ujme se ten, pro který bude dostatek aplikací, je to jako v počítačovém světě. Je spousty OS, ale používají se převážně ty, pro které jsou aplikace. Takže všechno je jen o vývojářích a jak jim daná platforma sedne. Žádná firma vyrábějící OS nemůže pokrýt i poptávku aplikací, to je prostě blbost. Když jsem kupoval známé telefon, podmínkou bylo, aby tam byla mluvící kočka. Takže mnohdy rozhodují i takové pitomosti ...
Kde si vzal tu pitomost ze system tizenu je napsany v JavaScriptu? Tizen je napsany samozrejme na jadre linuxu takze C a velka cast systemu bude nejspis taky v C/C++, to ze aplikace mohou byt psany v js/html5 beru spis jako pozitivum, protoze to prinese snadne tvoreni jednoduchych aplikaci. Ale pro narocne aplikace je zde C++ API
Můžu se zeptat, který web ti poskytuje tak vychytané rozhraní pro jízdní řády, jako aplikace Pubtran (pro Android)? Díky geniálnímu našeptávači, který kombinuje aktuální polohu a často používané zastávky (a k nim nejčastější destinace) s názvem, který zadávám, se mi málokdy stane, že bych musel psát pro kompletní zadání víc jak 2 nebo 3 písmena.
Dobrá mobilní aplikace dělá víc než jen otevření příslušné stránky v prohlížeči.
Přesně tak. Zajímavé bylo, že když vznikl web, který lépe popisoval app pro N9, tak těch opravdových app bylo jen 2000.
Zbytek byly jakési zobrazovače několika druhů web obsahu generované OVI Wizardem. Jen se tam zadal název, ikona, barvy, obrázek horního proužku, typ webu, URL .. a vyjela z toho "app". :)
Uprimne receno ne, nepotrebuju :)
Btw, pokud by byly aplikace pro telefonovani a SMS vyvijeny stejne jako vetsina zbytku mobilnich aplikaci, mel bys zvlast aplikaci pro kazdeho cloveka, kteremu chces napsat nebo zavolat, stejne jako mas zminene zvlast aplikace pro cteni jednolivych webu.
Staci se podivat na to, jak Mozilla tragicky nezvlada androidi verzi Firefoxu a myslim, ze dal neni co resit. Ale podle me se ten projekt chytne, pocita se totiz, ze ten OS bude na levnych telefonech a vicemene vymizi dotykace bez OS, namisto tehlech superlevnejch pristroju s cenou do 3.000,- bude Firefox OS, ktery nebude zatizen zadnymi vymahacskymi poplatky jako je tomu u Androida.
Byl bych moc rad, kdyby se Sailfish OS chytil, samozrejme nemuzu vedet, kdyz s tim jeste nejsou venku, ale podle dosavadnich zprav to vypada, ze by ten OS mohl byt co se tyka provedeni na lepsi urovni nez WP i Android. Teda pak bych si pral, aby se chytil, ale bude to zalezet na tom, jaka bude nabidka telefonu, protoze ty vlajkove od Jolly nejsou dle specifikaci po HW strance nic moc a jsou hodne drahe, teda uvidime s kym dalsim Jolla dohodne vyrobu telefonu pro tento OS. podle toho si myslim, ze se rozhodne o uspechu nebo neuspechu.
Pridam jeste Tizen, myslim si, ze se do nej nikdo krome Samsungu nepozene a ze ten system neuspeje.
jen dvě poznámky:
- jakýkoli mobilní OS, který bude mít větší rozšíření na trhu než WP, bude ihned napaden MS a bude platit poplatky za SW licence ..
- Jola foun vůbec není vlajkový ve smyslu high-end. Je to middle, sami to přiznávají. Je dostačující na běh SailfishOS a rozumně kopromisní, aby si ho early-adopter koupil. Nepomohlo by jim stav, jak dopadlo Ubuntu Edge ..
Mozilla dela vse proto, aby se neplatilo, asi to bude boj, ale snaha Mozilly urcite bude se od Microsoftu nenechat vydirat a myslim, ze hodne spolehaji na rozsireni Firefox OS prave proto, ze bude natolik open-sourcovy, ze Microsoft ostrouha. Samozrejme uvidime az trzni podil WP predbehnou, coz se muze rychle stat.
Jolla foun je ale na middle pomerne drahy, jestli se mluvi o cene okolo 12.000,- tak hardwarove podobne founy na Androidu jsou nekde okolo 7.000,- Tam vidim problem, jinak pokud to Jolla nabidne dalsim vyrobcum a udelaji rozumne telefony prave na teto cenove hranici, tak Sailfishi verim a i preju jim uspech.
