rozhraní a co je naprosto kouzelné jsou citace. Zkoušeli jste někdy spravovat citace ve wordu? Hodně štěstí při počtu 30+. A co automatické zalamování slov?
Tento program také nedovolí "prasit"(s prominutím) text, jako to mnozí znají z wordu. Dvě mezery za sebou, entry k zvětšení mezer atd...
Pro mě je tento program nepostradatelný při psaní čehokoli, co má vypadat profesionálně a na úrovni.
Souhlasim, jen bych podotkl, ze citace ve wordu nejsou zadny problem. Staci pouzit externi program, napr. endnote, nebo zotero. S tema dvema jsem ochoten citovat i 200+ ve wordu bez problemu (vetsinou se pred 300 zastavim, ale verim, ze by slo jit i do vetsich cisel). A pro Endnote jsem nasel vsechny formaty citace clanku, ktere jsem kdy potreboval. V bibtexu nemuzu najit skoro zadnou a uprava bibtexu mi sezere dost casu, vzhledem k tomu, ze tomu nerozumim a vicemene jdu podle pokus/omyl. Presto radeji cituji v LaTeXu, zda se mi pohodlnejsi napsat jmeno_nazev_rok, nez se rozklikavat a hledat, atd.
Ja to myslel jinak. Tech stylu je samo plno. Ale rekneme, ze potrebuju styl casopisu Electrophoresis. V endnote si najdu primo styl Electrophoresis a vim, ze to mam, tak jak to ma byt. V LaTeXu si musim najit nejaky podobny styl a poupravit ho (popr. si najit uplne stejny styl, ale ten bych asi hledal dele, nez upravoval podobny). Ale to je jen drobnost.
Podle sebe soudím ostatní :-) a proto si myslím, že Lyx je dobrý na začátek, jako vstupní brána. Ale kdo ho chce mít pod kontrolou tak se stejně musí naučit základy LaTeXu a pak už není důvod Lyx používat.
Ale jsem mu velmi vděčný za to, že mne k LaTeXu dovedl a vstup učinil stravitelnější
Amen
Silně nesouhlasím. Mimojiné mě XeLaTeX a LaTeX živí, ale přesto jsem se později naučil používat LyX. Jsou různé typy dokumentů. Pokud chci jen sázet, tak mi stačí texťák a BASH. Pokud chci psát a nevím úplně co, tak sáhnu po LyXu, kde mám přecijen vizuální podporu.
Např. studijní texty pro studenty píšu v LyXu, protože tam často chci opravovat drobné chybky a tak.
Mam opacnou zkusenost. Po 7 letech cisteho LaTeXu (a primitiv TeXu) jsem byl stastny ze jsem LyX objevil (tenkrat verzi 0.9 ;). Hojne vyuzivam vlastni shortcuts a mam s nim nekolikanasobne vetsi produktivitu psani nez v TeXu.
Zkusenosti z TeXu se hodi pri specialnich upravach a psani vlastnich stylu, ale co umi LyX nativne uz nedelam jinak.
"Pokud jde o vstupní a výstupní soubory, výrobce uvádí podporu LaTeX, PDF, Postscript, DVI, ASCII, HTML, OpenDocument, RTF a MS Word. Mé osobní zkušenosti se spoluprací s ODF či MS Word jsou ale dosti rozporuplné ..."
Pro vstup a výstup jsou použité externí programy (Nástroje->Nastavení->Obsluha souborů->Konvertory) a je možné si nastavit svoje vlastní typy souborů. Např. užitečné je to pro integraci programu vlna. Kvalita konverze je tedy závislá na externích programech.
Osobne jsem napsal v LyXu knihy dve (jednu v 1.2 a jednu v 1.4). Ani s jednou nebylo znat nejake zpomalovani nebo nepohodli pri zvysovani poctu stranek.
