V posledni versi se zacal pouzivat lanchd. Ten je rizen xml konfiguraci, apple ho dal k dispozici komunite jako OpenSource a snad se ho dockame i v linuxovych distrech. Velmi zasveceny clanek nejen najdete na http://arstechnica.com/reviews/os/macosx-10.4.ars/5 Doporucuji obzvlaste pasaze venovane metadatum.
Trošku mě zarazila informace o XNU pro platformu x86. Vůbec jsem netušil, že Apple něco takového vyvíjí. Dokonce jsem zjistilm že celý Darwin je ke stažení pro x86.
Mohl by tu někdo zkusit okomentovat, co tím Apple sleduje?
Dočkáme se Mac OS X na x86?
Jak jsou ostatní části systému portovatelné?
Mam trochu hloupy dotaz - jestli je Linux na procesorech PowerPC stejne vykonny, rychly jako Mac OS X nebo ci jeste lepsi? Nechci tim vyvolavat zadny flame. Jenom me zajima nazor lidi, kteri to nekdy zkouseli. Diky
Na svůj mac jsem Linux nikdy neinstaloval, ale Live Ubuntu mi přišlo rychlé jako vítr :)) Jinak obecně lidi říkají že PPC verze Linuxu je o hodně rychlejší než intelovská kvůli kratší pipeline (7 oproti 20ti co má intel), vektorové jednotce a pár dalším optimalizacím.
toz ja som poskusal nejake tie ppc linuxy od mandrake cez yellow doga az po ubuntu . oproti mojmu pc s athlonom ktory ma cca 2 roky to na 6 rokov starej G4 lietalo rychlejsie.
po roznych pokusoch a znasilnovaniach linuxu som prisiel nakoniec k zaveru, ze je daleko mudrejsie preportovat si oblubene aplikacie cez Fink-a pod OSX, ale to velmi zavysi od toho na co chcete ten pocitac pouzit a moje pokusy boli len a len o desktope.
Bohuzel dodnes je. Ve standardni distribuci napr. bash ani vubec neni, a musite ho doinstalovat z balicku. Pokud ho ale chcete pouzivat jako root, zadelavate si na problemy, protoze se instaluje do /usr/local (sh ci csh jsou v /bin), ktery napr. pri nouzovem startu neni namountovany.
Me zase zarazilo, ze u FreeBSD je uvedeno, ze nema /proc. To samozrejme neni pravda, i kdyz dnes se pri instalaci nedava automaticky do /etc/fstab. Staci ale pridat do zmineneho souboru:
proc /proc procfs rw 0 0
a vytvorit adresar /proc a voila, muzete vesele zkoumat procesy ;) btw. bez toho nefunguji nektere monitorovaci tooly (napr. top v gkrellm).
Asi to ale nebylo zmineno z toho duvodu, ze /proc ve FreeBSD je trochu jiny nez v linuxu, a neumoznuje sledovani/nastavovani systemu. Na to je opravdu prikaz sysctl.
ad C-shell: Jiz nekolikrat se zvazovalo zda Bash ci C-shell. Po zhodnoceni vyhod a nevyhod obou bylo rozhodnuto pro C-shell.
ad proc: Ano, procfs ve FreeBSD je skutecne rozhrani do procesu, jak nazev napovida. Coz by Linuxovy uzivatel na zaklade zkusenosti z Linuxu asi necekal. Tak se v drtive vetsine pouziva ke vsemu jinemu jen ne k procesum ;-). FreeBSD ale ke svemu zivotu procfs nepotrebuje. Ma programatorsky prijemnejsi rozhrani.