Tak ze strany operátorů je zájem o systém, který si mohou upravovat, super. Mám tam vaši simkartu, zajistěte mi spojení, ale do zbytku se neserte! Snad s každým brandovaným telefonem jsou nějaké potíže. Nacpou tam další aplikace k ničemu, které jen zavazí a zabírají místo. Přidají si uřvané a nevypnutelné "ty ty ty dy ty" do startu telefonu, takže tento není možné zapnout bez toho, aniž by vzbudil celý barák.
Nebo v době slávy Nokia E72 nefungoval na brandovaných kusech náš MDM. Po tlaku na operátora nám milostivě dovolili, že si tedy bez ztráty záruky můžeme flashnout originál firmware. Ale ta hromada práce, která vznikla jen kvůli jeho blbosti...
Úpravám výrobců sice taky nefandím, ale beru, že to někomu může něco dát. Nestojím o Sense, nestojím o TouchWiz, ale budiž. Horší je, když si třeba HTC One X odebere z nastavení přístupu k Exchange možnost vlastního certifikátu, čímž efektivně znemožní použití tohoto telefonu ve firemním prostředí.
A FirefoxOS je kapitola sama pro sebe. "Because we can!" (Stejně jako nabootovat linux na CPU disku.) Dokázali, že to jde, ale nechápu tu snahu neustále cpát webové technologie někam, kam nepatří. Kdyby raději měli trošku sebereflexe a přestali dělat z funkčního desktopového Firefoxu tu -censored-.
Na rovinu, otevřené, polootevřené, uzavřené, BFU je to jedno, dokud vše funguje. Nikdo si nekoupí OS ala BENQ SIEMENS jenom proto, že je to open source.
Všem unikají zásadní věci - úspornost systému + dostatečná baterie. Všichni se předhání v počtu jader, displeji a rádoby důležitých parametrech. Úsporný systém nemá snad nikdo, velkou baterii má jen Lenovo P770 a P780.
Pokud je někdo schopný ukázat na tzv. smartphone, ve kterém se dají snadno omezit grafické orgie, který vydrží aspoň 5 dní "normálního používání", sem s ním.
Nemyslim si, ze java je problem co sa tyka vykonu a vydrze androidu. Ved tam je pouzita googlacka implementacia dalvik. Osobne si myslim,ze prave java ma velky podiel na jego oblubenosti.
Co sa tyka sailfishu, tak nemyslim si, se maju dostatocny marketing aj ked maju vyhodu v moznosti spustat androidove app. Ten projekt ale neskonci dobre. Firefox OS zas bude mat vela obmedzeni vyplyvajucich z pouzitej technologie.
Ja porad nechapu, kde je problem? K cemu je telefon, ktery vydrzi pet dnu? V cem je v realnem zivote lepsi, nez telefon, co vydrzi spolehlive od budiku v pet po navrat z hospody o pulnoci?
Napadaji mne jen velmi specificke situace (pobyt v divocine...), pro ktere asi nema smysl optimalizovat mainstreamovy produkt.
BTW můžete si k telefonu koupit větší baterku. Například Mugen vyrábí kryty telefonů pro vložení další baterie.
http://mugen.co/nokia/nokia-lumia-820/mugen-power-3600mah-extended-battery-for-nokia-lumia-820-with-battery-door.html
Mugen nabízí minimálně dvě varianty, podle modelu telefonu:
- "Návlek" na telefon s dodatečnou baterií.
- Náhrada krytu a baterie za větší kryt a větší baterii.
Vtip to není. Prostě chcete něco méně obvyklého (těžký telefon s velikou baterií), tak si koupíte něco obvyklého (lehčí telefon s menší baterií), a nějakou věc nahradíte. Nakonec když si koupíte dneska CPU od Intelu, tak na sobě má grafikou kartu... kterou nejspíš nahradíte externí grafickou kartou.
Do této debaty se mi nechce. Postačí vzpomínka na náboženské války na téma koupě PC+Windows. Z principu nebudu kupovat výrobek (zde telefon), ve kterém okamžitě vyměním zakoupené komponenty (kryt a baterii). Pokud výrobce není schopný/ochotný dodat modifikaci rovnou, tak má u mě smůlu.