S verzi 2.0 prislo obcasne zpomaleni systemu, LyX toho totiz dela na pozadi mnohem vice nez drive. Vyvojari se tomu venuji a prubezne vylepsuji. S moznosti rozdeleni textu do kapitol pomoci "child dokuments" bych se ale nebal vetsiho dila ani v soucasnem stavu.
Zrovna tenhle program mi umoznil napsat diplomku bez ztraty nervu s Wordem.
Kamos psal ve wordu a zazival neuveritelne veci, nakonec musel dokument rozsekat podle kapitol, jinak se s Wordem absolutne nedalo delat.
Prace s LyXem intuitivni, vysledek elegantni a umereny.
Kdyz jsem si pak pro osobni potrebu delal vypisky tistene ve wordu, vypadalo to vede TeX vyztupu jako blitky...
Nebe a dudy.
LyX je famózní a fantastický, zrovna v něm dokončuji 150-ti stránkový dokument plný rastrové grafiky, poznámek pod čarou, odkazů atd, a takovou produktivitu práce jsem s ničím jiným nezažil (a pochopitelně typografická kvalita sazby).
Je pravda, že člověk asi nemusí pro práci s LyXem znát LaTeX, ale já by řekl, že je rozhodně dobré o LaTeXu něco vědět, dost se tím získá.
A já jsem zřejmě na rozdíl od většiny šel cestou LaTeX -> LyX :-)
LyX právě kombinuje uživatelské rozhraní word processing aplikací (MS Word, Writer) a document processing princip LaTeXu. Takže umožňuje s minimální námahou (myšoidně-hotkeyoidně formátování textu, vkládání grafiky atd) vytvořit dokument v (typo)grafické kvalitě LaTeXu.
Pokud ovšem není cílem kvalita výstupu, ale jen aby to bylo, pak lze zůstat u word processing nástrojů.
1) Jsou aplikace pro psaní textů jako je MS Word/OpenOffice Writer a spol. V principu v tom lze napsat cokoliv, ale většinou (subj.) to vypadá, jako když to vypadne krávě z huby. V různých verzích aplikace se to otevře různě atd .. Když jsem v tom kdysi něco tvořil, dost jsem se narozčiloval.
2) Jsou aplikace pro tvorbu dokumentů, jak např. LaTeX. Problém je vstupní bariéra pro většinu nových uživatelů, některé úkony pracné, než člověk přijde na to či na ono... Výhodou je, že to fakt vypadá dobře, jak sazba tak i rozložení dokumentu. K tomu slouží i vestavěná pravidla pro sazbu, která neumožňují udělat cokoliv - pozvánku na party bych v tom třeba nedělal, ale knihy,skripta ano.
LyX spoustu těch pracných úkonů usnadňuje.
ale zdůrazňuji, někomu se zcela určitě více zamlouvá psaní LaTeXu na přímo, někomu Word a není na tom nic špatného. Pokud píšete něco, co má mít nějakou úroveň a je riziko, že to někdo bude číst a/nebo hodnotit, doporučuji to vyzkoušet.
Z pohledu uzivatele Wordu:
1. Obecne profesionalneji vypadajici vystup (rozvrzeni textu, poznamek, citaci, fontu)
2. Konzistentni vzhled vystupu. Pokud si s tim specialne nedate praci, nestane se vam, ze kazdy druhy odstavec ma jiny font nebo velikost, poruznu rozhazne volne mezery a volne radky v textu.
3. Mnohem lepsi prace s matematickymi vzorci a i jejich vysledny vzhled.
Jsou ale i nevyhody
1) Zejmena pokud potrebujete neco specialniho, budete se muset naucit trochu LaTeXu a nepujde to rychle.
2) Budete muset odvyknout nekterym zadratovanym zvykum, napriklad, ze stranka vypada podle sablony a ne podle toho, kolik date kde mezer stredniku a enteru. V clanku je to zamlceno, ale za spusobem psani textu v LyXu se skryva jina filosofie, zkracene receno - koncentrujte se na _obsah_ toho co pisete a prilis nekafrejte do toho, jak to ma byt vysazene - o to se postara TeX.
