Vlákno názorů k článku Mageia 3: když dcera předčí svou matku od Jáňa - MGA3 s prostředím KDE používám od čtvrté bety...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 5. 2013 10:16

    Jáňa (neregistrovaný)

    MGA3 s prostředím KDE používám od čtvrté bety (zhruba 6. týdnů) a zde je pár postřehů (Předtím Xubuntu 12.04)

    1) Velmi dobře vyladěné distro navíc přehledné a graficky líbivé
    2) Oproti Xubuntu extrémě kladně hodnotím přístup k nesvobodným ovladačům nVidia - pro mou N560GTX-Ti. Ihned po instalaci aktivní nesvobodný ovladač, akcelerace 100% funkční, v Xubuntu nutno přidat repozitář, a aktivovat v "dodatečných ovladačích"
    3) Přehledný správce balíčků, množství programů v repozitářích
    4) Centralizovaný nástroj pro správu PC - líbí se mi více než konkurenční YAST z Open SUSE
    5) VELMI STABILNÍ - za celou dobu "nespadla" jediná aplikace

    =============­========================­========================­==================
    Věci, které se mi v MGA3 nepodařilo zprovoznit

    1) Nerozchodil jsem Bumblebee (od 9.5.2013 zmizelo z repozitářů) instalaci ze zdrojáků jsem nerozdýchal - z tohoto důvodu nemohu nasadit na notebook

    2) Nepovedla se síťová instalace - v obou případech na vině síťovka 100 Mb nVidia a v druhém případě 1000 Mb Atheros AR8151 v2.0

    3) Některé aplikace ne zcela funkční (většina testována v období beta)
    . Calibre - nešlo konvertovat mobi formát - nová verze OK
    . KDE Widget počasí - nezobrazuje počasí, město najde, ale toť vše
    . Odinstalace balíčků - výjimečně se při odinstalaci označí za "sirotky" i komponenty, které by neměly b

  • 24. 5. 2013 10:20

    Jáňa (neregistrovaný)

    Odinstalace balíčků - výjimečně se při odinstalaci označí za "sirotky" i komponenty, které bych si odinstalovávat nepřál, nicméně mám smůlu. Na výběr je pouze OK, nebo křížkem uzavřít příslušný dialog, což však v obou případech vede k odinstalování Siroků :-(

  • 25. 5. 2013 11:09

    Jiri (neregistrovaný)

    Toto je docela nešťastné řešení , které mate uživatele. Ten dialog o odstranění sirotků je pouze informativní a stiskem "OK" vlastně tuto informaci pouze berete na vědomí. Žádní sirotci se při tom neodinstalují. Mageia vám neodinstaluje nic co by jste sám nechtěl.

  • 25. 5. 2013 17:04

    Jáňa (neregistrovaný)

    =============­========================­========================­=====================
    Toto je docela nešťastné řešení , které mate uživatele. Ten dialog o odstranění sirotků je pouze informativní a stiskem "OK" vlastně tuto informaci pouze berete na vědomí. Žádní sirotci se při tom neodinstalují. Mageia vám neodinstaluje nic co by jste sám nechtěl.
    =============­========================­========================­=====================
    Tak to je možná teorie. Ale zkuste třeba odinstalovat avahi daemon. Jako sirotků se vám označí "mraky" software, u mě to celkové znamenalo 1,2 GB sirotků.(Použito prostředí KDE 64 bit) Mohl jsem pouze souhlasit - tlačítko OK, nebo "křížkem" zavřít dialog, v obou případech následovalo chroupání a zuřivé odinstalovánvání. Po restartu jsem zjistil, že to mimo jiného odinstalovalo dm (asi tedy KDM, ale nevím přesně jaký tam byl, protože jsem zkoušel i Gnome, Xfce, LxDE), takže mi dalo hodně práce, abych se vůbec dostal do desktopu.

  • 25. 5. 2013 21:22

    Melikles

    Žádná teorie, ale praxe. Pokud dám odinstalovat "avahi", tak mi odinstalátor nenabídne k odinstalaci žádné sirotky, ale závislosti, které "avahi" potřebuje ke svému chodu a to je velice podstatný rozdíl.
    Jinak "Avahi" je docela dost prolezlé systémem, takže odinnstalovat je ho problém, jenomže nevidím důvod proč. Avahi deamon lze jednoduše vypnout.

  • 26. 5. 2013 14:00

    Melikles

    nepřesně jsem to formuloval, správně je:
    Pokud dám odinstalovat "avahi", tak mi odinstalátor nenabídne k odinstalaci žádné sirotky, ale závislé programy, které "avahi" potřebují ke svému chodu a to je velice podstatný rozdíl.
    Závislosti, které "Avahi" potřebuje ke svému chodu v systému zůstávají právě jako ti sirotci.

  • 26. 5. 2013 8:52

    Pavel 'TIGER' Růžička (neregistrovaný)

    Kliknutím na OK se nemůže spustit odinstalace sirotků, tu lze spustit jen pomocí urpme --auto-orphans. Provlém je u task balíčků, ten když odeberete, tak to na systém nemá žádný vliv, ale označí to spousty sirotků, hned po takové akci dělám urpme --auto-orphans on my vypíše celý ten seznam sirotků, ten si zkopíruji, zruším odinstalaci, pak jen dám urpmi a seznam těch balíčků, on je označí jako ručně instalované a už se jpřestane označovat jako sirotky! Jinak sirotci jsou dobrou funkcí, které k dokonalosti sice chybí kus, ale když se k tomu přistupuje s rozvahou, tak to nemá chybu.

  • 26. 5. 2013 14:01

    bez přezdívky

    Ano přesně tak. Tak to fungovalo i v Mandriva.
    A nyní i v Rosa Linuxu(Marathon). Ten nyní používám.

    Někdy to opravu nabídne sirotky i ty, které nechcete.
    Pak je nutné odmazat vše ručně. Postupně ty balíčky, které chcete odstranit.

    No, taky se mě to moc nelíbí, ale žít se s tím dá.