V tom případě si předpokládám nekoupíte ani Intel CPU, protože vestavěnou grafiku nepoužijete :)
Samozřejmě hlasovat peněženkou je OK. Ale protože máte méně obvyklý požadavek, asi toho na trhu moc nenajdete. To opět není problém, dokud nezačnete vykřikovat, že jako zákazník máte *právo* na mobil s týdenní výdrží :D, což bylo vidět v těch "náboženských válkách na téma koupě PC+Windows".
Souhlas, přirovnání často pokulhávají na všechny tři nohy :)
Chci prostě jen říci, že výrobci nabízejí to, o čem si myslí, že je po tom poptávka. Chytré telefony mají vyšší spotřebu než ty hloupé, navíc je lidé používají daleko častěji (a většinou ne na hovory). Výrobce sice může nabídnout telefon s násobně delší výdrží, ale jeho hmotnost by byla tak vysoká, že by byla poptávka naprosto minimální. Pokud máte tu smůlu, že máte méně obvyklý požadavek, tak je tu naštěstí možnost si poskládat smartphone s delší výdrží z toho stadnardního, alternativní baterie a alternativního zadního krytu. Může se vám to líbit nebo nelíbit, ale to je tak všechno :)
To je tím, že markeťáci jsou mimo realitu. A není to o kapacitě baterek, je to tím, že smartfoun "prostě víc žere". Proč? Protože je tam pohybem střev doplaveno balastu až hrůza.
Kapacita baterky se udává v Ah - to si můžeš vyložit tak, že x hodin dodá proud 1A, nebo 1h vydá proud xA. No a co ovlivňuje ten proud? Ve stand-by režimu, když nepoužíváš aplikačku, tak je tam jenom povinnost jednou za čas pinknout na BTSku, ale to dělají i blbfouny. WiFi a BT ve svým blbfounu nevypínám a vydrží v pohotovosti 10 dní. Takže hardwarem to nebude.
Řešení záhady proud procesorem je I=a*f+b, kde b je klidová spotřeba ve stand-by, a je konstanta daná procesorem (dá se najít v datasheetu) a f je frekvence, na které to běží. Pokud vím, tak dynamická změna frekvence procesoru, jeho uspávání, zabíjení periferek atd. je celkem standardní technologie (používal jsem u Infineon I.MX31, teď to máme u EnergyMicro,..). Pokud to výrobce smartfounu neumí používat, je to diletant a nevím, proč ho odměňovat tím, že koupím jeho bazmek s konstrukční vadou (nefungující správa napájení). A nevidím důvod, proč ze štyř jader třem neušmiknout hodiny a dalšímu nesnížit takt na 10%. Pro komunikaci na GSM stačí bohatě i 13MHz, s GPSkou se domluví i procák na 10MHz...
Přesně tak a pokud vám to nestačí, tak tady je dalších pár tipů jak prodloužit výdrž baterie: http://www.cleverandsmart.cz/google-android-jak-prodlouzit-vydrz-baterie/.
Když by výrobce svoje telefony vybavoval defaultně pro HC uživatele, tak bude muset ten telefon prodávat podstatně dráže než konkurence, která jej bude optimalizovat pro obyčejného uživatele, který nemá GPS zapnutou téměř celý den (protože pobíhá po městě a ničí portály v Ingressu), ani nestráví půlhodinovou cestu vlakem jedním dlouhým hovorem se svojí přítelkyní, nepotřebuje vodotěsnost do dvou metrů nebo dvě simky.
Většina uživatelů používá telefon na SMS a volání, když někde čeká, tak si pustí FB nebo web, když je někde kde to nezná pustí si GPS navigaci, na akci fotí a když sem tam použije mobil jako walkman. S takovýmto přístupem vydrží mobil den, dva v pohodě.
Denní nabíjení je pro mne principielně nepřijatelné.
Vydám se na služební cestu, musím přibalit nabíječku/náhradní baterii/redukci do auta. Auto má jednu zásuvku, takže současně nemohu nabíjet, mít spuštěnou kameru/navigaci. Během dne se musím starat, kdy se telefon vypne. Večer nesmím zapomenout telefon nabít. Když nocuji v hotelu, musím pamatovat na nezapomenutí nabíječky a všech krámů, které musím s telefonem nosit.
Dále je tu paměťový efekt baterie, představa výrobců, že telefon s hmnotností blížící se 200g je hereze. S výčtem by se dalo pokračovat.
Kvůli volbě SW a HW řešení pro mainstream mi přibývají starosti, které s obyčejným telefonem za 2000 Kč nemám.