Pokud nepisete nejaky delsi text/clanek/diplomku/knihu (nesouhlasim s tvrzenim, ze neni vhodny pro knihy, prave naopak) ci nejste fanda do typografie samotne, tak vam to proti Wordu/Writeru nic moc neprinese.
Z prakticke stranky LyX nedovoli uzivateli obludnosti typu:
- horizontalne odsazovat mezerami
- vertikalne odsazovat "nekolika entry"
V dusledku tedy nauci pouzivat styly. Dale ze subjektivniho pohledu vypada vystup proste "hezky"/"profesionalne". Tech vyhod se najde jeste spousta.
A keď vo Worde neodsadzujem medzerami a entrami (a písanie vzorcov nie je pre mňa významné), ešte stále je lepší?
Už som o tom diskutoval tisíckrát - pre bežného užívateľa kvalita výstupu z Wordu/Writeru bohato stačí a tie nedostatky (?) v sadzbe bohato vynahradia funkcie zmienených "wordprocesorov" zamerané na obsah.
LyX/LaTeX je skrátka pre tých, ktorým viac záleží na forme, Word pre tých, ktorým viac záleží na obsahu. Bežný ajťák väčšinou obsah podceňuje, takže bude básniť o "latexe", ja zas budem básniť o kvalitnej kontrole pravopisu a nástrojoch revízie.
Lepší/horší. Každý má jinou filosofii ovládání, takže těžko přímo říct. Ale. LaTeX je méně poruchový (a to výrazně). Většina chyb v LaTeXu pramení přímo z vaší neznalosti TeX problematiky (alespoň podle sebe soudím tebe). A ve Wordu? Např. neustále zápasím s obrázky. Vložím obrázek vyrobený v nějakém programu a co to? Podivná změť nesmyslů. Špatný formát obrázku? Tak mi potom vysvětlete, proč při změně velikosti (a může to být i nahoru i dolů) se obrázek najednou ve Wordu zobrazí správně (tisk se chová podobně, ale nemusí vždy odpovídat monitoru - na jednom to mám dobře na druhém špatně). V LaTeXu jsem se nikdy s ničím podobným nesetkal. Nebo, proč změním velikost objektu ve Wordu a při příštím otevření mám původní nežádoucí velikost? Odkazy typu Obr. 1 jsem používal ve Wordu naposled před 10 lety, tehdy to nefungovalo dobře, ale možná to už ošetřili. O nepřenosnosti přesného vzhledu na jiný Word nemluvě. Navíc LaTeX nabízí to, co v GUI obecně nikdy nenajdeme. Snadnou automatizovanost (např. stejně velký obrázek se vkládá do TeXu velmi příjemně a rychle, ve Wordu podstupuji řadu otravných myšoidních kroků). Podle mě pro většinu uživatelů nemá LaTeX smysl. Je to moc práce naučit se ho ovládat tak, aby dělal co chceme a ne to, co dělá v defaultu. Ale lepší podle mě je o slušný kus.
