Názor k článku Má Sycamore od Google kvantovou převahu? A co to vlastně znamená? od Petr M - To nikomu neberu. Jenom říkám, že ta "technologická...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 10. 2019 21:18

    Petr M

    To nikomu neberu. Jenom říkám, že ta "technologická nadřazenost" je relativní. Plno věcí se dá vyřešit líp i bez klasickýho CPU, třeba zpracování signálu - proženu to analogově operákem, nebo pipeline v zadrátované logice a je to pro danou úlohu kolikrát lepší řešení, než to louskat v software. Minulý měsíc jsem navrhoval nějaký nový HW, neměl ani procesor v žádné formě a celý zařízení jede na analogu. Schéma hotovo za den (stejně dlouho, jako počítání, sebere rozložení vývodů na jednočipu a jeho výběr), deska za den (funkční bloky se drátují líp, než kličkovat kolem jednoho velkýho brouka), dva dny dokumentace, 0 dní software. Zpracování signálu to zvládne za 0.27us.

    Procesor - HW za stejnou dobu + 3 dny programování a z toho, co jsem našel ve skladu, by vypadl výsledek za cca 0.1ms. 60ks je u zákazníka a plná spokojenost, analog vyhrál na celé čáře. Ale řídit tímhle způsobem třeba grafický displej, nebo ládovat komunikační linku přes pár desítek hradel řady 74xxx bych už fakt nechtěl.

    Problémů s kvantovkou je celá řada, hlavně to není univerzální, má to obrovskou chybovost, přehřeje se to i při teplotě pod 10K, potřebný předělání všech algoritmů,... I kdyby tohle všechno nějak zlomili, tak budu raděj, když při žádosti o důchod vrátí klasická SQL za 10s "tento člověk platil sociální X let a zaplatil Y Kč", než když kvantová obluda vybleje za 0.001s "S pravděpodobností 52% tenhle člověk opravdu existuje, platil sociální X+/-350 let a s 20% pravděpodobností zaplatil Y+/-20%" . Taková odpoveď je totiž pěkně na houby, když je v zákoně jasně daná hranice a díky kvantové obludě ji současně splňuješ i nesplňuješ a pro systém jsi i nejsi současně. A ve volbách vyhraješ i nevyhraješ současně, povinný ručení máš zaplacený s pravděpodobností 30%, i když jsi před třemi týdny posílal složenku,... No a s 30%ní pravděpodobností pračka bude napřed ždímat a potom se hned spustí předpírka. A v lednici pivo současně bude i nebude, to se dozvíš až po jejím otevření přesně jako před 20 lety. Dík za ty kvantový dary.

    A po pravdě, když vidím pokroky v supravodičích za poslední roky (věčně omílaný "Do pěti let najdeme slitinu, která je supravodivá při pokojové teplotě"), jadernou fúzi, která už 80 let bude použitelná za 50 let, thoriový cyklus,... Že se to náhodou povedlo u "klasických" počítačů ještě neimplikuje, že se to povede všude.