Mám ještě blbfoun Nokia C3-00 a zatím není důvod měnit. Proč?
- Na web z mobilu nepotřebuju a když potřebuju na web na cestách, NB + BT to jistí. Je to mnohem větší komfort.
- Když potřebuju psát, včetně diakritiky, jsou mechanický tlačítka k nenahrazení. Na sedadle v autě / autobuse na české silnici 3. třídy to píše s minimem překlepů.
- Nabíjím to v noci ze soboty na neděli. Pokud vypadnu na víkend, tak z pondělí na úterý. Většinou má při nabíjení ještě dvě čárky.
- Nepotřebuju být cool a machrovat, kolik projímadla proteklo mým founem a kolik toho vzalo s sebou.
- Za 5h má energii na 5 dní.
Dokud se to nerozpadne nebo dokud někdo nenabídne stejný luxus za rozumnou cenu + něco, co mě motivuje k vytažení prkenice (např. kvalitní a fungující LTE), nemá u mě jakákoliv změna smysl. Tož asi tak.
A co se výdrže týká, standby je jedna strana mince. 24h ve stand by jsou třeba 2-3h používání. Tři dvacetiminutový hovory, 1,5h jízda autem se zapnutou navigačkou a neodešle se ani SMS, že jsem na místě... No fuj.
Telefon, ktery vydrzi pet dnu, je dobry k uspokojeni potreb nekoho kdo to pozaduje/potrebuje. Chapat to nemusis, ale i tak ma kdokoliv pravo mit jine potreby nez Ty. A rozhodne neni nutne takova prava obhajovat.
Nevim jake mas zkusenosti Ty. Ja sam jsem nikdy nezazil, ze bych nekde musel vysvetlovat proc si chci poridit bochnik chleba, kdyz denne snim jen 3 krajice.
Mne ty pozadavky uprimne prisly dost podivne a byl jsem na ne zvedavy.
A nemohu se zbavit dojmu, ze kdyby takove potreby byly mainstreamove, tak se toho nejaky vyrobce chyti. Takze cekam, ze ta dira na trhu bude podobna jako QWERTY klavesnice - hodne hlasitych pozadavku v diskusich, ale realna poptavka minimalni.
Ve svem okoli znam docela dost lidi, kteri povazuji zarizeni, jez je nutne kazdy den nabijet, za nedostatecne mobilni. Nehodlam denne resit za jak dlouho se mi mobil vybije a kde a kdy ho nabit. Proto povazuji kazdodenni dobijeni mobilu za otrocke.
V okazmiku, kdy jakakoliv vec generuje vic problemu nez sama pomuze vyresit, prestava byt uzitecna. Pouzivat neuzitecne veci povazuji za iracionalni.
Neni mi jane jak si predstavujes praktickou realizaci 'realne poptavky'?
Trosku si to menis podla toho, ako ti to sedi. Ludia nemaju zaujem nosit 0,5 kg telefon, aby vydrzal. Chcu presne tych 115 -130 g vahy s velkou vydrzou - ak uz kvoli ropnym spolocnostiam nie je mozne na trh uviest vykonnejsiu bateriu, tak nech to riesi nenarocnejsi OS. Po pravde sa mi FF vobec nepaci, ale napad, ze to ma nizsie naroky, je fajn.
Máte asi krátkou pamět. Ještě před pár lety (ve zlaté éře hloupafónů) byla výdrž týden na jedno nabití celkem běžná. Když pak opotřebením aku klesla třeba na 3 dny, baterka byla nemilosrdně nahrazena novou, bo kdo by se obtěžoval nabíjet telefon tak často. Tehdy nabíječka ležela zahrabaná v šuplíku a rozhodně nebyla životně nutným vybavením na dvoudenní služební cestu.. A diskuze na téma "kdo potřebuje telefon s výdrží nad jeden den" by byl jen dobrý vtip u piva v hospodě :)
z trzni nabidky se ovsem vytratila kategorie high-end vydrze. tu na kterou je zvykla vyznamna cast uzivatelu a ktera tu chybi. zadny soucasny dumbphone ji nenabizi.
jde o telefony z obdobi 2002 - 2006. na standby vydrzi 3 tydny az 3,5 tydne podle pokryti signalem. bez pouziti sms/volani, pri pouziti vydrzi 1,5 tydne. s osm let starou baterkou porad dokaze fungovat 3 az 4 dny pri beznem pouziti.
to co nabizi aktualni dumbphone neni stejna kategorie, ale jako koupit si tu osm let stary kram z bazaru.