Nuž, neviem... obrázok (resp. jeho ikonu) stačí do Wordu potiahnuť myšou a je tam, pričom všetky bežné formáty (vrátane PNG) sú podporované. Ctrl+C, Ctrl+V funguje aj pre nepodporované formáty. Takže ten obrázok by som ako vhodný príklad skôr nebral. Isteže, vo vkladaní obrázkov je pár "chytákov" - vkladá ich napr. na začiatok nového odstavca (takže je vhodné pred vložením zrušiť odsadenie prvého riadku) a trošku chaoticky pôsobí to, že niektoré postupy vložia obrázok priamo do textu, iné do plávajúceho "kresliaceho plátna". Ale nič zložité na tom nie je. Prenositeľnosť "medzi Wordmi" je podľa mňa rovnaká ako medzi Latexmi - pokiaľ mám v počítači potrebné fonty, tak ten vzhľad bude rovnaký (predpokladám, že latexoidné programy fonty tiež defaultne neembedujú). Zmenu objektov pri novom otvorení súboru som nikdy nepozoroval... Suma sumárum, vaša cracknutá verzia Wordu asi nefungovala korektne ;-)
Ale opakujem, Word (aj Writer) sú zamerané najmä na komfortné vytváranie dokumentov. Čiže na dobrú kontrolu pravopisu a gramatiky, na kvalitnú korektúru, automatické opravy a na ľahké vytváranie takmer čohokoľvek, čo sa v texte môže objaviť (od jednoduchších obrázkov a grafov až po zložité tabuľky). Plusmi sú aj dobrá spolupráca Wordy s Excelom (aj ten najzložitejší graf môžem vložiť ako "excelovský objekt, nie iba ako obrázok), možnosť vytvárania formulárov a p. Toto je pre autora prínosom a preto sa tie programy používajú. A preto ich nenahradí program, ktorý síce možno má tu a tam niečo vyriešené lepšie, ale celý požadovaný komfort neposkytne.
Vůbec jste nepochopil, o čem jsem psal. Já vím jak a není problém vložit do Wordu obrázek. Ale nezobrazí se správně. Prostě např. polovinu vidím jako takové podivné pruhy, polovina je v pořádku. Nebo ho celý vidím jako pruhy. V tisku to samé. Někdy pomůže změna velikosti, ale někdy musí být změna velikosti dost výrazná a to je nepřijatelné. A mluvím o .png, který používám nejčastěji. Nejsem si jist, jestli ten problém mívám i s .jpg, to bych kecal. Ty vaše "chytáky" nejsou problém, ač některé mohou být otravné, o těch nemluvím.
Kontrola pravopisu při psaní LaTeX dokumentů je snad nějaký problém? Automatické opravy nesnáším (ve Wordu/Excelu mě to rozpaluje do ruda), ale nejspíše by se dal najít editor i s takovouto vlastností (minimálně se dá použít Word:), kdyby byl někdo hodně zhulený). Jak jsem psal, pro některé uživatele je Word použitelnější pro jiné zase LaTeX. Tzn. Word nelze nahradit LaTeXem, stejně tak LaTeX nelze nahradit Wordem! Protože každá skupina uživatelů preferuje odlišný přístup a tyto dva jsou od sebe na hony vzdálené.
Mám samozřejmě licenci na Microsoft Office XP a tedy jsem ho necrackoval. Ve 2007 se běžně některé věci zobrazí jinak, není to problém, ale prostě vzhledově to může někoho rušit. Zvláště u PowerPointu už to nebývá detail, ale problém (ale o PowerPointu se tady nebavíme).
Vložený obrázok vo Worde sa mi odjakživa zobrazuje aj tlačí korektne. A to som v dennom kontakte s desiatkami užívateľov Wordu v niekoľkých verziách. Ten popis vkladania som pridal ako reakciu na tú nadmernú potrebu klikania pri vkladaní obrázkov.
Kontrola pravopisu vo Worde je riešená slovníkom vytváraným v spolupráci s jazykovedným ústavom SAV. Má takú kvalitu, že ak si nie som istý, či je nejaké slovo spisovné, otvorím Word, slovo napíšem a podľa toho, či mi ho "prijme" som si takmer istý. Otvorené slovníky túto kvalitu zďaleka nedosahujú. Kontrola gramatiky je ďalšie plus, hoci tú mám len pre angličtinu. Ale tam poteší o to viac. Aj tie automatické opravy sú vo Worde príjemné, v Exceli niečo z nich vypínam aj ja.
