Přesně tak, zrovna nedávno jsem si kvůli zálohám pořídil Panasonic SW-9576, což je asi momentálně jediná mechanika pro cartigové media, která se u nás dá sehnat.
DVD-RAM je čistě optické, nemá s MO médii společného skoro nic. Ty proužky jsou tam ale ze stejného důvodu: označují konce sektorů. Na normálním DVD/CD/BD sektory nejsou.
Divam se, ze mate pravdu. Je ciste opticke, ale s MO zapisem ma spolecnou jednu vec. Taky detekuje hodnotu podle fazoveho posunu. I kdyz ho nemeni magneticky...
Ano, kamarad si koupiél HiMD prehravac od Sony a je to strasny - ne to medium ale software. Totiz ta hudba se prevadi specialnim programem od sony SonicStage ktery je jenom pro windows a je v nem spyware a nejde odinstalovat, ktery jeste funguje ZATRACENE POMALU a spatne. No a pak to sifrruje (DRM) na ten minidisk a podobny svinstva. Takze minidisk od Sony uz NIKDY!!!
to zas tak uplne neni pravda... pro komukaci s iPodem jsou sehnatelne free verze software, se kterym s nim muzes pracovat a nahravat si do nej normalni MP3 soubory.... zadny prekodovavani ani pomala komunikace...
Ale jinak se teda Apple snazi o neomezenou KONTROLU souvisejici s (skoro az nezakonne) zajistovanym zdimanim penez.
mal som za to, ze v MO diskoch sa ako reflexna vrstva pouziva - rovnako ako v CD a DVD - striebro
hlinik totiz oproti striebru velmi rychlo degraduje a pri vyrobe CD/DVD sa vyuziva len ako lacna nahrazka striebra pre ucely testovania
AFAIK je v CD pouzito bud zlato, stribro nebo hlinik, dnes nejcasteji hlinik. U MO disku se uvadi vetsinou hlinik, jen u MD je to hlinik+titan (otazka je, jestli tam ten titan neni jen z toho duvodu, aby se to dalo pouzit v reklamach :-)
MiniDisc sa mi odjakživa ako médium veľmi páčil a fandil som mu, vyzerá úplne dokonale, že? Vlastne som mal aj 4-trackový mixážny pult Tascam ktorý MD používal ako záznamové médium, ale museli to byť datové MD, nie normálne audio. Momentálne je používaný čisto ako mix, pretože MD nefunguje. :-)
A ešte horšiu skúsenosť sme mali s MO diskami kedysi v práci, bolo to asi tak okolo roku 1996, kapacita bola myslím 120 MB, mechanika bola v IBM serveri (mal dokonca aj microchannel) na Novell Netware 2 alebo 3, a bolo to také nespoľahlivé, že to dokázalo zaseknúť celý Novell, čo sa inak nestalo vôbec nikdy. Možno to chcelo čistejšie prostredie alebo čo, neviem...
3.5" MO mechaniku mělo svého času v Japonsku "každé ucho". Asi proto, že tam brali ukládání vážněji než u nás (a obecně v Evropě; my jsme měli do EU ještě daleko). Bylo to v době, kdy se u nás rozmohly ZIP mechaniky, což byly neuvěřitelně předražené velkokapacitní diskety, které firma IOmega protlačila nízkou (dotovanou) cenou mechaniky. Jednotlivci i firmy si pořídili relativně levnou mechaniku, a IOMega se na nich následně "hojila" magnetickými medii za cca. 400,- Kč (100 MB). MO mechanika byla (u nás) ve srovnání se ZIP velmi drahá (20 - 10 tis. Kč), ovšem MO medium (230 MB, později 540 či 640 MB) stálo přibližně polovinu ceny ZIP diskety (230 MB pak už i skoro čtvrtinu). Zdůrazňuji, že bez přepočtu na kapacitu; šlo o cenu jednoho ks media s několikanásobnou kapacitou proti ZIP. To proto, že si na jeho ceně nikdo nepotřeboval dohánět svoje cenové podvody, přitom technologicky a spolehlivostně byly MO někde úplně jinde než nepříliš spolehlivé ZIPy. Dlužno dodat, že MO media/mechaniky odpovídaly, na rozdíl od ZIP, ISO normě. Díky tomu také vyrábělo MO mechaniky i media několik výrobců.
Možná by se slušelo pro nezasvěcenou část auditoria explicitně uvést, že na rozdíl od optického záznamu (CD, DVD) používá MO záznam soustředných kruhových stop, stejně jako záznam magnetický.