To bylo jeste v dobach, kdy se mobily hodnotily podle toho jak jsou mobilni.
S americkym 'prestante se konecne porad trapne ptat po irackych zbranich hromadneho niceni' prisla ale uplne jina doba. Dneska uz puvodni ucel veci neni podstatny a dulezite je, aby vse melo 'styl'.
V nasich podminkach se rozmaha telefonovani zkrze SVOIP pod IPSec, jako vse ostatni, co v telefonu komunikuje po siti na interni servery (ano, mame i vlastni BES), coz neni tak uplne nenarocne na spotrebu HW v telefonu. Pokud k tomu prechazis z mist, kde to se sitovym pripojenim neni ruzove (metro, podzemni garaze, cestovani), tak dostava baterka jeste vetsi sodu, nez-li behem pohuby v budovach spolecnosti, nebo presunu mezi domovem, spolecnosti, klientem apod. Z tech "az 5 dnu" se nakonec stane sotva den. Na druhou stranu, jedu-li s rodinou na vikend mimo civilizaci, docela ocenim vyssi vydrz, protoze nektere ty "romanticke" struby uprostred lesu maji casto generator na fosilni palivo. Site se dostanou, ale s energii je to horsi. To same plati behem presunu, denniho vyletu, kdy telefon slouzi i jako navigace nebo hudebni prehravac. Soucasna generace to proste nevydrzi casto ani to jedno odpoledne.
Kdyz v sobotu rano sednu na kolo a vezmu si plne nabity HTC One (pripojeny naramek Jawbone a ruzne app typu MyRide) s overovanim polohy, hledani cesty, protoze po aslfaltovych cestach opravdu nejezdime, tak si urcita mista fotime a natacime sjezd, zatacku, skok ... drzkopad. Odpoledne uz baterie mele z posledniho i pres usporny rezim, protoze ani ten signal neni optimalni. Ja bych takovy telefon ocenil, kdyby to vydrzel.
Definujte přesně normální používání. Pokud to bude stejně normální používání jako u dumbphone, tak se na těch 5 dní dostanete i s SGS2.
Stačí vypnout, data, meily, synchodnizace, BT, nastavit podsvícení an minimum, nečumět na tom na net atd.
Oni si prostě lidi neuvědomují že normální používání u dumphone je diametrálně odlišné od normálního používání smartphone a pak se zbytečně zlobí.
Normální používání = hovory (headset na kabelu), občasná SMS, poznámky, kalendář, upozornění, ráno a večer synchronizovat (kalendář), nouzový přístup k internetu, navigaci, emailu.
Možný poslech rádia, přehrávání hudby.
Fotografie, když je potřeba. Natočení videa, když je potřeba.
Žádné "soc. sítě". (tapetování internetu jedu sockou, přestupuji do taxi). Žádné hraní her. Žádná konzumace online obsahu.
Příliš "normální"?
Měl jsem to podobně s jiným typem founu, ale taky od Nokie(6310i). Ráno budík, 1,5h cestování s rádiem, SMSkování, volání, cca 2h denně na netu po GPRS (WiFi u nás nebyla a na Telecom jsem neměl nervy), propojení s komplem po BT. Na jedno nabití tři dny. To není aktivní používání s dlouhou výdrží?
Ze všech nově představených OS vypadá Jolla asi nejpoužitelnější. Hodně se spoléhalo na Tizen, hlavně na zázemí jeho podporovatelů - tria Intel, Samsung & Linux Foundation. Jak se ovšem zdá, Samsung si Tizen nechává jen jako páku na Google, jakýsi plán B kdyby to s Androidem nevyšlo a zatím nemá moc důvodů ho tlačit (na Androidu rýžuje majlant).
Jen bych upozornil na to, že ten "zájem Telefonica" znamená to, že zájem o to má španělská Telefonica, protože má velké plány v jižní americe. Teď jim tam zavádějí IPTV, mobily jsou druhá zajímavá věc.
Ale zapomeňte, že by se do toho nějak hrnula česká Telefonica i kdyby ji Kellner nekoupil. Tento trh je jiný. No a protože ji Kellner koupil, nepůjde se do toho ani jako "akce bokem".
Hold s tím přijde T-Mobile a ne O2. Nevidím v tom žádný zásadní problém. FF OS má také množství partnerů na straně operátorů, SW společností, webů a mediálních společností + 5+ HW partnerů, že je naivní pochybovat o úspěchu. Zatím je to jen takové oťukávání, pár věcí se muselo dodělat (asi bych řekl, že nejvíc zlepšená podpora 3D, aby na to mohli být i pořádné hry – FFOS 1.2). Otázka je jen za jak dlouho uspěje a jak moc.