"Word nelze nahradit LaTeXem, stejně tak LaTeX nelze nahradit Wordem!" - plne súhlasím, presne to som sa snažil napísať :-)
Skrátka, pre určitých užívateľov preváži celkový komfort nad pár nedostatkami. Najmä ak uvážime, na čo sa Word v kancelárii bežne používa - najmä krátke texty s pár úrovňami nadpisov, tabuľkami a nejakými grafmi, alebo brožúry vo formáte A4 s nejakým tým obsahom a referenciami,už to vkladanie obrázkov nebýva časté.
Otázka mimo nášho flamu: nakoľko ťažké alebo ľahké je vyrobiť v LyXe zložitejšiu tabuľku? (Fakt netuším, preto sa pýtam. Možno raz ten LyX vyskúšam.)
Je to obrácěně, Wordisti jsou zaměření na formu, takže se musí kochat různě formátovanými kusy textu už během psaní (čert ví jak to dopadne nakonec, stačí malou nepozorností někde pozměnit styla už to nikdy nezjistíte, nejspíš až po vytištění), LaTeX je naopak zaměřen na obsah (pracujete s textem, plná palby kontroly pravopisu je samozřejmost, včetně dělení slov, nedělitelných mezer u předložek apod., nic neřešíte, je to autmatika, stejně tak vzroečky, prostě je bušíte, neřešíte JAK to bude vypadat, jen CO tam bude (jo, stále mluvím o LaTeXu). S pomocí CMS se zase můžete vrátit do historie neomezeně daleko, diffovat oproti úpravám jiných lidí, neřešíte první ze všeho barvu a velikost písma jako Wordisti. Prostě jste to totálně obrátil :) Ale prý aktuální verze Wordu snad už taky umí psát vzorce napsat formulí, díky bohu konečně to to trvalo, a celkově možná trochu dotahuje LaTeX, ale je to pořád jen taková hračka pro děti.
Čistě teoreticky a v porovnání s MS Word 2010 tam rozdíl není zásadní žádný. V praktické rovině však s MS Word narazíte brzo na problém, že se vám dokument začne "sypat". Styly se vám podivně prováží a vy nebudete schopen rozumně měnit formát. Kupříkladu se vám v číslovaném seznamu odrážky 4 a 5 "odrazí" ještě o pár milimetrů víc a vy ani po hodině hledání nedokážete přijít na to proč. Sice už je to dnes mnohem lepší než s MS Word 97, ale pořád to mouchy má. A problém je, že pokud se vám soubor takhle "zvencne", tak už ho neopravíte. Pomáhá překopírování přes schránku do notepadu a pak zpět a znovu "ostylovat".
Dále, pokud ten soubor používáte a tisknete jen u sebe a nic v HW neměníte, budete s výsledkem spokojen. Pokud ale zkusíte tisk na jinou tiskárnu, tak "ono to začne vypadat jinak" (protože vám MS Word změní parametry dokumentu podle parametrů tiskárny). Ještě větší legrace je, když ten soubor někomu pošlete. Ono to na každém počítači má tendenci vypadat jinak. Tento problém je z velké části vyřešen použitím XML formátu (docx). Ale i pak se připravte, že po otevření v OpenOffice dostanete ohyzdnou potvoru. A samozřejmě i při opačném směru pohybu. Zkrátka ten dokument pokaždé vypadá trochu jinak.
No a poslední rozdíl je v tom, co vám programy dovolí s layoutem. MS Word je skvělý v tom, že vám do textu umožní vkládat "volné věci". Graf, čáry, to všechno buď do textu nebo přes něj, fantazii se meze nekladou. Na druhou stranu co se tvorby stylů týká, tak máte jen omezenou množinu výběru a hlavně tam nepostavíte "logiku". To ještě třeba u stylů není tak vážný problém, ale třebas poznámky pod čarou, reference, citace, tam už by člověk ocenil trochu více možností. I takový obsah funguje jako blackbox a donutit ho vypadat tak jak chcete je neřešitelný úkol, pokud tedy zrovna nechcete aby vypadal přesně tak, jako jedna z existujících šablon.