Bral bych chytrý mobil bez jediné zmínky o sociálních sítích které nepoužívám a nikdy používat nehodlám. Považuju to společně s reklamou za obtěžování, protože všede kam se člověk podívá, vnucujou mu Facebook, G+ nebo Twitter! Proč to nejde udělat tak, že ten kdo tyhle opruzovací služby chce si je prostě nainstaluje a kdo je nechce, ten to instalovat nebude a tím pádem mu to nebude zabírat paměť v mobilu?
Ale kdepak weedstorm. :) Světe div se, ona některá slova mají i více významů. Jolla ve finštině znamená i "malá loďka", případně "záchranný člun", anglická Wikipedie tomu říká Dinghy, ale jaké slovo pro to má čeština, to fakt netuším, nejsem mořský vlk. ;) A je to samozřejmě narážka na slavné Elopovo memo(randum) o hořící ropné plošině (platformě) a rozhodování mezi uhořením nebo 30 metrovým skokem do vln mrazivě chladného Severního moře.
I když máš pravdu v tom, že finsky "jolla" znamená "na němž", "na kterém", tak se pleteš v jedné věci. Slovo "jolla" ve významu loďka je vcelku jistě přejaté z indoevropských jazyků, nejspíš přes švédštinu - a jak už tu bylo zmíněno, český překlad je kupodivu "jola". Takových slov je ve skutečnosti ve finštině spousta. Kromě švédštiny se přejímalo hodně i z ruštiny. A samozřejmě dnes se přejímá hodně z angličtiny, i když ještě donedávna byla finština hodně puristická (tietokanta = databáze, yliopisto = univerzita).
Schválně, jestli poznáš (nebo poznají ostatní), co znamenají tato slova: "tuoli", "koulu", "vapriikki", "appelsiini", "voda", "kanava"
Finská slova se učí stejně těžko jako třeba německá. Není v tom žádný větší rozdíl. Naopak může trochu pomáhat, že je málo falešných přátel - tedy slov hodně podobných, ale s odlišnými významy. A také to, že výslovnost finštiny je hodně podobná výslovnosti češtiny. Zásadní rozdíl mezi indoevropskými jazyky a finštinou je v gramatice. Ten jazyk prostě uvnitř funguje hodně jinak (ale stále má řadu rysů s indoevropskými jazyky podobných, na čemž staví i nostratické hypotézy). Velkou výhodou je i silná pravidelnost celé gramatiky, nevýhodou její bohatost.
S tím učením nesouhlasím. V indoevropských jazycích jsem zvyklý, že většinu informace nesou souhlásky, které mají mnohem větší význam morfologický než lexikální, a přijde mi to tak mnohem přirozenější. Nebývá tam zdaleka tolik dvojic jako huone <-> huono, laittaa <-> luottaa apod.
No a co se týče výslovnosti - já s ní problém nemám, ale včera mi trvalo asi půl hodiny, než jsem manželku donutil vyslovit pöytä tak, aby to neznělo jako pejtee.
Gramatika a pravidelnost je super, to ano.
To je ale dáno hlavně tím, že čeština má extrémně mnoho souhlásek. Třeba Italům už to tak jasné připadat nebude. Jak by se Ti asi učila arabština, kde jsou odsunuty na druhou kolej naopak samohlásky? A pak, naučit se správnou výslovnost tří samohlásek, které má finština navíc, je nepoměrně jednodušší, než se naučit výslovnost těch několika desítek souhlásek, které má navíc čeština.
Když většinu informace nesou souhlásky, nemají spíš větší význam lexikální než morfologický?
Ad poslední odstavec: Ano, chtěl jsem nejspíš napsat "zatímco samohlásky mají spíše význam morfologický než lexikální."
Ale i v italštině (podotýkám, že vycházím z toho, že italština je poměrně blízká latině, italsky sem se ale nikdy neučil) je mnohem víc lexikální informace na straně těch samohlásek (a nejde o to, že jich je v abecedě víc).
Škoda, že zde není anketa, kde bychom mohli hlasovat, které mobilní OS ovládnou v následujících letech trh. Zde: http://www.cleverandsmart.cz/jake-os-ovladnou-v-nasledujicich-letech-trh-se-smartphony/ jasně vede Android a Windows, který předběhl i iOS.