Pro běžné psaní používám Writer(s typo pluginy). Pro sazbu Scribus(velmi dobře spolupracují a spolupracuje i s LaTeXem. Dovedu si představit, že bych Lyx použil na složitější vzorečky, ale zatím se nenaskytla potřeba.
V čem je LyX/TeX lepší než textový editor?
1)Když máš jednou šablonu, tak jen píšeš a výsledek vypadá pokaždé stejně.(hromadný text nebo rozsáhlejší publikace)
2)Když pošleš výsledek a někdo v LyXu/TeXu/LaTeXu doplní pár čárek nad á nemusíš to celé znovu formátovat a pokud už ti vědomě nebo nevědomě formátování změní tak, jak se ti nelíbí, "snadno" to vrátíš zpět.
Prostě sázecí programy na rozdíl od textových editorů nesou v dokumentu kompletní informaci, jak bude vytištěný dokument vypadat. U textových editorů to určuje ten poslední v řadě.
Koja je ukázkovým výstupem praxe. Jen akademicky nepoznamenaný jedinec může pohroužen ve své omezené praktické zkušenosti v prostředí čtyř stěn plodit obecně nepoužitelné hovadiny bez obav, že by někdy pochopil, o čem je tento reálný svět. Jste zajímavý exemplář, kojo, na rozdíl od většiny diskutérů nejste schopen jediné odborné argumentace, ač o sobě tvrdíte, že jste ukován praxí. Svět je mnohem rozmanitější a krásnější než to vaše nevyřčené - "dělá se to takhle".
Za sebe k Lyxu pouze tolik, že po experimentech s rannými verzemi se mi opět vrátil na disk a já objevuji jeho kouzlo dospělého, tehdy ještě dítěte.
Existuje nějaký rozdíl v možnostech úprav textu mezi LyXem a LaTeXem, nebo Lyx jen vygeneruje zdrojový tex soubor, který nasype do LaTeXu? Jak jsou tvořeny šablony? Je to řešeno nějak jednoduše, nebo se plainu a low level LaTeXu stejně člověk nevyhne (tak jako u LaTeXových sty souborů)?
PS. když už se tu bavíte o tom, kdo se jak k TeXovým systémům dostal, tak má cesta šla LaTeX -> zhrození z toho, jak je to zastaralý bastl -> ConTeXt a zatím spokojenost
Lyx je super software (napisal som v nom dve diplomove prace), naozaj bez problemov a bez potrebneho potrebneho studia (La)TeX-u.
Na druhej strane, existuje nieco 1000x lepsie ako TeX, Lyx a vsetko podobne, co som kedy videl a skusil. Ten lepsi software sa vola TeXmacs (www.texmacs.org). Napriek tomu, co naznacuje nazov, nema s TeX-om nic spolocne (okrem moznosti exportu / importu a este kvalitnejsej sadzby).
LyX jsem před časem zkoušel a svým přístupem k práci s textem se mi moc líbil. Umím si představit jeho využití pro firemní účely (šablony na cokoliv) i při spolupráci více autorů na jednom dokumentu. Tvorba šablon ale není vůbec jednoduchá, a proto bych byl rád, pokud by se některý z dalších dílů článku tomu věnoval.
zkus biblatex, to je následovník bibtexu s lepší podporou pro jazyky jiný než angličtina, styl pro českou normu je tady https://github.com/michal-h21/biblatex-iso690
Zajímavá alternativa je implementace markdownu pandoc. Píše se v zásadě prostý text (po vzoru asciidoc nebo různých *wiki formátů), pandoc z toho vyrobí například latex, takže můžete používat Emacs (heretici i jiný editor) a nemusíte se marně snažit oprášit své znalosti LaTeXu.
Ostatně z asciidocu lze myslím latex nějak dostat taky, ale to nemám ozkoušené.
Podobně jako mnozí jiní i já jsem napsal svou diplomovou práci v LyX-u (120 stran) a musím říci, že mé zkušenosti nejsou zcela pozitivní a jednoznačné, a pokud bych ji měl psát znovu, hodně bych se rozmýšlel, zdali se nevrátit k Wordu.
Je pravdou, že LyX umožňuje dobře soustředit se na psaní, umí elegantní práci se styly, má krásný grafický výstup a nabízí nepřeberné další možnosti díky schopnosti zpracovat LaTeX-ové příkazy, na druhou stranu dokáže způsobit více frustrujících a stresujících zážitků než Word. Především se často stane, že dokument přestane z nějakého záhadného důvodu fungovat, přičemž LyX poskytne hlášku, ze které často vůbec nelze odvodit, kde se chyba nachází (což při 120 stránkách je docela problém), a mnohdy ani nevysvětluje, o jakou chybu se jedná (a řešení nelze ani nalézt na internetu). Hledáním toho, kde takový problém vznikl, pak člověk stráví tolik času, že by vlastně na konci byl vděčný za hloupý Word.
LyX mi přišel jako velmi sympatický program, bohužel se mi však zdá, že zatímco nabízí tisíce krásných možností, ve kterých snadno předčí Word, jinde naopak v tom základním (v možnosti se spolehnout na něj a na to, že co napíšete, bude fungovat) selhává. Až budu psát někdy svou další práci, jistě mě to k němu bude znovu lákat, ale vím, že podlehnu-li, přinese mi to vedle dětinské radosti nad jeho drobnými vychytávkami také opět mnoho zbytečných starostí. Každopádně projektu fandím a doufám, že se zlepší.
Mám velmi podobné zkušenosti. Dělal jsem v Lyxu bakalářskou práci a byl jsem nadšený z toho, jak snadno lze udělat dobře vypadající dokument... dokud nenastaly nějaké problémy. Když začne Lyx házet chyby, tak je to katastrofa, protože člověk nevidí "pod kapotu" a tak nemá tušení, v čem ta chyba je a jak jí napravit.
S bibliografií jsem měl největší problémy. Na internetu lze sice nelézt několik stylů, které by měly vytvořit bibliografii podle českých norem, žádný z nich mi ale nefungoval zcela správně. Musel jsem dlouho experimentovat a ručně editovat kód stylů, než jsem dosáhl výsledku, se kterým jsem byl jakž takž spokojen. Strávil jsem s tím několik dní! Takže produktivita nic moc...
Nechci aby to vyznělo tak, že Lyx zavrhuji... je to dobrý software a pravděpodobně ho ještě někdy použiji, ale je myslím potřeba dodat, že při jeho používání můžete narazit na různé nepříjemnosti.
Tyhle problémy pochází z toho, že je to nadstavba nad LaTeXem. A jakmile nastanou, je potřeba mít alespoň základy LaTeXu.
Různé chyby se dají celkem v pohodě lokalizovat a tlačítko "zobrazit úplný log" docela pomáhá. Jen je potřeba rozumět tomu kódu, který to generuje.
Řazení bibliografie je problém LaTeXu, nikoliv LyXu (i když se to v něm projevuje taky).
TeX (tím pádem i LaTeX) vnitřně pracuje s jiným kódováním než UTF8, TeX jako takový dokonce s UTF8 ještě do relativně nedávné doby pracovat neuměl, a pokud jediná hlava pomazaná (prof. Knuth) tohle nezměnila, tak to ani nikdy umět nebude. LaTeX a další odvozeniny s UTF8 pracují (případně dokonce neumějí pracovat s češtinou v kódování jiném), ale v preprocesingu se to celé převádí na 8 bitové vnitřní kódování TeXu (což může dělat problémy při řazení podle abecedy).
Naštěstí bibliografie, rejstříky apod. lze mít v separátních souborech a ty řadit podle abecedy (nebo s nimi jinak manipulovat) jinými prostředky systému (na to je dobrý Linux, že je tam Perl apod., takže se dá bohatě na podobné hry s texty použít).